Domů > Magazín > Zdraví

Co jíst při bolesti žaludku

Bolest žaludku je nepříjemným a často obtížně řešitelným problémem. Naštěstí vhodná změna stravy dokáže tyto potíže zmírnit nebo zcela odstranit. V Jíme Jinak vám poradíme, co jíst na bolavý žaludek, aby se vám ulevilo, a kterým potravinám se naopak obloukem vyhnout.

Příčiny bolesti žaludku

Za bolestí žaludku mohou stát psychické faktory (chronický stres, nezpracované či potlačované emoce, neschopnost psychicky „strávit“ určité situace), nevhodná skladba stravy (příliš smaženého, tučného, pálivého a těžko stravitelného jídla, moc horkého i chladného jídla a nápojů, alkohol, káva), ale i nadužívání léků.

Bolest žaludku není radno podceňovat a pokud se objevuje pravidelně či je nesnesitelná, je na místě konzultace s lékařem. Bolestí nadbřišku se může hlásit refluxžaludeční vředy, ale i zánět slinivky.

Bolest žaludku

Co jíst na bolavý žaludek

Žaludku prospějete, pokud budete jíst co nejčastěji v klidu (ideální je před každým jídlem udělat několik klidných nádechů a výdechů), každé sousto prokousejte. Celou stravu odlehčete, jezte po menších porcích, případně stravu na část dne vynechte a pozorujte projevy.

Z potravin je vhodná kulatá zelenina (dýně, kapusta, zelí, cibule), kořenová zelenina, dále např. jáhly, rýže, léčivá slzovka, cizrna. Vhodné je zařazení sladké chuti v podobě vařeného obilí, tepelně upravené zeleniny a ovoce nejlépe v dušené či napařené podobě – hrušky, švestky, jablka, případně sušené.

Jezte přiměřené porce, nepřejídejte se a po 19. hodině již nechte trávicí systém odpočívat. Ráno si dopřejte teplou a výživnou snídani, která podpoří jeho práci. Ideální variantou je čerstvá polévka (s přídavkem miso pasty), případně obilná kaše, pro harmonizaci trávení doporučujeme léčebnou congee kaši. Velmi se také hodí upravovat zeleninu na způsob Nishime.

Polévka

A co omezit ve stravě, abychom nezatěžovali žaludek? Především studené pokrmy, nápoje, alkohol, těžko stravitelná jídla, smažená jídla, hodně pálivá jídla, nadbytek syrové stravy, masa, pečiva, cukru a slazených nápojů.

Pokud vás kromě bolesti žaludku trápí také pocit na zvracení, dejte si kousek švestičky Umeboši či umepasty, nebo si uvařte nápoj Umeshokuzu (je potřeba mít umepastu či Umebošisójovou omáčku Shoyu a kuzu škrob) a po douškách ho „pokousejte“. Tento nápoj je všeobecně prospěšný při trávicích potížích, lze ho vychlazený užívat po lžičkách i právě při zvracení. Při nevolnosti může pomoci také kapka zázvorové šťávy na jazyk. Přečtěte si naše tipy, co dělat a jak jíst při zvracení nebo jak postupovat při zvracení u dětí.

Vedle rozhodně nešlápnete ani s bylinkami:

  • heřmánek – čaj z květů při bolestech žaludku, bříška u dětí,
  • černucha setá – čaj z podrcených semen při křečích v žaludku a bolestech střev,
  • fenykl obecný – čaj při nadýmání, křečích pocházejících ze střev a žaludku,
  • máta – čaj na zklidnění žaludku.

Heřmánkový čaj

Jak vám pomůže Jíme Jinak při bolesti žaludku

Na webu Jíme Jinak vás rádi naučíme, jak se stravovat, aby vás přestaly trápit bolesti žaludku. Vřele vás zveme do kurzu Jak začít, kde se dozvíte, jak ke změně stravy přistoupit a jak vám tato změna pomůže zlepšit trávení. Rádi vás proměnou provedeme i v rámci našich pravidelných online programů jako je Podzimní detox (probíhá říjen až prosinec) či Jarní očista (v únoru až dubnu). Krok za krokem se naučíte ozdravit svůj jídelníček a to za velké podpory našeho týmu a ostatních účastníků. A jaké úspěchy nám hlásí hrdinové, kteří našimi programy již prošli?

Svou zkušenost nám popsala čtenářka Blanka (68). Trápily jí potíže s žaludkem a slinivkou, měla horší imunitu a cítila se unavená. Rozhodla se zapojit do kurzu Podzimní detoxPo 8 týdnech vedených jídelníčků podle Jíme Jinak, které si upravovala v závislosti na citlivosti svého zažívání, se cítila plná energie a přestal jí trápit žaludek.

Darinka (31) se pustila do změny stravování spolu se svým manželem. Od mládí byla hodně nemocná, trpěla na poruchu příjmu potravy, jídlo pro ní byl stres, objevovalo se nechutenství střídané s vlčím hladem, manžel měl často nepříjemně nafouknuté břicho. Motivací pro změnu pro ně bylo narození vytouženého dítěte, kterému chtěli dát zdravé základy. Darinka se naučila zdravě vařit v kurzu Jarní očista a trávení se brzy spravilo, z jídla se stala radost.

Andree (46) bylo po každém jídle těžko až na zvracení. Stačilo pár týdnů zdravého stravování podle rad v Klubu Jíme Jinak, po jídle jí začalo být dobře, zmizely kruhy pod očima a změny se pozitivně podepsaly i na psychice.

Rádi pomůžeme zlepšit i vaše trávení, připojte se k nám.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
32
19

Jak na nespavost

Až 20 % z nás trpí poruchami spánku. Večer nemůžeme usnout, v noci se budíme, spánek je přerušovaný a ráno jsme unavení. Také to znáte? Ing. Dáša Lužná odh...
klub
28
19

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...
klub
28
4

Jak vznikají ekzémy a kožní potíže

S kožními potížemi ve formě různých forem ekzému se potýká čím dál větší procento populace. Jaké jsou příčiny vzniku ekzému a jaké jsou jeho spouštěče dle ...
11
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
55
10

Jak podpořit své zdraví v září

Jak má vypadat vzorový jídelníček v září? Jakou část našeho těla se vyplatí hýčkat právě nyní, proč bychom to měli dělat a jak na to?

Jak podpořit své zdraví v prosinci

Co si vybavíte, když se řekne prosinec? Možná počínající sněhovou pokrývku, nadcházející vánoční čas či konec roku a začátek bilancování. Co můžete udělat ...