Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřiky doma.

Někdy je zásah potřeba

Letos nejen nás na zahrádce potrápily mšice, také spála a pilatky. Dýně, okurky a rajčata každoročně trápí plíseň a bez zásahu některé rostliny s úspěchem nejde vůbec vypěstovat. Chemické postřiky jsou možná účinné a rychlé, ale mají i své nevýhody, a to jak pro životní prostředí, tak pro nás a naše zdraví. Příroda si dokáže sice poradit i bez našich zásahů, ale to už pro nás na zahrádce nemusí zůstat mnoho úrody.

Jak na škůdce a choroby?

Mšice

Mšice lze zastavit různými metodami, kmeny stromů lze namazat lepkavým balzámem (proti mravencům), ale ani to není úplně spolehlivé, když už tedy mšice hospodaří na stromech, lze si vyrobit postřik. Na výrobu postřiku na mšice je vhodná například kopřivová jíchy anebo ekologický prostředek na nádobí či přírodní mýdlo, voda a olej. 

Postup: Na 1 l vody přidáte lžíci oleje (slunečnicový, řepkový) a kapku čisticího prostředku nebo místo vody připravte mýdlovou vodu. Aplikujte, jakmile zapadne slunce. 

Pilatky

Tyto potvůrky dokáží zlikvidovat velké množství plodů, ale vzrostlé stromy se postřikují docela obtížně. Nejlepší je podpořit výskyt sýkorek poblíž stromů, a to budkami vhodnými pro sýkorky a také krmítkem zavěšeným na stromech. V horkých dnech nezapomeňte na pítko pro ptáky.

Dřepčíci

Jsou to malinkatí černí broučkové, docela nenápadní, ale dokáží zničit rukolu, zelí, kapustu a další zeleninu. Nejlépe funguje dostatečná zálivka a netkaná textilie, pokud nemůžete ani jedno z toho zajistit aplikujte na rostliny postřik z vody a oleje.

Bělásek

Běláska zastavíte snadno, a to netkanou textilií, pokud už housenky spásají vaše zelí, použijte postřik z vody a oleje.

Padlí

Na tuto chorobu použijte postřik z kopřivové jíchy (ředit vodou), pravidelně jíchou rostliny ošetřujte.

 

Další způsoby ochrany rostlin

Lze si vyrobit i bylinné čaje a výluhy na podporu, a to třeba z heřmánku proti plísni, z máty pro dobrý růst či posilňující kopřivový.
Nezapomeňte také na používání jích, které rostlinám prospějí. Použít se dá vratič, kopřivy, heřmánek, pelyněk, přeslička, kostival, česnek, cibule, rajčata.

Zkuste to taky a podpořte zdraví vašich rostlin přírodními prostředky

Napište nám, jaké přírodní postřiky se osvědčily vám.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

14 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se ...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Semenaření 1. díl – co je semenaření a proč se do něj pustit

Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku ...