Domů > Magazín > Zdraví

Nemoci a poruchy trávení

Jak postupovat, pokud máte poruchy či nemoci spojené s trávicí soustavou? V článku si povíme, jak se stravovat a co dělat, aby se vaše trávení začalo uzdravovat.

Proč mi nefunguje trávení

Možná jste snědli něco zkaženého, možná jste delší dobu jedli těžší jídla či se stravovali za pochodu a vaše trávení vám o tom dalo jasně vědět. Začalo vás bolet břicho, mohl se objevit průjem, zácpa, pálení žáhy, zvracení, říhání či nadýmání. Náprava není většinou složitá – většinou stačí odlehčit jídelníček, případně nasadit přírodní léčbu.

Jak konkrétně si pomoci si přečtěte v článcích: Co pomáhá na bolest žaludku, Co na pálení žáhy: vyzkoušené babské rady, Jak se účinně zbavit překyselení žaludku, Nadměrná plynatost – její příčiny a řešení, Trápí však zácpa? Tady je 5 tipů, jak na ní, Co pomáhá na průjem, Zvracení – jak ho zastavit, co pomáhá a jakou nasadit dietu, Bolest žlučníku a jak jí poznat.

Pokud vás trávicí obtíže doprovázejí již delší dobu a časem se spíše zhoršují, bude potřeba se zamyslet nad možnými vlivy, které je mohly zapříčinit. Potíže kromě nevhodné skladby jídla může způsobovat (či k nim přispívat) i nevyhovující stravovací režim a přístup k jídlu (jídlo zhltané v rychlosti, ve stresu, na noc, velká nepravidelnost, přílišné porce, časté uzobávání čehokoliv), nadměrný stres či emoce, které ovlivňují trávicí funkce (hněv, vztek, přílišné hloubání a přemítání), málo pohybu.

Stav našeho trávení se dá odečíst z lokality bolestí či nepříjemných pocitů, charakteru stolice, určitou diagnostiku nám či odborníkovi může poskytnout i stav naší kůže, vzhled obličeje, jazyka. Zajímavou pomůcku nám mohou poskytnout i orgánové hodiny. Oslabené trávení se může ukazovat rovněž na kvalitě vlasů, nehtů, vazů, imunitě, ale i psychice – to vše nám dává celkový obrázek o nemoci či problému, který se může v nemoc rozvinout.

Nemoci trávicí soustavy

Někdy je trávení narušené natolik, že se rozvíjí onemocnění. Obtíže mohou být plíživé, ale někdy se objeví v plné síle náhle. S jakými konkrétní nemocemi trávicí soustavy se setkáváme?

Refluxní choroba jícnu

Reflux – jak vzniká a jak ho vyléčit

Reflux – co to je, jak na něj a jakou dietu zvolit

Dieta při refluxu

Reflux u dětí a co s tím

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy – příznaky, proč vznikají a co s nimi?

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní – příčiny a vhodný postup

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny

Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, Dráždivý tračník

Crohnova choroba – jak zlepšit stav střev

Máte trávicí problémy? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS)

Jak vyléčit problémy se střevy (dráždivý tračník, Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida)

Jídelníček při střevních problémech (dráždivé tračník)

Divertikulosa střev

Divertikulosa střev – jak se při ní stravovat

Celiakie, HIT a jiné potravinové alergie

Bezlepková dieta – moderní šílenství nebo nutnost

Histaminová intolerance – jak jí vyléčit a jak upravit stravu

Týdenní jídelníček při HIT

Pokud máte lékařem diagnostikované podobné onemocnění, navštivte celostního lékaře či odborníka, který vám pomůže navracet tělo do rovnováhy a nastaví adekvátní přírodní léčbu. My můžeme doporučit MUDr. Vladimíru Strnadelovou či Dagmar Lužnou. Na našem webu se dozvíte, jak se při nemoci stravovat – co do stravy zařadit a co vynechat a jak si pomoci od potíží nejen stravou, ale i změnou psychiky, která často má na vznik či průběh onemocnění patrný vliv. Doporučíme vám i vhodný pohyb, který vás v léčbě podpoří. Chcete vědět, jak postupně zlepšit zažívání? Pusťte si online průvodce Jak začít, kde vás navedeme.

Nemoci trávení a psychika

Psychické potíže mohou dát podklad pro vznik trávicích potíží (stejně jako jakéhokoliv onemocnění), nebo můžou jejich průběh zhoršovat či prodlužovat. Naše trávení vyčerpává chronický stres a oslabují ho nadměrné (či potlačené) emoce jako je častý hněv, vztek, netrpělivost, stejně jako neustálé přemítání a hloubání v dokola se opakujících myšlenkách. Důležitý je taky vztah a přístup sám k sobě, který ovlivní jak dispozici k nemocem, tak i průběh hojení a léčby.

