Domů > Magazín > Zdraví

Bolest břicha po jídle

Trápí vás bolesti břicha po jídle? Čím jsou způsobené a co proti nim pomáhá? Pojďme si na tento nepříjemný problém posvítit.

Bolí mě po jídle břicho

Možná vás bolest břicha po jídle překvapila nedávno, možná se s tímto problémem potýkáte již delší dobu. Vyzkoušeli jste už různé babské rady na podporu trávení a nic? Vždy platí, že je potřeba se blíže podívat na to, co tyto obtíže způsobuje a udělat co je možné, aby se důvod bolesti odstranil. Neměl by to být impuls začít brát dlouhodobě léky proti bolesti či na žaludek, které tyto potíže v důsledku spíše prohloubí. Jak s tím co nejlépe naložit? Pojďme se zaměřit na to, proč se bolesti břicha po jídle mohou objevovat a co s tím.

Proč mám bolesti břicha po jídle?

Břicho po jídle může bolet jednorázově, pokud sníme něco zkaženého či špatně stravitelného (moc tučné jídlo, příliš velká porce jídla, nevhodná kombinace, moc horkého či naopak studeného jídla), dále pokud v důsledku spěchu jídlo rychle zhltneme a objeví se nadýmání.

Pokud vás břicho bolí po jídle pravidelně, k tomu se často objevuje průjem či zácpa, pálení žáhy, bude potřeba se více podívat na to, co si pravidelně dáváte na talíř, jak funguje vaše trávení a zda s potížemi nesouvisí dlouhodobý stres. Bolestí břicha se může ozývat žaludek, žlučník, projevuje se jí syndrom dráždivého tračníku, Histaminová intolerance, zánět slinivky, Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, žaludeční vředy či nádor v břišní dutině.

Pokud je bolest nesnesitelná či pravidelná, je na místě návštěva lékaře, aby se vyloučil závažnější důvod. Zároveň doporučujeme vyhledat zkušeného celostního lékaře, který pomůže dopátrat se příčině obtíží a nastaví vám individuální přírodní léčbu.

Co pomáhá na bolest břicha

Zaměřte se na jídelníček

Při jednorázové bolesti, která je způsobená dietní chybou, většinou pomůže se zastavit, na část dne vynechat či odlehčit stravu, popíjet bylinkový čaj (např. heřmánkový), případně si dát kousek švestičky Umeboši.

Pokud se bolesti břicha objevují pravidelně, je několik oblastí, kterými je dobré se zabývat. Které to jsou?

  • Stravovací návyky – Pokuste se co nejčastěji najíst v klidu a každé sousto dobře rozkousejte. Nepřejídejte se. Nejezte příliš horká jídla či hodně studených pokrmů. Čerstvé ovoce jezte vždy odděleně od ostatní potravy. Vynechte příliš tučná, smažená jídla a alkohol.
  • Jídelníček založený na prvopotravinách – patří sem hlavně zelenina, luštěniny, celozrnné obilniny, semínka a jídla z nich, které nezatěžují trávicí systém. Naučte se dobře uvařit luštěniny, aby vás nenadýmaly.
  • Zdravá, teplá snídaně – to je dobrý základ pro nastartování trávicích pochodů. Nejvhodnější je čerstvá polévka či obilná kaše, které nám po ránu dodají minerály, vitamíny a pohladí naše trávení.
  • Potravinová alergie – Za potížemi se může někdy skrývat nesnášenlivost určité potraviny či její složky, nejčastěji jde o lepek či mléčnou bílkovinu, ale dočasně může vadit jakákoliv potravina. O vynechání konkrétní potraviny se poraďte nejlépe s celostním lékařem.

Jíme Jinak vás naučí, jak si poskládat jídelníček, aby se ulevilo vašemu trávení. Strava podle našich principů pomůže ozdravit váš organismus, je výživná, pestrá a také velmi chutná. Pokud s námi teprve začínáte, vřele doporučujeme si pustit našeho průvodce Jak začít, který je pro vás zdarma a kde se dozvíte prvotní důležité informace, jak na změnu stravy. V Klubu Jíme Jinak máte k dispozici vzorové jídelníčky, hodit se vám může např. jídelníček při střevních problémech, týdenní jídelníček při HIT či bezlaktózový jídelníček při ABKM (alergie na kravskou bílkovinu).

