Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodnotit, jaké bylo letošní jaro.

Zvláštní, netradiční a snadné!

To jsou tři slova, která mi okamžitě naskočí na mysl. Zvláštní, protože jaro bylo velmi zpožděné, dlouho zima, nic nerostlo. Netradiční, protože i u nás se nakonec projevil covid, když syn zůstal celé jaro doma ze školky. Ale nejvíce u mě rezonuje slovo snadné! Zatím pokaždé jsem měla z jara respekt. Všechno mi na zahradě moc dlouho trvalo.

Letos to šlo hravě

A letos? I přesto, že jsem mnohem vytíženější, než jiné roky (rekvalifikuji se, abych si po mateřské dovolené mohla najít práci ve zcela odlišném oboru, postiženou dceru denně dovážím 30 km do rehabilitačního centra a syna jsem vlastně neustále vozila s sebou), jaro v zahradě bylo klidné, vyrovnané a hravé. Zatím sice pěstuji třetí sezónu, ale i tak málo stačí k tomu, aby si člověk našel svůj rytmus. Stačilo si vzpomenout, co fungovalo loni, mít v ruce nakreslený plán, co kde bude a už to jelo. Jedna rýha za druhou a hrášek byl v zemi za hodinku (místo za půl dne, jako loni), řepu jsem sela do hnízd po cca 4 semenech cca 10-15 cm vzdálených a připravit nový záhon k setí byla po objevení motyčky záležitost na odpoledne (loni práce asi na 3 týdny :-)). Syn navíc vyrobil perfektní zápichy do záhonů :-)

Za zahradě stejně jako v kuchyni

Nakonec je to jako v kuchyni – ze začátku všude hrnce, nádobí, nepořádek, a příprava zabere věčnost… a za pár týdnů? Všechno má svůj řád. Nebo alespoň něco :-) Ani můj systém v zahradě není dokonalý, ale letos jsem si jaro v permazahradě zatraceně užila! Odnáším si pocit, že to bylo letos “skoro” bez práce!

A co se povedlo Vám? Pochvalte se do komentářů, ať v tom nejsem sama! :-)

Vaše Janka

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Janko, a je to těžký vybudovat si takovou permazahradu? My máme za barákem do kopce asi 100m² neřízenou džungli, je v ní plno „plevele“, stromky po jednom: hruška, jabloň, švestka, třešeň, ořešák královský, líska červená a rakytník, potom plno bezu. Jak píšu, nikdo na tom nepracuje. Já nevím, jak začít, moji kluci mají“tulení nemoc“. Doporučíš mi nějaký postup, jak té zahradě dát nějaký ten řád, aby byla útulná, „bezpracná“ a drželi se tam ptáčci? 🙂 Děkuju, Jana

  • Jasebko, těžko asi poradit do jednoho komentáře. Já mám zatím na 80m2 vlastně jen zeleninovou část zahrady. Časem bude i ostatní, ale na to dnes nemáme kapacitu. Tam, kde bude ovocný sad máme dnes vzrostlé akáty :-))) a to už rozhodně nebude „bezpracné“. Píšeš, že máte 100m2, ale vzhledem k tomu, co tam všechno máte za stromy, tak nevím, jestli jsi se nespletla a nechtěla napsat 1000m2 :-) Důležité je ujasnit si, co od zahrady očekáváš. Můžu doporučit knížku ekozahrady od Jaroslava Svobody. Krásná publikace se spoustou informací. Jen ta „bezpracnost“ je trochu mýtus. Záleží, co to slovo pro Tebe znamená, ale permakultura pracuje spíše s pojmem MINIMAX (minimální úsilí, maximální užitek). V permakulture jde především o užitek pro člověka, ale tak, aby byl trvale udržitelný. Máš-li mít nějaký přiměřený výnos, potřebuješ tomu přiměřené něco dát a to pak dost záleží, co pro Tebe znamená přiměřený výnos :-))) Nebo mi napiš a mužem si zavolat, teď tu po mě loži naše batole, tak víc toho teď nezvládám napsat :-) Ptáčky v zahradě udržíš, když budou mít kde bydlet a co jíst, třeba v živém plotu :-)

