Domů > Magazín > Zdraví

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.

Spěte na levé straně

Tahle rada není tak babská, protože se na ní shodují kromě našich babiček i vědci. Výzkum prokazuje, že spaní na levém boku pomáhá proti nepříjemným projevům spojených s refluxem v noci. Navíc poloha při nočním spánku ovlivňuje jícnový svěrač, který je zodpovědný za uzavření jídla a tekutin v žaludku.

V noci nadzvedněte hlavu a část trupu

Reflux se u mnoha lidí během noci zhoršuje, což má za následek noční buzení a nespavost. Jakmile zvýšíme sklon trupu během spánku, snižuje se reflux kyseliny, zlepšuje se pálení žáhy a regurgitace.

Reflux spánek

Jezte časnou večeři

Večeře by měla být lehčí a maximálně 3 – 4 hodiny před ulehnutím do postele. To vám pomůže od nepříjemných projevů spojených s nočním refluxem. Navíc podpoříte své tělo, které v noci nebude muset pracovat na trávení potravin, ale bude regenerovat.

Jezte pomalu a nepřejídejte se

Dolní jícnový svěrač je sval, který funguje jako ventil mezi jícnem a žaludkem. Jakmile něco sníte, uvolní se, aby vpustil potravinu a tekutiny do žaludku a poté se zase smrští. Problém nastává v momentě, kdy je oslaben. Po přijetí potraviny se neuzavírá, a tak se dostává žaludeční kyselina či zbytky jídla a pití zpět do jícnu. Jezte všímavě. Potraviny pomalu a řádně rozkousejte. Raději přijměte menší porce častěji za den, než byste se přejídali, a tím podporovali oslabení dolního jícnového svěrače.

Vyhněte se některým potravinám

Byly doby, kdy lidé s refluxem nemohl jíst skoro nic. Naštěstí to již neplatí, ale ukazuje se, že některá potraviny více dráždí k refluxu. Zkuste se jim na nějaký čas vyhnout, a pozorujte, jak se cítíte. Až se vám uleví, můžete některé potraviny pomalu vrátit zpět. Opět je důležité opravdu pozorovat, jak se cítíte.

  • máta
  • tučná jídla
  • rajčata
  • cibule
  • česnek
  • káva
  • čokoláda
  • alkohol

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a dokáže pěkně znepříjemnit život. Jaké jsou jeho skutečné příčiny? Můžeme ho vyléčit stravou? Na jakou stravu se zaměřit a co kromě stravy hraje v léčbě roli se dozvíte v rozhovoru s celostní lékařkou MUDr. Vladimírou Strnadelovou a Janem Zerzánem.

Relaxujte

Reflux může být stresující. Uvolňovací techniky vám pomohou snížit obavy, a tím uklidnit tělesné projevy. Vyzkoušejte jógu, která pomáhá k uvědomění těla a jeho potřebám. Každý den z hluboka dýchejte nosem a koncentrujte se na výdech. Právě v něm je vaše stabilita a klid.

Umeboshi

Japonské švestičky umeboshi vám pomohou ulevit od nepříjemných projevů. Vložte si jednu do úst a jemně ji poválejte v ústech. Umeboshi pomáhají při nevolnosti, nechutenství a pálení žáhy. Umebošky můžete přidat i na své talíře. Zkuste výborný zapečený talíř s umeboshi pastou.

Pampeliška

Vyzkoušejte čaj z kořene pampelišky. Zalijte jednu čajovou lžičku 250 ml vroucí vody a nechejte 10 mimut louhovat. Poté pomalu ustrkávejte. Čaj můžete popíjet kdykoliv během dne.

Zázvor

Jak zmiňuje zakladatelka projektu Jíme Jinak Eva Cikrytová, “když je někomu na zvracení, stačí kápnout kapku čerstvé šťávy na jazyk.” Zázvor účinně zmírňuje projevy nevolnosti a zvracení. Zázvor můžete zařadit do svého jídla. Vyzkoušejte třeba sílu hned dvou pomocníků při refluxu v rychlém dýňovém krému se zázvorem a kurkumou.

Kurkuma

Kurkuma je známé protizánětlivé koření. Navíc je výborným spojencem pro podporu zdraví žaludku. Zařaďte kurkumu na své talíře. Můžete vyzkoušejte v zimních měsících zahřívající třeba kurkumové latté.

Léčba refluxu – Nebuďte na to sami!

Rádi byste jasně věděli, co máte vařit, abyste si konečně ulevili od refluxu? Chcete cítit podporu a komunitu lidí, kteří řešili stejné problémy? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým najdete cestu ke zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

11 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
105
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
klub
33
10

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Trápí vás pálení žáhy, tlak po jídle, říhání, zahlenění, chronický kašel nebo pocit na zvracení po jídle? Možná máte reflux – moderní chorobu, která ...

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Co když vás trápí stresový reflux

Jak souvisí reflux se stresem a je možné, že ho stres ovlivňuje? Vědci prokázali, že ano. Pojďte se na to podívat blíže a pomoct si od nepříjemných symptom...
35
108

Proč na jaře některé děti moc nejedí a jiné stonají

Už je to zase tady. Jako každý rok na jaře maminky lamentují, že to jejich robátko poslední dobou nějak stávkuje v jídle. Většina dětí, které doposud tak k...
64
29

Večeříte pozdě? Studie zjistila, co to dělá s vaším tělem

V kolik hodin je ideální čas na večeři? Dokdy naše trávení je schopno přijímat potravu? Co se stane, budeme-li jíst pravidelně na noc? Na to se nás ptáte č...