Domů > Magazín > Zdraví

Máte průjem nebo jiné střevní potíže ze stresu? Zbavíme vás jich

Stresový průjem je poměrně častým problémem, při kterém tělo reaguje na zvýšené emocionální napětí a psychickou zátěž. Může se to stát jednorázově, pokud jsme vystaveni silnému emočnímu zážitku, nebo jsme velmi nervózní před zkouškou či důležitou schůzkou. Problém nastává, pokud se to stává pravidlem a tělo reaguje vznikem průjmu často, už jen při malém náznaku stresu. Tento opakující se stav může být vyčerpávající a mít dlouhodobý dopad na kvalitu života.

Stresový průjem – projevy a příčiny

V těle vlivem stresové reakce dochází k různým změnám. Tato reakce je tělu přirozená a jejím účelem je připravit se na rychlou reakci na situaci, kterou jedinec vnímá jako ohrožující. Dochází k aktivaci stresové osy, uvolnění stresových hormonů a spolu s tím ke zvýšení krevního tlaku, tepu, prokrvení končetin, napětí svalů. Trávení je upozaděno, ale v rámci potřeby rychlé reakce se může stát, že má tělo tendenci vyprázdnit svoje útroby a reagovat zrychlením střevní pasáže, tudíž průjmem.

Průjem ze stresu se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice, které může, ale nemusí být vázáno přímo na stresovou situaci. Dlouhodobě zvýšené hladiny stresových hormonů narušují trávení a mohou vést k chronickým zažívacím potížím, včetně přetrvávajícího průjmu. Ten bývá často doprovázen bolestmi či křečemi v břiše, nadýmáním a nechutenstvím.

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

Pohledem východní medicíny je stresový průjem spojený se stagnací energie QI, konkrétně jater a sleziny. Játra ovlivňují volný tok energie v těle a při jejich stagnaci vlivem stresu může dojít k narušení funkce sleziny, která je zásadní oblastí ovlivňující naše trávení. Roli může hrát oslabení ledvin, zvlášť v případě, že je stres spojený s emocí strachu (Jak se zbavit strachů).

Průjem ze stresu se objevuje nebo se jeho průběh zhoršuje u onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku, Crohnova nemoc, Ulcerózní kolitida, celiakie, HIT, nemoci žlučníku, jater či slinivky břišní.

Jak se zbavit průjmu ze stresu

Snižte působení stresu

Pracujte s psychikou – Naučte se praktiky, jak snížit působení stresu a zvýšit odolnost těla čelit jeho vlivům. Důležité je začít si všímat, co vás vůbec stresuje, a jakým způsobem na tyto podněty reagujete. Následně se můžete naučit techniky, které vám pomohou lépe zůstat v klidu, jako jsou dechová, relaxační cvičení či meditace. Lépe zvládat stres pomůže i pravidelný odpočinek a dostatek spánku. Uklidnění přináší i častější pobyt v přírodě.

Metody, jak se uvolnit od stresu rozebíráme v článku Jak se zbavit stresu: Co skutečně pomáhá.

Zaměřte se na jídelníček

Udělejte si co nejčastěji čas na v klidu snědené jídlo. Jezte ho vědomě, bez rozptýlení, každé sousto dobře rozžvýkejte. Nejezte ve spěchu, za pochodu.

Posilujte střevní mikrobiom a pasáž zdravou stravou. Aby bylo tělo odolnější vůči působení stresu, je potřeba mít dobrý základ v silném trávení. To docílíme vyváženým složeným talíře, kde by se měla objevovat hlavně zelenina, celozrnné obilniny, luštěniny, dále kvalitní rostlinné tuky, semínka a mořské řasy (Zdravé stravování aneb pyramida výživy jinak). Zařazujte potraviny příznivě působící na střevo, jako je kvašená zelenina, miso pasta. Omezte smažená a příliš tučná jídla, mléčné výrobky, maso, cukr, bílou mouku.

Při akutním průjmu si uvařte krém z kuzu škrobu (Čaj na průjem: Přírodní léčba, co zabírá) a dávejte si ho mezi jídly. Při křečích si přiložte teplý obklad na břicho.

Ucelené informace o tom, jak stravou posílit trávení, naleznete v našem oblíbeném průvodci Jak začítnebo se k nám připojte do pravidelných kurzů, jako je Jarní očista či Podzimní detox, kde vás vše potřebné naučíme krok za krokem.

Podpořte tělo bylinkami

  • Z bylinek, které podporují trávení a zároveň mají zklidňující účinek, je skvělou volbou heřmánek. Hodí se na průjem z nervozity. Výluh z heřmánku pijte 3x denně.
  • Máta působí proti křečím a podporuje trávení, je vhodná u syndromu dráždivého tračníku. Užívejte nálev 3x denně.
  • Kozlík má silné účinky proti úzkosti a křečím. Užívejte denně v podobě nápoje, další možností je i tinktura.
  • Proti křečím a při úzkostech účinkuje i meduňka. Rovněž podporuje trávení. Užívejte ve formě nálevu ze sušené byliny, nebo čerstvé lístky. 

Hýbejte se

Zařaďte pravidelný pohyb do každodenního života – jak ten průběžný, jako je chůze, změny poloh, protažení, tak ideálně i takový, který vás baví. Pohyb snižuje napětí, podporuje správné proudění energie a harmonizuje trávicí procesy. Vyberte si aktivity, které vás nezatíží, ale přinesou radost. Dobrou volbou jsou pohybové techniky, které harmonizují tělo i mysl současně, jako je jóga či Čchi-kung.

Na Jíme Jinak vám pomůžeme najít cestu k harmonizaci vašeho trávení celostním přístupem, který propojuje zdravé stravování (průvodce Jak začít), motivaci k pohybu (pohybová akademie v Klubu Jíme Jinak) a osobní rozvoj. Pokud vás často trápí průjem z nervozity, berte to jako řeč vašeho těla, nikoliv jako důvod sáhnout po lécích. Je to signál se zastavit, zpomalit, zklidnit mysl a začít o sebe lépe pečovat. Přidejte se k nám a udělejte krok ke klidnému trávení a duševní pohodě!

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Stres a jeho příznaky aneb co dokáže provést s vaším tělem

V článku se dozvíte, co se děje při stresu a jak může jeho chronické působení ovlivnit naše fyzické a psychické zdraví. Také vás navedeme, jak se stresem n...

Babské rady na nespavost: Vsaďte na moudrost našich babiček

Článek nabízí rady, jak zlepšit spánek pomocí jednoduchých a přírodních prostředků. Zjistěte, jak správná strava, úprava prostoru spánku, klidné aktivity p...

Problémy s polykáním a psychické příčiny

Knedlík v krku, stažené hrdlo a tlaky při polykání jsou nepříjemné pocity, které se mohou objevit z fyzických, ale i psychických příčin. Pojďme si tyto pot...

Psychosomatika a žaludek

Žaludek je orgán, který velmi citlivě reaguje na zvýšený stres. Pojďte zjistit, co se děje s trávením, pokud jsme dlouhodobě v nepohodě a na co se zaměřit,...

Podrážděnost, rozčílení, hněv: Máte zdravá játra?

Jaký dopad má zdraví našich jater na duševní pohodu a naopak? V článku si rozebereme emoce, které vyplývají ze stavu našich jater a objevíme cesty, jak je ...

Tlak v žaludku

Zajímá vás, proč vás tlačí žaludek a jak s tím naložit? Článek vám poskytne přehled nejčastějších příčin a praktických tipů, jak zmírnit trávicí potíže změ...