Padají vám vlasy? Příčin může být víc. Pojďme se podívat na ty nejčastější. Když známe důvody, proč nám vlasy padají, můžeme si snadno pomoci.

Přišel nám dotaz na vypadávání vlasů. Tentokrát se ptá Gábina:

„Ahoj děvčata! Chtěla bych se zeptat, zda jste někdy nepsala nebo neuvažovala o vlivu stravy na vlasy. Dva roky bojuji s těžkým vypadáváním, už jsem skoro bez vlasů. Chápu, že 45 už je nějaký věk, ale ještě nechci kupovat paruku! Padají pořád, bez ohledu na roční období. Děkuji! Gábina“

Gabčo, jetěžké radit někomu na dálku, příčin bývá více ale vezmeme to od těch nejčastějších. Třeba se v tom najdeš.

Vlasy a ledviny

Síla vlasů odráží zdravotní stav našich ledvin. To, co ještě zdaleka nemusí zachytit nějaký ultrazvuk či jiný přístroj, je slábnoucí energie ledvin. Pokud celý okruh ledviny – močový měchýř je oslabený, projeví se to i na kvalitě vlasů. Při nedostatečné funkci tohoto energetického okruhu jsou vlasy jemné, mohou vysychat a vypadávat. Řešením je zaměřit se na posílení ledvin. Nemusíme čekat až na jejich citlivé období v zimě, můžeme začít hned. Praktické rady jsme popsali v tomto článku. Ledviny vyčerpává neustálý stres, ponocování, jídlo na noc, nadbytek bílkovin a mnoho dalších vlivů. Takže kromě posilování je potřeba se zaměřit na to, abychom je neustále nevysilovali. My ženy přicházíme o energii v ledvinách také těhotenstvím, porody a kojením. Pro nás je celoživotním posláním ledviny šetřit a doplňovat, co jsme rozdaly dětem. Určitě vás mezi prvními napadne také vliv hormonů a jistě máte pravdu. Ale i hormonální systém úzce souvisí s ledvinami a také s emocemi, které prožíváme, k čemuž se ještě dostaneme.

Vypadávání při změně jídelníčku

U někoho může docházet k výměně vlasů při změně jídelníčku. Tak jako se regeneruje celé naše tělo, když začneme jíst jinak, začnou se měnit i vlasy. Někdy zcela nenápadně, až si po čase všimneme, že máme vlasy lepší, jako třeba Vlaďka,u které si to všimlo okolí. Většinou je to příjemný kosmetický efekt, který nás příjemně překvapí po nějakém čase na lepší stravě. Jindy se ale výměna vlasů koná rychle a první fáze – vypadávání, nás může zaskočit. Můžeme tomu pomoci kopřivou nebo pupalkou a počkat, až se vlasy vymění a přijdou ty nové, silnější.  Kdy se jedná o eliminace při změně a kdy o chybu v jídelníčku více vysvětluje MUDr. Strnadelová ve videu, které najdete v Klubu.

Psychika, stres, emoce

Kromě stravy hrají roli i další okolnosti jako je chemie v kosmetice, kterou používáme, životní prostředí, ve kterém žijeme apod. Hlavní roli ale při kvalitě vlasů hraje naše psychika a stres, který mnohé z nás denně provází po řadu let. Jistě jste už slyšeli o lidem, kteří přes noc ze strachu (např. o život svých blízkých) zešedivěli. Strach zatěžuje ledviny, ledviny ovlivňují kvalitu vlasů. Pokud tedy menší formu stresu zažíváme řadu let ve vztazích nebo v práci, nemůže to naše vlasy nechat bez vlivu. Podle etikoterapeutů se u žen se často objeví problémy s vlasy jako nástroj, který je donutí začít věnovat pozornost přímo sama sobě, svým potřebám a přáním. Naše vlasy jsou přeci jen naší vizitkou, ať chceme nebo nechceme. A málokterá žena unese pohled na řiďoučké vlasy nebo počínající pleš. A tak se začne zajímat o to, co je špatně, začne se o sebe starat.

