Značka Alpro hlásá: “užijete si vitalitu z přírody”. Takto je to ale doopravdy!

6
Značka Alpro nabízí rostlinné nápoje ze sóji, mandlí, rýže a oříšků, alternativu smetany, jogurty a dezerty. Ve své reklamě ukazuje provázanost s přírodou a hlavní slogan této značky je: "vitalita z přírody". Všechno to zní tak krásně. Podívali jsme se tomu na zoubek a odhalili jejich tajemství...

Alpro patří do skupiny značek DANONE

V reklamní kampani Alpro klade důraz na přírodu symbolizovanou animovanými postavičkami veverky a sovy. Reklama i hlavní slogan Alpro zní opravdu pěkně a tváří se jako skvělá náhrada mléčných produktů pro vegany, alergiky na laktózu nebo kohokoliv, kdo se chce stravovat zdravěji.

“Probuďte se do světa lahodných rostlinných chutí.
Alpro – Užijte si vitalitu z přírody‎.

Nicméně to, že Alpro teď patří pod skupinu značek DANONE, nás trochu znejistilo. Už dříve jsme upozorňovali, že Danone bylo německou organizací Foodwatch označeno za mistra v klamání zákazníků. Spoty na Activii i Actimel jsou téměř dokonalou lží (1, 2). Proto jsme se rozhodli podrobně prostudovat i Alpro.

Historie Alpro: od sóji k alternativám
Značka Alpro vznikla na vlně nefermentované sóji na všechny způsoby v 80. let minulého století (u nás až v 90. letech). Postupně se ale dostávalo do povědomí, že nefermentovaná sója není vhodná pro naše zdraví, a tak Alpro přišlo s dalšími alternativami – obilnými a ořechovými.

Alpro nápoj je voda s umělými aditivy, cukrem a pouhými 2 % mandlí

Pojďme se podívat na konkrétní výrobky společnosti Alpro. Alpro je nejznámější svými rostlinnými mléky (nápoji). Když odhlédneme od toho, že většina Alpro mlék je slazená (ale mají i neslazené řady), tj. na 100 g cca 3/4 kostky cukru (u mandlového), možná nás zaujme procentní zastoupení ořechů.

Například v mandlovém mléce se nachází pouze 2 % mandlí v 1 l! Zkuste si doma udělat nápoj ze 4 kusů mandlí a 200 ml vody a napít se. Kdybyste nevěděli, že jste tam rozmixovali 4 mandle, nepoznáte, že pijete mandlové mléko a ne čistou vodu. Když si ale dáte skleničku mandlového nápoje od Alpra, pocítíte ten rozdíl. Stačí přidat cukr (cca 6-7 kostek), fosforečnan vápenatý, sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátory (slunečnicový lecitin) a umělé vitamíny (B2, B12, E, D2), a najednou vznikne “mandlové mléko” za 70 Kč – tj. necelý litr vody, (cukru), umělých aditiv a cca 20 g mandlí! K porovnání si můžeme vzít složení mandlového nápoje z DM, kde je mandlí 7 % a žádné další umělé látky. Tak chutná pravé mandlové mléko a jeho cena se pohybuje okolo 60 Kč.

To je ta slíbená vitalita z přírody?

A ještě jedna věc. Alpro ořechy pro výrobu nápojů praží. Právě kvůli chuti. Pražením získají mandle o úroveň intenzivnější a pro naše chuťové pohárky lepší chuť. Obsah makroživin se tím nezmění, ale sníží se množství vitamínů, které se ztrácí tepelnou úpravou (vitamin B1, B5 i E). Pražením ořechů nad 180°C dochází k denaturaci bílkovin, k oxidaci tuků (2, 3, 4) a tvorbě toxických akrylamidů (4). Novinkou v sortimentu je Alpro už i nápoj z nepražených mandlí (2,1 %). Když se ale podíváte pořádně, ve složení objevíte aroma. Proč asi? Jinak by takový nápoj nechutnal po mandlích.

Mandlové mléko za pár kaček doma

Tímto článkem jsme vás chtěli upozornit, že ne všechno, co se tváří jako zdravé, je opravdu zdravé nebo vhodné. Samozřejmě se nic nestane, pokud si občas taková nápoj koupíte. Pokud vám ale můžeme doporučit, vyhněte se těmto nápojům, nepodporujte Danone svými penězi a vyrobte si stejné mléko raději doma. Kupte si kvalitní mandle (nebo jiné ořechy), nejlépe je přes noc namočte (tím získáte velmi výživnou potravinu – proč?) a během 5 minut máte vlastní mandlové nebo jiné mléko, které obsahuje přirozeně vitamín B1 a E a nemusí tam být přidaný uměle.

zdroj: vyvazenezdravi.cz

Je to fakt supééér! Tři týdny, tři kila. (Hana, 50 let)

Milá Evi, jsem ve Vašem klubu JJ a v kurzu...

Všechny vaše recepty jsou úžasné

Bobina: Všechny vaše recepty, které jsem zatím vyzkoušela (hlavní...

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Je mi mnohem líp ve vlastním těle

Hanka: Dobrý den, děkuji za kurz. Zhubla v pase...

Shodila jsem 7 kg a vysadila prášky na spaní

Hanka: Dobrý den, chtěla bych Vám napsat pár řádek...

Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace

Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...

Syn zahodil instantní polévku, aby si dal moji

Dagbri: Mám dobré zprávy. Když starší syn ochutnal tuto...

Roky jsem bojovala se zácpou a únavou – konečně jsou pryč!

Marcela: Ahoj, chtěla jsem vám poděkovat za super kurz...

S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!

Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...

Za týden co jíme jinak o čtyři kila méně

Merci 72: Krásné ráno děvčata. Chtěla bych Vám mockrát...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Celý kurz shrnu jedním slovem: DĚKUJI

Alenka: Milá Evi, celý kurz bych shrnula jedním slovem,...

Díky kurzu mám mnohem více času

Stramis: Z programu jsem naprosto nadšená. Mám díky vaření...

Zachránili jste mi zdraví

Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...

Přidala se ke mně i kolegyně z práce

Hanina515: Nemám ani extra chutě, když dětem peču klasickou buchtu,...

Díky kurzu mám řád a disciplínu

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A...

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

6 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. Děkuji za článek, pokaždé když vidím tuhle reklamu (nebo jí podobné)tak nechápu jak je možné, že jsou ještě tyto produkty v regálech, když to jde i bez chemie.

  2. Mléko z DM je fajn, kupuji ovesné, rýžové. Mají podobné i v drogerii Rossmann, narazila jsem na spaldove i v Albertu. Jednou jsem zkousela udelat vlastni z jasminove ryze, ale nepovedlo se mi, tak zatím stále kupuji.

  3. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPepřová smetanová omáčka na těstoviny
Další článekThajské Satay stir-fry s arašídovou omáčkou