Kromě fyzické stránky pečujte i o tu psychickou. Projděte si materiály na toto téma na našem webu: Jak vyléčit problémy se střevy (dráždivý tračník, Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida), Život a jeho souvislosti – svoboda a zodpovědnost, Pálení žáhy způsobí i psychosomatika, Bolest žaludku ze stresu a jak se jí zbavit, Jak zvládat stres, Kdy emoční zátěž ničí naše zdraví a jak to řešit? a příběhy čtenářů: Ahoj ženy – moje cesta (Janina), Psychika je půl cesty k uzdravení z Crohnovy nemoci (Petra).

Jak stravou uzdravit trávení

Pokud máte akutní trávicí potíže, stravu co nejvíce odlehčete či na část dne vynechte. Postup bude samozřejmě o něco odlišný, pokud máte bolesti břicha, nadýmání, průjem, zácpu či zvracíte.

Při opakujících se obtížích bude na místě se zabývat dlouhodobým přístupem k jídlu. Stravu vybírejte co nejkvalitnější. Začněte do jídelníčku zařazovat více vlákniny, která je hlavně v zelenině, celozrnných obilninách, luštěninách, semínkách, ořechách a v ovoci. Pokud máte v jídelníčku vlákniny málo, navyšujte jí pozvolna. Co nejvíce omezte polotovary, potraviny plné konzervantů, stabilizátorů a umělých barviv, potraviny a nápoje plné cukru, uzeniny. Pro trávicí soustavu představuje zátěž nadbytek masa, mléčných výrobků a výrobků z bílé mouky, zvlášť pečiva. Pokud máte v jídelníčku tyto potraviny, zkuste je postupně nahradit zdravějšími variantami, nebo alespoň část z nich. Všechny tyto kroky probíráme a společně praktikujeme v pravidelných kurzech Jarní očista a Podzimní detox.

Nemusíte čekat na běh kurzu, abyste zlepšili svoje trávení – změny můžete začít dělat již nyní. Jak nejlépe na to se dozvíte v průvodci Jak začít. Zároveň se neobávejte, naše strava není o tom buď a nebo, každý si stravu upraví podle svých aktuálních potřeb, možností a zdravotního stavu. Nejčastější dotazy, které vás mohou napadat ohledně našeho způsobu stravování máme zpracovány ve formě videí zakladatelkou webu Evou Cikrytovou zde.

Příběhy našich čtenářů

Jana (57) nám ve svém příběhu popsala její život s Crohnovou chorobou, jejíž projevy jí trápily dlouhá léta. Nicméně vzala život do svých rukou – změnila stravu a přístup sama k sobě. Postupně se začala stravovat ve stylu Jíme Jinak a objevily se výsledky – žádné záchvaty, krásné výsledky krevních testů, ani stopa po zánětu střeva, čistá kolonoskopie.

Lenka (48) měla velké problémy s trávením a byla jí zjištěna kolitida. Díky celostní doktorce se dozvěděla o Jíme Jinak a začala ve svém životě dělat změny. Počáteční obavy postupně překonala a začala se stravovat podle našich jídelníčků. Střevní potíže ustupovaly a na následné kontrole se zjistilo, že po zánětu střev není ani památky.

Kateřina (32) začala jíst podle Jíme Jinak s vývodem tlustého střeva (po nezdařené operaci). Stravuje se podle našich jídelníčků, jí střídmě, ale vše včetně luštěnin a zeleniny (v rozumném množství a ve správný čas) tráví dobře.

Chcete i vy zlepšit trávení? Přidejte se k nám!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Bolest břicha a proč vás trápí

Co dělat, když vás bolí břicho? Jak si pomoci přírodním způsobem, co jíst a čemu se raději vyhnout? Pojďte se začíst do našeho článku, kde se potřebné info...

Překyselení žaludku a jeho příčiny i řešení

Týká se vás překyselení žaludku a nechcete to řešit léky? Nebojte se zavést do života změny a pojďte s tím s naší podporou něco udělat! V našem článku se d...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...
klub
105
6

Jak upravit stravu na jaře

Jaro je výborné období pro očistu našeho trávení. Máme šanci se zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvá...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

Bolest břicha po jídle

Trápí vás bolesti břicha po jídle? Čím jsou způsobené a co proti nim pomáhá? Pojďme si na tento nepříjemný problém posvítit.