Domů > Magazín > Zdraví

Odkud se bere štěstí? Z jídla! (2.díl)

Kdo by netoužil po šťastném životě. Často pro chvilkový pocit štěstí sáhneme po sladkém, pro uvolnění po kávě nebo alkoholu. Ale jde to i jinak. Štěstí máme pod kontrolou tím, co jíme! Poodhalte tajemství hormonu štěstí.

Odkud se bere pocit štěstí

Minule jsme si řekli, že strava zásadně ovlivňuje funkce našeho mozku (Jak mít energii bez kafe, cukru a alkoholu). Dneska se podíváme na štěstí. Zajímalo by vás, jak vlastně pocit štěstí vzniká a odkud se bere? Trochu si to rozebereme. Serotonin je náš hlavní hrdina. Je to hormon, po kterém všichni toužíme, jelikož je označován jako hormon štěstí. Je považován za jeden ze základních neurotransmiterů společně třeba s dopaminem nebo adrenalinem. Štěstí ale není úlohou jen slavného serotoninu.
Pokud váš mozek produkuje katecholaminy, máte vyhráno. Jsou to další neurotransmitery jako jsou dopamin, noradrenalin a adrenalin. Tyto mozkové chemikálie také určují, jak se budete cítit. V neposlední řadě v tomto výčtu nemůžeme opomenout dalšího bojovníka za dobrou náladu, aminokyselinu tyrosin.

hormony, které pomáhají pocitu štěstí, serotonin a dopamin

Serotonin v hlavní roli

A teď je to opravdu zajímavé. To, že serotonin najdeme mimo jiné v mozku, asi nikoho nepřekvapí. Avšak vědci přišli s tím, že serotonin se ve velké míře objevuje v buňkách trávícího ústrojí! Údajně až 90 % tohoto hormonu pochází právě odtud. Jakmile si jste vědomi, že hlavní pomocník v oblasti štěstí, je uložen právě v prostředí, které reaguje na vaše stravování nejviditelněji, můžete si spojit dvě a dvě.
Serotonin je náš klíček! Z něho vzchází stabilizace nálady a emoce štěstí. A co víc! Pomáhá také se spaním a trávením. Když je ho dostatek jsme soustředění, uzemnění a emociálně stabilní. Jakmile má mozek nedostatek tohoto hormonálního zázraku, vede to ke změnám nálad a k depresím.

Jak to v těle funguje

Vezměte si lupu a pojďte se podívat trochu hlouběji. Serotonin se v těle syntetizuje z tryptofanu, aminokyseliny, která se nachází v mnoha potravinách. Tryptofan prochází různými proměnami, až se změní právě na serotonin. Je to lehké. Jakmile je strava chudá na tryptofan, schází nám serotonin. Může se ale stát, že konzumujeme potraviny, které z dlouhodobého hlediska nabourávají produkci serotoninu. Na krátkou chvíli nám dodávají energii a kýžený pocit štěstí, ale z dlouhodobého hlediska organismus vyčerpávají. Tyto povzbuzovače musí energii odněkud sebrat. Tu vytahují z našich zásob. Můžeme si to představit na příkladu drog.

Synapse v nervovém systému předávají elektrického a chemického signálu jiné buňce.

Vyčerpání těla z povzbuzování

Kokain nebo pervitin jsou známé povzbuzující drogy. Existuje domněnka, že mnoho vrcholných manažerů využívá těchto drog pro větší výkonnost. Při jejich konzumaci totiž dochází k přívalu energie. Člověk má mnoho nápadů, nepotřebuje spát, má pocit, že zdolá každou překážku. Avšak s odchodem látky z těla přichází propad. Tělo je unavené, třese se. Myšlenky jsou roztříštěné.
Tak jo. Možná si říkáte, o čem to tu mluvím, drogy se vás přece netýkají. Víte to určitě? Takhle si to totiž můžete představit i u cukru, alkoholu nebo kofeinu. Samozřejmě to neeskaluje tak jako u zmíněných drog.
Látky jako cukr, alkohol či kofein, odčerpávají uloženou energii, aby ji v momentě, kdy je konzumujete, využily. Takže to, co pak následuje, je logicky propad. Tělo musí doplnit zásoby. Pokud se toto děje občasně, nic se nestane. Tělo je mocný nástroj a dokáže se rychle regenerovat. Avšak problém vzniká při dlouhodobě zvýšené konzumaci. V ten moment tělo jede na dluh, a ten se někde projeví. Schází energie, plíživě přicházejí úzkosti a možná i deprese. Točíme se v začarovaném kruhu a vlastně nevíme, kde jsme do něj naskočili.

Pomoc na dosah

Jsou to pravé potraviny, které jsou nataženou pomocnou rukou z roztočeného kola. Zařaďte více celých zrn, jezte bobulovité ovoce a různorodou zeleninu. Neříkám, abyste ze dne na den přestali jíst cokoliv, co máte zrovna rádi. Zkuste to krůček po krůčku. Dneska možná nesáhnete po čokoládové tyčince nebo si nedáte večer sklenku vína. Jedním malým krokem, jedním malým rozhodnutím, začnete tvořit nový život. Pokud chcete pomoci na svém startu, jestli se chcete cítit plni energie a dobré nálady, pojďte do toho skočit s námi. Základní kurz „Jak začít“ je tu zdarma pro všechny, kdo se rozhodli změnit svůj život a jít na to prostě jinak.

V praxi tisíckrát prověřeno

Našimi kurzy s připravenými jídelníčky prošlo už přes 20 tisíc lidí, takže máme v praxi nesčetněkrát potvrzeno, že vyvážená strava pomáhá získat energii i bez těchto povzbuzovačů. Přečtěte si osobní zkušenosti těchto lidí, kteří se díky změně jídelníčku zbavují závislosti na cukru, přestala je večer honit mlsná a nepotřebují dopovat kávou.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

86 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
22. 2. 2023

Děkuji za super článek🌹

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
klub
69
1

Jak na obtíže v klimakteriu – II. díl

Dostaví-li se menopauza o několik let dříve nebo později, navíc provázená řadou obtíží, není v těle něco v pořádku. Hormonální léčba je sice cesta, zdánliv...
48
3

Léčivá síla dechu

Dýchání je přirozenou součástí našich životů. Tak přirozenou, že je velmi často přehlíženou. Spousta z nás ani netuší, jak silný a léčivý nástroj máme. Spr...
klub
44

Chronická únava a vyčerpání

Chronická únava, vyčerpání, deprese, to jsou potíže, které trápí čím dál větší část naší populace. Co tyto stavy způsobuje a jak je řešit? Na toto téma jsm...