Domů > Magazín > Zdraví

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se dozvíte, co překyselení způsobuje a co můžete udělat, aby vás přestalo trápit.

Překyselení žaludku – příčiny

K překyselení žaludku dochází, pokud se z nějakého důvodu nadměrně zvyšuje množství kyseliny chlorovodíkové (tvoří součást žaludečních šťáv) v žaludku, při stagnaci potravy v žaludku, nebo pokud dochází k obrácenému toku trávené potravy (místo, aby zpracovaná potrava šla ke střevům, se vrací do jícnu). Časem z tohoto problému může vzniknout žaludeční vřed či jícnový reflux.

Jaké jsou faktory, které mají vliv na vznik těchto nepříjemných potíží?

  1. nevhodný stravovací režim
  2. nadměrná konzumace alkoholu a příliš časté pití kávy
  3. chronický stres
  4. nadužívání některých léků – nesteroidní antirevmatika (aspirin, ibuprofen), některá analgetika a kortikoidy
  5. těhotenství
  6. nadváha

Jak se projevuje překyselení žaludku?

Hned po jídle, ale mnohdy i mezi jídly dochází k pálivým až bolestivým pocitům v oblasti žaludku. Člověk může častěji říhat, kručí mu v žaludku, pociťuje nevolnost, nadýmá se a v krajním případě může i zvracet. Následkem překyselení žaludku a jeho obráceného toku se může objevit pálení žáhy, které je typické nepříjemnými pocity za hrudní kost až v krku, přičemž v ústech může být hořko-kyselý pocit.

Jak řešit překyselení žaludku?

Pokud cítíte akutní překyselení žaludku, snažte se další stravu odlehčit. První pomocí může být rozkousání kousku umeboši švestičky, která má skvělé harmonizační účinky na celý trávicí systém. Pokud jí doma nemáte, žaludek může zklidnit i jablečný ocet či jedlá soda (rozmíchejte cca 2 lžičky octa či sody ve sklenici vlažné vody). Pokud máte potíže již delší dobu, bude nejspíše potřeba se zaměřit na celkový životní styl a odhalit možnou příčinu překyselení.

Změňte vaše stravovací návyky

Nejprve si pojďme posvítit na vaše stravovací zvyklosti. Pro dobré fungování vašeho žaludku je potřeba o něj správně pečovat (Jak pečovat o žaludek). Zkuste to již od rána, kdy mu pomůžete zdravou snídaní, která optimálně nastartuje trávení. Snídané by měla být teplá, nejlépe v podobě zeleninové polévky či obilné kaše. Žaludku prospějete pravidelností, nepřejídáním se (Jak velké porce máme sníst?), nezobáním mezi jídly a nejedením na noc. Důležité je jíst co nejčastěji v klidu, aby se potrava efektivně strávila a její obsah nezůstával v žaludku. Omezte až vyškrtněte alkohol a kávu, dále smažené, tučné, pálivé, horké či studené pokrmy, zredukujte jednoduchý cukr ve stravě. Problematické mohou být i syrové ořechy, pozor na jejich nadměrný příjem ve stravě. Používejte zdravá ochucovadla, při překyselení a pálení žáhy se hodí např. gomasio.

Jak krok za krokem začít upravovat jídelníček, aby se vám brzy ulevilo od překyselení žaludku, je pro vás připraveno v kurzu Jak začít, kam jste vřele zváni. Konkrétní rady pro zdraví žaludku jsou sepsány v článku zde.

Hledejte cesty, jak redukovat stres

Překyselení žaludku mohou způsobovat i psychické faktory, konkrétně nadměrný stres. Ten způsobuje zvýšení produkce kyseliny v žaludku, jeho horší prokrvení a ovlivňuje napětí svaloviny trávicí soustavy, což vede k bolestivým pocitům. Možná namítnete, že v současné době má stres každý člověk. Stres je vlastně přirozená reakce organismu, jen ho nesmí být příliš a také je potřeba se ho naučit správně ventilovat.

Pomoci snížit stres může životní změna směrem k tomu, co od života opravdu chcete, pravidelný pohyb, meditace, relaxační cvičení, procházky v přírodě a další. Na našem webu najdete články a rozhovory s odborníky na podporu vašeho osobního rozvoje. V klidu domova si v rámci Klubu Jíme Jinak můžete i zacvičit podle videí vedených profesionálními lektorkami jógy a pilates. Dozvíte se zde mimojiné, jakou technikou lze zvládat stres.

Jak Jíme Jinak může pomoci při překyselení žaludku

Na Jíme Jinak vás podpoříme na vaší cestě za zdravým trávením. S lidmi, co měli problémy s překyselením žaludku a své potíže díky změně stravy vyřešili, máme bohaté zkušenosti. Tak jako čtenářka Věra (65), která za rok se stravou podle Jíme Jinak významné zlepšila svoji zdraví. Kromě toho, že jí přestala brzy pálit žáha, tak shodila 30 kg, přibyla jí výrazně energie a odešly chutě na sladké. Velice brzy se jí přestaly týkat jarní a podzimní virózy, otékat nohy, zmizela letitá zácpa a potíže s močovým měchýřem. Inspirujte se i jejím příběhem a pojďte do toho s námi, abyste se obtíží zbavili.

Kdo by rád s námi šel krok po kroku, během února máte možnost se připojit do oblíbeného kurzu Jarní očista, případně v říjnu do kurzu Podzimní detox. V těchto kurzech se jde od základů, vše vám ohledně vhodného stravování vysvětlíme a pomůžeme potřebné změny zavést do praxe. Těšíme se na vás buď tam či kdekoliv na našich stránkách!

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Pocit na zvracení a proč vás trápí

Nepříjemný tlak v oblasti břicha a pocit na zvracení. Proč se objevuje a jak si můžete pomoct?

Reflux jícnu a vše o něm

Refluxem jícnu trpí až 20 % populace. Nepříjemné příznaky, mezi které patří také nespavost nebo pocit zaseknutí jídla v krku, mají snadné řešení. Úpravou s...

Reflux u dětí a co s ním

Reflux patří v dnešní době mezi časté problémy. Postihuje různé věkové kategorie a nevynechává ani naše děti. Co to vlastně reflux je, jak vzniká a jak můž...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

Zvracení a jak jej zastavit

Nepříjemný obranný reflex našeho těla nejspíš všichni dobře známe. Kdy je reakce v pořádku a kdy je důležité podívat se na jeho příčinu? Jak můžeme zvracen...