Na podzim se přibírá snadno a rychle. Může za to příroda. Ale protože my už dnes nežijeme v souladu s ní, tak se těch podzimních špeků pak těžko zbavujeme. Poradíme vám, jak se nabírání vyhnout, co v jídle vynechat, abyste zůstali krásní, štíhlí a zdraví i na podzim.

Je to vlastně zcela přirozené

V přírodě se míza stahuje do kořenů rostlin a ty nic nového již nepřijímají. Také zvířata se chystají se na zimu. Nabírají tukové zásoby a mění srst na zimní. Stejným přírodním zákonům podléhá člověk. Potíž je v tom, že žijeme ve vytopeném bytě, jezdíme ve vyhřátém autě a pracujeme obvykle v teplém prostředí.

Velké tukové vrstvy tedy nepotřebujeme, protože je nespotřebujeme. Jsou nám na obtíž a jen zvyšují riziko kardiovaskulárních a cévních onemocnění. Nevhodným složením podzimního jídelníčku si do tukových zásob uložíme i toxické látky, které se k nám dostávají z moderních, průmyslových potravin.

Zdravý jídelníček zatočí se špeky

Po zdravém jídle nenaberete, ale naopak se ještě zbavíte přebytečných tukových polštářů. Při dobrém podzimním jídelníčku se nám hluboko do kostí ukládají zásoby minerálů na další rok. Celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semínka, kořenová a kulatá zelenina, to jsou ideální potraviny pro podzim, skvělý zdroj výživy pro naše tělo. Snadno se vstřebávají, zvlášť když je tepelně upravíme a kombinujeme je s kvašenou zeleninou.

Na takových potravinách postavený základ jídelníčku zaručí, že nebudeme zbytečně nabírat nebo dostávat do těla škodliviny. Se zdravým jídelníčkem zůstanete štíhlí a tělo se přirozeně vyčistí. Tato strava je totiž bohatá na vlákninu. Díky jemnému (ale pravidelnému) čištění střeva můžete očekávat, že se váš pas o pár centimetrů zúží. Ze střeva odejdou letité nánosy a vám bude lépe.

Vedlejším účinkem čistého střeva bude zvýšená obranyschopnost vašeho těla. Střevo je pro imunitu klíčové. Vhodná podzimní strava osadí vyčištěné střevo těmi správnými bakteriemi a střevo začne fungovat jako dokonalý zdroj naší imunity.

Toto vynechte, pokud nechcete ztloustnout

1Průmyslově zpracované potraviny

Všechny průmyslově zpracované potraviny a polotovary. Jsou pro nás nepřirozené, špatně stravitelné a jejich nestrávené zbytky se v nás ukládají. To jsou pak ty nevzhledné faldíky, kterých se po vánočních svátcích nemůžeme vůbec zbavit.

2Nadbytek živočišných a tučných potravin

Jednak jsou spojovány se zvýšeným rizikem srdečně cévních onemocnění, jednak se nám na podzim rády uloží jako již výše zmíněné tukové zásoby na horší časy, které ale moderní člověk nezažívá a tudíž neupotřebí.

3Pečivo a moučníky

Výrobky z mouky nás zahleňují a překyselují organismus, což opět napomáhá nabírání. Tělo se chemické nerovnováze brání. Vznikající kyselé prostředí neutralizuje zadržováním vody a naše tělo je oteklé a odulé. Chemické látky, které se pro výrobu pečiva používají, se snaží vyloučit přirozeným způsobem, tedy močí, potem, stolicí a dechem. Pokud ale pečivo jíme denně, naše tělo nebude stíhat tyto látky eliminovat a začne je ukládat do bezpečného prostředí, kde nebudou škodit. Do tukových zásob, které za tímto účelem bude udržovat.

4Mléko a mléčné výrobky

O nich platí to samé co o pečivu. Kromě zahleňujícího efektu mají silně ochlazující účinek. Na podzim, kdy potřebujeme tělo spíše zahřát a připravit na přechod do ještě studenější zimy, je to velmi nevhodná forma energie. Koledujeme si tak o zbytečné nachlazení a připravujeme v plicích živné prostředí pro antigeny a patogeny. Tedy bakterie a viry, které způsobují záněty horních cest dýchacích, chřipky a další typické podzimní nemoci.

5Sladkosti a výrobky s cukrem

Každé malé dítě ví, že po sladkém se tloustne. Ale málokdo si uvědomuje, že cukr zásadním způsobem likviduje také naše minerální zásoby, které tělo spotřebuje na jeho eliminaci, když se dostane dovnitř.

Dejte si podzimní detox

Ať už sami nebo s námi ve vedením programu. Díky podzimnímu detoxu se vyhnete nachlazením a podzimním splínům. Zhubnete a získáte energii. My začínáme náš každoroční tradiční detox v říjnu se zdravým podzimním jídelníčkem na každý den, video vařením a také video pečením vánočního cukroví bez cukru. A pokračujeme zvesela plánováním svátků a úklidu, protože my chceme mít konec roku pohodový, ve skvělé společnosti stejně naladěných lidí.

Pojďte se pročistit v podzimním detoxu se zdravým jídelníčkem. Naučíte se zdravě vařit, zlepšíte postavu a užijete si pohodový konec roku.

A co říkají o našem podzimním detoxu?

Kdo se nechá vést našim programem, má úspěch zaručen.

