Domů > Magazín > Zdraví

Zvracení a jak jej zastavit

Nepříjemný obranný reflex našeho těla nejspíš všichni dobře známe. Kdy je reakce v pořádku a kdy je důležité podívat se na jeho příčinu? Jak můžeme zvracení přirozeně zastavit a pomoc svému tělu?

Zvracení

Hned na úvod je dobré uvědomit si, co vlastně znamená zvracení. Je to ochranný a přirozený reflex, při kterém se naše tělo chrání a brání před působením škodlivých látek. Nad zvracením nemáme kontrolu. Jde o nervově řízenou reakci těla, při které dojde k vyprázdnění žaludečního obsahu. Během života každý z nás zažil proces zvracení. Příčin může být mnoho, podívejme se na některé z nich.​

Bolest břicha a zvracení

K bolestem břicha dochází kdekoliv mezi spodní částí žeber a pánví. Jsou to nepříjemné projevy spojené se zvracením. Můžeme pociťovat tlak v oblasti žaludku, pálení žáhy či stažení v oblasti žeber. Proč se bolest a zvracení objevují?

Podívejte se na své jídlo. Stravovali jste se někde nově případně v zahraničí? Jaké je množství konzumovaného jídla? Jaké kombinace surovin se nachází na vašem talíři?

Chcete přesně vědět, jak zastavit zvracení a jakou nasadit dietu? Najděte úlevu přírodní cestou. Více se dozvíte v tomto článku.

Příčiny zvracení

Příčiny zvracení dělíme do dvou kategorií na akutní a chronické.

Pokud se jedná o akutní projevy, zvracení při správných stravovacích postupech vymizí do dvou dnů. U chronických projevů je důležité rozpoznat primární příčinu a začít ji řešit. Mezi příčiny zvracení spadá intoxikace těla po požití škodlivých látek, napadení parazity či potravinové alergie a intolerance. Zvracení doprovází také různé druhy onemocnění trávícího traktu či nadměrná konzumace alkoholu.

Co na zvracení

Pokud vás zvracení trápí dlouhodobě a lékaři nemohou objevit příčinu zastavte se. Máme pro vás tip! 

Určete si jeden den, kdy prozkoumáte své jídlo. Vemte si k ruce tužku a papír a sepište si, co za den sníte. Chcete reálně vidět, jaké kombinace tvoříte a co se následně spojuje ve vašem žaludku. Některé potraviny od sebe potřebují mít rozestup, jelikož se tráví jiným způsobem. Pro většínu z nás je například nevhodná kombinace mléčných výrobků a ovoce. Citlivější z nás nebudou dobře snášet ani kombinaci obilovin a ovoce. Pokud tělo zatěžujeme přílišným množstvím průmyslově zpracovaných potravin, v určitý moment nás zastaví a začne volat o pomoc. Co mu tedy poskytnout?

Zaměřte se na celozrnné obiloviny, tepelně zpracovanou potravinu a kvalitní bílkoviny ve formě luštěnin. Vašemu tělu prospěje, jakmile objevíte kouzlo semínek a oříšků. Pro nastolení rovnováhy nezapomeňte na zdraví prospěšné bakterie, které najdete v pickles.

Jak zastavit zvracení

Respektujte své tělo. Pokud se jedná o akutní stav zvracení, který není delší než dva dny. Nechte své tělo přirozeně pročistit. Jakmile byste zvracení zastavovali v momentě, kdy se váš organismus přirozeně brání proti škodlivým látkám, do budoucna byste si mohli nadělat paseku. Zůstaňte v klidu a odpočívejte. Pravidelně doplňujte tekutiny ve formě teplé vody nebo čaje. Na zklidnění podrážděného žaludku skvělé pomáhá japonská švestička umeboshi nebo nápoj z kuzu.

Naši čtenáři si poradily se zvracením – skutečné příběhy

Andrea (46 let) zažívala pocit těžkosti po každém jídle. Měla tmavé kruhy pod očima a po jídle jí bylo na zvracení. Po pár týdnech podle stravovacích principů Jíme Jinak zmizely pocity na zvracení, černé kruhy i nějaká ta kila.

Co pomáhá na zvracení – klub Jíme Jinak

Rádi byste se cítili skvěle ve svém těle? Chcete už konečně zastavit nepříjemné projevy, které vás provázejí? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým přejdete k plnému zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Častý průjem a jak se jej zbavit

Trápí vás častý průjem? Objevte jeho příčinu a najděte řešení změnou svého stravování. Jakmile navrátíte tělu zpátky harmonii, pocítíte zase sílu a energii...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Nevolnost od žaludku, její příčiny a řešení

Podrážděný žaludek, nutkání ke zvracení nebo dokonce bolesti břicha potkaly někdy každého z nás. Nevolnost od žaludku je totiž poměrně běžný zdravotní prob...

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.

Bolest žaludku a její možné příčiny

Žaludek je důležitým článkem trávicí soustavy a začne bolet, pokud trávicí procesy v něm neprobíhají tak, jak mají. Co způsobuje narušení těchto procesů a ...