Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Složení pečiva ze supermarketů. Víte, co kupujete?

Dáváte při nákupu přednost tmavému pečivu se semínky? Věříte, že je zdravější než bílé a nosíte ho domů své rodině? Víte, že některé obsahuje až 50 ingrediencí a z toho více než čtvrtinu tvoří éčka? Tím se supermarkety nechlubí! Podívejte se s námi na složení nebaleného sortimentu pečiva ze supermarketů Albert, Billa, Tesco, Lidl a Kaufland.

Složení pečiva z Lidlu

Podívejte se na dva příklady rozpékaného pečiva z Lidlu. Prvním je Kovářský chléb, který má z celého sortimentu nebaleného pečiva nejkratší složení a je z kvásku (proč tam ale přidávají i to droždí?) a druhým pečivem jsou “celozrnně” vypadající kaiserky, jejichž složení je sice o poznání kratší než to z Billy, ale stále plné chemie.

Kovářský chléb (Lidl)

Složení: pšeničná mouka, žitná mouka, přírodní kvásek (pitná voda, žitná celozrnná mouka, žitná mouka), pitná voda, jedlá sůl, pekařské droždí.

Kaiserka celereální (Lidl)

Složení: pšeničná mouka (45 %), voda (26 %), pekařská směs 19 % (slunečnice, žitná mouka, pšeničné otruby, len, jedlá sůl s jódem, cukr, pšeničný lepek, pšeničná mouka částečně pražená, stabilizátor: guarová guma, emulgátor: E472e, řepkový lecitin, regulátor kyselosti: fosforečnan vápenatý, kyselina citronová, koření, sušené mléko, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, cystein, enzymy), posyp (3,5 %): sezam, len, jedná sůl s jódem, droždí (2,5 %), rostlinný olej (1 %).

Složení nebaleného pečiva z Lidlu

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Složení pečiva z Albertu

Pečivo z Albertu je, podobně jako to z Billy, vcelku bohaté na množství éček a jiné chemie. Níže můžete shlédnout dva příklady nevinně vypadajících “celozrnných” produktů. Prvním pečivem je slunečnicový chléb. Je jedním z tzv. “nejmenšího zla” z tohoto supermarketu. Druhým příkladem je sedmizrnný rohlík, který na pohled vypadá velmi zdravě, ale po shlédnutí složení si o něm udělejte obrázek sami :-)

Slunečnicový chléb 400 g (Albert)

Složení: pšeničná mouka, voda, žitná mouka, slunečnice 9 %, droždí, jedlá sůl s jódem, kvas (žitná mouka, voda, kvasový základ), sezam, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, regulátor kyselosti uhličitan vápenatý, látka zlepšující mouku kyselina askorbová, žitná mouka, rostlinný tuk, enzymy), pražená pšeničná sladová mouka, chlebové koření (kmín, fenykl, koriandr).

Sedmizrnný rohlík 60 g (Albert)

Složení: pšeničná mouka, pitná voda, pekařská směs (len, pšeničná mouka, slunečnice, pražená žitná mouka, celozrnná pšeničná mouka, sojová mouka, sojový šrot, pšeničné otruby, sušená kvasná kultura, modifikovaný škrob E1414, žitné vločky, zahušťovadlo E412), žitná mouka, droždí, rostlinný olej, jedná sůl s jódem, pekařský zlepšující přípravek (pšeničný lepek, emulgátor E472e, cukr, pšeničná mouka, enzymy, látky zlepšující mouku E300, E920), posyp: len, kukuřičná krupice, ovesné vločky, pšeničné vločky, sezam, slunečnice, sojový šrot, jedlá sůl s jódem.

Složení nebaleného pečiva z Albertu

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Složení pečiva z Billy

Pro příklad uvádíme složení na první pohled zdravě vypadající raženky plné semínek (na fotografii vpravo), ale její složení je směsí “éček”. Dáte si?

