Domů > Magazín > Zdraví

Co značí bolest žaludku a zad

Potíže se žaludkem se mohou přenášet do oblasti zad a naopak. Jak tento vzájemný vztah funguje, co všechno se za bolestmi žaludku a zad může skrývat a jak s tím naložit? Dočtete se v našem článku.

Bolí mě břicho a záda

Potíže s trávicí soustavou se mnohdy projikují i do vzdálenějších míst našeho těla a nezřídka se stává, že problémy se zády souvisí s nemocným žaludkem, žlučníkem, játry, střevy či dalšími břišními orgány. Často jdou pocity ruku v ruce a člověk pociťuje bolest jak břišní oblasti, tak v zádech.

Žaludek a záda – proč mě bolí?

Oslabený či podrážděný žaludek se ozývá nepříjemnými pocity jako je bolest, křeče či pálení většinou v oblasti levého nabřišku. Tyto pocity se objevují v souvislosti s jídlem, ale i nalačno. Doprovázet je může nevolnost až pocity na zvracení, pocity plnosti a těžkosti, pálení žáhy či změněná chuť k jídlu.

Někdy se stává, že kromě oblasti žaludku jsou citlivá i záda – buď do oblasti zad bolest z místa původní bolesti vystřeluje, nebo mohou záda bolet i nezávisle na původní pociťované bolesti. Jsou případy, kdy bolí pouze záda, člověk se opakovaně vrací na rehabilitace a posléze se zjistí, že potíže pramení od nějakého orgánu.

Mezi orgány a pohybovým aparátem existují tzv. vertebroviscerální vztahy, které souvislost bolestí zad, které plynou od nemocného orgánu, vysvětlují. Je to dáno společným nervovým zásobením z jednoho nervového kořene. Pokud nefunguje optimálně žaludek, reflexní cestou se problém projeví i v oblasti (zad či břicha), kterou zásobuje stejný nervový kořen a dochází zde ke zvýšené tuhosti fascií (vazivové obaly svalů), vzniku bolestivých bodů ve svalech (tzv. trigger pointů), blokádám žeber či obratlů a zvýšenému napětí kůže a podkoží.

Bolest břicha a zad může být zapříčiněna i tím, že jsou v napětí samotné vazivové obaly orgánů či jejich závěsný aparát, kterým jsou uchyceny k páteři a dalším strukturám.

Problémy se žaludkem se mohou kromě nadbřišku projevovat bolestí v oblasti krční, hrudní páteře a žeber. Pokud dochází k pálení žáhy při překyselení žaludku, bolest často z nadbřišku vystřeluje do oblasti krční, hrudní páteře a za hrudní kost, bolet může i hlava. Vředová choroba žaludku se může projevit vystřelující bolestí do lopatky, ramene (většinou levého) a krku.

Bolestí, kdy z nadbřišku vystřeluje bolest do ramene a lopatky, se může projevit i žlučník (Bolest žlučníku a jak jí poznat?). Při zánětu slinivky se bolest rozšiřuje podél podžebří (často vlevo), postupně do celého břicha, do boků a do zad.

Břicho společně se zády může bolet i v důsledku špatného trávení a zároveň vadného držení těla či nadváhy.

Co dělat, když mě bolí žaludek a záda?

Nejprve to chce zjistit, odkud potíže přesně pramení, zda se jedná o problémy se žaludkem či jiným orgánem břišní dutiny, případně zda záda bolí nezávisle na bolesti žaludku. Konzultovat potíže můžete s lékařem západní medicíny či (a) lékařem nebo terapeutem celostní medicíny. Obrátit se můžete zároveň na zkušeného fyzioterapeuta, ideálně takového, který pracuje s vertebroviscerálními vztahy a umí kromě péče o pohybovou soustavu i manuálně podpořit funkci orgánů pomocí technik viscerální manipulace.

Na Jíme Jinak vám poradíme, jak pomocí zdravé stravy a životního stylu pečovat o svoje zdraví, zbavit se bolestí žaludku, případné nadváhy a souvisejících bolesti zad. Prvotní informace o způsobu našeho stravování, jak vám konkrétně pomůže a jaké kroky začít podnikat, jsme zpracovali do oblíbeného online průvodce Jak začít. Kromě toho si můžete s námi v rámci Klubu Jíme Jinak srovnat držení těla, zacvičit podle předtočených videí vedených profesionálními lektorkami jógy a pilates. Součástí našeho přístupu je rovněž podpora ve vašem osobním rozvoji. Pokud se chcete při řešení svých obtíží obrátit na lékaře celostní medicíny, na Jíme Jinak spolupracujeme s MUDr. Vladimírou Strnadelovou či odbornicí na výživu Dagmar Lužnou.

Co pomáhá na bolest žaludku?

Nyní si pojďme popsat některé ze zásad, které je vhodné zavést či dodržovat, aby vás nebolel žaludek:

  • Nejezte ve spěchu, co nejčastěji si udělejte na jídlo klid, dobře ho rozkousejte (Žaludek nemá zuby) a nehltejte po velkých kusech.
  • Porce jídla by měly být rozumné (Jak velké porce jíst?), snažte se nepřejídat a nezobat mezi hlavními jídly.
  • Na talíř si nedávejte jídla, která jsou příliš ostrá, horká či studená, smažená a těžko stravitelná.
  • Den začněte zdravou snídaní – nejvhodnější je čerstvá zeleninová polévka s přídavkem miso pasty či obilná kaše. Zde máte návod na efektivní přípravu takové snídaně, když není času nazbyt.
  • Dávejte laskavou péči své slezině, která má úzký vztah právě k žaludku.
  • Vyzkoušejte bylinky vhodné pro žaludek.
  • Vyhněte se ihned či postupnými kroky kouření, nadmíry alkoholu a kávy.

Další tipy, jak pomoci svému žaludku při akutních i chronických potížích naleznete v článku Co pomáhá na bolest žaludku či Jak pečovat o žaludek. Tipy na jídla vhodná pro žaludek jsou sepsané v článku Dietní jídla na žaludek.

Příběhy na Jíme Jinak

Lucie (35) zažívala nepříjemné zdravotní problémy – cítila velkou únavu, bolesti hlavy a zad, trpěla nechutenstvím a zvracela. Poslední tečkou bylo nalezení melanomu, poté si řekla dost a začala měnit svůj životní styl. Naskočila do Klubu Jíme Jinak a do kurzu Jarní očista. Po skončení své pocity popsala takto: “Každé ráno vítám slunce plná energie a šťastná, vždy se těším na každé jídlo a když ho jím prožívám pocit uspokojení, cítím se lehká, zdravotní problémy mizí před očima a já jsem šťastná tělem i duší!”

Staňte se i vy součástí komunity Jíme Jinak a pojďte se zbavit bolestí žaludku a zad! Těšíme se na vás!

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

11 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zajímavé informace, děkuji 🙂❤️

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Reflux jícnu a vše o něm

Refluxem jícnu trpí až 20 % populace. Nepříjemné příznaky, mezi které patří také nespavost nebo pocit zaseknutí jídla v krku, mají snadné řešení. Úpravou s...

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...

Babské rady na reflux jícnu, které opravdu fungují

Naše babičky si uměly poradit. Pojďte se podívat na nejúčinější doporučení, jak si pomoct při refluxu.
klub
96
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
klub
32

Žaludeční vředy – příznaky, proč vznikají a co s nimi?

Pociťujete po jídle či naopak nalačno ostrou či pálivou bolest v okolí žaludku? Je možné, že se potýkáte s žaludečními vředy. Chcete vědět proč vznikají a ...