Dáváte při nákupu přednost tmavému pečivu se semínky? Věříte, že je zdravější než bílé a nosíte ho domů své rodině? Víte, že některé obsahuje až 50 ingrediencí a z toho více než čtvrtinu tvoří éčka? Tím se supermarkety nechlubí! Podívejte se s námi na složení nebaleného sortimentu pečiva ze supermarketů Albert, Billa, Tesco, Lidl a Kaufland.

Složení pečiva z Lidlu

Podívejte se na dva příklady rozpékaného pečiva z Lidlu. Prvním je Kovářský chléb, který má z celého sortimentu nebaleného pečiva nejkratší složení a je z kvásku (proč tam ale přidávají i to droždí?) a druhým pečivem jsou „celozrnně“ vypadající kaiserky, jejichž složení je sice o poznání kratší než to z Billy, ale stále plné chemie.

Kovářský chléb (Lidl)

Složení: pšeničná mouka, žitná mouka, přírodní kvásek (pitná voda, žitná celozrnná mouka, žitná mouka), pitná voda, jedlá sůl, pekařské droždí.

Kaiserka celereální (Lidl)

Složení: pšeničná mouka (45 %), voda (26 %), pekařská směs 19 % (slunečnice, žitná mouka, pšeničné otruby, len, jedlá sůl s jódem, cukr, pšeničný lepek, pšeničná mouka částečně pražená, stabilizátor: guarová guma, emulgátor: E472e, řepkový lecitin, regulátor kyselosti: fosforečnan vápenatý, kyselina citronová, koření, sušené mléko, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, cystein, enzymy), posyp (3,5 %): sezam, len, jedná sůl s jódem, droždí (2,5 %), rostlinný olej (1 %).

Složení nebaleného pečiva z Lidlu

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Složení pečiva z Albertu

Pečivo z Albertu je, podobně jako to z Billy, vcelku bohaté na množství éček a jiné chemie. Níže můžete shlédnout dva příklady nevinně vypadajících „celozrnných“ produktů. Prvním pečivem je slunečnicový chléb. Je jedním z tzv. „nejmenšího zla“ z tohoto supermarketu. Druhým příkladem je sedmizrnný rohlík, který na pohled vypadá velmi zdravě, ale po shlédnutí složení si o něm udělejte obrázek sami :-)

Slunečnicový chléb 400 g (Albert)

Složení: pšeničná mouka, voda, žitná mouka, slunečnice 9 %, droždí, jedlá sůl s jódem, kvas (žitná mouka, voda, kvasový základ), sezam, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, regulátor kyselosti uhličitan vápenatý, látka zlepšující mouku kyselina askorbová, žitná mouka, rostlinný tuk, enzymy), pražená pšeničná sladová mouka, chlebové koření (kmín, fenykl, koriandr).

Sedmizrnný rohlík 60 g (Albert)

Složení: pšeničná mouka, pitná voda, pekařská směs (len, pšeničná mouka, slunečnice, pražená žitná mouka, celozrnná pšeničná mouka, sojová mouka, sojový šrot, pšeničné otruby, sušená kvasná kultura, modifikovaný škrob E1414, žitné vločky, zahušťovadlo E412), žitná mouka, droždí, rostlinný olej, jedná sůl s jódem, pekařský zlepšující přípravek (pšeničný lepek, emulgátor E472e, cukr, pšeničná mouka, enzymy, látky zlepšující mouku E300, E920), posyp: len, kukuřičná krupice, ovesné vločky, pšeničné vločky, sezam, slunečnice, sojový šrot, jedlá sůl s jódem.

Složení nebaleného pečiva z Albertu

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Složení pečiva z Billy

Pro příklad uvádíme složení na první pohled zdravě vypadající raženky plné semínek (na fotografii vpravo), ale její složení je směsí „éček“. Dáte si?

Raženka cereální tmavá 70 g (Billa)

Složení: pšeničná mouka, pitná voda, pekařská směs (pš. mouka, len, slunečnicová semínka, jodidovaná sůl, pšeničné otruby, pšeničný lepek, zahušťovadlo E412, pražená žitná mouka, sušený pš. kvas,pražená ječná sladová mouka, cukr, dextóza, emulg. E472e, E322-sojový, kypřící prášek E500ii, E341ii, látka zlepšující mouku E300, E920, enzymy), slunečnicový olej, pekařské droždí, pekařský přípravek (žitná sladová mouka), směs semínek (sezam, len, sojové otruby, pohanka, deaktivované droždí), sůl s jódem, pekařský přípravek (guma guar E412, emulg. E472e, E471, E322-sojový, pšeničná sladová mouka, dextin, syrovátkový prášek, dextróza, reg. kyselosti E341i, E341ii, syrovátková bílkovina, rostlinný ztužený tuk, protihrudkující látka E170i, látka zlepšující mouku E300, enzymy), posypková směs 3 % (sezam, len, sojové otruby, pohanka, deaktivované droždí).

Složení nebaleného pečiva z Billy

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Složení pečiva z Kauflandu

Pečivo v Kauflandu je, co do složení, dost různorodé. Můžete tam najít pečivo, které má ve složení pár ingrediencí a je vcelku čisté např. chléb Chalupářský, Kovářův, Slunečnicový, ale také pečivo, které je pouze mixem „éček“.

Fitness bulka 72 g (Kaufland)

Složení: pšeničná mouka, pitná voda, žitná mouka, slunečnicová semena, sója, kvasnice, len, jedlá sůl, pekařský prostředek (emulgátor E742e, slabilizátory: E412, E431i, E263, enzym, kyselina askorbová), ječný slad.

Vícezrnná bageta z kamenné pece 260 g (Kaufland)

Složení: pšeničná mouka 44 %, voda, pšeničný kvas (voda, pšeničná mouka), zlepšující pekařské přípravky (šrot z kyselého ječného sladu, lepek, žitná slad.mouka, mouka z pšen. praženého sladu, výtažek z ječ.sladu, látka na ošetření mouky E300, hrozn. cukr, zahušťovadlo E412, pšen. slad. mouka, emulgátor E472e, E322 (sojový), pšen. krupice, pšen. bobtnavá mouka, regulátor kyselosti E341, E450, maltodextrin, suš. sladová syrovátka, enzymy), žitná mouka 2%, ovesné vločky 2%, lněná semínka 2%, dýňová semínka 2%, droždí, sůl, výtažek z ječného sladu.

Chalupářský chléb 750 g (Kaufland)

Složení: mouka (pšeničná, žitná), kvásek (pitná voda, žitná celozrnná mouka, žitná mouka), pitná voda, jedlá sůl, droždí.

Složení nebaleného pečiva z Kauflandu

Excel tabulka pečiva z Kauflandu + jeho složení ke stažení zde.

E450 – Difosforečnany
Stupeň škodlivosti 3 – Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
– V menších dávkách jsou difosforečnany považovány za bezpečné látky, jejich vysoké dávky však mohou v těle způsobit nerovnováhu a zapříčinit nedostatek vápníku (odvápnění kostí).
– Toto „éčko“ je povoleno používat dokonce i do dětských piškotů, sušenek a sucharů!

  E431 – Polyoxyethylen monostearát
  Stupeň škodlivosti 3 – Přísada nevhodná pro děti, alergiky, osoby citlivé na chemii v potravě
  – Látka pravděpodobně způsobovala zvýšený výskyt rakoviny u pokusných krys, které měly špatnou výživu a trpěly nedostatkem vitaminu A.
  – U normálně krmených krys poškozovala vnitřní orgány (ledviny, játra a pohlavní orgány).

  Složení pečiva z Tesca

  Pečivo z Tesca je podobný chemický koktejl jako pečivo z Albertu nebo Billy.

  Chléb tmavý vícezrnný 400 g (Tesco)

  Složení:pšeničná mouka, voda, pekařská směs (pšeničná trhanka, sojové vločky, slunečnice, mlýnské ořechy, pražené obiloviny, len, cukr, ovesné vločky, sladová moučka, pšeničný lepek, pšeničná mouka, emulgátor E471, E472e, E322, kyselina E300, koření), sojové boby, žitná mouka, droždí, rostlinný olej, pekařský zlepšující přípravek (pšeničný lepek, stabilizátor guma guar, rostlinný tok, sušený pšeničný kvas, cukr, emulgátor E472e, sušené mléko, protispékavá látka fosforečnan vápený, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, enzymy), jedlá sůl s jodem, pšeničná a kukuřičná krupice, sezam, ovesné vločky.

