Domů > Magazín > Zdraví

Jak získat zpět svoji životní energii

Co vám pomůže získat okamžitě více energie? Jak můžete získat jiskřivější oči, zářivější pleť a uzdravit svoje tělo i duši? Velmi snadno. Klidně teď hned při čtení tohoto článku.

Cesta pro každého

Zavírám se ve svém pokoji. Zhluboka se nadechnu. Co mě to jen napadlo? Jsem v ašrámu v Indii, venku lije jako z konve a já bořím hlavu do něčeho, co by měl být nejspíš polštář. Hned při příjezdu mě čekal šok. Nejenže nefunguje elektřina, ale celá chodba, která také slouží jako společenská místnost a jídelna dohromady, je pod vodou. Ještě aby ne. Nemá střechu.

Už je to tři roky, co jsem se rozhodla prohloubit své znalosti v józe a jela do oblasti jejího zrození – Indie. Když přemýšlím, jak vám v tomto článku přiblížit účinky jógy na vaše tělo, vracím se. Tam zůstala část mého srdce, tam jsem si došla na hranici svých sil, tam jsem hodně věcí pochopila. 

Mnoho lidí si představuje jógu jako nudné cvičení, na které musí být člověk vcelku pružný, jelikož se tam vyrábí spousta krkolomných pozic. Není tomu tak. Jógu může praktikovat opravdu každý. Může být klidná a pomalá jako jemné víkendové ráno, dynamická a silová jako týdenní odpoledne nebo zajímavá a hloubavá jako večerní nálada v lese. Cvičební část – pozice neboli ásany, jsou jen jednou z kompletního balíčku cesty, kterou nám jóga nabízí. Pojďme se dnes podívat na to, jak i vy můžete začít tento ozdravný systém integrovat do svého života.

Můj nejlepší přítel – dech

Jedním ze základních pilířů našeho života je dech. Dech je neustále s námi. Dech máme, aniž bychom si na něj museli vyhrazovat čas. Stále plyne. Díky němu jsme propojeni s životem, který pulzuje uvnitř i mimo naše tělo. Propojuje nás s nejjemnějšími vibracemi tohoto světa. Ačkoli vlastníme tento neuvěřitelně mocný nástroj, v dnešním světě převážná část populace dýchá pouze povrchově. Dech si neuvědomujeme. Bereme ho jako samozřejmost až do momentu, kdy ho nemůžeme popadnout, kdy začíná mizet. Važme si ho dřív, než nás sám upozorní. Jóga sjednocuje tělo, mysl i ducha díky jemnému provázku, kterým je právě dech. 

Obyčejné pozorování

Můžete začít jemnou technikou obyčejného pozorování. Pohodlně se usaďte. Víte co, začněte rovnou zrovna teď! Teď, když čtete tyto řádky. Ať už sedíte doma na židli, na gauči nebo se držíte tyče v tramvaji. Uvědomte si, co se právě nyní děje s vaším tělem. Dýcháte, to je jisté. Jakým způsobem se nadechujete? Je dech hluboký? A co teprve výdech? Možná zaznamenáte, že jakmile zaměříte pozornost, dech se začne prodlužovat. Jako by vám děkoval – ano, jsem tady s tebou. Zůstaňte s ním, dokud vám to vaše mysl dovolí. Netlačte na sebe. Pokud spočinete u svého dechu s dětskou zvídavostí, bude mít ty největší benefity.

A co teprve výdech!

Ačkoliv jsme často zaměřeni na nádech, jóga staví na první místo právě výdech. Žádnou nádobu nemůžeme znova naplnit, pokud nebyla vyprázdněna. A tak, jak si uvědomujete svůj dech, soustřeďte se na výdech. Prodlužte ho. Výdech má být pomalý a neslyšný, tak jako celé naše dýchání. 

