Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Značka Alpro hlásá: “užijete si vitalitu z přírody”. Takto je to ale doopravdy!

bez mléka

Značka Alpro nabízí rostlinné nápoje ze sóji, mandlí, rýže a oříšků, alternativu smetany, jogurty a dezerty. Ve své reklamě ukazuje provázanost s přírodou a hlavní slogan této značky je: “vitalita z přírody”. Všechno to zní tak krásně. Podívali jsme se tomu na zoubek a odhalili jejich tajemství…

Alpro patří do skupiny značek DANONE

V reklamní kampani Alpro klade důraz na přírodu symbolizovanou animovanými postavičkami veverky a sovy. Reklama i hlavní slogan Alpro zní opravdu pěkně a tváří se jako skvělá náhrada mléčných produktů pro vegany, alergiky na laktózu nebo kohokoliv, kdo se chce stravovat zdravěji.

“Probuďte se do světa lahodných rostlinných chutí.
Alpro – Užijte si vitalitu z přírody‎.

Nicméně to, že Alpro teď patří pod skupinu značek DANONE, nás trochu znejistilo. Už dříve jsme upozorňovali, že Danone bylo německou organizací Foodwatch označeno za mistra v klamání zákazníků. Spoty na Activii i Actimel jsou téměř dokonalou lží (1, 2). Proto jsme se rozhodli podrobně prostudovat i Alpro.

Historie Alpro: od sóji k alternativám
Značka Alpro vznikla na vlně nefermentované sóji na všechny způsoby v 80. let minulého století (u nás až v 90. letech). Postupně se ale dostávalo do povědomí, že nefermentovaná sója není vhodná pro naše zdraví, a tak Alpro přišlo s dalšími alternativami – obilnými a ořechovými.

Alpro nápoj je voda s umělými aditivy, cukrem a pouhými 2 % mandlí

Pojďme se podívat na konkrétní výrobky společnosti Alpro. Alpro je nejznámější svými rostlinnými mléky (nápoji). Když odhlédneme od toho, že většina Alpro mlék je slazená (ale mají i neslazené řady), tj. na 100 g cca 3/4 kostky cukru (u mandlového), možná nás zaujme procentní zastoupení ořechů.

Například v mandlovém mléce se nachází pouze 2 % mandlí v 1 l! Zkuste si doma udělat nápoj ze 4 kusů mandlí a 200 ml vody a napít se. Kdybyste nevěděli, že jste tam rozmixovali 4 mandle, nepoznáte, že pijete mandlové mléko a ne čistou vodu. Když si ale dáte skleničku mandlového nápoje od Alpra, pocítíte ten rozdíl. Stačí přidat cukr (cca 6-7 kostek), fosforečnan vápenatý, sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátory (slunečnicový lecitin) a umělé vitamíny (B2, B12, E, D2), a najednou vznikne “mandlové mléko” za 70 Kč – tj. necelý litr vody, (cukru), umělých aditiv a cca 20 g mandlí! K porovnání si můžeme vzít složení mandlového nápoje z DM, kde je mandlí 7 % a žádné další umělé látky. Tak chutná pravé mandlové mléko a jeho cena se pohybuje okolo 60 Kč.

To je ta slíbená vitalita z přírody?

A ještě jedna věc. Alpro ořechy pro výrobu nápojů praží. Právě kvůli chuti. Pražením získají mandle o úroveň intenzivnější a pro naše chuťové pohárky lepší chuť. Obsah makroživin se tím nezmění, ale sníží se množství vitamínů, které se ztrácí tepelnou úpravou (vitamin B1, B5 i E). Pražením ořechů nad 180°C dochází k denaturaci bílkovin, k oxidaci tuků (2, 3, 4) a tvorbě toxických akrylamidů (4). Novinkou v sortimentu je Alpro už i nápoj z nepražených mandlí (2,1 %). Když se ale podíváte pořádně, ve složení objevíte aroma. Proč asi? Jinak by takový nápoj nechutnal po mandlích.

Mandlové mléko za pár kaček doma

Tímto článkem jsme vás chtěli upozornit, že ne všechno, co se tváří jako zdravé, je opravdu zdravé nebo vhodné. Samozřejmě se nic nestane, pokud si občas taková nápoj koupíte. Pokud vám ale můžeme doporučit, vyhněte se těmto nápojům, nepodporujte Danone svými penězi a vyrobte si stejné mléko raději doma. Kupte si kvalitní mandle (nebo jiné ořechy), nejlépe je přes noc namočte (tím získáte velmi výživnou potravinu – proč?) a během 5 minut máte vlastní mandlové nebo jiné mléko, které obsahuje přirozeně vitamín B1 a E a nemusí tam být přidaný uměle.

zdroj: vyvazenezdravi.cz

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Moc děkuji za poučný článek. Jsem začátečník v JJ a stále se nevyznám v mnoha věcech, produktech. V obchodě pak tápu u regálu a manžela přesvědčuji, aby mi radši koupil to dražší ALPRO, protože to přece musí být lepší :)….Moc děkuji za článek, už vím, na co koukat a dávat si POZOR :)

makropes
30. 1. 2020

Díky za super článek. Zaujala mě zmínka o pražených mandlích a akrylamidech, nenapadlo by mě to. Dojde i k podobné chemické reakci, pokud si budu pražit mandle doma na pánvi?

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

2
10

Pestrý teplý zimní salát s pečenou zeleninou

Jeden z luxusních zeleninových salátů pro chladné dny. Potěšíte jím každého, kdo miluje pečenou zeleninu!

Plněná roláda s pestem a tofu

Věrná alternativa klasických plněných masových rolád ve veganské variantě. Doporučujeme podávat s “bramborovou” kaší :-)
6
17

Nejrychlejší hummus – z červené čočky

Nejrychlejší varianta na hummus je z půlené červené čočky! Ideální svačina, večeře nebo oběd s sebou. Přibalte placky, kváskový chleba nebo hranolky zeleni...
1
1

5 receptů na fast foodová jídla – zdravě a chutně

Máte rádi fast food? Nemusíte si ho zakazovat. Naučíme vás připravit si pizzu, hamburger, hranolky, zmrzku i řízky v souladu se zdravou výživou – zdr...