  Složení nebaleného pečiva z Tesca

  (pro zvětšení klikněte na obrázek)

  Dobrou chemickou chuť!

  Ještě stále máte pocit, že tmavě vypadající pečivo ze supermarketů posypané semínky je zdravé? Ještě stále na něj máte chuť?

  Když vidíte ten chemický koktejl, tak vám dojde, o čem že to výživáři mluví a před čím varují. Vše se sice pohybuje ve schválených normách, ale nikdo neví, co s námi dělají tyto kombinace a množství, v jakém je denně běžně se stravující člověk přijímá. Odborníci na výživu tvrdí, že právě tady začínají naše civilizační choroby. Všechny ty alergie, ekzémy a podivné syndromy mají hodně co do činění s jedy, které dostáváme do těla v podobě jídla. A právě pečivo jedí Češi denně ve velkém.

  Možná se teď ptáte: „A co mám tedy jíst?“ V dnešní době není již problém sehnat kvalitní kváskové pečivo. Zeptejte se ve zdravé výživě ve vašem městě. Poptejte se na naší mapě, zda pečivo nepeče někdo v sousedství. Nebo si pečivo upečte doma. Není to tak složité, jak to vypadá a křupavý ještě teplý domácí chleba… tomu se nic nevyrovná! :-)

   

  Vyzkoušejte si upéct své pečivo:
  chléb s dýňovým semínkem a vařenou rýží
  pšenično-žitný chléb
  bezlepkový pohankový chléb
  celozrnný pšeničný chléb s kroupami
  kukuřično-pohankový bezlepkový chléb

  Zdroje: obrázky pečiva – Google a webové stránky jednotlivých supermarketů; za složení pečiva děkujeme všem, kdo se nebáli vyžádat si složení v supermarketech a dodali naskenované na Facebook.

  ⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

  6 kg za měsíc pryč jen díky stravě (Tereza)

  Tereza: Krásný den, tady je můj sumář po měsíci...

  Díky změně manželovi výrazně klesl cukr v krvi (Veronika)

  Veronika: Ahoj, ráda bych reagovala na jarní očistu, kterou...

  Zpomalila jsem a je mi velice dobře (Vladimíra)

  Vladimíra: Milá Evi, i když ne všechno se mně...

  Mám ohromnou radost, že hubnu

  Kateřina: Začátkem ledna jsem se přihlásila do kurzu "hubneme...

  Nemusím vymýšlet, co vařit, hubnu a jsem trpělivější a laskavější (Zuzka)

  Zuzka: Zdravím všechny kurzovníky. Včerejší půst jsem dala kroupovo-zeleninový...

  I přes sníženou funkci štítné žlázy krásných 7 kg dole (Oksana)

  Oksana: Zdravím všechny krásky blízké i vzdálené. Holky jde...

  Za dva týdny 3 kila dole a ohromně se mi zlepšilo zažívání (Mariana)

  Mariana: Moc děkuji za skvělý kurz. První týden jsem...

  Deti sa úspešne chopili varenia, všetci sme zhodili 3-4 kg (Eva)

  Eva: Chcela by som sa vám poďakovať za super...

  Dříve jsem byla agresivní. Na JJ jsem vznášející se bytost

  Market: Tak třetí den téměř za mnou a jsem...

  Přerod tetičky Tsunami na tanečnici salsy pokračuje.

  Evi, Helčo. Co jste mi to udělaly! Místo práce...

  Zánět močového měchýře je pryč bez ATB

  Mona: Abych se taky pochlubila úspěchy, tak musím říct,...

  Děkuji za vaši osvětu ohledně jídla a kurz zdarma

  Andrea A.: Ráda bych Vám, vám všem, moc poděkovala...

  Zhubla jsem a cítím se lépe (Ivaha)

  Ivaha: Děkuji moc! Cítím se lépe, zhubla jsem, dobře...

  Díky vašim stránkách se konečně orientuji ve zdravé výživě

  Hana M.: Chtěla bych vám poděkovat za úžasnou práci, kterou...

