Domů > Magazín > Blog

Které rostlinné mléko vybrat? Průvodce rostlinnými mléky

Výběr rostlinných mlék (tedy dle legislativy spíše nápojů) na trhu je široký. Dokonce až tak, že se v tom začínáme ztrácet. Které mléko vybrat? Které se hodí do kaše, které do jídla a které do nápojů? Pojďme si v tom udělat pořádek a jednotlivá mléka i kritéria výběru si rozebrat.

Podle čeho rostlinné mléko vybírat

  • chuť – každé mléko má jinou chuť. Některá jsou přirozeně sladší jako například kokosové, mandlové, špaldové, jiné jsou spíše neutrální jako například rýžové, specifickou chuť má mléko makové.
  • účel – pokud chcete vyrábět jogurt, hodí se sojové, protože obsahuje nejvíce bílkovin, pokud chcete mléko použít do kávy, vhodné jsou spíše neutrálnější jako rýžové nebo mandlové, do kaší se hodí jak kokosové, tak rýžové, mandlové i jiné, do kari je nejvhodnější kokosové.
  • dietetické požadavky – možná vás bude zajímat obsah proteinů, tuku nebo sacharidů.
  • složení – mléko by nemělo mít žádná aditiva, éčka, sladidla, ani umělé vitamíny a minerály.
  • cena – např. kešu a quinoa mléka jsou mnohem dražší než rýžová, mandlová nebo sojová mléka.

Čemu se u rostlinným mlék vyhnout

Než koupíte rostlinné mléko, podívejte se na jeho složení a vyhněte se těmto látkám:

Zahušťovadla

Jedná se o různé typy gum jako je guarová, gellan nebo xantanová guma, karubiny a karageny. Tyto aditiva u mnoha lidí způsobují problémy s trávením a poškozují naše střevo.

Sada na podzimní detox
Stáhni si ZDARMA

  • Karagenan – zatímco některé studie ukazují, že je bezpečný, jiné zjistily opak. Podle vědců karagenan může způsobit zánět střev a dokonce negativně ovlivňuje inzulín (1, 2, 3). V rámci je EU povolen pro široký okruh potravin v částečně omezeném množství (byla provedena revize, že by se karagenan neměl používat pro počáteční kojeneckou výživu a potravin pro speciální lékařské účely).
  • Guarová guma – U některých dětí se kvůli konzumaci potravin s xantan gumou objevily vážné střevní problémy. (6)

Sladidla

V dnešní době plné cukrů téměř ve všech výrobcích a potravinách, je vhodné vyhnout se dalším zbytečným cukrům a sladidlům v rostlinných mlékách. Pokud toužíte po oslazeném mléku, raději si ho oslaďte doma obilným sirupem, datlovým sirupem nebo sladem.

Umělé vitamíny a minerály

Umělé vitamíny a minerály nejsou pro naše tělo přirozené, jsou to cizí látky. Je mnohem lepší je dodat přirozeně v celistvých potravinách jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka a ořechy. Například Alpro do svých mlék přidává umělé vitamíny, protože k výrobě mlék používají pražené ořechy, které kvůli vysoké teplotě pražení ztrácejí své přirozeně obsažené vitamíny.

Éčka

Vyhněte se mlékům, které ve složení obsahují aditiva a éčka. Ať už se jedná o již výše zmíněná zahušťovadla nebo stabilizátory. Je to zbytečné. Na trhu existuje spousta mlék, které mají čisté složení (např. pouze voda, ingredience, ze které se mléko vyrábí, případně olej).

Jaké rostlinné mléko vybrat?

Vyrobte si mléka doma!
Je to jednoduché, levné a rychlé.
– Mandlové mléko
– Kokosové mléko
– Lískovo-mandlové mléko
– Sezamové mléko
– Ořechovo-jáhlovo-rýžové mléko

V dnešní době je na trhu k dispozici velký výběr rostlinných mlék – z různých surovin (obilovin, oříšků, semínek, luštěnin), značek, chutí (čokoládové, vanilkové, aj.), typů (RAW nebo z pražených ořechů, ošetřené vysokou teplotou) a složení (slazené, obohacené o vitamíny a minerály, s aditivy). Kromě zdravých výživ a specializovaných e-shopů, najdete rostlinná mléka už v regálech téměř každého super a hypermarketu a drogerie (např. DM).

