Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a jiný čilý hmyz a stane se zázrak. Vzniká nový život, nová rostlina, nová zásobárna živin -  semínko!

Černý kořen

Když jsem loni, poprvé, sela černý kořen, říkala jsem si, jak asi vypadá květ, když semínko je takové podlouhlé “dřívko”. Po odkvětu je snad ještě hezčí, kulička chmýří, které, oproti pampelišce, na rostlině krásně drží. 

Pórek

Pórek mě překvapil chutí, nikoliv listy, ale květy. Rostlin mám ale málo a čekám na semínka, proto jsem si dovolila pouze ochutnat. Kdybych měla zavřené oči, myslela bych si, že se pasu na pažitce. :-)

Kadeřávek

V zimě to byla majestátní rostlina, kdy i pod sněhem se daly sklízet její listy. Teď už dokončuje svůj životní cyklus a dá mi poklad, který zasadím příští rok (nebo možná ještě letos!). Kadeřávek, je rostlina z čeledi brukvovitých, proto z jedné rostliny je neuvěřitelné množství šešulí a poté i semen. Časně na jaře, když začínala vybíhat do květu, nám dávala chutné výhonky. Ty se daly zobat přímo ze záhonu nebo upravit obdobně, jako brokolici.

Ředkvička

A můj letošní objev. Ředkvička! Tato je sklízena pro své nezralé plody a doporučuji všem, kdo mají zahrádku, nechat si jednu vykvést a ochutnat! Do této chvíle jsem o ní jen četla a letos se mi povedla vypěstovat. Více jsem o ní psala zde.

Pochlubte se do komentářů i vaší první letní sklizní! 

Vaše Janka

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

  1. Obdivuji semena rostlin na mé zahradě. Přemýšlím co již zahýřilo bezpočty semínek a udělalo mě radost sklizní a novou úrodou. Poprvé to byla gigant kedlubna. Bohužel jsem semenům moc nevěřila a vysela všechny. Pažit vzešlých rostlin, ale mnohé se snědly pouze jako zelená bylina. Dále ředkvičky – ty jdou do květu velmi rychle :-). Nenapadlo mě je ochutnat. Kadeřávek, roketa, mám ráda semena řeřichy. Zvláště jejich drolení a zářivou barvu. A semena salátu. Rozhodím a čekám. A potom rozdávám sazeničky. Semena póru a cibule, okrasné koule. Plazivka květenství červené řepy a mangoldu. Některé rostliny ze sklizených semínek vyhnaly předčasně do květu. Kopr, ten zná snad každý kdo ho pěstuje. Mrkev – květ dlouho zraje. Z jedné mrkve je veliké květenství. Hodí se do vazby letní kytice. Špenát je také hodně rozvětvený, plazivý a dlouho dozrává. Příroda prostě hýří svojí nabídkou. Je pouze na nás, co si vezmeme a využijeme. Přinejmenším radost ze života rostliny. A co dělá radost (někdy menší) všem, květenství pažitky. Pravdou však je, ze rostlina s květy zabírá velikou plochu. Proto nechávám pouze hlavní stvol a postranní vytrhávám. Neumím poznat zralost semen některých rostlin. Tak někdy čekám úplně marně, nebo velice dlouho než vzklíčí.. Děkuji, bylo pěkné si zavzpomínat, co již na zahradě (skleníku) vykvetlo. Moc zdravím a semínkům zdar Eliška

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDivertikulosa střeva – jak se při ní stravovat
Další článekZapečené „šunkové“ těstoviny à la šunkofleky