Domů > Zdravé recepty > Vaše recepty a fotky

Pohankový chléb kváskový

Uvařeno
bez lepku
bez sóji

Pohankový kváskový chléb připravený v domácí pekárně je určený nejen pro bezlepkovou dietu. Skoro ani nepoznáte, že není z pšeničné mouky, nedrobí se, je vláčný a měkký. Vydrží měkký 2 – 3 dny. Příprava trvá minimálně 9 – 12 hodin.

Hubnutí nebylo vůbec prioritou, toužila jsem zbavit se léků a potíží. Výsledkem je, že se mi po šesti letech neměnné ...

Základní informace

Pohankový kváskový chléb připravený v domácí pekárně je určený nejen pro bezlepkovou dietu. Skoro ani nepoznáte, že není z pšeničné mouky, nedrobí se, je vláčný a měkký. Vydrží měkký 2 – 3 dny. Příprava trvá minimálně 9 – 12 hodin.

Ingredience a pomůcky
  • 200 g pohankového kvásku
  • 600 g pohankové mouky
  • 400 ml vody
  • 2 lžíce kmínu
  • 2 lžíce Psyllia
  • 2 lžíce bramborového škrobu
  • 2 lžičky soli
  • 2 lžíce semínek
  • 1 lžíčka chlebového koření (pokud máme)
  • 3 lžíce olivového oleje

Pomůcka – domácí pekárna

Postup

1. Uděláme si pohankový kvásek 100 ml vody, 100 g pohankové mouky a 1 lžíci žitného kvásku. Umícháme husté těstíčko, které necháme na teplém místě rozkvasit (cca 6 hodin). Pokud nemáte odvahu použít jako starter žitný kvásek, použijte bezlepkový kvásek, kukuřičný kvásek Sewa (lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy) nebo tento kvásek: http://www.jimejinak.cz/2014/03/bezlepkovy-pohankovy-kvasek/.
2. Před přípravou těsta namočíme 2 lžíce Psyllia do vlažné vody přibližně na 10 – 15 minut (chléb bude měkký a vláčný).
3. Do hnětací nádoby vložíme kvásek, nabobtnané Psyllium, zbytek vody, olej a všechny sypké ingredience. Nastavíme program těsto a mícháme přibližně 10 minut. Těsto na tento chleba musí mít konzistenci podobnou jako těsto bramborák. Po zamíchání těsta program vypneme a necháme kynout (3,5 – 6 hodin). Pokud máte v pekárně program kvašení, nastavíme teplotu na 28 stupňů a necháme kynout. Pokud program nemáme, hnětací nádobu zakryjeme potravinářskou foliií, do které uděláme několik dírek, aby šel k těstu vzduch. Až těsto vykyne přibližně na dvojnásobek svého objemu, spustíme program pečení. Pečeme 70 minut.

Praktické rady

Kváskový pohankový chléb po vychladnutí nakrájíme a podáváme.

PS: Jde hubnout a normálně jíst? Pojď to zjistit! 😁

Tisíce lidí s námi shodily 5 kg za 14 dní. Jak to? Máme totiž chutný hubnoucí jídelníček s výbornými recepty, videa, jemné cvičení - a živou podporu! Už za 2 týdny uvidíš výsledky. Mrkni na výzvu Hubneme do plavek a naskoč!

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Mila Beata
11. 7. 2023

Krása, povedly se ♥️ rozdělila jsem těsto na dva , Krásně se s těstem pracovalo , pekárnu nemam takže to šlo klasickou cestou , děkujeme 👏

V receptu je uvedena pohanková mouka. Předpokládám, že to bude pohanková hladká. Hladká mouka není zdravá tak nechápu proč je tento recept na jíme jinak. Ten kvásek to nespasí když ta mouka není kvalitní (=celozrnná). Kváskový pohankový chléb z pohankové celozrnné mouky nejde upéct??

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Houbové rizoto s tymiánem

Z dovolené jsem si přivezla dva koše hub a tak vznikl další báječný recept. Tymián a houby jsou totiž skvělá kombinace.

Třešňová buchta pro lenochy

Na téhle buchtě mě baví, že všechno dám do jednoho pekáčku, strčím do trouby a víc se moc nestarám. Šetřím čas i nádobí. A výsledek je skvělý dezert bez cu...

Jahodový chia pudink

Chia dezerty jsou rychlé a zdravé. Využijte sezónu jahod a dopřejte si tento jednoduchý dezert.

Bezlepkové meruňkové knedlíky ze 3 ingrediencí

Miluji sezónu ovoce, protože si konečně můžu dopřát moje oblíbené plněné ovocné knedlíky. Těsto z jáhel je přirozeně bezlepkové a stačí na něj pouze 2 ingr...

Bezlepkový mazanec

Ráďa dělá mazanec přirozeně bezlepkový, bez vajec a bez cukru, jak se na Jíme Jinak recepty sluší a patří.