To je verze pro ty, co se bez alkoholu na Silvestra prostě neobejdou :-)

Ingredience

 • 1 litr vody
 • l žíce čaje bancha
 • hrst sušeného ovoce (hrozinky, křížaly, meruňky apod.)
 • koření : 3 hřebíčky, 1 celá skořice,1 hvězdička badyánu
 • 3 kolečka čerstvého zázvoru
 • na doslazení: ovocný koncentrát, sladěnka nebo svátečně med
 • alkoholická složka: mirin nebo saké

Postup

Přivedeme vodu k varu, zalijeme s ní čaj a necháme pár minut luhovat. Scedíme čaj a dáme ho znovu vařit spolu s kořením, zázvorem, ovocem a lžící či dvěma ovocného koncentrátu. Když dáte dost hrozinek, není potřeba doslazovat. Ale oslaďte si podle chuti, je to sváteční nápoj. Vaříme alespoň 10 minut, můžeme déle, bude silnější. Když dovaříme, vylovíme koření a zázvor a podáváme. Teplý má mnohem větší grády. Sušené ovoce krásně nabobtná a obvykle je o něj rvačka, takže nevyhazovat! Je-li vám nápoj málo sladký, doslaďte ovocným koncentrátem, sladěnkou nebo troškou medu. Odlijeme pro děti a dospělým dochutíme cca lžící mirinu nebo saké. Můžeme také dát na stůl lahvičku s mirinem a každý si přidá do své sklenky, kolik uzná za vhodné.

Praktické

Bancha tam není ani tak kvůli chuti jako kvůli vyvážení, aby nás svařák nepřekyseloval. Není nezbytný, můžete uvařit svařák i bez něj. Ale s ním je to lepší.

Když dáme zázvor a koření do plátěného sáčku nebo sítka na koření, nebudeme muset na závěr lovit nebo cedit přes sítko.

Obměna

Moraváci tvrdí, že nejlepší je přidat do hotového nápoje trochu slivovice.

Jinou chuť získáte, když přidáte sušenou citrónovou či pomerančovou kůrou.

Další rozměr nápoji dodáme přidáním čerstvého ovoce. Můžeme v čaji povařit jablíčka, pomeranč či mandarinku, ale můžeme je také přidat na závěr jako ozdobu do hotového svařáku či nazdobit s nimi skleničky.

Nebojte se sáhnout po jakémkoli sušeném ovoci, co vám zbylo z vánočních nákupů nebo co nanosil Mikuláš. Dají se s úspěchem použít datle, fíky, sušené švesetky či kustovnice.

Děti

Alkohol pro děti opravdu není vhodný. Udělejte jim stejný nápoj, ale odeberte před přidáním alkoholu. Zázvor vykoná své, budou mít pocit, že mají něco „ostrého“.

Jarní detox startuje: Otevíráme vstup do online programu

Pojďte si s námi vyčistit tělo, duši i bydlení.

 • Detoxikujeme tělo
 • Zhubneme bez hladovění
 • Naučíme se zdravě vařit
6x online video vaření a letos nová videa i jídelníček. Podívejte se na video. Prohlédnout

2 komentáře. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Hezky to máte, Romane, s manželkou rozdělené. Eva přídá recept na nealko makro silvestrovský nápoj a vy jí hned sekundujete s alko mirinovým. Na Silvestra jsem tady nebyla, takže mi svařák unikl, ale přístí týden jedeme na hory, takže se vaše inspirace bude náááramně hodit. Děkuju, že vás a tyto stránky mám! Jste (mimo jiné) báječnou vzpruhou, když mám pocit, že se v davu běžně stravujících trošku ztrácím… 🙂

  • My to tak máme rozdělené i s tím pitím 🙂 Díky, my si s Helčou taky chodíme pro dobrou náladu za vámi na web! Když nás nikdo v rodině necháme, jdeme se potěšit s vámi.

Komentujte
Vaše jméno

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Profilová fotografie na Facebooku
Autorem článku je Roman
Začal jsem jíst jinak velkou náhodou, ale ke klasickému jídelníčku už jsem se nevrátil. Shodil jsem přes 10 kilo a bez i cvičení mám sportovní postavu. Starám se o web JJ, videa, webináře, techniku, kurzy tak, aby bylo stále na co koukat :-)