Domů > Magazín > Zdraví

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se již neopakovaly.

Bolí mě žaludek

Pokud vás trápí bolesti v oblasti levého nadbřišku a tyto pocity jsou závislé na jídle, případně se objevují nalačno, pravděpodobně se ozývá váš žaludek. Potíže mohou být doprovázeny pocity nevolnosti až na zvracení, pálením žáhy či změněnou chutí k jídlu. Nejprve si pojďme popsat, kde se přesně žaludek nachází, čím je pro nás důležitý a jak jeho funkce ovlivňuje chod organismu.

Žaludek je vakovitý orgán, který se vyskytuje za levým žeberním obloukem (v levé horní části břicha). Jeho hlavní funkcí je trávení potravy, která do něj dorazila z jícnu – dochází zde k mechanickému zpracování, ke štěpení a posunu tráveniny do tenkého střeva. Očima čínské medicíny má úzký vztah ke slezině a společně proces trávení koordinují.

Za bolestí žaludku mohou stát psychické faktory (chronický stres,  nezpracované či potlačované emoce především hněvu, neschopnost psychicky “strávit” určité situace), nevhodná skladba stravy (příliš smaženého, tučného, pálivého a těžko stravitelného jídla, moc horkého i chladného jídla a nápojů, alkohol, káva), ale i nadužívání léků.

Bolest žaludku není radno podceňovat a pokud se objevuje pravidelně či je nesnesitelná, je na místě konzultace s lékařem. Bolestí nadbřišku se může hlásit reflux, žaludeční vředy, ale i zánět slinivky.

Co na bolesti žaludku

Když vás přepadne bolest žaludku s nevolností, ideální je se zastavit a uvědomit si, zda jsem něco špatného nesnědl, nevypil, případně zda to nevyvolala nějaká nepříjemná situace. Jak si můžete pomoci, aby se žaludek zklidnil?

  • Pokud je to jen trochu možné, snažte se zůstat v klidu.
  • Odlehčete stravu, jezte po menších porcích, případně stravu na část dne vynechte a pozorujte projevy.
  • Dejte si kousek švestičky Umeboši či umepasty, nebo si uvařte nápoj Umeshokuzu (je potřeba mít umepastu či Umeboši, sójovou omáčku Shoyu a kuzu škrob) a po douškách ho “pokousejte”. Tento nápoj je všeobecně prospěšný při trávicích potížích, lze ho vychlazený užívat po lžičkách i při zvracení. Další tipy co dělat a jak jíst při zvracení jsou popsány zde. U dětí postupujte podle rad zmíněných tady.
  • Při nevolnosti může pomoci kapka zázvorové šťávy na jazyk.
  • Dejte si trochu jablečného octa (lžičku až lžíci) do sklenice vody a popíjejte ho po douškách.
  • Na uklidnění žaludku je z bylinek výborný heřmánek ve formě čaje.
  • Při bolesti vyvolané nepříjemnou situací se pokuste zklidnit, např. pomocí dechových technik

Co dělat, aby už žaludek nebolel 

Projezte se k dobrému zažívání

Žaludku prospějete, pokud budete jíst co nejčastěji v klidu (ideální je před každým jídlem udělat několik klidných nádechů a výdechů), každé sousto prokousejte. Vynechte jídla těžko stravitelná, příliš pálivá, horká, ale i studená. Jezte přiměřené porce, nepřejídejte se a po 19. hodině již nechte trávicí systém odpočívat. Ráno si dopřejte teplou a výživnou snídani, která podpoří jeho práci. Ideální variantou je čerstvá polévka (s přídavkem miso pasty), případně obilná kaše, pro harmonizaci trávení doporučujeme léčebnou congee kaši. Velmi se také hodí upravovat zeleninu na způsob Nishime.

Další tipy a rady pro zdraví vašeho žaludku jsme sepsali do článku Jak pečovat o svůj žaludek či Jak podpořit své zdraví v říjnu, což je období, kdy bývá žaludek z celého roku nejcitlivější.

Podpořte svojí psychiku

Kromě stravovacích návyků mohou stát za bolestmi v oblasti žaludku rovněž psychické vlivy. Možná znáte situaci, kdy se vám doslova stáhne břicho při nějaké velmi nepříjemné situaci. Nebo máte ve svém životě hodně stresu, jste v neustálém napětí, což samo o sobě zhoršuje prokrvení trávicí soustavy. Pokud je to dlouhodobý stav, může se to podepsat na schopnosti efektivně trávit, člověka začne bolet břicho, má horší chuť k jídlu, případně dochází k zácpě či průjmu.

