Domů > Zdravé recepty > Mléčné alternativy

Makové mléko

Uvařeno
bez mléka
sezóna zima

Celé ty roky, co vaříme doma jinak, nepotřebuji k vaření žádné mléko. Ale vždycky, když je nějaký dezert od kamarádky Jitky obzvlášť lahodný, je v tom nějaké její domácí mléko. Rozhodla jsem se je postupně vyzkoušet a první jsem vzala na paškál mléko makové, protože jeho chuť jsem si uměla představit ze všech mlék nejméně. Věděla jsem jen, že to je výborný zdroj vápníku.

Ingredience
na půl litru makového mléka
  • mák a voda budou v poměru 1:10
  • pro začátek vyzkoušejte 50 g máku a 0,5 litru vody
  • dostanete přes půl litru makového mléka

Po 9 měsících s Jíme Jinak jsem nadšen tím, že to není jen jídlo, ale moc fajn životní styl. Čistí se tělo, následně ...

Některé zdroje uvádějí, že mák má dvanáctkrát více vápníku než kravské mléko. A krom vápníku obsahuje také nezanedbatelné množství zinku, železa a hořčíku.

Jak vyrobit makové mléko

  1. Mák zalijeme desetinásobkem vody a necháme několik hodin nebo přes noc stát při pokojové teplotě.
  2. Namočený mák promícháme, aby nezůstal na dně, a přelijeme do mixéru. Nelekejte se barvy, trochu zšedne díky uvolněnému tuku.
  3. Rozmixujeme i s namáčecí vodou, můžeme několikrát nechat odpočinout a znovu mixovat, abychom získali maximum živin. Mléko bude pěnit a krásně zbělá.
  4. Mléko přecedíme přes velké jemné sítko do mísy či vyššího hrnce (aby mělo mléko kam odtékat). Pomůžeme si lžící – mačkáme rozmixovaný mák tak dlouho, až zbude suchá drť.
  5. Zbytky máku si rychle sednou dno, takže chceme-li mléko čistě bílé, po usazení máku ho opatrně přelijeme do jiné nádoby tak, aby usazený mák zůstal v původní nádobě.
  6. Kdo chce mléko zcela beze zbytků, může proces cezení zopakovat několikrát, případně použít plátýnko.
  7. Mléko můžete pít hned nebo uskladnit v uzavřené nádobě v lednici.

Použití makového mléka

Mléko samotné, nejlépe čerstvé, se doporučuje pít při překyselení organismu a při osteoporóze. Je to oblíbený zdroj vápníku u veganů. Samotné bude chutnat těm, kdo od něj nečekají klasické kravské mléko. Podle mě je lahodné, pro naše děti to byla pochoutka, které by vypily litry.

Začátečníkům, kteří by jej chtěli pít místo klasického mléka a samotné makové mléko by jim nechutnalo, pomůže pro začátek osladit trochou sladěnky či jinak zdravě dochutit (ne však při řešení překyselení organismu).

Já si mléko vyrábím jako základ pro dezert či zjemnění některých pokrmů, kam bych jindy dala rostlinnou smetanu (omáčky, zeleninová jídla, kaše apod.). Mléko můžete použít studené či ho vařit.

Praktické

Skladujte v chladu a během pár dní zkonzumujte (pro léčivé účinky ideálně čerstvé vypít).

Maximálního užitku z obsažených živin dosáhnete, pokud mák předem namelete na makovém mlýnku a namletý namáčíte. Stejně tak si ale můžete mléko z máku připravit, i když máte jen tyčový mixér, kterým namočený mák mixujete dostatečně dlouho.

Zbytek máku po výrobě mléka můžete přihodit do dezertu, kaše, náplně do štrůdlu či koláčů.

Čím menší dáte poměr vody k máku, tím smetanovější dostanete nápoj. Chcete-li tedy hutnější nápoj až krém, dejte poměr 1:8.

Děti a makové mléko

Makové mléko je mnohem stravitelnější než samotný mák, osobně (čistě pocitově) bych dávala až od 1,5 roku, i když asi nebude problém dát ho dětem i dříve. Moje děti ho ochutnaly až nyní ve 4 a 7 letech a chutná jim moc.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Hana Maria
20. 12. 2022

Dnes jsem mléko zkusila a super! Bílé bylo tedy až přes plátýnko. Chuť dobrá! Trochu ochutnal i syn 2,5 roku a vše ok. Dal si jen tři hlty.

Nemá se voda z namočeného máku slít a dát na mixování nová čerstvá voda? Dáša

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma