Stále vás honí chuť na sladké? Trpíte na nadýmání? Máte sklony se přejídat? Honí se vám v hlavně milión myšlenek, ale nemáte energii nějaký nápad realizovat? To a mnoho dalších potíží může souviset s oslabeným okruhem slinivka-slezina. Nyní, na přelomu biologického podzimu a zimy, přebírá opět na 18 dní vládu element Země a jeho orgány. Stáhněte si materiály zdarma, ať víte, jak je nejlépe posílit.

Jde o zdraví i o psychiku

Jmenované orgány hrají roli i v tom, jak se cítíme psychicky. Ne nadarmo se anglicky slezina řekne „splín“ (spleen), tedy kromě významu slezina, také nevlídnost, nevrlost, podrážděnost, zasmušilost a zlost. Že vám to zní povědomně? Že něco podobného zažíváte nyní víc než jindy? Můžeme to svádět na podzim a nevlídné počasí. Ale nejspíš to půjde jako vždycky zevnitř.

Materiály pro vás zdarma

O souvislostech mezi zdravotním stavem uvedených orgánů a emocemi si můžete v kostce přečíst v materiálu, který jsme pro vás zdarma připravily v rámci podzimního seriálu. (Klikněte na zelené tlačítko „Jídelníček na podzim“ dole vpravo na hlavní stránce Jíme Jinak). Dostaly jsme od vás mnoho krásných reakcí na tento seriál, za které moc děkujeme. Jsme rády, že vám byl k užitku a chceme k němu znovu obrátit vaši pozornost, protože i teď můžeme informace z něj využít.

Přechodným obdobím vždy vládne element Země

A pokud se divíte, proč se vracíme k orgánům, jejichž sezóna už minula, tak vám jen připomeneme, že mezi všemi ročními obdobími je 18 přechodných dní, kterým vždy vládne element Země a kdy můžeme zas a znovu posilovat jeho orgány. V této době můžeme harmonickou stravou lépe připravit organismus na příchod dalšího ročního období. A protože teď je před námi zima, máme přibližně 14 dní na to, abychom se pěkně vyladili a zima nás nezaskočila.

 

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Ahoj holky, nevím, jestli tohle má nějakou spojitost s podzimem nebo ne. Poslední dobou se mi tak trochu motá hlava, ne že bych omdlévala, ale jen mám pocit jakési nerovnováhy, nevím jak bych to popsala. Nikdy se mi to předtím nestalo, tak docela plaším. Ale jinak mi nic není, žádná únava, podzimní nálada, nízký tlak, ani vysoký… Prostě se mi jenom točí hlava. Co jsem tak pátrala, zjistila jsem, že to může být buď krční páteří nebo středním uchem. Abych pravdu řekla, v mém případě, to snad může být obojí. Záda mě bolí, od té doby, co dělám s malou dvakrát denně respirační fyzioterapii, je to docela dřina, a v uších mi praská, v létě jsem se nastydla, dostaly se mi tam hleny a nevím, jak je odtamtud dostat ven. Chodíme pravidelně s dcerkou do solné jeskyně, tam to ze mě teče jedna radost, jenom z těch uší to nejde ven. Nevíte někdo, co s tím? Neměl jste někdo podobné potíže? Dneska bych chtěla zajít k doktoru, tak uvidím, co se dozvím tam.

  • Katus, to můžou být ty příčiny, co jste zmínila, ale také to může být něco, čemu čínská medicína říká nedostatečnost krve. U žen se to typicky objevuje s podzimem a tohle je typický příznak. Doktor to samozřejmě nepozná, to by viděl někdo, kdo dělá čínskou medicínu nebo holistické léčení a viděl by i další příznaky. Nic se nezkazí dobrým jídelníčkem, posilováním sleziny-slinivky a ledvin.

   • Evo, diky za odpověď. Možné to je. POkusím se o tom zjistit trochu více. Doktor zatím na nic nepřišel, kromě toho, že mám mazovou zátku v jednom uchu. Jinak moje návštěva doktora se změnila tak trochu v noční můru. Nevím, jestli jsem nějak znervozněla nebo co, že mi naměřil na mě nečekaně vysoký tlak, a pak mi povídá, že mi slyší nějakou ‚šelest‘? (snad je to správný překlad)na srdci a poslal mě rovnou na EKG. To už jsem myslela, že to se mnou sekne. To nakonec bylo v pořádku. A když si mě znovu poslechl, to už jsem byla v klidu, nic tam slyšet nebylo. Každopádně jsem vyfasovala diazepam na uvolnění svalů, chichi. A taky krevní obraz. Takže ještě uvidíme:-)

    • No tak nevím, jestli se mám smát, Katus, nebo vzdychat. To je tak, když člověk jde k lékaři pro pomoc, že :-) Aspoň, že šelest na srdci se vyloučila :-) Než si dáte diazepam, tak mrněte na nežádoucí účinky. Lékař vás chtěl asi zklidnit, ale to si dejte raději třezalku :-) Co vás krevní obraz? Možná budete mírně chudokrevná, potíže s ušima na podzim ukazují na slabost ledvin a nedostatečnost krve. Než budete brát chemické léky, prostudujte si naše zkušenosti s chudokrevností u nás na webu :-)

