Domů > Magazín > Zdraví

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problémem těhotných, ale provázejí širokou škálu lidí. Pojďte odhalit příčinu a zjistit, jak si pomoct.

Ranní nevolnost

Nevolnost je definována jako potřeba ke zvracení, tlak v břiše, tíha a pocit, že nebylo vše stráveno. Proč se objevuje ráno, i když máme jistotu, že se nejedná o těhotenství? Zastavme se u svého jídla.

Ranní nevolnosti a jejich příčiny

  • Dehydratace

Tělo dává signál, že mu chybí tekutiny, a tak přichází ranní nevolnost. Po noci, kdy regeneruje a je v klidovém režimu (v ideálním případě), je důležité doplnit tekutiny, minerály a potřebné látky, abyste se cítili svěže hned od rána. Dopřejte si po ránu zeleninový vývar doplněný o miso pastu. Už naše babičky věděly, že polévka je všelék. Po ránu tak jednoduše doplníte vše potřebné, od tekutin až po minerály.

  • Hormonální dysbalance

Hladina hormonů se v těle přirozeně proměňuje. Dochází tak k výkyvům nálad, nevolnosti, propadům energie, únavě nebo úzkosti. Avšak s vhodně zvolenou stravou můžete ovlivnit i svou hormonální nerovnováhu. Soustřeďte se na kvalitní potraviny. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, které vás svým složením zatěžují a vyhazují hladinu hormonů nahoru a dolů. Obzvlášť pozorní buďte s cukrem. Zamávejte šátečkem sladkým snídaním, které zatěžují vaši slezinu a způsobují kolísání energie. Místo toho zvolte polévku a obilné kaše, které tělo probudí, povzbudí a podpoří. A tak bude konec ranním nevolnostem. 

Jak nahradit v receptech cukr, ale přitom si užívat sladkosti života objevíte v tomto průvodci.

  • Nízká hladina cukru

Nízká hladina cukru se projevuje nevolností, závratěmi a třesem. Pokud zažíváte ihned po probuzení nevolnosti z důvodů nízké hladiny cukru, je nutné začít měnit svůj jídelníček, aby nedocházelo k výkyvům. Vyhnout byste se měli bílému pečivu, cukru, průmyslově zpracovaným potravinám, fast foodům a smaženým jídlům. Naopak zařaďte přirozené potraviny. Velkými pomocníky vám budou celozrnné obiloviny, zelenina, luštěniny, semínka a ořechy. Nezapomínejte talíř doplňovat o kvašenou zeleninu, která nastolí harmonii do zažívacího traktu.

  • Reflux

Reflux jícnu se charakterizuje stoupající žaludeční kyselinou, která se uvolňuje ze žaludku směrem vzhůru. Dejte si pozor, možná máte reflux spojený s pálením žáhy, ale nemusí tomu tak být. Existuje i takzvaný “tichý reflux”, při kterém nedochází k pálení, ale zapříčiňuje nespavost, ranní nevolnosti a pocit knedlíku v krku. Vhodnou úpravou jídelníčku můžete své tělo uzdravit. Zařazujte pravidelně celozrnné obiloviny a zeleninu. Omezte mléčné výrobky, které způsobují hlen a dráždí tělo a místo toho vyzkoušejte luštěniny. Můžete vytvořit chutné pomazánky, karbanátky nebo třeba sekanou.

  • Stres

Dalším jevem, který způsobuje ranní nevolnosti je stres. Cítíte se zahlcení? Nevíte kudy kam? Máte pocit stažení v hrdle a v hrudníku? Je na čase najít více klidu, jelikož vaše tělo tělesnými signály jasně říká: potřebuji pomoc. Naučte se zhluboka dýchat. Právě v dechu leží vaše stabilita a klid. Koncentrujte se na dlouhý výdech a nádech nechte vpouštět do těla zcela přirozeně. S výdechem přichází uvolnění. Vyzkoušet můžete taky praxi jógy, procházky či jinou pohybovou aktivitu.

Večeře a ranní nevolnosti

Pokud zažíváte ranní nevolnost, je pravděpodobné, že vaše večerní jídlo tělu neprospívá. K večeři se nikdy nepřejídejte. Volte vhodné porce a více si odlehčete. Na večer si vychutnejte obilné placky s luštěninovou pomazánkou, domácí wrapy se zeleninou nebo obilné saláty. Večeře by měla být do 18:00, aby tělo mohlo přes noc odpočívat a regenerovat.

Ranní nevolnosti a jak si pomoc – příběhy našich čtenářů

Jana (29 let) měla zažívací problémy, trápil ji reflux a neustálá únava. Po změně jídelníčku podle principů Jíme Jinak zažila proměnu. Zbavila se zažívacích problémů, reflux už ji netrápí a navíc zhubla 4 kg.

Dita (29 let)   se potýkala se špatnou náladou, pálením žáhy a únavou. Po změně jídelníčku obvila svoji životní energie, přestala ji zlobit alergie, pálení žáhy skončilo a zmizely chutě na nezdravé jídlo.

Ráno s lehkostí – může to být i váš příběh

Chcete už konečně zastavit nepříjemné projevy, které vás provázejí? V klubu Jíme Jinak najdete mnoho materiálů, díky kterým přejdete k plnému zdraví. Čekají na vás rozhovory s odborníky, recepty, video návody a články. V klubu se zaměřujeme na konkrétní potíže a ukazujeme, jak jednoduše přejít ke spokojenosti a zdraví. 

A co víc! Díky klubu se obklopíte komunitou lidí, kteří jsou na stejné vlně! Díky tomu bude vaše cesta k proměně o hodně jednodušší.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...

Reflux jícnu a vše o něm

Refluxem jícnu trpí až 20 % populace. Nepříjemné příznaky, mezi které patří také nespavost nebo pocit zaseknutí jídla v krku, mají snadné řešení. Úpravou s...

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.

Špatné trávení a jeho projevy

Trápí vás bolesti či těžkost po jídle, nadýmáte se a už nevíte, co jíst, aby vám bylo dobře? Pojďme si říct, co se muže skrývat za nepříjemnými pocity spoj...