   • Jani, fakt je to 100m², nejde o překlep. My tam dali, co se nám chtělo…. Bezpracná znamená jen občas posekat trávu, zaštípnout halouzky a na podzim zobat ovoce. Mít to spíš na relaxaci, možná dva tři záhonky. Podívám se na doporučenou knihu, já měla o permakulturní zahradě představu takovou, že zaseju stromky, byliny apod. k sobě tak, aby se doplňovaly a podporovaly navzájem. Takový mini parčík. Jsem ti vděčná za tu odpověď, i přesto, že máš malý děti a máš toho i tak dost. Ale nezvládla bys to, kdybys nebyla připravená nebo silná osobnost. Hlavně nechej i ostatní pracovat a ty sama odpočívej, kdykoliv po tom zatoužíš🍀🌼🤗

 2. Jani ano, celé to bylo letos pomalé, chladné, ale dle mě takové, jako kdysi..:) a teď mi vyhovuje to ne příliš horké léto, vše je takové zelené, kochám se a užívám si to…vše roste, ale taky je živo, máme tu housenky, co žerou ale úplně cokoli, nejsou nijak vybíravé – zkusím pohledat, co to je…protože aby mi housenky žraly i salát,okurky, to se mi asi ještě nestalo..:)

  • Tak to my máme štěstí, ja čekám jen housenky běláska, protože jsem ho viděla kroužit pod netkanou textilií na kaderavku :-))) petržel mi našel krtek nebo hryzec nebo jiná myš :-) a zbytku se docela daří. Dnes se chystám na sklízení pokusu o červenou čočku :-)

 3. Janko jsi šikovná. Já jsem zahradu letos pojala tak jako ty a mám z ní ten nejlepší pocit. Ano máš pravdu, dlouho byla zima a vše tak nějak živořilo, nechtělo se tomu moc růst….ale pak se děly věci. Ředkvičky i kedlubny ve velkém, salát jsme nestíhali sklízet a tak nám rychle vyrůstal. Ale zase z něho měli něco papoušci. Mám radost ze zelí, růžičkové kapusty, mangoldu, mrkev z permasemínek jsem snad nikdy neměla tak velkou. Cukýny a dýně si také žijí svým bujarým životem a já nestíhám jejich zpracování 😉 je toho daleko více, ale to by bylo na dlouho. Jen ještě jeden letošní poznatek. Využila jsem veškerou posečenou trávu ze zahrady a mulčovala kde se dalo. To byly vždy závody, aby manžel posečenou trávu nevyvezl a mým rostlinkám zůstalo😉 Dnes jsme vykopali brambory a já se těším, že ještě něco zaseju. Prostě a jednoduše: moooc mě to baví. Tak všem hezkou úrodu.😉👍

  • To je blahobyt, co Marcelo? Máme to podobně, salátu jsme ani moc nepojedli, protože byl dlouho moc malý a najednou valil do květu :-) Ale teď toho i na našem malém plácku máme požehnaně. Sklízíme kadeřávek, mrkev, řepu, česnek, cibuli, teď začínají rajčata a konečně i cukety. Dýně nechávám až do podzimu, ale možná si i tu nějakou utrhnu, za chvíli bude i ačokča a kukuřice. Sela jsem vodnici, ale ta mi zaschla, tak zítra jdu pro nová semínka a snad to teď klapne :-) Úplně si dovedu představit ten Váš závod o trávu 😂. Já teď potřebovala do kompostu, tak jsem byla u sousedů a tam to teda boj vůbec nebyl, prý mám příště přijít dřív, ať to nemusí sekat :-)))))

 4. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNěco málo o olivách a o oleji
Další článekPomerančový dezert s tapiokovými perličkami