  • Rýžové mléko – je široce dostupné i supermarketech a drogeriích. Hodí se pro každodenní používání do kaší, dezertů, kávy, jídel, smoothies, pečení aj. Je řidší (nedoporučujeme použití v pudincích, často nezhoustnou) a má sladkou chuť. Kontrolujte ale jeho složení, mělo by obsahovat pouze rýži, pitnou vodu, případně ještě olej a sůl.
  • Ovesné mléko – prodává se spíše ve specializovaných prodejnách a na e-shopech, běžně v supermarketech většinou není k dostání. Není bezlepkové, proto není vhodné pro přísné celiaky. Jeho složení by mělo obsahovat pouze oves a pitnou vodu, případně olej a sůl. Je nejvíce podobné kravskému mléku co se týče chuti a hodí se jak do slaných, tak do sladkých jídel (např. pudinky).
  • Špaldové mléko – je slaďoučké a dá se pít i jen tak samotné. Prodává se ve specializovaných zdravých výživách nebo i třeba v DM drogerii. Dá se použít jak do jídel, kaší, dezertů, smoothies, tak také do nápojů. Hodí se i pro každodenní použití.
  • Quinoa mléko – je dostupné pouze ve zdravých výživách a na e-shopech a většinou bývá dost drahé. Je bezlepkové, ale většinou ve složení najdeme obsahuje přírodní přídatné látky jako je slunečnicový lecitin a inulin, anebo sladidla. Můžete ho použít na dochucení jakýchkoliv pokrmů nebo nápojů.
  • Jáhelné mléko – v běžných regálech téměř nedostupné. Je bezlepkové, hodí se pro každodenní použití do kaší, dezertů, jídel i kávy.
  • Mandlové mléko – obsahuje velké množství minerálních látek jako je vápník, hořčík, draslík a fosfor. Toto mléko se hodí pro každodenní použití, např. do kaší, dezertů, kávy, pečení, smoothies aj. Má přirozeně sladkou chuť. U složení vždy kontrolujte, aby neobsahovalo zbytečné cukry, aroma, éčka a aditiva. Dejte si také pozor na obsah mandlí, některá mléka (jako např. Alpro) obsahují mandlí jen 2 % a mandlovou chuť dodává umělé aroma.
  • Kokosové mléko – dá se sehnat jak ve zdravých výživách, tak také asijských prodejnách a supermarketech, a to ve 2 variantách: v krabici nebo plechovce. Složení tohoto mléka pečlivě kontrolujte, protože často obsahuje nežádoucí aditiva a látky (kokosové mléko by mělo mít pouze toto složení: kokosová dužina, případně i kokosová voda, pitná voda). Pro vysoký obsah tuků a exotické suroviny, kterou je kokos, doporučujeme toto mléko spíše příležitostně, například do kari nebo pro změnu do kaše či do pokrmů, kde chceme zachovat jemnou kokosovou chuť (výborné je i v pečených sladkých i slaných pokrmech nebo smoothies).
  • Kešu mléko – opět v regálech běžně není dostupné a je drahé. Kontrolujte složení, aby neobsahovalo cukry a éčka a také se dívejte na obsah ořechů (např. Alpro dává do mléka pouze 3,1 % kešu, oproti tomu Provamel 6 %). Je méně sladké v porovnání s mandlovým mlékem, ale krémovější. Hodí se na dochucení jídel, dezertů, kaší i nápojů.
  • Lískooříškové mléko – obsahuje hodně vitamínu E a minerálů jako je vápník, hořčík a zinek. Toto mléko není běžně k dostání a většinou obsahuje (sice přírodní) přídatné látky. Hodí se na dochucení nápojů, dezertů, jídel i kaší.
  • Sojové mlékosója je ve formě mléka bez úpravy fermentací nestravitelná. Sojové mléko tedy není vhodné pro každodenní použití. Ze sójového mléka ale můžeme dělat fermentované sojové jogurty, díky čemuž se sója stane stravitelnější pro náš organismus.

Nestihnete celé otevřené mléko spotřebovat? Zamrazte si ho!
Pro jednoho člověka je celé velké balení rostlinného mléka moc a často ho nestihneme spotřebovat, než se zkazí. Pokud máte doma formičky na led, nalijte do nich mléko a nechejte si ho ve formičkách zamrazit. Pak stačí vyloupnout množství, které potřebujete a použít do pokrmů (pokud ho vložíte do teplého jídla, rozpustí se), rozmražené do nápojů, dezertů aj.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

57 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za informace myslela jsem že už toho vím dost ale jak vidím tak se učíme celý život. Děkuji 🤗💜

greta.pelzova27
20. 3. 2024

Děkuji moc za skvělý článek. Napadá mě se zeptat, jak vyrobit jahelné mléko?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

31
82

Mandlová smetana

Domácí mandlovou smetanu můžete použít všude tam, kde byste běžně použili mléko. Navíc se dá velmi jednoduše vyrobit doma. A je výborná i do kafe.
31
20

Teplé oříškové mléko s kurkumou

Z hlediska ájurvédy kurkuma mírně zahřívá, tudíž stabilizuje trávicí oheň, zlepšuje zažívání, stravitelnost potravy a vstřebávání živin. Navíc má silné pro...

Lískovo – mandlové mléko

Mléko s lískových ořechů a mandlí nemá chybu. Je jemné, lahodné a přirozeně mírně nasládlé.

Domácí kokosové mléko

Kokosové mléko je lahodné. Navíc je chutným zdrojem cenných minerálů. Najdete v něm velkou část Mendělejovovy tabulky prvků. A rozhodně není potřeba utráce...
Blog
klub
6
4

Jak na to – kokosový “Holandia” jogurt

Máte rádi jogurt, ale mléko a mléčné výrobky vám vůbec nedělají dobře? Máme pro vás zdravé řešení – domácí veganský jogurt bez éček, bez barviv a bez...
10
1

Bílý jogurt z domácího kokosového mléka

Máte rádi rostlinné jogurty? Tak si je pojďte za pár korun rychle a snadno vyrobit doma. Zcela bez jakýchkoliv drahých či nedostupných surovin. Stačí vám k...