Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se to u nás zabarvilo! Ozdoba zahrady, ale především talíře!

Měsíček lékařský

Měsíček zná asi každý. Nejsem bylinkář, ale za to hledám květiny, které jsou jedlé  a ozdobí mi především talíř. Okvětní lístky měsíčku s oblibou dáváme jako “žlutou” nebo “oranžovou” posypku na zeleninovou přílohu nebo ji míchám do hotové rýže. Zvláště v té bílé vynikne barevný kontrast. 

Brutnák lékařský

Brutnák má krásné modré květy. Hodí se do salátů nebo zase jen tak na ozdobu. Je protizánětlivý a používali jej už naši předkové ve středověku. Je to také výborná rostlina pro včely.

Violka trojbarevná

Violku okusujeme, jen co vykouknou první květy. Pěstuji ji poprvé a v tom letošním jaře začala kvést až po fialkách, neboli violkách vonných, které se běžně vyskytují v přírodě.  

Dýně, cukety

Samčí květy dýně a cuket se dají nadívat. Tyto první květy rostlině nechávám, značí mi, že už brzy přijde čas prvních plodů a samozřejmě, v mém případě, ručního opylování :-)

Sléz maurský

Tento sléz jsem koupila z eshopu se semínky a nelituji. Je to nádhera. Rostliny byly přes léto květy přímo obsypány. A na talíři? Jeden nádherný velký květ nechá vyniknout jakémukoliv talíři! 

Jaké květiny baštíte vy? Pochlubte se do komentáře!  

Vaše Janka

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

karla barova
29. 9. 2021

Já bych doplnila třeba lichořeřišnici, má skvělou pikantní chuť. Konzumujeme jak listy tak i květy, v talíři jsou nádhernou ozdobou.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Semenaření 2.díl – co je důležité vědět, než začneme

Chystáte se semenařit, tedy produkovat vlastní semínka vašich oblíbených plodin, která byste zaseli v další sezóně? V tomto článku najdete informace, které...

Semenaření 1. díl – co je semenaření a proč se do něj pustit

Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku ...

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřik...