Domů > Magazín > Zdraví

Vědci objevili přírodní “pilulku” na stres: dostupnou pro všechny a zadarmo

Slovo stres v dnešní době slyšíme každý den. Patří k našemu hektickému životu. Vědci přišli s účinnou přírodní “pilulkou”, který výrazně snižuje stresový hormon kortizol. A kromě psychického zdraví, prospívá i našemu fyzickému zdraví i peněžence. Je totiž dostupná pro všechny a zadarmo. Začněte ji praktikovat každý den.

Přírodní “pilulka” na stres: 20 minut denně v přírodě

Vědcům je již dlouhou dobu známé, že čas trávený v přírodě snižuje stres, ale doposud nevěděli, kolik času v přírodě trávit, jak často a jaký “druh zážitku” v přírodě je nejefektivnější pro snížení stresu. To ale objasnila nová studie:

Experiment s přírodní “pilulkou”

Účastníci studie po dobu 8 týdnů “užívali” přírodní “pilulku” (tj. kontakt s přírodou) 10 minut denně nebo déle, nejméně 3x týdně. Pravidla zněla: “užívat” ji ve dne, bez jiné aktivity a bez sociálních sítí, mobilů a dalších zařízení. Výsledky hladiny kortizolu byly měřeny ze vzorků slin odebraných před a po “užití” tablety. (1)

Z experimentu vyplynulo, že pro to, aby se snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, stačí strávit 20 minut denně v přírodě procházkou nebo sezením v místě, kde jsme v kontaktu s přírodou. Ale pokud strávíme v přírodě 30 minut, kortizol klesne ještě výrazněji. Ještě delší čas strávený v přírodě má stále vliv na snížení kortizolu, ale už v menším měřítku. (1)

Cenově výhodné řešení

Tato přírodní “pilulka” je cenově výhodným řešením pro snížení negativních dopadů na zdraví v dnešní době rostoucí urbanizace a hektického životního stylu. Lékaři mohou využít této studie a důkazů, jak příroda pomáhá eliminovat dopad stresu v každodenním životě, a začít ji předepisovat svým pacientům.

Co myslíte, začnou tuto přírodní “pilulku” předepisovat i lékaři? :-)

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Doufám, ze tohle nikdy na předpis nebude a bude to stále dostupné všem.😀

Ukázat další komentáře