Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Pěstujeme z pecek – jde to!

Broskve z pecek

Stále ještě máte možnost vyzkoušet to se mnou. Pozdní odrůdy broskví dozrávají, a tak, když si na nich pochutnáte, pecku prostě nevyhodíte, ale zasadíte do květináče nebo na zahradě na nějaké místo, kde bude stromek moci růst a zůstat natrvalo, což by pro něj bylo úplně nejlepší.

Nám plodí

Máme na zahradě několik broskví, které jsme vypěstovalipecek. Začaly plodit cca kolem 3. – 4. roku. Nikdy se nám nestalo, že by zmrzly, jsou spíše pozdní. Plody jsou velké a chutné. Někdy se stane, že trpí stromy broskví kadeřavostí, takové stromky vyřazujeme. Letos byly napadené všechny hned začátkem léta, listy opadaly a nyní už jsou na větvích listy nové, jsou krásné a zdravé, takže i toto je možnost. Dvě broskve jsme ale měli každý rok neustále napadené kadeřavostí a nikdy na nich nebyl ani jeden plod, jeden stromek byl z ovocné školky a druhý vypěstovaný z pecky. Oba jsme vyřadili. Někdo pecku trochu rozbíjí kladivem, to my neděláme, a přesto nám stromečky pěkně rostou.

Jabloň

Zkušenosti s jabloní zatím nemáme, protože nám ještě neplodily. Kousek od nás pozoruji každý rok jablůňku, která sama. Vyrostla na louce, každý rok přináší plody, které jsou chutné. Stromek nikdo nijak neošetřuje, nestříhá. Roste si jak sama chce, je menší, spíše keřovitá.

Švestky

Máme spoustu švestek, které se vysely samy a sbíráme jejich plody. Jsou chutné, velikost je stejná jako u mateřské švestky a stromy jsou obsypané. Nevidím žádný rozdíl, stromy si rostou samy, bez postřiků i střihu, vzrůstem jde o vysokokmeny.

Višeň

Dostali jsme před 10 lety od rodičů višničku, která jim na zahradě vyrostla sama z pecky. Višnička má stejné plody, co do chuti i velikosti. 

Zkoušíme si vypěstovat i další ovoce jako je rybíz, angrešt, ořechy, meruňky a třešně.

Zkuste to taky

Nějakou chvíli to trvá, než stromek naroste, proto doporučuji, abyste začali co nejdřív, protože už dnes je pozdě. Nejrychlejší jsou podle mě ty broskve. Co vy? Pěstujete taky z pecek? A jaké máte zkušenosti? Napište nám a podělte se s ostatními, jak vám stromky rostou a plodí.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Jitka H.
19. 8. 2022

Zasadila jsem do hlíny pecky meruněk, vyrostlo téměř vše- myslím, já je nepocitala. Jak to bude dál uvidime- zatím jsou první rok. Co se týká avokada, každou chvilku mi v kompostu začne nějaká pecka klíči a růst. Jen nevím, jestli bude plodit…

iva.dvor
19. 8. 2022

My máme krásnou zdravou broskvoň z pecky, kterou na zahradě někdo odhodil, mezi samým kamením a skálou, v místě, kde by nás ani nenapadlo ji vysadit. I když jsou všechny broskve v okolí nemocné, naše je zdravá.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Sklizeň ředkviček “jinak” (Janka)

Letos se konečně povedlo! První rok mi je zlikvidovali dřepčíci, loni jsem je musela ještě před květem vytrhat, protože stínily rajčatům a letos… hotové ře...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Jak jsme začínali s potravinovou soběstačností

Víte co sbírat ve volné přírodě? Ochutnali jste už někdy plody trnky obecné? Pěstovat hrášek je snadné, vyzkoušejte, odrůdy s fialovými lusky. Divoké bylin...

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!