Domů > Magazín > Zdraví

Průjem a zvracení a jejich příčiny

Objevilo se u vás současně zvracení a průjem? Co se s tělem děje a jak si pomoci?

Příčiny průjmu a zvracení

Průjem a zvracení jsou obranné mechanismy těla, které se tímto způsobem snaží zbavit škodlivých látek či toxinů. Mohou nastat krátkodobě, jednorázově a tělo se s tím rychle vyrovná, někdy mohou signalizovat závažný problém. Doprovází je často bolest břicha, nadýmání či říhání. Z jakých důvodů se mohou objevit?

  • Infekce – Pokud zkonzumujeme jídlo či pití kontaminované bakteriemi (např. Salmonella, Listeria, Campylobacter) nebo viry (adenoviry, rotaviry), případně parazitární infekce. Může k ní dojít přes kontakt s nakaženým člověkem nebo kapénkovým přenosem.
  • Dietní chyba – Pokud sníme či vypijeme něco zkaženého. Může k tomu dojít, když sníme nadměrné množství tučného a těžkého jídla, nebo nevhodných kombinací jídel, které navíc zapijeme alkoholem.
  • Potravinová alergie či intolerance – Akutní trávicí potíže může vyvolat i nesnášenlivost potravin (lepek, kravská bílkovina, ale i jiné alergeny), případně HIT.
  • Závažné stavy vyžadující lékařskou pomoc – těžká otrava, akutní pankreatitida, akutní zánět slepého střeva, meningitida (horečka, bolesti hlavy a ztuhlost šíje), divertikulitida.
  • Psychické vlivy – Velké emoční vypětí, nadměrný stres, úzkost.
  • Vedlejší účinek léků

Pokud potíže déle přetrvávají, přidává se horečka, zintenzivňují se bolesti břicha, objevuje se krev ve stolice či zvratcích, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

🌞 TIP: Sada na letní hubnutí - stáhni si hned teď ZDARMA.

První pomoc

Jakmile se objeví průjem a zvracení z běžných příčin, je důležité dopřát si klid, odpočinek. Nenuťte se do jídla, ale hlídejte si příjem tekutin. Uvařte si, nebo si lépe nechte uvařit nápoj ze škrobu kuzu – do kastrůlku nalijte 2 dcl vody a k ní vlijte ve 2 lžících studené vody rozmíchanou lžíci kuzu škrobu, přidáte trošku umepasty (či kousek umeboši) a pár kapek shoyu, povaříte na mírném plameni a mícháte do zhoustnutí. Konzumujte vychlazené po lžičkách. Tento léčebný krém pomůže uklidnit zvracení i průjem a zároveň působí jako přírodní antibiotikum. 

Co jíst po zvracení a průjmu, jakmile se vrátí chuť k jídlu? Čtěte v článku Zvracení – jak ho zastavit, co pomáhá a jakou nastavit dietu.

Co když mám dlouhodobé potíže?

Pokud se u vás objevuje průjem a případně zvracení opakovaně, bude potřeba zjistit příčinu. Kontaktujte lékaře, ideálně celostního, aby se vyloučilo závažné onemocnění a začněte pracovat na posílení vašeho trávení. Potíže mohou souviset s nevhodnou skladbou jídelníčku, ale i přílišným stresem a tlakem na sebe. Pokuste se zjistit, zda se obtíže neváží na určité potraviny či situace.

Zaměřte se na kvalitní stravu. Ta pomůže nejen zlepšit prostředí v trávicím traktu a podpořit ho, ale rovněž zvýší odolnost vůči působení stresu (Stravou proti stresu). Pozvolna navyšujte vlákninu v jídelníčku – primárně by měl obsahovat zeleninu, celozrnné obilniny, luštěniny, kvalitní tuky. Konkrétní tipy, jak si poskládat jídelníček, najdete v článku Pyramida zdravého stravování a v online průvodci Jak začít, který je pro vás zdarma. Pokud mají vaše zažívací potíže souvislost s psychikou, pracujte na tom, abyste omezili stres (Jak se zbavit stresu – co skutečně pomáhá).

Příběhy čtenářů, kterým pomohla změna stravy

Mnoho našich čtenářů trpělo na velké zažívací potíže. Začali se stravovat v souladu s našimi principy a postupně se jim začalo uzdravovat trávení. Pojďte se inspirovat jejich příběhy.

PS: Chceš zdravě shodit na léto?

Pojď na to s námi jinak. Bez deficitu, dřiny a chemie.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Dlouhodobá bolest žaludku a proč ji řešit co nejdřív

Možná jste si již na mírnou, ale pravidelně se vracející bolest zvykli. Přičítáte jí patrně věku, stresu, ne úplně ideálnímu jídelníčku, ale v zásadě jí ne...

Zvracení a průjem u dětí rozhodně nepodceňujte

Začalo vaše dítě zvracet a přidal se průjem? Zpozorněte – dětský organismus je citlivý na ztrátu tekutin a dehydratace může nastat poměrně rychle. Ja...

Pálení a tlak na hrudi dokáže způsobit i stres

Chcete zjistit, co způsobuje pálení a tlaky na hrudníku? V našem článku se dozvíte, jaký vliv má stres na tyto potíže a jak ho zvládat pomocí relaxačních c...

Léčba úzkosti: Jak se jí zbavit rychle a účinně?

Svazuje vás často pocit úzkosti, který vám brání prožívat radost? Stále se vám honí v hlavě obavy a špatně spíte? Pojďme se podívat na to, co vám vaše tělo...

Syrová zelenina a trávení

Chcete se začít stravovat zdravěji a v dobré víře konzumujete denně jako hlavní jídlo plný talíř zeleninového salátu, nebo se začnete stravovat celodenně s...

Bolesti žaludku po jídle a její příčiny

Začal vás zlobit žaludek po jídle? Pojďte si přečíst o možných příčinách bolestí žaludku a tipy, jak si s nimi poradit. Zjistěte, jak úprava stravy, práce ...