Domů > Magazín > Blog

Zadržování vody aneb jak podpořit lymfatický systém

Budíte se ráno s oteklými víčky? Trápí vás celulitida nebo přibírání na váze? Cítíte se oteklá? Zaměřte se na
svůj lymfatický systém. Víte, jak ho podpořit?

Lymfatický systém – co to je a za co zodpovídá

Lymfatický systém je složitá síť cév a uzlů, které jako řeky protékají vaším tělem (podobně jako váš krevní oběh). Hraje především zásadní roli v udržování rovnováhy tekutin. Má na starosti také eliminaci buněčného odpadu nebo ukládání a distribuci tuků a vitamínů rozpustných v tucích. Je to životně důležitý systém, který přímo ovlivňuje celulitidu, naši hmotnost, nadýmání, otoky těla, hromadění tuku, čištění krve, detoxikaci těla, elasticitu a tón naší pokožky, zdraví dýchacích cest, stárnutí buněk anebo také imunitu.

Zbavte se přebytečné vody

Lymfatický systém přirozeně podporujeme například dýcháním, dostatečným příjmem vody a každodenním tělesným pohybem, avšak to někdy nestačí. Moderní způsob života často vede k sedavějšímu životnímu stylu, jsme stále pod stresem a neustále vystaveni toxinům. Také příliš soli v naší stravě, alkoholu a kofeinu může způsobit stagnaci naší lymfy.

Přináším vám pár tipů, díky kterým můžete váš lymfatický systém podpořit:

Bylinky podporující lymfatický systém

Příroda nabízí velké množství bylinek, které podpoří naši lymfu a zbaví nás přebytečných toxinů a vody. Zaměřte se především na kopřivu, břízu nebo ředkev. Hlavně jaro je pravý čas, kdy pročistit a odlehčit tak tělu.

Dry brushing

O této ajurvédské metodě jsem už psala (Ranní rituály – krok k hezčímu a zdravějšímu dni) a stejně ji nepřestanu zmiňovat. Suché kartáčování podporuje náš lymfatický a krevní systém, eliminuje toxiny, bojuje proti celulitidě a napomáhá k tvorbě přirozeného kolagenu.

Lymfatické masáže a guasha

Lymfatická masáž je druh masáže, která stimuluje lymfatický systém těla a působí na odplavení přebytečných tekutin a toxinů z našeho systému. Následně tak pomáhá bojovat proti zadržování vody a zánětu. Pokud se vám nechce do salonu, na internetu můžete najít spoustu videí, jak provádět lymfatickou masáž, ať už ručně nebo guashou. Zaberete to jen pár minut a věřte mi, že výsledek se dostaví okamžitě.

Dejte si nohy nahoru – ale opravdu!

A teď to nemyslím metaforicky. Víte, že když každý večer si dáte nohy nahoru na 20 min, podpoříte váš lymfatický systém, ulevíte od oteklých nohou, úzkostí, podpoříte dobrý spánek a také zažívání?

Potraviny podporující lymfatický systém

Zdravou stravu asi nemusíme připomínat, je to lék na vše. Nicméně jsou určitě potraviny, které přímo podporují náš lymfatický systém – zaměřte se především na potraviny bohaté na vodu a minerály, listovou zeleninu, bobulovité ovoce, mořské řasy, kurkumu nebo zázvor. Podle ajurvédy jsou to také přirozeně červené potraviny – řepa, bobulovité ovoce, třešně nebo brusinky.

Sami můžete vidět, že lymfatický systém má velký vliv na naše zdraví, ale i krásu, přitom je tak přehlížený. Odteď už víte, na co se víc zaměřit a uvidíte, jak vám bude lépe.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

28 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Karolína
20. 4. 2022

Dobrý den, já mám guashu od značky Yage, která k ní prodává i různé oleje (podle typu pleti). Určitě guashu kupujte u ověřených značek a prodejců. Rozhodně ji nepoužívat na sucho. Většinou olej volte podle typu pleti:)

i mě by zajímalo která je nejlepší, hlavně jsou u nich velké cenové rozdíly. jinak já bych žádný olej nepoužila, masírovat na sucho :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

17
9

Podpůrné bylinky pro jarní očistu

Jaro je ideální čas pro očistu našeho těla, detoxikaci, po dlouhém zimním období, kdy jsme více uvnitř svých domovů, máme málo pohybu a jíme těžší pokrmy.
67
3

Krása začíná zevnitř: Nejlepší potraviny pro krásnou pleť

Věděli jste, že je to právě kůže, která může být prvním indikátorem toho, že s vaším tělem není něco v pořádku? Kvalitní a zdravá strava má vliv nejen na n...

Nastartujte svůj cirkadiánní rytmus

Jste nervózní či unavení? Špatně spíte? Necítíte se v pohodě? Nedaří se vám zhubnout? Možná stačí mít jen pod kontrolou váš cirkadiánní rytmus. 

Bylinky pro krásu

Každou z nás asi někdy potrápila pleť, začaly nám padat vlasy nebo se lámat nehty. Kromě zdravé a vyvážené stravy si můžeme trochu pomoci tím, že se zaměří...