Domů > Magazín > Zdraví

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a co na bolesti žaludku zabírá? Dočtete se v našem článku.

Jak pracuje náš žaludek

Žaludek přijímá, zpracovává potravu a řídí její sestup do tenkého střeva. Rovněž zde začíná trávení bílkovin. Žaludek je při své práci silně ovlivňován stavem sleziny a jater. Pokud proces trávení a koordinace s dalšími orgány funguje optimálně a žaludek není zraňován žádnými faktory, jako je nevhodná strava (příliš zahřívající nebo velmi chladná, nekvalitní, nadměrné porce apod.), nadměrný stres, nerovnováha emocí či neprospěšné vlivy zvnějšku, tak žaludek nebolí, člověk má dobrou chuť k jídlu, jídlo se posouvá směrem dolů a je dobře tráveno.

V opačném případě, pokud se funkce žaludku oslabí, dochází ke změnám chuti k jídlu (nechutenství, pocity plnosti), k obrácení toku jeho energie (strava se vrací nahoru, takže člověk říhá kyselý obsah nebo má hořkou pachuť v ústech, někdy je cítit zkažený zápach z úst, může ho pálit žáha, cítí nevolnost a někdy dojde ke zvracení), k poruchám motility střev (plynatost, zácpa, pocit neúplného vyprázdnění) a následným bolestem břicha.

Bolesti žaludku mohou být podle vyvolávající příčiny svíravé či rozpínavé, ostré či tupé, pálivé, bodavé až řezavé či křečovité. Nejčastěji se vyskytují v oblasti epigastria (nadbřišku) s možným vystřelováním do zad. Může je zhoršovat jídlo či i hlad, studené pokrmy, ale i psychické vypětí.

Proč žaludek bolí?

Žaludek může začít bolet z vícero již výše zmíněných důvodů. Pojďme si je postupně rozebrat více.

  • Nevhodná strava a způsob stravování – Může jít o jednorázový problém, pokud člověk sní něco zkaženého, příliš pálivého, přejí se, nebo vypije hodně alkoholu (Co dělat, když se přejíme, nebo opijeme?). Žaludek může být neprospěšnou stravou zraňován dlouhodobě a nejčastěji to bývá nedostatkem kvalitní stravy (hodně polotovarů), nadmírou ostrých, smažených pokrmů, uzenin, tučného masa či bílé mouky a jednoduchého cukru, často velkými porcemi, kávou nalačno, alkoholem.
  • Nadměrný stres a nerovnováha emocí – U bolestí žaludku hraje roli nepřetržité přemítání, kdy se člověku cyklicky vrací nějaké téma a stále v hlavě rozebírá, co měl udělat jinak, lépe, co by se stalo kdyby apod. a dále častá či silná emoce hněvu, která je buď nadměrná a člověk pociťuje silnou zlobu, netrpělivost, popudlivost a snadno “vyletí z krabičky”, nebo jí v sobě člověk potlačuje.
  • Vnější patogenní faktory – K tomu dochází, pokud do žaludku slovy čínské medicíny vnikne chlad, horko či vlhko. Následně to vede k poruše správné hybnosti žaludku.
  • Konstituční vlivy – Člověk může mít oblast žaludku a sleziny oslabenou genetickými vlivy, takže je trávení zranitelnější.

Jak se zbavit bolestí žaludku

Vždy je potřeba zhodnotit svůj stav, jak jsou bolesti časté a intenzivní, zda se vážou na jídlo, stres, zda jsou zároveň přítomné průjmy, zácpa apod. Podle toho by se pak měl odvíjet zvolený postup léčby bolesti žaludku. Pokud jsou potíže častější, doporučujeme se při terapii nechat vést zkušeným odborníkem na celostní medicínu, který se zaměří na kořen potíží a doporučí vhodnou přírodní léčbu. Samozřejmě zvažte kontrolu u lékaře, aby se vyloučil závažnější stav.

Při potížích se žaludkem se z přírodních postupů hodí umeboši švestičky a léčebné nápoje ze škrobu kuzu – nápoj kuzu a umeshokuzu. Podpořit správné funkce žaludku mohou i bylinky.

Další možnosti, co dělat při akutních či chronických potížích se žaludkem jsme sepsali do článku Co pomáhá na bolest žaludku. Co dělat při zvracení a jakou nasadit dietu si členové Klubu mohou přečíst zde.

