Panická porucha a veškeré jiné úzkosti není snadné zvládnout, nicméně to jde. Můžeme žít život v klidu, pohodě a bez společnosti jakéhokoliv záchvatu paniky, pokud si ho tedy sami nepozveme na návštěvu. 

Minule jsme se v článku Autorita a léčba bolestí věnovali práškům na bolest. Teď by bylo fajn si přečíst něco o tom, co se šíří rychlostí světla a je to úměrné závislé na našem nastavení – úzkost. 

Tudy cesta nevede

Než si řekneme co udělat, pojďme se podívat na to, co rozhodně nedělat.
Je fajn naučit se rozloučit s úzkostí vlastními silami a odmítnout prášky, které nám určitá skupina doktorů začne bez vysvětlení předepisovat. Jedná se o prášky ze skupiny hypnotik a benzodiazepinů. O tom, jak jsou nebezpečné, nás ale „zapomenou“ informovat. (V této chvíli je dobré se opět zamyslet nad tématem Autority). Nejvíce předepisované jsou bezpochyby Neurol, Rivotril, Lexaurin a Xanax.
Už samotné názvy zní jako zaklínadlo a v podstatě to tak i je. V akutních stavech úzkosti, kdy o tomto tématu nemáte ani tušení, tak jistě nevadí, pokud vám váš doktor předepíše slabou dávku na pár dní. Co už vám ale (pravděpodobně) neřekne, je to, že na těchto lécích snadno vzniká obrovská závislost, které se člověk zbaví jen velmi stěží. Velká spousta lidí se k těmto tabletám vrátí a nebo (nejhorší možná varianta) je shání na černém trhu. Takovou mají sílu.
Další věc, kterou se nedozvíte, je ta, že vaše játra půjdou nejspíš do křemíkového nebe po několika letech užívání. Vaše paměť bude slabší a slabší. Mozek nahodíte jen silou vůle, ale ta vám už po chvíli bude chybět. A úplně nejhorší záležitost je rozklad osobnosti. Pokud si budete dělat koktejl z alkoholu a benzodiazepinů, potom si to musíte znásobit. 

Jak zahnat strach a úzkosti

A teď ta příjemnější část dnešního psaní. Pojďme si říct, jaké způsoby fungují a pomáhají:

  • Naučte se tělem i duší prožívat pozitivní vjemy, oddělit je od negativních a ve svém životě je zesílit.
  • Pokud vám některý „kamarád“ jen vysává energii, přenechte ho jiné společnosti. Pokud vám nějaká aktivita vykouzlí úsměv na tváři, neměli byste ji zanedbávat (cvičení, sport). A pokud je to možné, nezavírejte se doma, ale šup na sluníčko a do přírody. 
  • Do života přivítáme další přítelkyni jménem Meditace. Pokud na tomto přátelství budeme pracovat pravidelně, poctivě a dostatečně dlouho, získáme v meditaci všelék. 
  • A co rozhodně nesmí chybět je změna stravy. Schválně si pročtěte pár článků u nás na webu a uvidíte jak fungují potraviny v těle a mysli. 

Co bude následovat? Naberete tolik síly, že váš vlastní strach (který osnoval návštěvy úzkostí) se začne bát a vezme roha.

Přečtěte si příběhy našich čtenářů, kterým změna stravy pomohla v boji s psychickými potížemi:

Příště se mrkneme na to, jakým jídlem bojovat proti slabší psychice

Použité zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Benzodiazepiny

https://www.wikiskripta.eu/w/Benzodiazepiny

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

  1. Mockrát děkuji za nabídku Andreo, ale já už měla tu čest být na xy těchto výletů. Nikdy bych nebyla tak nezodpovědná, abych napsala takovýhle článek bez vlastní zkušenosti. Nebudu obtěžovat ostatní svým soukromým, takže doufám, že tato reakce postačí. Lucka

  2. Jsem tu kvůli jídlu, nová. Prohlížím web a vyskočí na mě tahle snůška nesmyslů. Autorka asi 3minuty googlila a pak napsala článek, který může ohrozit lidi, kteří berou léky a bez nich by měli vážné potíže… zvu autorku na výlet na psychiatrii nebo na krizáč, aby viděla stavy, se kterými „sluníčko“ a „pozitivní vjemy“ nic nenadělá….
    (Jsem trochu z oboru.)

  3. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekŠpalda s dušenou zeleninou
Další článekVánoční speciál Jak na zdravé cukroví