Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Bylinky proti molům

Jsou velmi aromatické a díky silicím, které obsahují, účinně odpuzují hmyz, který může ve vašem šatníku nebo spíži nadělat škody. Víte, které to jsou?

Jsou snadno dostupné

Bylinky, které používáme proti molům, si můžete nasbírat na louce, některé možná pěstujete a také se dá použít koření, které máte běžně v kuchyni.

Osvědčené bylinky, které odradí nezvané hosty od vašich zásob zdravých potravin, jsou:

  • řimbaba
  • vratič
  • levandule
  • rozmarýn
  • pelyněk
  • máta
  • heřmánek
  • eukalyptus
  • routa

Molům také nevoní koření, které nám většinou voní velmi libě:

  • drcená skořice
  • bobkový list
  • hřebíček

Vyrobte si bylinkový polštářek

Bylinky můžete do špajzu volně zavěsit, koření můžete dát do mističek. Praktické jsou bylinkové polštářky nebo sáčky, ze kterých bylinky a koření nepadají. Budete potřebovat:

  • bavlněnou látku na polštářky (velikost 15x15cm)
  • sušené bylinky nebo koření dle vlastního výběru
  • šicí stroj, šicí potřeby

Jak na to: Ušijte si malý polštářek, a to tak, že sešijete všechny strany a necháte si cca 2 cm otvor, abyste dovnitř mohli vsypat bylinky a koření. Naplňte polštářek a zašijte otvor. Polštářek umístěte do šatníku.

Můžete si bylinkami naplnit i koupené látkové pytlíčky, pokud nešijete.

Zásoby se nesmí přehánět
„Moje zkušenost je, že když se průběžně spotřebovává nakoupené obilí a další potraviny, které molům chutnají, nestíhají se zabydlovat. Jakmile něco leží dlouho bez povšimnutí, můžu se vsadit, že se tam usadí a rozmnoží. Poučila jsem se v prvních letech zdravého vaření, že se nesmím přezásobovávat, ale kupovat přiměřené množství, abychom stíhali likvidovat zásoby dříve než moly,“ dodává praktickou zkušenost s moly Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

Jak se vám daří udržet špajz bez molů? Máte s moly problém? Daří se vám jich účinně zbavovat? Jakou máte metodu? Podělte se s ostatními o svoje tipy.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

21 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Já mám velmi dobré zkušenosti s feromonovými lapači, které lákají dospělé samce..mám tedy vše v plastových či skleněných nádobách s víčky…

Taky s nimi bojujeme, máme všude pověšenou levanduli, poházený bobkový list přesto jsou pořád všude.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

6
8

Neomezený rozvoj talentů

Včera se mě čtrnáctiletá dcera zeptala: “Proč už nepíšeš pro JJ?”. Odpověděla jsem: “Myslím, že jsem už všechno řekla, že už nemám co říc...

Pyramidy s indickou čočkou

Indická kuchyně je opravdu rozmanitá a bohatá na koření. Pokud jí máte rádi a vaříte si indické recepty doma, určitě vás neodradí koření v receptu. Vždy do...
13
2

Slunečnice roční a její využití v kuchyni

Většina z nás si pochutnává na slunečnicových semenech, slunečnicovém máslu či používá olej. Málokdo už asi ví, že je rostlina jedlá celá, její květy, list...

Jarní nádivka

Uvnitř příjemně vláčná a na povrchu krásně křupavá. Taková je tato zapečená jarní nádivka, do které využijete mladý špenát a můžete přidat i čerstvé jarní ...
11
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...

Cheese ball (pečený rostlinný sýr)

Rostlinný sýr, který rychle připravíte v horkovzdušné fritéze nebo i v klasické troubě. Vyzkoušejte a dejte vědět, jak vám tento netradičně připravený sýr ...