Domů > Magazín > Zdraví

Co když vás trápí stresový reflux

Jak souvisí reflux se stresem a je možné, že ho stres ovlivňuje? Vědci prokázali, že ano. Pojďte se na to podívat blíže a pomoct si od nepříjemných symptomů.

Co to je reflux

Nepříjemné pálení stoupající od žaludku směrem vzhůru do jícnu je jedním z průvodních projevů refluxu. Příčinou je žaludeční kyselina, která není držena v žaludku na místě, ale uvolňuje se a způsobuje pálení v místech, kudy putuje vzhůru.

Představte si kruhovité svalstvo kolem jícnu, které se při polykání uvolňuje, aby jídlo mohlo projít do žaludku. Jakmile potravina projde, svalstvo se zase uzavírá. Problém nastává v momentě, kdy se svěrač zcela neuvolní či je jinak oslabený, a tak se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu.

Reflux jícnu a pálení

Stresový reflux

Stres může být spouštěčem refluxu kyseliny, protože v sepnutém sympatickém nervovém systému jste citlivější na menší množství kyseliny v jícnu. Pojďte ulevit svému tělu i psychice.

Vliv stresu na reflux

Podle výzkumu, který byl publikován v roce roce 1993 v American Journal of Gastroenterology, byli lidé s refluxem úzkostní a stresovaní. U nich převažovali bolestivější projevy, ale přitom nebylo prokázáno zvýšení žaludečních šťáv.

Reflux a vliv stresu se zkoumá napříč generacemi. Výzkumníci ve studii z roku 2008 na to šli jinak. Účastníky výzkumu s refluxem vystavili stresovým podmínkám, v tomto případě nadměrnému hluku. Byla zaznamenána větší citlivost na příznaky spojené s refluxem, aniž by se zvýšilo množství žaludečních šťáv.

A jdeme dál! V roce 2018 výzkumníci upozornili, že úrovně úzkosti a deprese byly výraznější u lidí s refluxem jícnu než u kontrolních osob. A co víc. Stres může způsobit změnu chování, které může vyvolat vznik refluxu žaludeční kyseliny jakožto kouření, nadměrné pití alkoholu, přejídaní a konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, soli a cukrů.

Co to je reflux, jak vzniká a jak ho účinně léčit? O tom jsme se bavili v rozhovoru s doktorkou celostní medicíny MUDr. Vladimírou Strnadelovou a Janem Zerzánem.

Zvýšený stres a reflux

Stres zvyšuje naše vnímání bolesti, takže jsme fyzicky citlivější na mírné zvýšení hladiny kyselin. Navíc stres vyčerpává produkci  látek zvaných prostaglandiny, které chrání náš žaludek před kyselinou. To vše zvyšuje naši citlivost vůči refluxu. A může to být i naopak. Jelikož zažíváte reflux, a tím pociťujete tělesné nepohodlí zvyšuje se vaše stresové prožívání. Točíte se v začarovaném kruhu. Jak z toho ven?

Léčba refluxu

Upravte své stravovací návyky. Soustřeďte se na jídlo a nepřejídejte se. Právě vědomé jezení vám pomůže zaznamenat, kdy jste již nasyceni. Ve svém jídelníčku byste měli vynechat tučná a mastná jídla, rafinovaný cukr, polotovary, průmyslově zpracované potraviny, fastfoody a kynuté pečivo.

Zařaďte více celozrnných obilovin, tepelně upravené zeleniny, rostlinných bílkovin a semínek. Mořské řasy vám dodájí potřebné minerály a obohatí vaše talíře. Nebojte se experimentovat a zvolte různé druhy zeleniny. Vybírejte ideálně sezónní potraviny a jídlo si užívejte čerstvě uvařené.

Každodenní pohyb na čerstvém vzduchu sníží stresový faktor, navíc ve spojení s hlubokým dechem si ulevíte od projevů bolesti. Můžete vyzkoušet uklidňující meditace či jógu, která pomůže nejen vašemu tělu, ale i psychice.

Reflux jícnu léčba – Příběhy našich čtenářů

Janu (29 let) trápil reflux jícnu, únava a nepříjemný pocit po jídle. Poté co upravila stravu podle zásad Jíme Jinak se nejen zbavila refluxu, ale také zhubla 4kg a získala velké množství energie.

Lenka (52 let) zjistila, že zhubnout a zbavit se trávících problémů se dá v každém věku. Poté, co se přidala do našich programů, zmírnila reflux, takže léky potřebuje pouze výjimečně.

Obklopte se lidmi se stejným záměrem

Nebuďte na to sami! Jakmile jsme obklopeni lidmi se stejným záměrem, jde se nám po cestě ke zdraví mnohem jednodušeji. V klubu Jíme Jinak vám rádi pomůžeme! Najdete zde mnoho materiálů, díky kterým přejdete k plnému zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. Jdete do toho s námi?

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Super shrnuto a popsáno… děkuji moc. Ale zacházení se stresem a hlavně práce s lidmi je opravdu náročné.. 😇😉

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
klub
14

Reflux: co to je, jak na něj a jakou dietu zvolit

Reflux patří v dnešní době mezi velice časté nemoci postihující různé věkové kategorie. Co to vlastně reflux je, jaké jsou jeho skutečné příčiny a projevy?...

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.
klub
105
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
klub
32
19

Jak na nespavost

Až 20 % z nás trpí poruchami spánku. Večer nemůžeme usnout, v noci se budíme, spánek je přerušovaný a ráno jsme unavení. Také to znáte? Ing. Dáša Lužná odh...
klub
56
1

Jak se stravovat mezi jarem a létem

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo smutní. Víme...