Domů > Magazín > Zdraví

Bolest žaludku ze stresu a jak se jí zbavit

Stres je (bohužel) běžnou součástí života každého z nás, ačkoli se lišíme v tom, jak na něj reagujeme. Někteří lidé reagují na stres zvýšenou nervozitou nebo úzkostí, zatímco jiní pociťují dokonce fyzické projevy, jako je bolest žaludku. Bolest žaludku ze stresu je nepříjemným problémem, ale existuje několik způsobů, jak s ní bojovat. Jak? V Jíme Jinak vám poradíme – pro začátek nakoukněte do tohoto článku.

Bolest žaludku ze stresu, se kterou se setkáte třeba před pohovorem, důležitou zkouškou nebo zkrátka ve vypjatých životních situacích, má dokonce svůj odborný název – žaludeční neuróza. O žaludku se dokonce mluví jako o druhém mozku, najdeme v něm totiž spoustu nervů, jejichž prostřednictvím žaludek vnímá signály z mozku. Cítí tak naše negativní emoce – strach, hněv, rozrušení a zkrátka vnímá veškeré naše duševní nepohodlí.

Jak může stres způsobit bolest žaludku?

Než se pustíme do tipů, jak se zbavit bolesti žaludku způsobené stresem, je důležité pochopit, proč stres může mít takový vliv na náš žaludek a co se v našem těle v takové chvíli vlastně odehrává. Se stresem zpravidla úzce souvisí:

 • zvýšená produkce žaludeční kyseliny, což způsobuje podráždění žaludeční sliznice a bolest,
 • snížené krevní zásobení trávicího systému, kdy se krevní oběh soustředí do jiných částí těla,
 • nerovnováha střevní mikroflóry, což zpravidla vyústí v zažívací potíže,
 • nadměrné napětí svalů v trávicím traktu a následkem jsou bolesti či křeče,
 • změny v jídelním režimu, jelikož lidé pod vlivem stresu často mění své stravovací návyky (nadměrně konzumují nezdravé potraviny a alkohol nebo naopak trpí nechutí k jídlu, v extrémních případech nejsou schopni sníst vůbec nic).

Další příznaky spojené se stresem

Kromě bolesti břicha vás může potkat celá řada dalších trávicích problémů spojených se stresem. Stresem způsobené trávicí problémy jsou totiž poměrně běžné a obvykle zahrnují například:

 • žaludeční vředy vedoucí k bolesti břicha, pálení žáhy (ano, pálení žáhy způsobené psychosomatikou je skutečně možné) a dalším trávicím obtížím, jelikož dlouhodobý stres zvyšuje produkci žaludeční kyseliny a způsobuje právě vývoj žaludečních vředů,
 • nadýmání a pocity plnosti, jelikož stresem bývá ovlivněna i funkce střevní mikroflóry,
 • průjem a zácpa, jelikož stres často vede k poruchám střevního traktu,
 • syndrom dráždivého tračníku (IBS) je trávicí poruchou, která je často spjata se stresem a projevuje se obvykle bolestmi břicha, nadýmáním, průjmem nebo zácpou,
 • zhoršení žaludečních onemocnění u lidí s již existujícími onemocněními, jako je například gastritida,
 • změny tělesné hmotnosti, přičemž někteří lidé mohou přibrat a jiní ztratit váhu pod vlivem stresu, a to zejména kvůli změnám ve stravovacích návycích.

Stres

Jak se zbavit bolesti žaludku způsobené stresem

Nyní, když víme, proč stres může způsobit bolest žaludku, pojďme se podívat na několik účinných způsobů, jak s ní bojovat.

Relaxace a stresový management

Jedním z nejdůležitějších kroků k úlevě od bolesti žaludku způsobené stresem je naučit se správně relaxovat a efektivně zvládat stres. Vyzkoušejte proto:

 • pravidelnou meditaci a jógu, které vám pomohou snížit hladinu stresu a napětí,
 • techniky hlubokého dýchání k uvolnění nervů a podpoře zdraví,
 • procházky a cvičení, jelikož fyzická aktivita je také skvělá pro uvolnění stresu a podporuje zdraví trávicího systému.

Zdravá a vyvážená strava

Správné stravování hraje klíčovou roli v prevenci bolesti žaludku. Doporučujeme vám proto:

 • omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, jelikož tyto látky dráždí žaludeční sliznici,
 • vyhnout se tučným a kořeněným jídlům, která dokážou zhoršit bolest žaludku,
 • jíst pravidelně a vyvarovat se dlouhým obdobím hladovění, což často způsobuje nadměrnou produkci žaludeční kyseliny,
 • vyzkoušet sílu bylinek, například heřmánek či měsíček vám pomohou uklidnit žaludek a trávicí systém.

Řešení stresujících situací

Pokud máte tu možnost, snažte se identifikovat a odbourat stresující situace ve svém životě. Naučte se pracovat se svojí psychikou – jedině tak bolesti břicha ze stresu předejdete. Vyzkoušejte třeba:

 • povídat si s ostatními, hovořte o svých obavách s přáteli, rodinou nebo zajděte za profesionálem (tj. psychologem či terapeutem),
 • plánování a organizaci vašeho času, což vám v mnoha případech dokáže ulevit od stresu,
 • zaměření na pozitivní myšlení a učte se řešit problémy s nadhledem.

Bolest žaludku způsobená stresem dokáže každého pěkně potrápit, ale s vhodnými strategiemi a péčí o své fyzické i duševní zdraví se s ní dokážete vypořádat. Klíčem je identifikovat stresové faktory ve svém životě a pracovat na jejich řešení a zvládání.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

15 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se...

Co jíst při bolesti žaludku

Bolest žaludku je nepříjemným a často obtížně řešitelným problémem. Naštěstí vhodná změna stravy dokáže tyto potíže zmírnit nebo zcela odstranit. V Jíme Ji...
112
23

Jaro je tu: Jak začít jíst zdravě

Ve 13 minutách zjistíte, jak zas získat energii, shodit zimní kila, co jíst a co vynechat. Biologické jaro už klepe na dveře, pozvěte ho do kuchyně! Určitě...

Jak podpořit své zdraví v červnu

Někdo se vrhne na zeleninové saláty, někdo začne cvičit jako o život. Všichni chceme být zdraví, štíhlí a spokojení. Ale jdeme na to chytře? Víme, co naše ...

Domácí lékárnička z bylinek

Co by nemělo ve vaší přírodní lékárničce chybět a co v ní máme my?
klub
86
19

Jak pečovat o slezinu

Trpíte únavou, zvlášť po jídle, častou chutí na sladké, snadno se vám dělají modřiny, máte těžké nohy, trpíte dlouhodobějším zahleněním? Možná by bylo dobr...