  Obleču konečně věci, které jsem nenosila už 7 let (Iveta)

  Iveta: Ze shozených kil mám obrovskou radost, obleču věci,...
  1. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jaký máte názor na celozrnný chléb že žita, resp. že žitného šrot. Když už mám chuť na něco „hutného“, dám si tento chléb, nejlépe, kupodivu nejlepší složení i cena, z Penny.
   https://www.ferpotravina.cz/chleba/vollkornbrot-celozrnny-chleb-schneider-brot-gmbh-de

  2. zdravím, zajímám se o složení pečiva. Zavítal jsem tak na tuto stránku o složení pečiva. Trochu mě mrzí, že se na ní přísně hledí na složení pečiva, ale vůbec se nezdůrazňuje obsah vlákniny. Jestli někdo jí pečivo bez vlákniny(z jakékoliv bílé mouky), zadělává si na orgánový tuk. Ten je násobně horší než většina těch éček. Pečivo, které není z celozrnné mouky je cukroví. To zrno je škrob a škrob je trochu jiný cukr. Chtěl bych tedy vyzvat zdejší tvůrce stránek, zda-li by mohli více akcentovat vlákninu. Dospělý muž má sníst cca 40g vlákniny denně. Bez pečiva to není jednoduše dosažitelné. děkuji :)

   • Petře, tyto stránky a stravování, které zde doporučujeme, je na vláknině přímo založené, takže myslím, že tento jeden článek není úplně to hlavní. 😉 Pokud jste se podíval i jinam, jistě jste pochopil, že se jedná o na rostlinách založenou stravu a pečivo nedoporučujeme vůbec, když, tak celozrnné a nejlépe vlastní.

    • Zuzzi, jasně. Nechci být ve při. Mi jde o osvětu. Asi jako tvůrcům těchto stránek. Proto si myslím, že i v článku o složení pečiva by mělo zaznít důrazně potřeba vlákniny. Ale ve velkých dávkách denně. Sníst denně 40g vlákniny znamená, že buď budu jíst celý týden luštěniny(ty mají asi 17g vlákniny na 100g výrobku, nebo se trochu najím celozrnného pečiva. Touto cestou jdu já. Snažím se ale jíst jen to celozrnné. Hledal jsem info o složení různého pečiva a vyhledávač mi nabídl i tuto stránku na jimejinak.cz. Spousta lidí takto přijde tady. A pak je takový článek o pečivu reprezentant. Lidi(třeba jako já) se nevyjádřují k stránkám jako takové, ale k tomu článku. Nikdy předtím jsem tady nebyl, takže nevím o čem stránky jsou. A procházet stránky, než se vyjádřím, se mi rozhodně nechtělo :) A taky je třeba si uvědomit, že ovoce a zelenina má +- nějakých 2-4g vlákniny/100g plodu. Z O+Z dostat do těla 40g vlákniny/den je téměř nemožné.

     Taková otázka. Proč doporučujete vlastní pečivo? Pokud má pečivo složení, mouka, droždí, voda, kmín, pak nevidím problém. Takový se prodává v Tescu, Hrušce(kmínový), Albert(Mlynářská kostka), a možná i jinde. Tesco a Hruška ale nejsou kmínové. Proto jím de facto jen ten z Alberta. Jestli někomu vadí droždí, pak je třeba si uvědomit, že kvasek=droždí+nějaké prospěšné bakterie.

