Mezi jednotlivými ročními obdobími je přibližně 18 přechodových dnů. V čínské medicíně se jim říká dojo a jsou ideální pro posílení sleziny a žaludku. Pokud se cítíte unavení, honí vás chuť na sladké, trpíte na nadýmání, jste nevlídní, podráždění a smutní, pak víte, kdo se ozývá a komu je třeba pomoci.

Mezidobí

Dojo je tedy období cca 18 dnů mezi dvěma ročními obdobími. V těchto dnech vládne vždy element Země a pomáhá nám přejít harmonicky z jednoho období do druhého. Pokud se během něj stravujeme chytře, máme šanci posílit orgány středu, tedy okruh slinivka-slezina a žaludek.

Kalendářní a biologické roční období

Na obrázku vpravo vidíte, kdy začínají kalendářní roční období (např. jaro 20.3.) a kdy začínají v přírodě. Těm říkáme biologická a jsou značena jako zelený, červený, šedý a černý pruh v kruhu. Biologické jaro tedy začíná již v polovině února.

Žluté dílky jsou právě ony dny nazývané dojo. Ty probíhají právě teď. A mnozí z vás je na sobě velmi dobře cítí. Já například “jedu” už druhý týden na dýni, mrkvi a jáhlách.

Slinivka, slezina a žaludek

Tyto orgány jsou zodpovědné za více než naše dobré trávení. U žen ovlivňuje slezina významně třeba menstruaci.
Vím, že se opakuji, ale opakování je matka moudrosti, proto znovu připomínáme, že i slinivka, slezina a žaludek hrají roli v tom, jak se cítíme psychicky. Ne nadarmo se anglicky slezina řekne „splín“ (spleen), tedy kromě významu slezina, také nevlídnostnevrlostpodrážděnostzasmušilost a zlost. Můžeme to svádět na zimu, na nevlídné počasí. Ale nejspíš to půjde jako vždycky zevnitř.

Přechod do jara

Pro většinu lidí je přechod ze zimy do jara příjemnější než přechod z léta do podzimu. Přesto v tomto období mnoho běžně se stravujících lidí každoročně marodí a i my, kdo se stravujeme dobře, můžeme pociťovat únavu. Oprášíte-li materiály z pozdního léta najdete zde inspiraci na vhodné úpravy jídelníčku, které orgány středu posílí. Nebudeme tak unavení, melancholičtí a nepotáhne nás to ke sladkostem, když dáme tělu, co potřebuje.

Vydržte ještě pár dní

Pokud patříte k těm, kteří v tomto období jen tak hibernují a dokud nevyleze sluníčko, nic s vámi není, vydržte ještě dva týdny. Energie v přírodě se změní, proberete se ze zimního spánku a začnete zase fungovat. Začne biologické jaro, bude víc světla, víc sluníčka a všechno bude lepší.

A něco pro sebe dělejte

Do té doby si pomozte dobrým jídelníčkem, choďte ven alespoň na krátké procházky a choďte brzy spát. Naberete sílu a za pár dní už bude lépe!

 

Zdroj obrázku ročních období: kniha Výživa podle pěti elementů

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

16 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Mám velkou radost, že už brzy bude biologické jaro. Taky že dojo se opakuje a mám víc možností efektivně posílit svůj “střed”. Trochu mě ale mate, že se většinou hovoří o pěti obdobích – takový ten pentagram. Jak ty dva kruhy napasovat na sebe? Díky.

  • V pentagramu je léto rozdělené na vrcholné léto a na pozdní léto. Ve vrcholném létu bývá fakt horko, zraje ovoce, koupeme se, jíme saláty apod., během pozdního léta už se ochlazuje, baštíme dýně, ráno a večer už je zima. Člověk ten rozdíl pocítí, i kdyby tyhle obrázky a grafíky neznal. A my, co už o tom víme, automaticky bez přemýšlení upravíme jídelníček a nedivíme se, že je nám někdy i v létě chladno.

 2. Dobrý den Evo, prosím, mě asi Váš email s jídelníčkem nedorazil, a nebo jsem ho spíš ze spamu omylem smazala. Bylo by možné prosím, mi email znovu poslat (vachovam@seznam.cz) ? Moc děkuji

  • Marcel, chodí to automaticky, klidně zadejte znovu a ono to přijde 🙂 Používáte-li e-mailový účet na Seznam.cz nebo Gmail.com, budou Vám e-maily od nás chodit do složky Hromadné, respektive záložky Promo akce. Pokud je nechcete přehlédnout, stačí, když jeden z e-mailů od nás přetáhnete do složky Doručené, respektive záložky Primární.
   Více informací naleznete v návodu pro Seznam.cz a v návodu pro Gmail.com.

 3. Velmi hezky a hlavně pravdivě napsáno. Zabývám se kromě jiného TMC,kde dietetika hraje významnou roli,ale často se setkávám s tím,že vycerpanemu středu-zažívacím ústrojí klientů musím.pomoci bylinkami a houbami…

 4. Zrovna jsem dne říkala manželovi, že jsem strašně unavená a pořád mám chuť na sladké, že nevím, co se děje. Dnes jsem si poobědě dala zbytek koláče a šla si lehnout s dcerou. A teď už vím…. 🙂

 5. Dobrý večer, poprosím o zaslanie receptov k obdobiu Dojo, email mi neprišiel. Veľmi pekne ďakujem.

  • Maria, mrkněte do spamu, odeslaly jsme to automaticky všem, kteří si u nás zaregistrovaly email pro odběr novinek. Pokud máte u nás registraci, určitě to odešlo, často to ale padá do spamu nebo nevyžádané pošty.

 6. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPijeme čaje z pesticidů. I ovocné dětské čaje mohou být rizikem
Další článekŽena na cestě k sobě – seminář 13.- 14. dubna 2019