Marcela: Ahoj, opravdu moc pěkný kurs. Přála jsem si a získala jsem – cenné rady, zkušenosti a tipy. To co jsem očekávala od kursu, to přišlo, ukázali a vysvětlili jste mi, jak kombinovat a vařit jinak. A já konečně vím „jak na to“. Jak nahradit maso, jak vyloučit bílý cukr. Vaření podle vašich tipů, např. koprovka z petržele, knedlíky z ovesných vloček– to byly „majsterštyky“, které zachutnaly i mému muži. Moc děkuji! :-)

Neli: Já se jdu pochválit :-) mám velkou radost, že jsem po tolika letech uklidila celý byt! Tolik jsme toho vyházeli… Tolik místa pro nové a poklidné dny tu máme.. když jím aspoň 5 dnů podle JJ, sklízím poklony, jak jsem štíhlá.. i tak mám velké rezervy v jídelníčku.. Užívám si poklidně letošního adventu :-)

Ilona: Rozhodně jsem nejela na 100 % a občas zhřešila, ale jde vidět, že i malé změny jídelníčku dokážou velké věci. Shodila jsem asi pět kilo, mám hezčí kůži, méně pupínků. Ale to není to nejdůležitější – za celé dva měsíce jsem ani jednou neměla migrénu a to mě v posledním půlroce trápila minimálně jednou za měsíc a vždy vydržela několik dnů (nic nezabíralo – prášky, bylinky, spánek, prostě agonie) a taky jsem se zbavila křečí při menstruaci, které taky nešly vydržet bez léků (jednou jsem se hrdinsky odhodlala, že žádný prášky na bolest už nebudu brát a v práci jsem bolestí omdlela :-o ). Takže děkuji za skvělý kurz. Ilona, 30 let.

 

Tak jo, jdu do podzimního detoxu

 

Díky vám trávím v kuchyni víc času

Pavlaoanv0: Díky vám v kuchyni trávím víc času a...

Dole 2 kg a spoustu cm a pokračuji dál

Ivana L.: Mám dole 2 kg. Ale zato těch...

Jsem šťastná, že jsem členkou klubu (Nada)

Nada: Jsem šťastná, že jsem členkou klubu! Se zdravým...

Konečně vím, jak nahradit chuťově mléko a vejce

Ivetuska1: Od začátku kurzu už mám dvě kila dole....

Lepší než doktor

Mija: Krásný den všem, chtěla bych se poprvé podělit...

Díky JJ mám imunitu jak hrom

Eva: Škoda, že jsem takhle nezačala jíst už ve...

Zbožňuji vaše recepty

Ema K.: Zbožňuji Vase recepty, vařím, peču, baštím, papám a...

Jsem v klubu již 3. rokem a je k nezaplacení!

Marie J: děkuji za Váš úžasný web. V klubu...

Díky JJ solíme o polovinu méně a přestali jsme mlsat

Anicer: Tak do jarní očisty jsme doma vstoupili jako úplní...

Zbavila jsem se zánětu v rameni

Jitka M.: srdečně Vás zdravím a děkuji Vám za spoustu...

Cítím se skvěle a 4 kg za 10 dní je super výsledek (Monika)

Monika: Tak mám za sebou půst. Mám sice pouze...

Děkuji, že JJ děláte s láskou a obrovským nadšením

Žaneta: Moc se mi Vaše stránky líbí, je vidět,...

Jsem ráda, že jsem do toho šla!

Giana: Chtěla bych moc poděkovat za celé zpracování kurzu,...

Deti sa úspešne chopili varenia, všetci sme zhodili 3-4 kg (Eva)

Eva: Chcela by som sa vám poďakovať za super...

Cítím se neskutečně lehčí a zmizelo i bušení srdce

Jaterik: Ahoj holky, moc děkuji za skvělý program. Vaření...

Manžel na této stravě cukrovku vyléčil

Metodej: Určitě je, manžel na této stravě v podstatě...
 1. Někteří to ví, proč tloustnou a ví to dost přesně… A nejen, co se podzimu týče, že jo… 😀😀😀
  Podzimní detox bude pro mě výzva. Ke dvěma dětem mi přibylo zaměstnání a dokončení školy. Úklid nezvládám ani základní, natož generální 😀 Ale těším se. Recepty na cukroví budu přeposílat manželovi. Ten je u nás hlavní pečící jednotkou 😀

 2. Nevím, pod jaký článek to napsat, ale mohl byste mi někdo dát nějakou radu, co s AFTAMA?
  Kolem mě proběhla v práci viróza a já ji sice na rozdíl od kolegů nechytila, ale asi se mi ty viry projevily aftama.
  Mám jich víc a potřebuju to rychle nějak řešit.
  Za rady děkuju!

  • Všechny dotazy prosím do poradny v Klubu, ať naše odpovědi zůstávají na místě, kde z toho mají prospěch i ostatní.

 3. Chtěla bych jít do toho s Vámi, ale jsem hodně pracovně vytížená. Jde to zvládnout? Máte moc dobré recepty.

  • Nebojte se, Jarko, vetsina z nas nevi, kam driv skocit. Kurz s tim pocita a mame dokonce 2 jidelnicky – pro zacatecniky a pro pokrocile. Kazdy dela, co zvladne, cilem je zdravy podzim a klidne Vanoce, minimalizace stresu. Valna vetsina ucastniku pracuje, mnozi stavaji pred usvitem a vraci se domu vecer. Se vsim se pocita.

 4. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDýňový tataráček