Zdeňka je další z maminek, která si vyzkoušela, jak polévka z kapra, Koi-koku, účinně pomáhá doplnit krev a dodává sílu. Po porodu se třásla vyčerpáním a bála se, že novorozenou dcerku upustí. Na polévku, která ji v těhotenství vůbec nechutnala, teď nedá dopustit a doporučuje ji všem nastávajícím maminkám mít připravenou v mrazáku.

Příprava na těhotenství

Zdravím všechny, jmenuji se Zdenka a ráda bych se s Vámi podělila o mou zkušenost s polévkou Koi-koku. Jím jinak 3 roky, předtím jsem rok nejedla cukr, maso a pečivo, ale bezvadný můj jídelníček rozhodně nebyl. Mému těhotenství předcházelo rok a půl dlouhé čištění mého těla, které jsem absolvovala s pomocí paní doktorky Strnadelové. O mých eliminacích a nelehkého průběhu mojí očistné akce se s Vámi podělím příště. Dneska bych ráda zdůraznila můj poporodní stav.?

Příprava na porod

Měla jsem bezproblémové těhotenství, velmi aktivně jsem se připravovala na porod a na miminko jsme se s přítelem velmi těšili. Každý den jsem cvičila, popíjela vývar z lněného semínka, čaj z maliníku, meditovala a ladila se na naše miminko. Přečetla jsem pár knih o přirozených porodech, kojení a byla jsem naprosto rozhodnutá rodit doma v prostředí, ve kterém se cítím dobře, bez invazivních zásahů. Prostě jsem na porod svého prvního dítěte potřebovala mít klid a aby mi do toho nikdo nekecal ?

Porod byl rychlý

Když přišel den D, bylo vše připravené, nakoupené. Rodila jsem do porodního bazénku u nás v obýváku s partnerem, porodní asistentka dorazila na poslední tři kontrakce. A přesně tak jsme to chtěli, byli jsme doma v klidu, sami – užívali jsme si tu intimitu okamžiku. Narodila se nám krásná zdravá holčička. Porod trval dvě hodiny, byl velmi rychlý, ale stál mě hodně sil, měla jsem kontrakci za kontrakcí. Pro prvorodičku je dvouhodinový porod opravdu rychlý….  Po porodu jsem byla dost zesláblá – což mě překvapilo, protože jsem se cítila v kondici, ale porod je pro ženu velmi náročný proces, jak už dnes dobře vím.

Po porodu jsem byla slabá

Přítel mi ráno uvařil zdravou snídani, hustý zeleninový vývar z quinou a s Koi-koku, kterou jsme uvařili ještě v těhotenství a dali zamrazit v sáčcích na výrobu ledu. Toto doporučení jsem dostala od paní doktorky Strnadelové, které v duchu děkuji každý den, když si ráno vývar vařím a přidávám do něj Koi-koku.

Po porodu jsem byla velmi zesláblá a měla jsem chvíle kdy se mi roztřáslo celé tělo a nemohla jsem tento třes nějak zastavit, bylo to z vyčerpání. Ale nebylo úplně možné jen spát a nabírat síly, máte vedle sebe malý novorozený uzlíček, o který se musíte postarat. Aby toho nebylo málo byla jsem 2 dny po porodu (doba kdy potřebujete nejvíce pomoci) doma úplně sama, přítel musel naléhavě pryč a vždy mi donesl jen snídani a oběd (což samozřejmě byla taky velká pomoc, ale bylo jí třeba více).

Koi-koku dvakrát denně

Uvědomila jsem si, že to musím zvládnou sama a že se co nejdříve musím dát do kupy. Do ranních polévek jsem si dávala dvojitou porci Koi-koku a měla jsem i k večeři. První týden jsem toho s miminkem moc nenaspala a i přes to jsem to po třech dnech dávala už bez třesu a strachu, že mou malou dcerku neudržím. Několikrát jsem Koi-koku měla v těhotenství a vůbec mi nechutnala, teď si jí dávám s chutí, velmi mi pomáhá přečkat toto náročné období, na které se nelze moc připravit a vše se řeší tak nějak v běhu.

Doporučila bych všem nastávajícím maminkám připravit si Koi-koku do mrazničky pro případ, že nebudete mít tolik sil, kolik by jste potřebovaly.

Přeji všem jen to dobré v novém roce,

Zdeňka Mačutková 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. takhle v zimě je problém sehnat malého kapra, aby byla dobrá. Pstruha bych se nebála, hlavní je sladkovodní ryba, co žila v čisté vodě. Nejelpší, co jsme měli, byla z kilového lína. Z kapra se mi zdá taková bahnivá? A to ho jime často

  • Na léčení ve smyslu doplnění krve, mléka u matky apod. je ideální právě ten kapr, který se rozvaří celý i se šupinami a kostmi, rozmixuje se to a vzniklé „bahýnko“ se přidává do běžné polévky jako bujón.

 2. Už o ní dva dny mluvím a chystám manžela, že bych ji ráda zkusila.. teoreticky dala by se ze pstruhů udělat? Nebo v čem je nej výhoda kapra? Zatím nezvládám vařit zeleninu, když už ji mám, je mi po ní neskutečně těžko, těším se, až se to zase srovná.. děkuji za sdílení zkušenosti :)

  • Určitě by se dala udělat i ze pstruhů, kapr bude výživnější, ale i ta pstruhová vám dá spoustu minerálů. Neli je vám těžko po vařené zelenině?

  • Neli, ptala jsem se MUDr. Strnadelové na toho pstuha, prý si máte fakt sehnat toho kapra :-) I knihy o čínské medicíně, co mám doma, trvají na kaprovi. Má specifické účinky. Pstruh neuškodí, ale asi nedá tolik.

 3. Už samotný vývar ráno je skvělý. A když je ještě z kostí, masa či ryby, nemá to chybu. Pacienti často uvěří až poté, co si to vyzkouší sami. :-)

   • Je to tak. Na Vánoce jsme koupili dva kapry. Čekali na zpracování na balkoně, manžel 22.12. večer odpadl se zimnicí a horečkou. 23.12. ležel jak placka. Čekala mne kvásková štola, dva kapři na zpracování včetně polévky a další věci (dvě malé děti). KDyž jsem dala kapříka do hrnce se zeleninou i řasou, jásala jsem, že jsem to zvládla. Kapřík se vařila vařil, ale pak jsem teda už neměla vůbec chuť ho mixovat. Vytáhla jsem všechno ven a polévku nechala v zimě zchladnout. Překvapilo mne, že místo polévky jsem pak našla rosol – krásně třepavý. Uskladnila jsem ve formičkách na mufiny v mrazáku a z jedné dávky uvařila 24. ráno vývar manželovi (stále ležel, 3 kg dole, bez síly). Než jsem se s dětmi vrátila z procházky a návštěvy pradědy, byl manžel na nohou a připraven s námi strávit aspoň Štědrý večer:-) (Po vývaru ale šel ještě na kváskovou štolu:-) Ta mu prý zvedla i náladu:-)))

    • A tomu já říkám, že jsme ženy alchymistky a máme zdravý naší rodiny ve svých rukách. Vůbec nepochybuju, že ta štola pomohla :-)) Vždyť byla chystána s láskou! :-)

 4. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSleva na Dobroslad pokračuje
Další článekSmažená zeleninová směs