Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

První hodina plavání s miminkem v domácím prostředí

S miminkem můžete plavat i doma! Bez instruktora a drahých kurzů.

Plavání v bazénu

Se svým prvním miminkem jsem začala navštěvovat plavání od druhého měsíce věku. Bazén a vodu miloval a miluje dodnes. Nevýhodou bylo načasování. Často mi usnul v kočárku těsně před příjezdem k bazénu. Nezbylo mi, než ho vzbudit. Jenže s ospalým miminkem jsme si hodinu neužili.
U druhého syna jsem automaticky předpokládala, že hned, jak to bude možné, se také přihlásíme na plavání. Jenže aktuální covidová situace nám to neumožnila. Nechtěla jsem, aby přišel o možnost splynout s vodou, tak jako první syn. V tomto věku je pro ně voda domovem. V pozdějším věku už je plavání získaná dovednost, nikoliv tak přirozená, jako je tomu po narození. 

Výhody domácího vaničkování

Už u prvního syna jsem slyšela o tzv. vaničkování, ale netroufla jsem si na něj. Teď jiná možnost nebyla. Obavy se ale ukázaly jako zcela zbytečné. Plavání s nejmenším miminkem nevyžaduje žádné zvláštní znalosti ani dovednosti. A v domácích podmínkách je hned několik benefitů. Není jen jednou týdně, jako tomu bývá na kurzech, ale kdykoliv máme chuť. Nezačínáme, když je malý ospalý, ale naopak, když je čilý, aby pak lépe spinkal. Ušetřili jsme peníze za kurz anebo lektorku a mohli jsme začít ještě dříve, než jsou běžně kurzy plavání. Tedy hned po zahojení pupíčku.

Příprava na plavání

Nejprve si připravíme vanu, voda by měla mít teplotu 36-38°C. Pro miminko, které je napjaté a křečovité, může být voda i teplejší, neměla by ale přesáhnout 40°C. Svlékneme miminko a ponecháme zabalené pouze v látkové plence, aby mu zatím nebyla zima. Připravíme si i prostor, kam dáme miminko po koupání a ručník do koupelny na zabalení. Jakmile bude vana dostatečně naplněná, zkontrolujeme ještě jednou teplotu vody a můžeme začít.

Manipulace s miminkem

Miminko rozbalíme z plenky, aby nám při manipulaci nepřekážela. Uchopíme miminko jednou rukou pod hlavičkou, nedotýkáme se krku, abychom neprovokovali záklon hlavičky a druhou pod zadečkem, tak abychom měli palec ve tříslech miminka. Miminko je v poloze klubíčka. Klekneme si vedle vany tak, jak je nám to příjemné a začneme pomalu zanořovat, nejprve zadeček, nohy, bříško a pak ramínka. Pohyby provádíme klidně, aby se miminko nebálo a mohlo si pomalu zvyknout na vodu. Snažíme se stále udržovat oční kontakt a s miminkem komunikujeme. Rychlost zanořování přizpůsobíme reakci miminka

První cvik – splývání

Pokud je miminko spokojené, můžeme přejít k prvnímu cviku, splývání. Pomalu zanoříme miminku ouška a zkoušíme ruku pod zadečkem uvolnit, tak aby se miminko nadnášelo samo. Kdybychom měli pocit, že nám miminko může sklouznout, tak rukou, která byla pod zadečkem, můžeme jemně přidržet ukazováčkem bradičku. Ruku pod zadečkem střídavě uvolňujeme a zase vracíme. Ke splývání přidáváme jemný pohyb a pohoupeme, povozíme miminko na hladině.
Miminko vrátíme zpět do klubíčka, aby si odpočinulo. Při splývání děťátko posiluje břišní i zádové svaly. Navíc ve vodě je pro něj jakýkoliv pohyb méně náročný díky nadnášení vodou, může si volně pokopat nožičkami a dokonale tak rozhýbat střevní peristaltiku. K tomu teplá voda příjemně uvolní a dokáže zachránit i nějaký maminčin prohřešek.  

Druhý cvik – potápění

Po koupání můžeme zařadit ještě jeden cvik, „potápění“. Tedy spíš přípravu na budoucí potápění. Miminko oslovíme jménem, například: „Štěpánku, ááááá žbluňk.“ Při slově žbluňk přejedeme navlhčenou dlaní po obličejíčku, od čela po bradu. Podle reakce miminka můžeme s odstupem zopakovat. Koupeme do příjemného vyčerpání, když na miminku vidíme, že už se mu splývání nelíbí nebo mu zadeček klesá dolů. Snažíme se plavání ukončit dříve, než je miminko přetažené. Jak se říká, v nejlepším přestat, raději dříve než později, aby se na koupání zase příště těšilo. Některé miminko zvládne koupání 5 minut, jiné 20. Obojí je v pořádku.

Nejlepší je, když jsme ve vodě i s miminkem

Doporučení na závěr. Klečení vedle vany není na delší dobu úplně pohodlné. Nejlepší je koupat miminko ve dvou. Jeden jde s miminkem do vany a druhý podává. Když držíme miminko ve vaně, máme je hlavičkou proti sobě, abychom na sebe viděli. 

Přínosy plavání pro miminko

Plavání je první cvičení, které miminko může provozovat. Posílí při něm všechny svalové partie, především zádové a břišní, ale i svaly na zadečku a stehna. Do budoucna mu posílení pomůže ve správném psychomotorickém vývoji. Můj druhý syn se začal otáčet ze zádíček na bříško po ukončení druhého měsíce. Miminko při plavání dobře vytráví a o to větší chuť má k jídlu. Nesmí být ale příliš unavené anebo přetažené. Pomůže se střevní peristaltikou, tedy ideální pro miminko, které trápí „prdíky“.  A v neposlední řadě po koupání krásně spinká

Přeji radostné první okamžiky ve vaně.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem matka na plný úvazek. Tedy kuchařka, uklízečka, animátor, inovátor, ale především vrcholový manažer :-D. A čas od času, když zjistím, že je toho nějak moc, se na všechno vykašlu a dám si kousek čokolády.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář