Jak snadno osázet planetu? No přece semínkovými bombami. Zvládne to každý.

Semínkové bomby

Co to vlastně je? Datle, ořechy a další dobroty nečekejte. Jsou to semínkové hliněné bomby anebo koule, jak chcete. Je to vlastně hlína smíchaná se semínky zeleniny, bylin, stromů či květin. Na vlastní zahrádce si takto můžete vysít, co vás napadne.

A co planeta?

Pokud se rozhodnete bomby rozhazovat i mimo vaši zahradu, na opuštěná místa, kde nic neroste, je dobré do bomb přidávat semínka divokých bylin, květin, divoké zeleniny a stromů, které v daném okolí běžně rostou, ne invazivní rostliny nebo šlechtěné květiny, které mnohdy nejsou přínosem ani pro hmyz. Bomby se dostanou na místa i těžko přístupná.

Historie

Kdo vlastně stojí za tímto nápadem? Již ve starověkém Egyptě se kuličky používaly k obnově hospodářské půdy. V Americe rozhazovali původní obyvatele semena kukuřice obalená v blátě, aby je tak ochránili před vyschnutím a ptáky. Avšak moderním průkopníkem této metody je japonský farmář, který byl toho názoru, že pěstování má být bez našich zásahů, vše se nechá na přírodě, nepleje se, neokopává, neryje.

Jak na to

V nádobě si smícháme 5 dílů kompostu, 3 díly hlíny (nejlépe jílovité) a 1 díl semínek. Vytvoříme kuličky o průměru 3 cm, vyskládáme si je na plech či stůl, aby vyschly. A poté je rozhazujeme po pozemku, tento výsev je dobré si naplánovat před deštěm. Vše ostatní pak necháme na přírodě.

Co vysévat

Do hlíny je možné zapracovat v podstatě jakákoliv semínka. Pokud si chcete udělat na zahradě louku pro hmyz, vybírejte divoké bylinky či květiny jako jsou topolovky, máky, měsíčnice, náprstníky, heřmánek, měsíček, afrikány a spoustu dalších. Do výsevu a výroby bomb můžete zapojit děti, budou rády pomáhat.

Zkuste to taky

Můžete to pojmout i jako jakousi formu líné zahrady, kdy si vysejete bombami na zahradu různé druhy zeleniny a o nic se nebudete starat, jen počkáte, co z toho vyroste. Může to být malý experiment někde v koutě zahrady nebo zábava pro děti či osetí kousku půdy pro hmyz, je to jen na vás. Zkuste to taky a pojďte do toho s námi.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekChia dortík
Další článekRychlá bezlepková buchta