Broskve z pecek

Stále ještě máte možnost vyzkoušet to se mnou. Pozdní odrůdy broskví dozrávají, a tak, když si na nich pochutnáte, pecku prostě nevyhodíte, ale zasadíte do květináče nebo na zahradě na nějaké místo, kde bude stromek moci růst a zůstat natrvalo, což by pro něj bylo úplně nejlepší.

Nám plodí

Máme na zahradě několik broskví, které jsme vypěstovalipecek. Začaly plodit cca kolem 3. – 4. roku. Nikdy se nám nestalo, že by zmrzly, jsou spíše pozdní. Plody jsou velké a chutné. Někdy se stane, že trpí stromy broskví kadeřavostí, takové stromky vyřazujeme. Letos byly napadené všechny hned začátkem léta, listy opadaly a nyní už jsou na větvích listy nové, jsou krásné a zdravé, takže i toto je možnost. Dvě broskve jsme ale měli každý rok neustále napadené kadeřavostí a nikdy na nich nebyl ani jeden plod, jeden stromek byl z ovocné školky a druhý vypěstovaný z pecky. Oba jsme vyřadili. Někdo pecku trochu rozbíjí kladivem, to my neděláme, a přesto nám stromečky pěkně rostou.

Jabloň

Zkušenosti s jabloní zatím nemáme, protože nám ještě neplodily. Kousek od nás pozoruji každý rok jablůňku, která sama. Vyrostla na louce, každý rok přináší plody, které jsou chutné. Stromek nikdo nijak neošetřuje, nestříhá. Roste si jak sama chce, je menší, spíše keřovitá.

Švestky

Máme spoustu švestek, které se vysely samy a sbíráme jejich plody. Jsou chutné, velikost je stejná jako u mateřské švestky a stromy jsou obsypané. Nevidím žádný rozdíl, stromy si rostou samy, bez postřiků i střihu, vzrůstem jde o vysokokmeny.

Višeň

Dostali jsme před 10 lety od rodičů višničku, která jim na zahradě vyrostla sama z pecky. Višnička má stejné plody, co do chuti i velikosti. 

Zkoušíme si vypěstovat i další ovoce jako je rybíz, angrešt, ořechy, meruňky a třešně.

Zkuste to taky

Nějakou chvíli to trvá, než stromek naroste, proto doporučuji, abyste začali co nejdřív, protože už dnes je pozdě. Nejrychlejší jsou podle mě ty broskve. Co vy? Pěstujete taky z pecek? A jaké máte zkušenosti? Napište nám a podělte se s ostatními, jak vám stromky rostou a plodí.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

 1. Zasadila jsem do hlíny pecky meruněk, vyrostlo téměř vše- myslím, já je nepocitala. Jak to bude dál uvidime- zatím jsou první rok. Co se týká avokada, každou chvilku mi v kompostu začne nějaká pecka klíči a růst. Jen nevím, jestli bude plodit…

 2. My máme krásnou zdravou broskvoň z pecky, kterou na zahradě někdo odhodil, mezi samým kamením a skálou, v místě, kde by nás ani nenapadlo ji vysadit. I když jsou všechny broskve v okolí nemocné, naše je zdravá.

 3. Tak to je paráda! Nám tedy z pecek povalujících se po zahradě nikdy nic nevyrostlo,ale zkusím to zasadit vědomě, nejdřív do květináče. Co třeba avokádo z pecky, myslíte že i to by mohlo vyjít?

  • Letos na jaře jsem to zkusila podle návodu od synovce: pecku jsem zabalila do ubrousku, navlhčila a dala do igelitového sáčku, občas jsem zkontrolovala, stav pecky a zda je ubrousek vlhký. Když pecka praskla a vyrostl kořínek, zasadila jsem ji. Již mám v květináči cca 30 cm vysokou rostlinku.