Upravte jídelníček a pohlaďte své trávení

Dělejte postupné kroky pro ozdravení vašeho jídelníčku. V případě potíží se žaludkem bude potřeba vyloučit či omezit problematické potraviny jako jsou ostrá koření, červené maso a uzeniny, alkohol, kávu, studené a horké pokrmy, jednoduchý cukr a bílou mouku, dále úpravy stravy jako je smažení či grilování. Naopak byste v jídelníčku měli mít více zeleniny, celozrnných obilnin a luštěnin. Kupujte (či si pěstujte) kvalitní potraviny, vařte si co nejčastěji čerstvá jídla (Proč je nutné mít jídlo čerstvé?) a naučte se je správně připravovat (Jak uvařit luštěniny, aby vás nenadýmaly?). Hlídejte si porce (Jak velké porce máme sníst?) a hlavně – připravujte si a jezte jídlo s láskou.

Upravit stravu je základ. Na Jíme Jinak vás naučíme, jak si dobře poskládat váš jídelníček, jaké potraviny vybírat a co z nich vařit. Jídla podle našich receptů jsou nejen výživná, ale umí být i léčivá a navíc chutná. Pokud s námi teprve začínáte, základy se dozvíte v našem oblíbeném online kurzu Jak začít. Kdo chce větší vedení, doporučujeme se připojit k aktuálnímu běhu kurzu Jarní očista či Podzimní detox, ve kterých jdeme opravdu od základů. Zlepšení stavu trávicí soustavy pomůže zklidnit i psychiku.

Ztište svou mysl a hledejte rovnováhu

 

Pokud tušíte, že vaše potíže pramení či jsou zesilovány stresem a nepohodou, pociťujete často hněv, zlobíte se, vybuchujete či v sobě vztek dusíte, bude potřeba se naučit s těmito emocemi pracovat tak, aby vám neškodily. Hněv v sobě neduste, ale ve vhodné chvílí ho ze sebe vypusťte (vytřepejte ho ze sebe, vytancujte při nějaké dynamické písničce, vykřičte se někde o samotě, řádně si zadupejte). Snažte se také do života vlákat pohyb – jednoduché rozcvičky, dechová cvičení, specifické cvičení na uvolnění meridiánů (orgánová sestava, jóga, Čchi-kung, Tai-Chi). Procházky a zvlášť ty do přírody umí krásně uvolnit mysl a pomoci se soustředit na přítomný okamžik.

S terapeutkou Monikou Hodásovou jsme natočili rozhovor na téma Kdy emoční zátěž ničí naše zdraví a jak to řešit?. Na našem webu naleznete mnoho článků na téma “osobní rozvoj”, která vás mohou na vaší cestě ke klidnější mysli inspirovat a pomoci vám redukovat stres. Například: Prožitek TADY a TEĎ, Žijete svůj život? Poznejte naprogramované procesy, Spokojenost na dosah, Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu.

Zkušenosti čtenářů

Poznejte příběh Andrey (46), které bylo po každém jídle těžko, měla pocity na zvracení. Připojila se do Klubu Jíme Jinak, začala podle našich principů měnit svůj jídelníček a již po 4 týdnech hlásila obrat k lepšímu – začaly jí mizet tmavé kruhy pod očima, zhubla 3 kg, ustalo noční pocení a přestal se jí po každém jídle zvedat žaludek. Začala pociťovat úlevu i v oblasti psychiky – měla najednou radost, čistší mysl a lepší paměť. Již se nebála jíst a naopak si jídlo začala s chutí užívat!

Pojďte s námi zlepšit svoje trávení a utnout bolesti žaludku. Budeme se těšit i na Váš příběh!

 

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

10 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...

Co značí bolest žaludku a zad

Potíže se žaludkem se mohou přenášet do oblasti zad a naopak. Jak tento vzájemný vztah funguje, co všechno se za bolestmi žaludku a zad může skrývat a jak ...

Co jíst na překyselený žaludek

Zažíváte bolesti břicha, kyselost v ústech nebo zápach z úst? Viníkem může být překyselený žaludek. Zjistěte, jak si můžete stravou jednoduše pomoct.

Bolest břicha po jídle

Trápí vás bolesti břicha po jídle? Čím jsou způsobené a co proti nim pomáhá? Pojďme si na tento nepříjemný problém posvítit.

Co jíst při bolesti žaludku

Bolest žaludku je nepříjemným a často obtížně řešitelným problémem. Naštěstí vhodná změna stravy dokáže tyto potíže zmírnit nebo zcela odstranit. V Jíme Ji...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...