Limity pesticidů se nedodržují
Co se týče škodlivých látek ve vodě, platí pro ně sice určité limity, ale ne vždy se dodržují a většinou nejsou dostatečné. Pesticidy totiž působí na lidské tělo v jakémkoliv množství a navíc v tzv. “koktejlovém efektu”. Pesticidy se z vody odstraňují obtížně. Např. v nádrži Švihov (voda jde do úpravny Želivka, což je největší úpravna vody), která zásobuje Prahu, jich bývá až přes 1000 ng/l, ale nejvyšší přípustný limit je 500 ng/l. Před několika lety tam dokonce odborníci naměřili až 3000 ng/l jednoho z pesticidů – metazachloru (pravděpodobný karcinogen).
Sinice blokují čištění vody
Problémem jsou také ve vodě obsažené sinice, jejichž produkty (tzv. “AOM” = Algal Organic Matter) při úpravě vody blokují čistící proces. Užívání pesticidů totiž vrcholí ve stejné době jako látky ze sinic. Pokud jsou ve vodě s pesticidy zároveň i látky ze sinic, nelze pesticidy odstranit klasickou metodou pomocí aktivního uhlí (látky ze sinic póry v aktivním uhlí ucpou) a ve vodě tak zůstanou. Kvůli zvyšování teplot a činnosti člověka sinic bude ještě dále přibývat.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
Silně toxické látky ve vodě
Nejhorší je, pokud se AOM dostanou do poslední fáze – hygienické úpravy vody. Při ní se do vody dávají desinfekční látky, jako je chlor či ozon. Právě s chlorem ale AOM reagují a vznikají silně toxické látky, jako např. chloroform. Jeho vzniku se dá zabránit předúpravou vody manganistanem draselným. „Otázka je, zda to úpravny vědí a dělají, anebo jim stačí, když se vejdou do limitu,“ uvedl Pivokonský.
Podle ředitele Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR Pivokonského je nutná změna přístupu k zemědělství. „Možná by se kolem Želivky nemusela kukuřice a řepka pěstovat,“ řekl.
zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Situace je alarmující, ze kompetentní instituce nenašly a neprosadili řešení. Proto jsme v onemocneni rakovinou na předním místě v Evropě. Naše úřady mlží. A co na zo vláda?