     • Petře, děkujeme za vysvětlení.
      K tvé otázce, nejde jen čistě o složení, ale i o způsob zacházením se surovinami, o případnou „průmyslovou“ úpravu. Není kupříkladu celozrnná mouka jako celozrnná mouka. Je v nich a jejich prospěšnosti velký rozdíl daný tím, na kterém mlýnu se melou. Ta méně vhodná může dokonce poškozovat střeva. To se moc neví, člověk by se tím musel opravdu do hloubky zabývat. Celkově je to téma hodně komplexní, na těchto stránkách je klub a programy, v nichž se tomu věnujeme více do hloubky, ale tady bych to vypisovala tak hodinu. 😁 Tak se nezlob, že tak zkravuji a zjednodušuji a jen naťukávám.
      Jinak tedy kvásek není droždí+bakterie!! Kvásek je zfermentovaná mouka+voda. Je to úplně něco jiného a hlavně to dělá něco úplně jiného v našich střevech.
      No a co se týče té vlakniny, tvůj koncept o 40 g vlakniny neznám. Vím, že nějaká studie prokázala, že 30 g vlakniny denně má velké zdravotní benefity. Ale lékař, který o tom mluvil, říkal, že pokud jíme převážně rostlinnou stravu, dosáhneme toho levou zadní. Přiznám se, že takhle na gramy nic nepočítám, ale naše strava se skládá z luštěnin, celozrnných obilovin (ve stravitelnější a výživnější formě než pečivo), zeleniny, ořechů, semínek, zelených natí a fermentovanych potravin. Myslím, že to společně dá vlákniny dostatek. 😉

      • 30g vlákniny za den je pravděpodobně ze stejné studie. Pro ženy se uvádí 30-35g, u mužů 35-40g. Takové množství denně snižuje riziko cukrovky, některých rakovin, vysokého tlaku tuším, demence a snad ještě něčeho dalšího asi o 50%.

       • Ano, to bude ono, Petře! Děkuji.
        A ten lékař pak např. ještě vyjmenovával, kolik obsahuje celkem malé množství jaké rostlinné potraviny. A bylo toho celkem dost. Ale také pak, v kombinaci s ještě dalšími studiemi, uváděl, že celkem zásadní se jeví, aby ta vláknina byla různorodá. Tedy spíše než velké množství nějakého jednoho druhu potravin s vlákninou je prospěšné zařazovat co nejpestřejší škálu rostlinných potravin, tedy vlákniny a jejího navázání a dalších obsažených prospěšných látek.

     • Petře, jestli nás neznáte a toto řešíte, tak by se vám mohl líbit kurz Jak začít, který je tu pro nováčky zdarma https://www.jimejinak.cz/start/ Jinak s našimi jídelníčky není vláknina absolutně problém. Luštěniny a celozrnné obiloviny, zeleninu, semínka, to jíme denně. Pečivo skutečně není základ naší stravy jako u většiny ostatních lidí, což má mnoho zdravotních benefitů. Při průmyslové výrobě je pečení nešetrné, doma můžeme péci déle na menší teplotu, použijeme čerstvou mouku, nepoužíváme droždí. Nemluvě o hotových pekařských směxích a praxi se zbylým pečivem. Kvásek rozhodně není droždí, to je právě ten zásadní rozdíl, který je potřeba pochopit. My se droždí úmyslně vyhýbáme. Výrobci uvádějí kvas, aby to znělo pro lidi stejně vz https://www.jimejinak.cz/podvody-v-supermarketu-kvasovy-a-kvaskovy-chleb/ Co je kvásek, jak vzniká atd, je popsáno v receptech a článcích na webu, jak pečivo působí na náš organismus taky v mnoha článcích a videích. Když zadáte heslo kvásek nebo pečivo do vyhledavače, tak dostanete další doplňující informace, které by pro vás mohli být užitečné. V Klubu pak máme návody a vzdělávací videa jako https://www.jimejinak.cz/kvaskove-pecivo-kdy-ano-kdy-ne/ https://www.jimejinak.cz/stitky/kvasek-serial/

  3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda někdo zjišťoval složení chleba Mlynářský žitný a chléb Mistrovský… z Alberta. Ptal jsem se u nás na prodejně zda mají k pečivu nějaký informace o složení a bylo mi řečeno, že je někde maj ale nemají čas to hledat

   • Zdravím, většinou někde z boku regálu visí takový sešit/složka/katalog s podrobným složením výrobků. Jsou povinní to mít, ale 99,9% zákazníků to neřeší.

   • Dobrý den, mohu vás poprosit o radu k tomuto novému pečivu v Albertu? Je celkem nové, myslíš, že zavedené tento rok a když si ho dám, cítím se dobře, nikoliv, jako když si dám běžné pečivo.

