Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Jak jsem pěstovala čočku

Také jste si někdy položili otázku, zda byste byli schopni vypěstovat si i jiné luštěniny než jen fazole? A co taková čočka? Moje oblíbená luštěnina. Nemusí se namáčet nebo se máčí krátce, upravit se dá na tisíc způsobů a ta chuť. Já ji prostě miluji! Pojďme se tedy podívat na to, jak jsem dopadla.

Nákup osiva

Semena čočky nejsou běžně k sehnání. Na moje pokusy jsem si s tím nelámala hlavu a nakoupila ve zdravé výživě černou čočku belugu a červenou neloupanou čočku. Obě dvě jsem podrobila testu klíčivosti a obě dopadly na výbornou –  asi 98%!

Výběr záhonku, jeho příprava a setí

Čočka je teplomilnější než například hrách. Z toho také pramení jedno známé rčení:” Na horách sejou hrách, na dolině čočku”. Pěstovala bych ji tedy spíše v teplých oblastech. U nás na Jižní Moravě to rozhodně jde. 

Čočku vyséváme na konci dubna nebo na začátku května, klidně ještě před “zmrzlými muži”, není tak náchylná, jako fazole. Vybereme dobře odplevelený záhon, protože čočka v rané fázi pomaleji roste a plevel by ji mohl udusit. Před výsevem půdu nehnojíme dusíkem, stejně jako ostatní bobovité rostliny totiž zvládá získat si jej sama. Sejeme do řádků cca 20 cm od sebe a spíše řídce. Já měla čočku drobnozrnnou, tak jsem si dovolila hustší setí. Přes všechna doporučení jsem ji sela opravdu velmi hustě a i přes celkem srážkově vydatný rok mi rostla krásně. Tedy alespoň ta červená. Černá čočka mi chytla nějakou chorobu, což se projevilo na výnosu..  

Péče během růstu

S čočkou je větší práce, než s hrachem, a to především v pletí, alespoň v rané fázi růstu. Rostliny vyžadují oporu. Stačí mezi dva řádky zapíchnout větvičky z jarní prořezávky, ale u černé čočky jsem použila, podobně jako u hrachu, 2 kolíky a mezi nimi ze dvou stran napnutý provázek. Jako obvykle jsem totiž vyvazovala pozdě, tak jsem rostliny spíše svazovala k sobě a nutila je stát. :-D Červená čočka byla nižší, přibližně 40 cm vysoká a vyvázání nepotřebovala, oproti černé, která vyrostla do výšky asi 60 cm. Na zálivku není náročná. Jinak by mi ostatně nic moc nevyrostlo. :-)

Sklizeň, loupání a uskladnění

Z čočky konzumujeme semena a ta u čočky rostou, podobně jako u hrachu či fazolí, v luscích. Kdo však ale nikdy neviděl rostlinu čočky, nebuďte zklamaní, až zjistíte, že v jednom lusku je 1 až 2 semínka čočky! Opravdu, tak málo! Sklízí se, až jsou semena vyzrálá a suchá. Podobně jako u fazolí, nejjednodušší je sklidit celou rostlinu a zavěsit ji na vzdušné, ale suché místo. Jakmile rostliny uschnou, nejefektivnější je vydrolení semen (mnutím mezi prsty nebo pošlapáním v pytli – záleží na množství) a následné přečištění. Čočku přesejeme v mírném větru z nádoby do nádoby. Těžká semena spadnou do nachystané nádoby dole a zbytky rostlin odvane vítr. Opakujeme tolikrát, abychom získali jen čočku. Použila jsem mísy a mezi jednotlivým přesýpáním jsem suché zbytky rostlin odfoukala. Skladujte v suchu, jako když ji koupíte v obchodě. 

A výnos?

No, upřímně nic moc. Byl to dobrý pokus, ale asi bych se neuživila. Osela jsem 1 m2 červenou čočkou a 1 m2 černou. Červené čočky bylo 150 g, což odpovídá asi jedné polovině hrnku :-D A černá čočka? Ano, ještě dlouho byla v rostlinách nevyluštěná. Byla s tím taková práce, že si říkám, jestli mi to stojí za to. Za mě je tedy jasné, že drobnozrnnou čočku budu neustále kupovat a klidně si připlatím za bio produkci. Tady vidím u průmyslového zpracování velkou přidanou hodnotu. Pokud máte tip, jak si práci s čištěním ulehčit, sem s ním do komentáře!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jako maminka dvou dětí se zajímám o zdravou stravu a životní styl s menším dopadem na životní prostředí. Jsem nadšený kutil a zahrádkářka začátečnice. Mým snem je pořídit si “Tiny House” a pěstovat si jídlo v permakulturní zahradě.

104 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zdravím, zkusil jsem také belugu, rýži, bez úspěchu. Když mi ani na potřetí nevzešla mrkev dal jsem len, super. Předloni jsem zkusil hořčici, vylouskání semen byl opruz. Ze semen jsem udělal fermentovanou hořčici. Ta měla grády😁. Ta se nedala. Poslal jsem ji dceři do Prahy. Prý pražáci mlaskali.

Je to tak, někdo ty pokusy musí udělat a říct Vám, že je to pěkná blbost, ze? 🤣 Zkoušela jsem i cizrnu, ale ta mi nevzešla, tak třeba někdy jindy :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Jedlé květy v permazahradě

Tato vypadalo léto u nás v zahradě. Pampelišky, hluchavky a jiné typicky jarní květiny vystřídaly ty letní a to v celé své kráse! Jen se podívejte, jak se ...

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...