Domů > Magazín > Zdraví

Jak mít energii i bez kafe, cukru a alkoholu (1. díl)

Jídlo a mozek – jak to souvisí? Zobeme tabletky na spaní, po ránu do sebe kopneme šálek kávy, abychom vůbec mohli vyrazit do práce. Jde to jinak?  Naše strava tvoří to, kým jsme. Ovlivňuje naše tělo a nevynechává ani hlavu.

Strava jako lékárnička

V dnešní době se potýkáme s mnoha psychickými obtížemi. Od bolestí hlavy přes obsedantně-kompulzivní poruchy, až po úzkosti a deprese. Je z toho cesta ven? Možná si říkáte, že jen ztěžka. Každý den na vás útočí příval špatných zpráv, a vy možná nevidíte jiné východisko, než je prášek. Šup, jedna tabletka, ta mi pomůže, a budu moct zase spát. Co kdybych vám prozradila, že je přirozenější a jednodušší cesta. Jelikož skutečné potraviny a plnohodnotná strava jsou jako lékárnička plná pomocníků. A navíc, základy výživy je opravdu jednoduché napravit. Jakmile se to povede, účinky na sebe nenechají dlouho čekat! Mizí únava, chronické stavy, nálada se zlepšuje a mozek opět jede na plné obrátky! Jak se o tom můžete dočíst v mnoha příbězích o zlepšení psychického stavu na Jíme Jinak.

Epidemie špatné nálady díky střevům

Pokud se cítíte v depresi, úzkosti nebo stresu, nejste sami. Vypadá to, jako bychom byli v epidemii špatné nálady. Velká část narůstajícího stresu ale pramení ze špatné funkčnosti střev! Pro střevní pohodu je důležité každodenně uspokojovat nutriční potřeby těla. Jedině tak můžeme dosáhnout tělesné i psychické rovnováhy. Střevní mikrobiom je již pár let v centru pozornosti vědců i lékařů. Začínají vycházet na povrch souvislosti ohledně kvality střev – zažívání – a našeho životního prožívání. A tak dochází na moudrá slova východních přístupů, kteří vidí střeva jako řídící mozek života.

Propojení střev a mozku. Žena leze po žebříku od střev k mozku a nese s sebou emoce.

Poslouchejte se

Váš mozek vám každý den posílá signály. Jakmile tělo není dostatečně živeno, poznáváte to na kvalitě svého života. Špatně se vám spí. Ztrácíte schopnost být pro věci nadšení a máte zmatené myšlení. Nevstáváte plni vitality. Naopak byste potřebovali další noc. A tak se do života pomalu vkrádají pomocníci v podobě cukru, kofeinu nebo alkoholu. Tváří se dobře, ale můžeme jim opravdu důvěřovat? Sice na chvíli nahrazují dlouho scházející pocit radosti, ale vykoupení je větší, než se na první pohled může zdát.

Cukr, alkohol a kofein

Potraviny, které se staly nedílnou součástí běžného konzumenta. Ve společnosti jsou běžně přijímané a nikdo se nad nimi nepozastavuje. Je v pořádku vypít pět šálků kávy, potkávat podnapilé rodiče se sklenkou v ruce nebo v obchoďáku projít plnými uličkami chemických sladkostí a cukrovinek. Běžný konzument to zkrátka potřebuje. Víte proč? Neuspokojuje nutriční potřeby svého těla, a to marně volá po záchraně a vysílá signály po energii, které mi špatně chápeme.

Sklenička s alkoholickým nápojem. Vedle šálek s kávou. Na stole je položena lžička s dvěma kostkami cukru

Pomoc na dosah

Jakmile přidáte do své životosprávy skutečně přirozené potraviny, začnou se opravdu dít zázraky. Přibude více energie a chutě k životu. Vaše nálada bude stabilní. Rozhodněte se pro svůj život. Pokud si nevíte ze začátku rady, podívejte se na startovní kurz (zdarma). Poskytne vám jednoduchý návod a kroky, které můžete ihned uplatnit.

Už dnes můžete lépe spát a už zítra se můžete cítit lépe!
A příště si posvítíme na to, kde se bere pocit štěstí a jak si ho můžeme přivodit stravou.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

89 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
44

Chronická únava a vyčerpání

Chronická únava, vyčerpání, deprese, to jsou potíže, které trápí čím dál větší část naší populace. Co tyto stavy způsobuje a jak je řešit? Na toto téma jsm...
klub
32
19

Jak na nespavost

Až 20 % z nás trpí poruchami spánku. Večer nemůžeme usnout, v noci se budíme, spánek je přerušovaný a ráno jsme unavení. Také to znáte? Ing. Dáša Lužná odh...
klub
27
19

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...