    • Martine, já jsem vůči pečivu ze supermarketů velmi nedůvěřivá – pracuje se s pekařskými směsmi, těsta se mrazí, kvásek (když je uveden) bývá přidán je pro dojem, základní kynutí zařizují kvasnice a potravinářská chemie. Já bych kupované pečivo nechala na doplnění a spěch, základ měla v obilí a pečivo sem tam (pokud jsem zdravá) udělala domácí nebo vzala poctivě pečené z dobrého zdroje (zdravá výživa, místní pekař apod.). Jednou za čas můžeme sníst takřka cokoli, ale kdyby to měla být třeba pravidelná svačina nebo večeře, tak bych to řešila jinak.

  4. Mě by spíše zajímaly nutriční hodnoty pečiva. Tedy výsledek pekaře, ať už byl postup přípravy jakýkoliv a z čehokoliv -> tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, cukry, vláknina a soli. Zdravotní problémy jsou často způsobeny nerovnováhou jednotlivých části stravy (tuky, cukry, soli) a překračováním DDD.

   • Pro mě zase pouhé nutriční hodnoty pokrmu představují velmi nedostatečnou odpověď.
    Zde u pečiva například dělá velký rozdíl časově náročné, ale správné kynutí kváskového pečiva versus přidání kvásku „mrtvého“ (konzervovaného kvůli trvanlivosti) do pečiva shodného složení za účelem dosažení podobné chuti. Pečivo nutričně bude mít prakticky totožné hodnoty, přitom rozdílnou výslednou chuť, konzistenci a velmi rozdílnou stravitelnost, dle řady zdravotních odborníků též rozdílnou vstřebatelnost živin (které přitom stále jsou složeny téměř totožně v rozdílně zpracovaném pečivu).

    Bohužel chuť dobrého pečiva vede ke zmíněné možnosti překračování DDD – poměrně snadno. Nedělají nám náhodou supermarkety produkcí papundeklových různě obarvených a posypaných pochutin spíš službu, protože tohoto rozhodně nejíme víc, než doopravdy musíme? -)

    • Je to tak. Nutricni hodnoty jsou jedna vec, ale on neni sacharid jako sacharid. A tutovka je, ze konvencni pecivo je presolene, coz si clovek nejvic uvedomi, kdyz sam upece chleba a vidi, kolik soli musi dat, aby to chutnalo jako kupovane. Vetsinou pak prijde lidem presolene a zvyknou si na jemnejsi domaci.

  5. Ajko, moc děkuji za tento velmi prospěšný a úžasný článek, já jen intuitivně vím, že kupované pečivo je hrůza, ale složení mě vždy zajímalo. Díky, díky, díky :-) Magda

  6. Dobry den dnes sem byla na gastroskopie kde mi doktor zdelil ze nesmim nic mleka ani pecivu nesmim hladkou mouku muzete mi poradit jak mam dal zit Drapalova

   • Evi, vidíte, my nebyli na gastroskopii a stejně to nejíme a žijeme vesele dál :-) Vůbec nic se neděje, máte lékařsky dáno to, co my tady v Jíme Jinak děláme dobrovolně. Vařte podle našich stránek a žádné mléko, pečivo a bílou mouku nebudete potřebovat. Základní informace máte v kurzu https://www.jimejinak.cz/start/ který je zdarma a je to takový úvod se základními principy. Detailně a krok za krokem jsme to zpracovali v kurzu Jarní očista, která začíná v pondělí a kde se to týden po týdnu můžete učit s námi. Více informací zde https://www.jimejinak.cz/online-kurzy/jarni-ocista/

   • Dobrý den, zažila jsem to stejné jako vy. Jenom s tím rozdílem, že když jsem zjistila, že nemůžu lepek a mléko, tak jsem už několik let vařila a pekla bez lepku kvůli dceři. Ale i tak jsem pak asi tři čtvrtě roku zkoušela různé způsoby stravování, ale u žádného jsem nevydržela delší dobu, protože mi na něm něco nevyhovovalo (třeba moc masa). Pak jsem se dostala na tyto stránky a najednou je po starostech. Je tu spousta jednoduchých a rychlych receptů. Mám za sebou Podzimní detox a přihlásila jsem se i na Jarní očistu. V podzimním kurzu se mi hodně líbila i podpora od Evy a dalších účastníků kurzu. Pro někoho, kdo s jiným stravováním začíná, to může být ohromně důležitá věc. Jinak já jsem se sama za sebe (vlastně i za dceru) rozhodla, že náš jídelníček bez lepku a bez mléka nebude složený z bezlepkovych a bezlaktozovych náhražek. Protože především ty bezlepkové mají často opravdu hrozné složení.