Raženka cereální tmavá 70 g (Billa)

Složení: pšeničná mouka, pitná voda, pekařská směs (pš. mouka, len, slunečnicová semínka, jodidovaná sůl, pšeničné otruby, pšeničný lepek, zahušťovadlo E412, pražená žitná mouka, sušený pš. kvas,pražená ječná sladová mouka, cukr, dextóza, emulg. E472e, E322-sojový, kypřící prášek E500ii, E341ii, látka zlepšující mouku E300, E920, enzymy), slunečnicový olej, pekařské droždí, pekařský přípravek (žitná sladová mouka), směs semínek (sezam, len, sojové otruby, pohanka, deaktivované droždí), sůl s jódem, pekařský přípravek (guma guar E412, emulg. E472e, E471, E322-sojový, pšeničná sladová mouka, dextin, syrovátkový prášek, dextróza, reg. kyselosti E341i, E341ii, syrovátková bílkovina, rostlinný ztužený tuk, protihrudkující látka E170i, látka zlepšující mouku E300, enzymy), posypková směs 3 % (sezam, len, sojové otruby, pohanka, deaktivované droždí).

Složení nebaleného pečiva z Billy

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Složení pečiva z Kauflandu

Pečivo v Kauflandu je, co do složení, dost různorodé. Můžete tam najít pečivo, které má ve složení pár ingrediencí a je vcelku čisté např. chléb Chalupářský, Kovářův, Slunečnicový, ale také pečivo, které je pouze mixem “éček”.

Fitness bulka 72 g (Kaufland)

Složení: pšeničná mouka, pitná voda, žitná mouka, slunečnicová semena, sója, kvasnice, len, jedlá sůl, pekařský prostředek (emulgátor E742e, slabilizátory: E412, E431i, E263, enzym, kyselina askorbová), ječný slad.

Vícezrnná bageta z kamenné pece 260 g (Kaufland)

Složení: pšeničná mouka 44 %, voda, pšeničný kvas (voda, pšeničná mouka), zlepšující pekařské přípravky (šrot z kyselého ječného sladu, lepek, žitná slad.mouka, mouka z pšen. praženého sladu, výtažek z ječ.sladu, látka na ošetření mouky E300, hrozn. cukr, zahušťovadlo E412, pšen. slad. mouka, emulgátor E472e, E322 (sojový), pšen. krupice, pšen. bobtnavá mouka, regulátor kyselosti E341, E450, maltodextrin, suš. sladová syrovátka, enzymy), žitná mouka 2%, ovesné vločky 2%, lněná semínka 2%, dýňová semínka 2%, droždí, sůl, výtažek z ječného sladu.

Chalupářský chléb 750 g (Kaufland)

Složení: mouka (pšeničná, žitná), kvásek (pitná voda, žitná celozrnná mouka, žitná mouka), pitná voda, jedlá sůl, droždí.

Složení nebaleného pečiva z Kauflandu

Excel tabulka pečiva z Kauflandu + jeho složení ke stažení zde.

E450 – Difosforečnany
Stupeň škodlivosti 3 – Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
– V menších dávkách jsou difosforečnany považovány za bezpečné látky, jejich vysoké dávky však mohou v těle způsobit nerovnováhu a zapříčinit nedostatek vápníku (odvápnění kostí).
– Toto “éčko” je povoleno používat dokonce i do dětských piškotů, sušenek a sucharů!

  E431 – Polyoxyethylen monostearát
  Stupeň škodlivosti 3 – Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
  – Látka pravděpodobně způsobovala zvýšený výskyt rakoviny u pokusných krys, které měly špatnou výživu a trpěly nedostatkem vitaminu A.
  – U normálně krmených krys poškozovala vnitřní orgány (ledviny, játra a pohlavní orgány).

  Složení pečiva z Tesca

  Pečivo z Tesca je podobný chemický koktejl jako pečivo z Albertu nebo Billy.