   • Taky to znám s tím pytlíkem, jednou jsem to zkusila, protože jsem dělala podobně i mango, ale má mnohaletá zkušenost je taková, že to vůbec není potřeba. Mně vyrostlo v květináčích už tolik avokád, a jen tak, že jsem dala pecku do hlíny do květináče, ani se nijak moc nestarala jak (nevěděla, co je vrch a co spodek), zalívala to s ostatníma kytkama a ono to prostě cca za 1-3 měsíce vyrostlo. Většina mi pak zašla na úbytě, protože jsem musela někam jet a nikdo to nezalíval, nebo nevím, ale rostlo to takhle jednoduše. Trošku byl pak problém, že v bytě se to moc vytahovalo ke sliunci, tak jsem je stříhala, též jsem někdy ustřihla vršek, když mi to nenávratně zvadlo, a vyrazilo avokádo téměř vždy znova, udlělalo odbočku, nebo ještě jednou z pecky v zemi. Problém byl byt a cestování, takže jsem to zas do nějakého stromu nikdy nedotáhla, ale jednou jsem měla i ze tří normálně do truhlíku vražených pecek posplétaný „bonzajový“ cop…. Prostě zkuste, co za to člověk dá, když už tu pecku má, a uvidí. Je jich víc druhů, liší se zubatoslí listů atd., ale já jsem moc intuitivní zahradník ;.-) já to tak dělám se vším, prsknu pecičky do květináče, někdy k něčemu, co už roste, a pak to nechám osudu a jen zalívám, ani pak nevím, co mám. Najednou někde něco vyraší… Taky mám takhle vyrostlé různé citrusy, datle, papriky, prostě je mi to i jedno, hlavně že je v bytě trochu zeleno. Je to radost. Škoda, že nemám zahrádku, ale poradím to synovi. Tohle fakt zvládne každý a je to radost vidět, jak něco roste…

    • Taky šikovná zahradnice! Já jsem pecku dala podle jednoho návodu do vody, nejdřív se navrtají 3 otvory, tam se dá špejle, aby se to dalo položit na sklenici s vodou a byl jenom ten spodek pecky ve vodě. a druhou chci dát normálně do země, tak uvidíme…

 4. Přijde mi škoda, že pod články nedáváte nějaké fotky vaší zahrady, kterou často popisujete, dle článků toho máte na zahradě opravdu dost, člověk pak nemám moc představu o tom, jak vše může růst atd……musím říct, že jsem tedy zrovna člověk, co si pamatuje různé obrázky, nákresy a fotky a dost mě to inspiruje a je to dost názorné…než jen z popisu…Nebo to ovoce na těch fotkách je to vaše, co popisujete?

  K tématu: Před dvěma lety jsem zkoušela zasadit pecky meruněk, nevzešla žádná, teď jsem se někde dočetla, že je dobré pecku obrousit, nebo přímo vylousknout jadérko..tak jsem louskala a jedna meruňka už roste…ano možná to nebude ono, když si neprorazila pecku..no uvidíme, jak se jí bude dařit dál…

  • Dobrý den, první a druhá fotka je moje, bohužel není moc vidět, třeba velikost broskví, ale ty jsem fotila loni, letos byly větší i chutnější. S peckou nedělám nic, stromky rostou, ale pokud se dají pecky do květináče, musí se zalévat, jinak pecky pohazuji po zahradě.

   • Ty broskve máte fakt krásné..Ano pecky v květináči zalévám, pecky od broskve klíčí dobře, ale ty meruňky mi nikdy nevzešly, tak teď tedy uvidíme…

    • Já nejraději pecky i semínka rozhazuji a pohazuji, zakopávám, po zahradě, do prostoru, který je tak nějak ponechán ladem. Moje maminka i tchyně, ale pecky i od meruněk dávají jen do květináče, aby to tak nějak měly pod kontrolou, a jsou také úspěšné, někdy to trvá, chce to trpělivost.

 5. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek7 tipů, jak co nejlépe zužitkovat nadúrodu ovoce a zeleniny
Další článekIntenzivní víkendový kurz vaření s Paní Dýní – září 2022