 2. A myslíte, že je problém slinivky, že jen co třeba víc než 2,5 hodiny nejím, začnu mít strašně nízký tlak a motat se?

  • Jestli máte takové stavy, tak to vypadá na hypoglykémii, za kterou je velmi často slabá slinivka. Slinivka žádá sladké, ale ne ve formě jednoduchých cukrů, ale složitých sacharidů v co nejpřirozenější podobě (vařené celozrnné obilí, tepelně upravená, do sladká rozdušená zelenina, kvašená a syrová zelenina). Pak vaše tělo bude mít kde brát energii postupně a nebude trpět hlady a motat se. Energie se bude do těla postupně uvolňovat, hladina cukru se nerozkolísá, tak jako po jednoduchých cukrech. Časem se díky dobře postavenému jídelníčku můžete zbavit i hypoglykemie, kterou trpí každý druhý.

   • Jo jo,to můžu potvrdit…taky jsem se dříve vyvracela a dělalo se mi zle,když jsem nepojedla.jít k doktorce na lačno pro mě bylo noční můrou a hned,jak jsem vstala z postele jsem musela do sebe něco narvat,jinak mi bylo zle…a dneska snídám až kolem deváté,pak oběd a nakonec véča a když mě honí mlsná,tak si občas dám odpo sváču…takže JJ pomohlo a to nejsem 100%?

    • Terezo, moc díky za zkušenost, mám velmi podobnou, hlavně v prvním těhotenství jsem myslela, že sním vlastního manžela, když mě zatáhl na procházku dál a nebylo co sníst. A test na cukrovku jsem málem nepřežila, protože to bylo ráno a na lačno :-) Po změně jídelníčku u druhého těhotenství nebyl problém mít pauzu 5 hodin mezi jídly a na test jsem se jim vyprdla :-) A 100% není nikdo, nic takového neexistuje, nikde není definováno, co nebo kdo je 100% :-)

  • Jak jsem teď psala Katus, může to být krevní nedostatečnost a chce to posílit slinivku-slezinu a ledviny. Je to typické pro podzim a pro ženy :-)

 3. Dnes jsem si to počítala a není to 1 ale 2 hodiny, obvykle ráno po kaši a pak po obědě (miso polévka a druhé jídlo dle jj). Odpoledne už vydržím bez jídla déle. Kojím, takže raději něco sním, než abych byla hladová. Ale 3 jídla deně, to je na mě redy málo, možná časem ;-)

  • Pokud jste kojící, tak je všechno trochu jinak. Tam je potřeba zařadit zdravé svačiny a jíst klidně i 5x denně. Máte mnohem větší energetickou potřebu a opravdu není dobré hladovět. Já pokud snídám kolem 9 hodiny, mám už před polednem zdravý hlad a klidně vydržím po obědě 5-6 hodin, aniž bych hladověla. Ale jako kojící jsem jedla určitě 4x denně. Teď mi stačí někdy i 2x denně :).

 4. Díky ta článek a materiály zdarma! To se lehko řekne nejíst mezi jídly, ale když já mám klidně hodinu po jídle zase hlad :-( A co tvorba exému v tomto období? Může to mít nějakou spojitost? Na druhou stranu si říkám, že se mi tělo asi nebude ptát, kdy má něco eliminovat…

  • Lenko a je to hlad nebo chuť? Jestli máte hodinu po jídle opravdu hlad, tak asi jíte málo nebo jídlo není dostatečně výživné. Pokud máte v pořádku slinivku, měly by vám stačit tři jídla denně.

  • Já to mám podobně, ne že bych tedy po hodině byla hladová, ale po 2 hodinách už pocituji, že bych klidně něco zakousla, mám megarychlý metabolismus a hlavně se musím najíst i před spaním, já bych hladová neusnula, každé tělo je jiné, pauzy mezi jídly, kdy už pocituji hlad, řeším většinou sezonním ovocem ( mně ovoce nezahleňuje) a nebo sušeným, každý organismus je jiný :)

   • Určitě je každé tělo jiné a potřebuje trochu jiné složení stravy. Mně naopak dělá dobře jít spát mírně hladová, mám mnohem lepší spaní a ráno plno energie :).

 5. Evi, moc díky za informace. Oslabená slezina je můj problém a vše, co jsi napsala se mne týká. Ještě bych přidala depresivní nálady a únavu :-(. Ale stále si na sobě ověřuji, že když jím dobře a nejím sladkosti s cukrem, vše se zlepšuje. Akorát ještě často podléhám chutím na sladkosti a pak zase nějakou dobu trvá, než se srovnám :-(. Proto jsem moc ráda za každou informaci a připomenutí.

  • Luci, většina z nás to zná. Potíže se slinivkou a slezinou mají, zdá se, téměř všichni a u žen, které byly těhotné a kojily je to takřka samozřejmost. A ty jsi zasloužilá maminka, takže se není čemu divit, že máš tyto orgány vyčerpané. Pro některé z nás je to úkol na celý život si tyto orgány hýčkat a průběžně doplňovat vyčerpanou energii. Díky za komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJaponská kuchyně II.
Další článekJaponská kuchyně III.