Na našem webu najdete články, které vás inspirují a poradí vám, jak se svojí psychikou pracovat. Dozvíte se například Jak zvládat negativní emoceJak zvládat stres, Jak si tvořit vlastní realitu, Jak změnit programy v těle i našich buňkách, Jak se zbavit strachů, Jak se naučit prožívat přítomný okamžik.

Jak vám pomůže Jíme Jinak při bolesti žaludku

Na webu Jíme Jinak vás rádi naučíme, jak se stravovat, aby vás přestaly trápit bolesti žaludku. Vřele vás zveme do kurzu Jak začít, kde se dozvíte, jak ke změně stravy přistoupit a jak vám tato změna pomůže zlepšit trávení. Rádi vás proměnou provedeme i v rámci našich pravidelných online programů jako je Podzimní detox (probíhá říjen až prosinec) či Jarní očista (v únoru až dubnu). Krok za krokem se naučíte ozdravit svůj jídelníček a to za velké podpory našeho týmu a ostatních účastníků. A jaké úspěchy nám hlásí hrdinové, kteří našimi programy již prošli?

Svou zkušenost nám popsala čtenářka Blanka (68). Trápily jí potíže s žaludkem a slinivkou, měla horší imunitu a cítila se unavená. Rozhodla se zapojit do kurzu Podzimní detox. Po 8 týdnech vedených jídelníčků podle Jíme Jinak, které si upravovala v závislosti na citlivosti svého zažívání, se cítila plná energie a přestal jí trápit žaludek.

Darinka (31) se pustila do změny stravování spolu se svým manželem. Od mládí byla hodně nemocná, trpěla na poruchu příjmu potravy, jídlo pro ní byl stres, objevovalo se nechutenství střídané s vlčím hladem, manžel měl často nepříjemně nafouknuté břicho. Motivací pro změnu pro ně bylo narození vytouženého dítěte, kterému chtěli dát zdravé základy. Darinka se naučila zdravě vařit v kurzu Jarní očista a trávení se brzy spravilo, z jídla se stala radost. 

Andree (46) bylo po každém jídle těžko až na zvracení. Stačilo pár týdnů zdravého stravování podle rad v Klubu Jíme Jinak, po jídle jí začalo být dobře, zmizely kruhy pod očima a změny se pozitivně podepsaly i na psychice.

Rádi pomůžeme i Vám zlepšit Vaše trávení, připojte se k nám.

 

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

43 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Umeshukuzu je skvělé a funguje.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

20

Výživová doporučení pro obyvatele České republiky. Znáte je?

Věděli jste, že až 80 % případům nemocí srdce, cévních mozkových příhod, cukrovky 2. typu a 40 % případům rakoviny by bylo možné předejít, pokud bychom zle...
klub
13
24

Diagnostika podle nehtů: naučte se v nich číst

Nehty jsou zrcadlem našeho zdraví a dají se z nich snadno rozpoznat nemoci a problémy, které nás trápí. Jakou mají vaše nehty barvu? Mají nějaké flíčky a s...
klub
14
5

Jak léčit afty a opary

Proč se nám dělají afty a opary? Jak se jich zbavit, když nás trápí dlouhodobě, a co použít jako první pomoc, když se objeví? Jak léčit pásový opar? Tyto a...
15
2

Shodil jsem 16 kg, svaly a energie zůstaly (František, 44 let)

Mám dole 16 kg a nespočet centimetrů. Zbavil jsem se úporného průjmu, křečí i zánětu v kyčli. Nepřišel jsem o svaly a energie mám na rozdávání. Přítelkyně ...
9
7

Nemůžu uvěřit, že to šlo tak snadno (Petra, 34 let)

Přestože od mala sportuju, od puberty řeším váhu. Mám za sebou období na Low Carb, Paleo i veganství. Jíme Jinak jsem zkusila jen ze zvědavosti. A překvapi...

10 týdnů s Jíme Jinak mi vrátilo svobodu (Marie, 50 let)

Diet jsem kvůli váze vyzkoušela hodně, s váhou to bylo vždycky jak na houpačce. Výsledkem byly bolavé kotníky, strhané koleno a rameno, stále nafouklé břic...