Vydechnout až do prázdných plic

Možná jste to ještě nikdy v životě neudělali. Je to opravdu zvláštní pocit. Na konci výdechu si pomozte břišními svaly stahem, který pomůže vyhnat poslední zbytky vzduchu ven z plic. Jaký po takovém výdechu přichází vdech! Páni, to je radost z přísunu nového vzduchu!

Jak píše André van Lysebeth ve své knize Jóga, houbovitý charakter plic je nedovoluje vyprázdnit na sto procent, a tak v nich neustále zůstává část zbytkového vzduchu. Naším cílem je tento vzduch snížit na minimum, aby se čerstvý vzduch co nejvíce promíchal s tím zbytkovým. Doktor M. Peschler tvrdí, že „veškeré organické či funkční poruchy, způsobující stav nemoci, jsou ovlivnitelné, ne-li vyléčitelné, vědomým dýcháním.“ Stojí za to, se pořádně nadechnout!

S dechem přichází mládí

První týden v Indii jsme v našem učitelském programu pracovali na našem emocionálním odblokování. Náš učitel Hari byl opravdovým příkladem krásného a zdravého člověka. I když byl postarší, zářil obrovskou energií, dokázal se ohnout do nejpodivnějších ásan a vydržet fyzicky náročné pozice mnohem déle než my. Hned na první společné hodině nám vyprávěl o důležitosti dechu. „Pokud nemáte sílu a chuť do života, cítíte se unaveni, chybí vám dech!“ zapsala jsem si do svého sešitu. A šel ještě dál. „Plné dýchání vám přinese do života štěstí a spokojenost. Vaše oči budou jiskřit a obličej se pročistí. Obranyschopnost organismu se zvýší a nemoc nebude mít prostor, kudy vstoupit, smál se svým dětským úsměvem. O účincích hlubokého terapeutického dýchání jsem se mohla přesvědčit záhy, když jsme začali s celkovým odblokováním. Systematicky jsme pracovali s hlubokými rytmickými vdechy a výdechy, zádrží dechu a lehkého uvolnění, až jsme se dostávali do změněného stavu vědomí. Ale o tom třeba zase příště. 

A co vy, jak to máte s dechem? Vnímáte ho? Pomáhá vám se zklidnit v náročných situacích? Určitě mi dejte vědět :-)

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Moc děkuji, nádherný článek. O kouzelnosti dechu vím; v rámci jógy jsem se k tomu ale dopracovala teprve nedávno. Zkouším využívat dechu při stresových situacích, ale pro uklidnění se mě to nedaří, jakmile se dostanu do stresu, presu, pod tlak, dýchám povrchně a někdy skoro vůbec, zatím mě nepomáhá se vědomým dýcháním zklidnit a stabilizovat se, budu ráda, pokud bys měla radu, Šáry, jak si více pomoci. Děkuji.

Děkuji moc za tento článek…

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

142
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

klub
11

Zjistěte, jak jste na tom se zdravím. Nakoukněte do záchodu

Musíme tam všichni. I přes to ale o stolici nemluvíme. Je to tabu, za které se stydíme. Vylučování je ale nezbytná funkce těla, která nám může prozradit mn...
85
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
19
17

Máte vyvalené bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...

Jak podpořit své zdraví v červenci

Jak má vypadat vzorový jídelníček v červenci? Jakou část našeho těla se vyplatí hýčkat právě nyní, proč bychom to měli dělat a jak na to?

Proč cvičit jógu? Pro zdraví, pěknou postavu a život v přítomnosti.

Věda zná neuvěřitelné zdravotní účinky jógy. Pravidelné cvičení léčí celé naše tělo a umí perfektně přivést do přítomného okamžiku. Jóga pomůže i s váhou a...
klub

Čakry: jejich význam a jak je uvolnit

Čakry jsou energetická centra ovládající tělo i prostor mimo něj. Jejich zablokování se projevuje nejrůznějším způsobem přes nejrůznější pocity, emoce, psy...