Domů > Magazín > Zdraví

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můžeme dětem pomoct? Čtěte dál.

Co to je reflux

Reflux jícnu, také nazývaný jako gastroezofageální reflux je, když se jídlo a kyselina ze žaludku vrací zpět do jícnu. Příčinou je žaludeční kyselina. Ta není držena v žaludku na místě, ale uvolňuje se, a tak způsobuje nepříjemný pocit na hrudi, často nazývaný jako pálení žáhy.

Reflux u dětí

Reflux se může objevit u dospělých i u dětí. Dobrou zprávou je, že většina dětí z refluxu vyroste, avšak změnou stravy jim můžete obrovsky pomoct. Měli byste však zpozornět, pokud k refluxu dochází často a způsobuje problémy mezi něž se řadí špatný růst, zvracení či poškození jícnu. V tento moment neváhejte a navštivte celostního lékaře, který vám navrhne správnou léčbu.

Obézní chlapec s bolestí břicha.

Příznaky refluxu u dětí

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a dokáže pěkně znepříjemnit život. Jaké jsou jeho skutečné příčiny? Můžeme ho vyléčit stravou? Na jakou stravu se zaměřit a co kromě stravy hraje v léčbě roli se dozvíte v rozhovoru s celostní lékařkou MUDr. Vladimírou Strnadelovou a Janem Zerzánem.

Gastroezofageální refluxní choroba u dětí

Kdy je důležité být velice pozorní?

  • příznaky jsou natolik silné, že dítěti brání v krmení
  • mezi příznaky patří zvracení, dávení, kašel a potíže s dýcháním
  • dítě má reflux déle než 12 měsíců
  • dítě má reflux 2x týdně po dobu několika měsíců

Pokud k refluxu dochází častěji, dítě má intenzivnější příznakové projevy je nutné nejen upravit stravování, ale také navštívit odborníka, ideálně s celostním přístupem.

Co způsobuje reflux u dětí?

Představte si sval, který funguje jako ventil mezi jícnem a žaludkem. Tento sval se uvolňuje, jakmile vpouští jídlo a zase smršťuje, aby jídlo a tekutiny zůstaly v žaludky a nevracely se skrz jícen zpět. U dětí, které trpí refluxem je tento sval oslabený nebo uvolněný natolik, že zůstává otevřen, a tak obsah žaludku proudí zpět do jícnu.

Některé potraviny ovlivňují dolní jícnový svěrač, a tak přispívají k rozvoji refluxu. Vyvarovat byste se měli:

Pozor byste si měli dát také na potraviny, které vytvářejí více kyseliny v žaludku.

  • Citrusové plody
  • Rajčata a rajčatové omáčky

Dalšími rizikovými faktory, které zhoršují reflux jícnu jsou obezita, některé druhy antihistaminik, antidepresiv a léků proti bolesti. Vaše dítě by se nemělo pohybovat v zakouřeném prostředí, jelikož kouř reflux zhoršuje.

Jak zlepšit reflux u dětí

Změnou stravy dokážete velké věci. Reflux může zcela zmizet nebo se zmírnit. Zařaďte více celozrnných obilovin. Zkoušejte nové chutě. Obiloviny kombinujte s tepelně upravenou zeleninou. Snažte se být co nejvíc sezónní. Odlehčetě stravování svého dítěte a maso nahraďte rostlinnými bílkovinami v podobě luštěnin. Můžete vyzkoušet tofu a tempeh. Navíc talíř pravidelně doplňujte o kvašenou zeleninu, semínka a ořechy.

Po ránu dopřejte zažívání to správné probuzení a vyzkoušejte ranní miso polévky. Ty obohaťte o mořské řasy, které polévku doplní o další minerály. Taková snídaně podpoří zažívací ústrojí a přinese energii.

Reflux u dětí – Nebuďte na to sami!

Rádi byste jasně věděli, co máte vařit, abyste pro své dítě udělali maximum? Chcete cítit podporu a komunitu lidí, kteří řešili stejné problémy? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým najdete cestu ke zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Gastroezofageální reflux a co to vlastně znamená

Chronický reflux jícnu dá zabrat nejen našemu tělu, ale i psychice. Pojďte jednou provždy vyřešit nepříjemné projevy a užít si zdraví v plné síle.

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a ...

Zápach z úst a jak se jej zbavit

Trápí vás zápach z úst a už nevíte kudy kam? Máte perfektní zubní hygienu a stejně se nedokážete nepříjemného projevu zbavit? Odhalte hlubší příčiny svého ...

Zvracení a jak jej zastavit

Nepříjemný obranný reflex našeho těla nejspíš všichni dobře známe. Kdy je reakce v pořádku a kdy je důležité podívat se na jeho příčinu? Jak můžeme zvracen...

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...

Reflux jícnu a vše o něm

Refluxem jícnu trpí až 20 % populace. Nepříjemné příznaky, mezi které patří také nespavost nebo pocit zaseknutí jídla v krku, mají snadné řešení. Úpravou s...