Zredukujte stres ve svém životě

Dlouhotrvající stres oslabuje funkce trávicího systému, je porušeno prokrvení a jeho hybnost, což samo o sobě může vést k bolestem. Kromě chronického stresu trávicí soustavě neprospívá, pokud často prožíváme nadměrné emoce (hněvu, neustálé přemítání, strachu). Každému prospívá něco jiného. Pro většinu lidí je léčivý pobyt v přírodě, skvělé je fyzické cvičení, pracovat můžeme cíleně se svojí myslí, psychice pomáhá i zdravé jídlo (Jak pomáhá jídlo řešit alternativně deprese).

Někteří lidé, kteří jsou dlouhodobě vystaveni stresu či mají sklony k perfekcionismu, mají pocit, že zdravá strava je o tom buď anebo a pak se stresují o to více, což není žádoucí. Jak si z jídla nedělat stres si poslechněte zde. S námi to zvládnete.

Pomozte si přírodní léčbou

Přírodní léčba je podpůrný prostředek pro zvládání bolestí břicha. Vždy je potřeba vzít v potaz vyvolávající příčinu a zvolit například vhodné bylinky na žaludek. Při nadýmání může pomoci fenyklový čaj, masáž bříška ve směru peristaltiky (např. s fenyklovým olejem), při bolestech žaludku se hodí čaj z heřmánku. Pokud cítíte nevolnost, rozžvýkejte kousek švestičky Umeboši, nebo si uvařte nápoj Umeshokuzu (návod zde), který uklidňuje a vyživuje zažívání.

Jak pomáhá Jíme Jinak při bolesti břicha

Petru (42) dlouhodobě trápily bolesti břicha a průjem, k tomu se přidaly gynekologické potíže. Později se zjistilo, že trpí Crohnovou chorobu. Když se každý den kroutila bolestí břicha, tak si řekla dost a odhodlala se změnit svůj životní styl. Od té doby, co se začala stravovat v souladu se stravou podle Jíme Jinak, se jí hned ulevilo, bolesti břicha ustaly, přestala jí svědit kůže a začala pociťovat více energie.

František (44) od dětství zápasil s nadváhou i přesto, že hodně sportoval. Vyzkoušel různé výživové směry včetně Low Carb, ale bylo mu spíše hůř. Po operaci pupeční kýly začal trpět na pálení žáhy, průjmy a bolesti břicha, které se objevovaly po každém jídle. Nevěděl, co má jist. Začal sledovat web Jíme Jinak a po prvotních pochybách se pustil do programu Jarní očista. Po prvním týdnu zmizel průjem, uklidnilo se mu zažívání, po 4 týdnech se mu podařilo zhubnout 10 kg, cítil se skvěle a plný energie.

Blanku (68) trápily potíže s žaludkem a slinivkou, měla horší imunitu a cítila se unavená. Rozhodla se zapojit do kurzu Podzimní detox. Po 8 týdnech vedených jídelníčků podle Jíme Jinak, které si upravovala v závislosti na citlivosti svého zažívání, se cítila plná energie a přestal jí trápit žaludek.

Pojďte si i vy s Jíme Jinak spravit trávení a dát sbohem bolestem břicha. Provedeme vás změnou jídelníčku (Jak začít?) a najdete zde inspiraci na celkovou změnu životního stylu tak, aby vám to zdravotně prospívalo. V Klubu Jíme Jinak je pak další várka receptů, videoreceptů, vzorových jídelníčku, rozhovorů s odborníky na různá zdravotní témata a dále slevy na zdravou výživu, kuchyňské náčiní a naše oblíbené online kurzy. Součástí je i Poradna, kde se můžete ptát na cokoliv, co vás zajímá ohledně zdraví. Připojit se můžete do kurzu Podzimní detox (probíhá říjen až prosinec), Jarní očista (únor až duben), kde postupujeme změnou stravy krok za krokem a čeká zde na vás velká podpora týmu Jíme Jinak a ostatních účastníků.

Pokud vás cokoliv zajímá ohledně bolestí břicha, neváhejte se zeptat v komentářích níže, budeme rovněž rádi, pokud posdílíte vaše zkušenosti s přírodní léčbou a změnou stravy při bolestech břicha.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

29 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
32

Žaludeční vředy – příznaky, proč vznikají a co s nimi?

Pociťujete po jídle či naopak nalačno ostrou či pálivou bolest v okolí žaludku? Je možné, že se potýkáte s žaludečními vředy. Chcete vědět proč vznikají a ...

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se...
23
2

Co na zklidnění žlučníku

Co dělat, když vás bolí žlučník.

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Průjem u dětí a co na něj

Potýkáte se u svého dítěte s průjmem? Nevíte si rady, co by mohlo vašemu potomkovi pomoci? Strava dokáže zázraky, a to doslova! Pojďte prozkoumat, jaké pot...