Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Semínkové koule – geniální způsob setí

Jak snadno osázet planetu? No přece semínkovými bombami. Zvládne to každý.

Semínkové bomby

Co to vlastně je? Datle, ořechy a další dobroty nečekejte. Jsou to semínkové hliněné bomby anebo koule, jak chcete. Je to vlastně hlína smíchaná se semínky zeleniny, bylin, stromů či květin. Na vlastní zahrádce si takto můžete vysít, co vás napadne.

A co planeta?

Pokud se rozhodnete bomby rozhazovat i mimo vaši zahradu, na opuštěná místa, kde nic neroste, je dobré do bomb přidávat semínka divokých bylin, květin, divoké zeleniny a stromů, které v daném okolí běžně rostou, ne invazivní rostliny nebo šlechtěné květiny, které mnohdy nejsou přínosem ani pro hmyz. Bomby se dostanou na místa i těžko přístupná.

Historie

Kdo vlastně stojí za tímto nápadem? Již ve starověkém Egyptě se kuličky používaly k obnově hospodářské půdy. V Americe rozhazovali původní obyvatele semena kukuřice obalená v blátě, aby je tak ochránili před vyschnutím a ptáky. Avšak moderním průkopníkem této metody je japonský farmář, který byl toho názoru, že pěstování má být bez našich zásahů, vše se nechá na přírodě, nepleje se, neokopává, neryje.

Jak na to

V nádobě si smícháme 5 dílů kompostu, 3 díly hlíny (nejlépe jílovité) a 1 díl semínek. Vytvoříme kuličky o průměru 3 cm, vyskládáme si je na plech či stůl, aby vyschly. A poté je rozhazujeme po pozemku, tento výsev je dobré si naplánovat před deštěm. Vše ostatní pak necháme na přírodě.

Co vysévat

Do hlíny je možné zapracovat v podstatě jakákoliv semínka. Pokud si chcete udělat na zahradě louku pro hmyz, vybírejte divoké bylinky či květiny jako jsou topolovky, máky, měsíčnice, náprstníky, heřmánek, měsíček, afrikány a spoustu dalších. Do výsevu a výroby bomb můžete zapojit děti, budou rády pomáhat.

Zkuste to taky

Můžete to pojmout i jako jakousi formu líné zahrady, kdy si vysejete bombami na zahradu různé druhy zeleniny a o nic se nebudete starat, jen počkáte, co z toho vyroste. Může to být malý experiment někde v koutě zahrady nebo zábava pro děti či osetí kousku půdy pro hmyz, je to jen na vás. Zkuste to taky a pojďte do toho s námi.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Permazahrada v lednu (Janka)

Leden je čas bilancování loňského roku a vytváření nových plánů na rok nadcházející. Jinak tomu není ani v zahradě. Co se povedlo? Co ne? Co bych letos moh...

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Ohlédnutí za jarem v permazahradě

Léto je již v plném proudu, vše roste, vše je oseto či osázeno, na zahradě už nezbyl ani kousek volné plochy. Nejen díky tomu mám čas ohlédnout se a zhodno...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...