Domů > Magazín > Zdraví

Reflux jícnu a vše o něm

Refluxem jícnu trpí až 20 % populace. Nepříjemné příznaky, mezi které patří také nespavost nebo pocit zaseknutí jídla v krku, mají snadné řešení. Úpravou stravy pomůžete svému tělu i psychice. Zjistěte, jak na to.

Co je reflux jícnu

Máte podezření, že trpíte refluxem jícnu? Reflux jícnu, jinak také gastroezofageální reflux, se vyznačuje stoupajícím pálením, které probíhá od žaludku směrem vzhůru do jícnu. Příčinou je žaludeční kyselina, která není držena v žaludku na místě, ale uvolňuje se a způsobuje pálení v místech, kudy se v těle rozlévá.

Při polykání se běžně uvolňuje svalstvo kolem spodní části jícnu, aby jídlo mohlo projít do žaludku. Jakmile se tak stane, svěrač se zase uzavírá. Jícnový reflux nastává v momentě, kdy se svěrač zcela neuvolní či se oslabí, a tak se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu.

Velmi podobné příznaky vykazuje také duodenogastrický reflux, který ale označuje návrat obsahu dvanáctníku zpět do žaludku. Jedná se tedy o podobný princip jako u jícnového refluxu, avšak v jiné části trávicího traktu. Nezřídka se však oba problémy vyskytují současně.

Žena s refluxem jícnu a pálením žáhy.

Reflux jícnu a jeho příznaky

Pálení žáhy během života zažije většinová populace, ale u refluxu se přidružují další příznaky:

  • vracení jídla nebo kyselé tekutiny zpět do hrtanu,
  • bolest v horní části břicha nebo na hrudi,
  • problémy s polykáním (dysfagie),
  • pocit knedlíku v krku,
  • pálení za hrudní kostí,
  • regurgitace – zatékání obsahu žaludku nebo jídla do jícnu a do úst,
  • zvýšené říhání,
  • záchvatovité slinění,
  • nucení na zvracení,
  • plynatost,
  • pocity plnosti navzdory množství snězeného jídla

Projevy se mohou zhoršovat po jídle případně v noci či v leže.

Zjistěte praktické rady od MUDr. Vladimíry Strnadelové, která se již více jak 25 let věnuje celostní medicíně. Jak reflux vzniká a jak ho léčit, vám prozradí v tomto článku. 

Reflux jícnu a zahlenění

Věděli jste, že existuje takzvaný tichý reflux? Ten se projevuje tím, že nedochází k pálení žáhy, a tak mnoho lidí ani neví, že symptomy, které prožívají, mají příčinu ve vracení žaludečních šťáv.

Jakmile se žaludeční šťávy dostanou do dýchacích cest, může se objevit zahlenění, kašel, dušnost, chrapot, zhoršené astma i zánět plic. Potravní trubice neboli jícen má ochranné mechanismy, které pomáhají před poškozením žaludečními šťávami. A tak, ačkoliv šťávy procházejí trubicí, nemusí docházet k pálivému symptomu.

Bohužel zadní část nosu, hrdlo a dýchací cesty jsou bez této ochrany. A tak i malý zásah žaludečního obsahu v této oblasti může způsobit zánět, což vede k ušním, nosním a krčním symptomům.

Mezi projevy se řadí pocit knedlíku v krku, bolest v krku, chraplavý hlas, hlen v zadní části nosu nebo krku či potíže s polykáním.

Žena s refluxem jícnu s bolestí v krku.

Co na reflux jícnu

Změna stravy vám dokáže ulevit. V akutní fázi se zcela vyhněte tučným a smaženým jídlům, průmyslově zpracovaným potravinám a fastfoodům. Vynechat byste měli také bílý rafinový cukr a kynuté pečivo. Neudělá vám dobře kouření, alkohol a citrusové plody. Zpozornět byste měli u mléčných výrobků a to hlavně jogurtů a ostřejších druhů koření.

Naopak zařaďte větší množství tepelně upravené zeleniny. Hrajte si s druhy a experimentujte. Snažte se využívat lokální a sezónní potraviny. Můžete vyzkoušet ranní miso polévku, která správně zahřeje organismus a připraví tělo na trávení. Polévku můžete doplnit o obilnou kaši připravenou z celozrnných obilovin.

Místo masa vyzkoušejte rostlinné zdroje bílkovin jako jsou luštěniny či již hotové luštěninové produkty tofu a tempeh.

Poslední večerní jídlo mějte do 18 hodin, jelikož byste si neměli jít lehnout dříve jak 3–4 hodiny po jídle, abyste zabránili nočním problémům spojeným s refluxem.

Úleva a radost.

Reflux jícnu a léčba – Příběhy našich čtenářů

Janu (29 let) trápil reflux jícnu, únava a nepříjemný pocit po jídle. Poté co upravila stravu podle zásad Jíme Jinak se nejen zbavila refluxu, ale také zhubla 4kg a získala velké množství energie.

Lenka (52 let) zjistila, že zhubnout a zbavit se trávících problémů se dá v každém věku. Poté, co se přidala do našich programů, zmírnila reflux, takže léky potřebuje pouze výjimečně.

Pálení jícnu – Nebuďte na to sami

Chcete už konečně zastavit nepříjemné projevy, které vás provázejí? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým přejdete k plnému zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

15 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Přispěji se svou zkušeností. Já třeba pálení žáhy nemám, ale mám horko v játrech které stoupá vzhůru. Je mi těžko po jídle a trvá mi velmi dlouho než jídlo strávím. Já konkrétně miso nemůžu, velmi mě zahřívá. Takže se obecně snažím vyvarovat všem zahřívajícím potravinám. Samozřejmě vše zhoršuje stres. Co se týče ořechů, používám v malé části dýňová semena, ale Mudr. Strnadelová doporučuje žádné.. Z luštěnin snesu pouze tofu, mungo nebo adzuki. Nic víc. Z pití žádný zelený čaj ani mátu. Pomáhají mi hořčiny, heřmánek, drcené amalaki, zelený ječmen. Ze zeleniny cukety, dýně, hrášek, zelené fazolky, kořenová zelenina, cibule vůbec.
Snad vám z toho něco pomůže :-)

greta.pelzova27
23. 1. 2024

Pěkný den, u refluxu se píše vynechat ořechy někdo zas píše , že mandle jsou fajn. Nevím jak se semínky , mákem apod. Také mě zajímá co cibule. Máte ji vcelku dost receptech, já ji jejím, ale říkám si, že by mi tepelně upravená nemusela dělat zle. Zajímaly by mě zkušenosti těch, co reflux měli, mají a stravovali se dle jíme jinak 🙃. Moc děkuji.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

180
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
klub
72
1

Jak se stravovat mezi jarem a létem

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo smutní. Víme...
klub
44
12

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.

Dieta při refluxu

Reflux jícnu trápí velkou část populace. Přečtěte si, jak si pomoci stravou a najděte tipy na konkrétní recepty.