Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Co dělat se spadaným listím? 5 tipů jak ho využít

Listí je užitečná pokrývka půdy a také poskytuje úkryt mnoha živočichům. Věděli jste, že je plné živin a je proto úžasným organickým hnojivem?

Mulč z listí

Listí je bohaté na minerály a látky prospěšné nejen stromům, tak proč ho pálit nebo vyhazovat, když se dá využít. Spadané listí můžete pohrabat a mulčovat s ním stromy i keře. My máme okolo stromků pletivo a tak vrstvíme listí ke stromkům a díky pletivu nám neuteče. Pod listím se bude držet vláha a taky okolo stromků neroste tráva, listí se bude pomalu rozkládat, až z něj bude výživa pro stromky. Listí si můžete nashromáždit do ohrady z palet a jakmile na jaro zasadíte do země zeleninové sazenice, listím je mulčujte a nebudete tak muset tolik plet.

Listovka

Použít se dá listí z ovocných i jiných listnatých stromů. Na zahradě si můžete listí uložit do kompostu. Buď s ním, můžete kompost prokládat a vrstvit s dalším organickým materiálem anebo si můžete založit čistou listovku a to tak, že do kompostu umístíte shrabané listí a prolijete vodou, ale nemusíte, my si prostě počkáme na déšť. Kompost z listovky bude hotov cca za dva roky. Můžete ho dále potom mísit s hlínou a použít jako substrát pro zahradní rostlinky.

Hnojivo trávníku

Jako organické hnojivo trávníku postačí i najemno posečené listí ponechané na trávníku. Stejně tak lze posečené listí použít jako jemnější mulč, který nám neuletí. Takové listí z ořešáku my využíváme jako dezinfekci, zarýváme ho na záhony již několik let.

Využít listí na rozhoření ohně

V zimě jsme venku denně a pracujeme na zahradě, zahříváme se u ohně a tak se nám suché listí hodí na založení ohně, když nemáme třísky a jiný materiál, který dobře hoří jako papír. Listí sice spálíme, ale jen malé množství a popel dále využíváme na zahradě.

Podestýlka

Listí, a to obzvlášť to ořechové, se dá používat, jako podestýlka pro naše zvířecí miláčky. Někdo dává listí papouškům a také slepicím a dalším opeřeným kamarádům, kterým pomůže od všelijakých breberek. Listí musí být samozřejmě suché.

Zkuste to taky

A co vy? Jak nakládáte se spadaným listím? Napište nám své tipy, už se na ně těšíme.

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

31 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobré ráno,
mám 6. typ co se spadaným listím. NIC. Když ta příroda chtěla aby listí spadlo pod strom, tak tam spadlo. A je to bez práce. Určitě s ním nebudu hnojit trávník, abych měl více sekání a tudíž práce.
V žádném případě můj příspěvek Silvie neber jako kritiku. Tak nebyl myšlen.
Martin.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

143
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Kalendář sázení a setí aneb připravujeme semínka na novou sezónu

Biologické jaro už ťuká na dveře. Máte připravená semínka? Poradíme vám z praxe, jaká kdy vyséváme, co dáváme do skleníku a do ven do půdy. A taky vám pora...

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Semínkové koule – geniální způsob setí

Jak snadno osázet planetu? No přece semínkovými bombami. Zvládne to každý.

Permazahrada aneb chci se naučit vypěstovat si jídlo (Janka)

Permazahrada, to je malý krůček k potravinové soběstačnosti. Jak to všechno začalo…

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...