  Chléb tmavý vícezrnný 400 g (Tesco)

  Složení:pšeničná mouka, voda, pekařská směs (pšeničná trhanka, sojové vločky, slunečnice, mlýnské ořechy, pražené obiloviny, len, cukr, ovesné vločky, sladová moučka, pšeničný lepek, pšeničná mouka, emulgátor E471, E472e, E322, kyselina E300, koření), sojové boby, žitná mouka, droždí, rostlinný olej, pekařský zlepšující přípravek (pšeničný lepek, stabilizátor guma guar, rostlinný tok, sušený pšeničný kvas, cukr, emulgátor E472e, sušené mléko, protispékavá látka fosforečnan vápený, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, enzymy), jedlá sůl s jodem, pšeničná a kukuřičná krupice, sezam, ovesné vločky.

  Složení nebaleného pečiva z Tesca

  (pro zvětšení klikněte na obrázek)

  Dobrou chemickou chuť!

  Ještě stále máte pocit, že tmavě vypadající pečivo ze supermarketů posypané semínky je zdravé? Ještě stále na něj máte chuť?

  Když vidíte ten chemický koktejl, tak vám dojde, o čem že to výživáři mluví a před čím varují. Vše se sice pohybuje ve schválených normách, ale nikdo neví, co s námi dělají tyto kombinace a množství, v jakém je denně běžně se stravující člověk přijímá. Odborníci na výživu tvrdí, že právě tady začínají naše civilizační choroby. Všechny ty alergie, ekzémy a podivné syndromy mají hodně co do činění s jedy, které dostáváme do těla v podobě jídla. A právě pečivo jedí Češi denně ve velkém.

  Možná se teď ptáte: “A co mám tedy jíst?” V dnešní době není již problém sehnat kvalitní kváskové pečivo. Zeptejte se ve zdravé výživě ve vašem městě. Poptejte se na naší mapě, zda pečivo nepeče někdo v sousedství. Nebo si pečivo upečte doma. Není to tak složité, jak to vypadá a křupavý ještě teplý domácí chleba… tomu se nic nevyrovná! :-)

   

  Vyzkoušejte si upéct své pečivo:
  chléb s dýňovým semínkem a vařenou rýží
  pšenično-žitný chléb
  bezlepkový pohankový chléb
  celozrnný pšeničný chléb s kroupami
  kukuřično-pohankový bezlepkový chléb

  Zdroje: obrázky pečiva – Google a webové stránky jednotlivých supermarketů; za složení pečiva děkujeme všem, kdo se nebáli vyžádat si složení v supermarketech a dodali naskenované na Facebook.

  PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

  Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
  Chci lepší postavu!

  Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

  49 lidí už poděkovalo za článek.

  Komentáře

  Děkuji za zveřejnění složení pečiva, ale článek mi přijde zavádějící. Že je některé pečivo “pouze mixem éček”? Ne všechna éčka jsou špatná, např. E300 je vitamín C, to přece není “zlé” éčko. Vlastně, z úplně všech uvedených éček je kontroverzní pouze e431, ostatní éčka jsou nejenom absolutně neškodná, ale někdy dokonce i zdravá. Ověřte si to např. v aplikaci fér potravina. Než řešit éčka v pečivu, radši bych řešila éčka v masných výrobcích nebo cukrovinkách… pořád mi nejde na rozum, že některá barviva stále nebyla zakázána, přestože existují přírodní, zdravější alternativy…

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaký máte názor na celozrnný chléb že žita, resp. že žitného šrot. Když už mám chuť na něco “hutného”, dám si tento chléb, nejlépe, kupodivu nejlepší složení i cena, z Penny.
  https://www.ferpotravina.cz/chleba/vollkornbrot-celozrnny-chleb-schneider-brot-gmbh-de

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  27
  14

  Dýňový kváskový chléb

  Milujete dýně? Pak si zamilujete i tento po dýni lehce nasládlý chléb. My se celý rok těšíme, až začne sezóna dýní a budeme si ho moci opět připravit.
  38

  13 rychlých a zdravých svačin, které si vzít k vodě

  Celý den u vody a jíst zdravě? Žádný problém! Nespoléháme na stánky s občerstvením, kde většinou mají jen nezdravá a těžká jídla. Máme pro vás 13 tipů na n...