    • To je dobrá a důležitá poznámka – řešení není začít kupovat bezlepkové a bezlaktózové verze běžných výrobků. Řešení je se jim po dobu léčby vyhnout a tělo uzdravit zdravou stravou a životosprávou. Ideálně do té míry, aby si mohlo časem tyto potraviny příležitostně dát.

  7. Neni to jen chemie, ale hlavne take novodoba psenicna mouka. Proc a jak se od 50tych let zmenila jak pusobi na streva, jine organy a organizmus celkove by vydalo na cely clanek, kdo chce, najde si sam. Takze nejen pecivo, ale i psenicne mouky, testoviny,… Ano, chleb je nejlepe pect sam – kvaskovy a z mouky, ktera nebyla modifikovana a ma prirodne vitaminy i mineraly. Spaldova, zitna, pohankova, ryzova, amarantova, …. Veliky vyber, takze nespolehejme jen na prazdnou bilou mouku, kterou nas krmi prumysl. Lekari a hl.farmaceuticke firmy pak maji radost, jak hezky prospivaji. Ja to radsi obratim a nechavam prospivat svoje telo ;) dopreji mu vit., mineraly, stopove prvky, fytoestrogeny, aj.latky, avsak ne vyrobenych v laboratori, z prirodnich zdroju :)

   • Díky, Jano. Je to tak, je to námět na další článek, ne-li na knihu. A je to tak vlastně se vším. Chce to přemýšlet, hledat a vracet se k původním plodinám.

  8. Ja si myslím, že se každý musí poohlédnout ve svém městě, protože kvalitní pečivo se nedělá moc ve velkém. Z vlastní zkušenosti vím, že i ve zdravé výživě je často nevyhovující pečivo. Ja jednu dobu nejedla pečivo vůbec, odvykla jsem si. Teď dělám chléb podle Reissových 1x týdně, spíše kvůli dětem a manželovi, protože ten je na něm závislý a nechci, aby kupoval a nosil domů to nezdravé pečivo. Vemu si ho do práce k večeři, ale raději mám polévku z termosky s obilnými plackami-pokud mám čas si je připravit. Zadělat na chléb mi trvá cca 10 minut a zbytek za mě udělá pekárna. Ráno se vzbudím a voní chléb.Dříve jsem si dělala chléb ručně a pekla ho v troubě a byla to práce na celý den.

   • Je to tak, kdo chce mít kvalitu, musí hledat nebo vyrobit. Jste dobrá, že pečete. U nás peče poslední dobou muž, protože mě pečivo až tak nezajímá a není času nazbyt.

   • Jakou pekarnu byste doporučila?Ne se všemi je spokojenost a recept na chleb os Reissovych dáte?? diky Světlana

  9. Dobře,tak dost dlouho jím špatně ! Ale čas na pečení nemám. Nemůžete napsat reportáž ,které pečivo je k jídlu bez následků ?

   • Romi, vlastně žádné pečivo není bez následků. To z obchodů musí vyhovovat chutím spotřebitelů a trvanlivosti, proto všechna ta chemie. Alternativou je místní zdravá výživa a čerstvé pečivo z kvásku. Jinak ale pečivo není k životu vůbec potřeba. Je to náš návyk a pohodlnost, protože je vždy hotové po ruce. Lepší je ho nahradit obilím, pak nemusíte péct. Jakákoli pečená potrava je zátěž pro naše trávení, natož pak pečená mouka. To nikdy nebude tak dobré jako vařené obilí. Tedy do pusy to dobré je, nám to chutná, ale naše trávení to zatěžuje. Bereme váš dotaz jako námět k další reportáži, ale už teď je jasné, že v obchodech dobrou odpověd nenajdeme.

  10. Zobrazit všech 37 komentářů

  Komentujte
  Vaše jméno

  Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

  Předchozí článekTempehové mini „kotletky“ v tomatové marinádě
  Další článekProdukty z celého zrna (těstoviny, bulgur, kuskus)