Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřiky doma.

Někdy je zásah potřeba

Letos nejen nás na zahrádce potrápily mšice, také spála a pilatky. Dýně, okurky a rajčata každoročně trápí plíseň a bez zásahu některé rostliny s úspěchem nejde vůbec vypěstovat. Chemické postřiky jsou možná účinné a rychlé, ale mají i své nevýhody, a to jak pro životní prostředí, tak pro nás a naše zdraví. Příroda si dokáže sice poradit i bez našich zásahů, ale to už pro nás na zahrádce nemusí zůstat mnoho úrody.

Jak na škůdce a choroby?

Mšice

Mšice lze zastavit různými metodami, kmeny stromů lze namazat lepkavým balzámem (proti mravencům), ale ani to není úplně spolehlivé, když už tedy mšice hospodaří na stromech, lze si vyrobit postřik. Na výrobu postřiku na mšice je vhodná například kopřivová jíchy anebo ekologický prostředek na nádobí či přírodní mýdlo, voda a olej. 

Postup: Na 1 l vody přidáte lžíci oleje (slunečnicový, řepkový) a kapku čisticího prostředku nebo místo vody připravte mýdlovou vodu. Aplikujte, jakmile zapadne slunce. 

Pilatky

Tyto potvůrky dokáží zlikvidovat velké množství plodů, ale vzrostlé stromy se postřikují docela obtížně. Nejlepší je podpořit výskyt sýkorek poblíž stromů, a to budkami vhodnými pro sýkorky a také krmítkem zavěšeným na stromech. V horkých dnech nezapomeňte na pítko pro ptáky.

Dřepčíci

Jsou to malinkatí černí broučkové, docela nenápadní, ale dokáží zničit rukolu, zelí, kapustu a další zeleninu. Nejlépe funguje dostatečná zálivka a netkaná textilie, pokud nemůžete ani jedno z toho zajistit aplikujte na rostliny postřik z vody a oleje.

Bělásek

Běláska zastavíte snadno, a to netkanou textilií, pokud už housenky spásají vaše zelí, použijte postřik z vody a oleje.

Padlí

Na tuto chorobu použijte postřik z kopřivové jíchy (ředit vodou), pravidelně jíchou rostliny ošetřujte.

 

Další způsoby ochrany rostlin

Lze si vyrobit i bylinné čaje a výluhy na podporu, a to třeba z heřmánku proti plísni, z máty pro dobrý růst či posilňující kopřivový.
Nezapomeňte také na používání jích, které rostlinám prospějí. Použít se dá vratič, kopřivy, heřmánek, pelyněk, přeslička, kostival, česnek, cibule, rajčata.

Zkuste to taky a podpořte zdraví vašich rostlin přírodními prostředky

Napište nám, jaké přírodní postřiky se osvědčily vám.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se ...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...