Věděli jste, že …?
Švestičky umeboshi (česky umeboši, lidově umeboška) jsou nakládané ovocné plody ume stromu – japonského druhu švestek, nejvíce podobné našim meruňkám. Jedná se o starý japonský recept, ale používají se i v Číně a Koreji. Sbírají se nezralé, suší se a kvasí za použití soli a tlaku minimálně 6 měsíců i několik let. Prokládají se tzv. shizo listy, také se jim říká listy “buvolí trávy”. Ty jim dávají nejen červenou barvu, ale podporují i jejich léčebný efekt.
Alkalizují a harmonizují překyselený žaludek i trávení
Konzumací 10 g umeboši švestiček se neutralizuje 100 g snědeného cukru.
Umebošky mají díky vysokému obsahu zásaditých minerálů a kyseliny citrónové schopnost neutralizovat kyselinostvornost našeho vnitřního prostředí, například po konzumaci cukru, masa, bílé mouky nebo dalších zakyselujících potravin a při přejedení či stresu.
Jsou účinným pomocníkem při:
- pálení žáhy
- nevolnosti (i těhotenské nebo v dopravních prostředcích)
- přejedení
- kocovině
- nechutenství
- podporují trávení
- působí proti zácpě a průjmu
Dodávají tělu spoustu živin

Umebošky obsahují hodně vitamínu C, vápníku, draslíku, fosforu, železa a dalších minerálů i enzymů. V tabulce níže si můžete udělat obrázek o tom, kolik minerálů obsahují v porovnání s našim ovocem. Díky obsažené kyselině citrónové se minerály snadno vstřebávají nejen ze samotných umebošek, ale také z jiných potravin v tenkém střevě.
| Obsah minerálů na 100 g: | Vápník (mg) | Železo (mg) | Fosfor (mg) |
| Umeboshi | 63 | 130 | 2,7 |
| Jablko | 3 | 7 | 0,2 |
| Jahoda | 14 | 17 | 0,5 |
| Broskev | 3 | 13 | 0,3 |
Odbourávají únavu, dodávají energii a zpomalují stárnutí
Kyselina citrónová obsažená ve velkém množství právě v umeboši švestičkách pomáhá odbourávat v našem těle kyselinu mléčnou. Ta se tvoří při trávení nebo fyzické námaze (např. při sportu, proto sportovci jedí citrony, které také kyselinu citronovou obsahují) a způsobuje únavu organismu. Zejména u těch, kdo mají problematické trávení, se kyselina mléčná ukládá v těle a způsobuje trvalou únavu. Konzumace umebošek pomáhá získat ztracenou vitalitu a zpomaluje stárnutí. Nemohou však nahradit plnohodnotnou stravu nebo zachránit náš špatný životní styl. Nejíme je na kila, netvoří základ našeho jídelníčku. Je to skvělý doplněk, první pomoc a lék, nikoliv zázračná superpotravina pro každý den.
Jíme Jinak doporučuje:
- Domácí lékárnička: mějte umebošky pořád po ruce jako první pomoc doma i na cestách.
- Prevence: můžete je jíst i preventivně, když se o vás něco pokouší, když přichází únava a pocity vyčerpání, ale nepřehánějte to. Jedná se o první pomoc, ne o základ jídelníčku – umebošky za vás nemohou chodit na čerstvý vzduch, vyřešit potíže se šéfem a naspat o dvě hodiny víc.
- Můžete je jíst nebo pít: Kdo je pro jejich kyselost a slanost nedokáže jíst přímo, může si připravit léčebný nápoj (recept).
- Alternativy: Pokud zrovna nemáte umebošku, podobný účinek má i umeboši pasta (tj. rozdrcenné umebošky), do kabelky na cesty se skvěle hodí sušené umebošky slisované do malých kuliček, které se nechají rozpustit v ústech.
- Umebošky v kuchyni: můžete je používat jako skvělé dochucovadlo při vaření. Vyzkoušejte třeba sladké cibulky s umeboškou (recept). Skvěle ochutí omáčky, zeleninu, hodí se do sushi koulí apod. Na cestách s nimi skvěle nahradíte umeocet, který nechcete převážet v tekuté podobě (např. při cestování letadlem).
PS: Letní hubnutí? Zkus to jinak!
Stáhni si zdarma kompletního průvodce pro letní hubnutí. Zjistit více


Komentáře
Zdravím, ráda bych se zastavila u několika dle mého zavádějících tvrzení v článku. První je tzv. “kyselinotvornost krve”. Tělo si velmi přísně udržuje PH krve v dost úzkém rozmezí (cca 7,35-7,45) a jakákoli odchylka je doslova životu nebezpečná. Acidóza není stav, ve kterém byste sáhli po umebošce, ale leželi byste na JIP například se selháním ledvin. Různé části trávicího traktu mají různou kyselost – např. v žaludku je díky trávicím šťávám velmi kyselo, a ten samozřejmě být překyselený může, ale překyselená krev nebo “organismus” je biologicky nesmysl.
Co se týče obsahu nutrientů v umebošce, je sice fajn, že má hodně železa a tak, ale představte si, kolik takové (vypeckované) umebošky asi sníte gramů… a porovnejte to třeba s tou broskví. Pokud byste byli schopni sníst tolik gramů umebošek, aby se to dalo vůbec srovnat (o čemž pochybuju, já tedy určitě ne), možná byste dosáhli uspokojivého příjmu železa, ale důkladně byste se přesolili a ani ta kyselina citronová by v tomto množství rozhodně vašemu tělu neprospěla. Byl by z toho v nejlepším případě pořádný průjem. Takže je nám ta tabulka v podstatě k ničemu.
Nijak samozřejmě nerozporuji další účinky, o tom vím jen málo, ale tohle bije do očí na první pohled.
Kdy je dobre jist umebosi svesticky, na lacno, po jidle, s jidlem. Dekuji. M.