Vliv stravy na vlasy

 

 • Našim vlasům nejvíce škodí:
 • káva
 • kouření
 • alkohol
 • umělé látky v potravinách
 • nadbytek živočišné stravy
 • příliš mnoho jednoduchých cukrů

Když se ale vrátíme ke stravě, tak v zásadě dobrým jídelníčkem získáváme dobré vlasy. Posílíme totiž ledviny, přestaneme je zatěžovat, a to už samo o sobě nahrává dobrým vlasům. Navíc se upraví naše hormonální funkce.

K uzdravení dochází i proto, že náš jídelníček je pestrý.  Obiloviny, luštěniny, zelenina, semínka, ovoce, to vše obsahuje mnoho látek (minerály, vitamíny, antioxidanty,..), které vyživí naše tělo. A projeví se to i navenek – na vlasech, pleti a nehtech. Právě olejnatá semena (dýňové, slunečnicové, sezamové a lněné semínko) jsou na vlasy hotový balzám.

O změně vlasů k lepšímu se zmiňuje snad každý, kdo nám kdy napsal svůj příběh. Pleť a vlasy většinou nebývaly původním důvodem ke změně jídelníčku, ale právě na nich se to  hezky ukáže. Z posledních příběhů to zmiňuje  např. Linda nebo Irma, které původně řešily úplně jiné a mnohem vážnější zdravotní problémy. Ale zjistily, jako mnozí další, že změna stravy měla vliv právě i na vlasy. V klubáckých videích dokonce můžete slyšet vyprávět ty, kdo prošli ztrátou vlasů při rakovině, že se jim při dobré životosprávě vlasy obnovily. Osobně jsem měla tu čest sledovat pana Tomáše (62 let), který po chemoterapii o vlasy přišel a během pár měsíců mu narostly krásné hnědé vlasy. A to je předtím měl už ze starostí šedivé. Takže, Gábi, 45 let ještě není žádný věk!

  Moje osobní zkušenost

  Já sama jsem měla vždycky vlásky jako nitky, nedržely tvar, byly jako bez života. A byly i takové bezbarvé. Ani hnědé, ani šedé. Nikdy jsem neměla ráda chemii a umělé barvy, takže jsem s tou svojí myší barvou žila už od základní školy. Ale ve třiceti už jsem si nechala občas udělat alespoň barevný proužek, abych je nějak oživila. Nebylo mi to ale nic platné, protože jsem měla taky velmi mastnou pleť i vlasy a musela jsem vlasy často mýt. Barevné proužky se tedy velmi rychle odmývaly…Teď je mi 40 pryč a barvu mám stále svojí. Vlasy jsou silnější a výrazně hnědší. Občas se mě někdo ptá, jakou barvu používám :-) Stačí se mi však podívat do ofiny a najdete tam pár šedin, které prozradí, že zatím je mám čistě přírodní. Nemám tedy lví hřívu, ale já jsem spokojená. Na to, že mám ledviny, močové cesty i močový měchýř po několika operacích, je zázrak, že vůbec nějaké vlasy mám.

   

   

  Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

  Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

  materiály

  Měníte mi život k lepšímu

  Pája: Ahoj, moc díky, v 50 mi měníte život...

  Splaskla jsem v obličeji a mám lepší náladu

  Stipl2: Po týdnu mám 2,5 kg dole a vidím,...

  Po 12 letech mám konečně v pořádku ranní glykémii (Katerina)

  Katerina: Dobrý den Evi - byť pomalu, ale přece...

  Jde to i se dvěma maličkými dětmi

  Martina: Ahoj Evi a Helčo, a všichni ostatní ?. Jsem s...

  Po kurzu mě vyřadili z diabetologie

  Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu...

  Ani som veriť nechcela, keď som sa dnes ráno merala (Edita)

  Edita: Dobrý deň, dnes mám 15. deň programu Hubneme...

  Jste pro mě životní inspirací

  Alena: moc děkuji za super stránky a za to,...

  Vše je teď snazší a pořád se usmívám (Petra)

  Petra: Krásnou první adventní neděli :) Jak mi to...

  Děkuji a držím palce!

  Jindra: Pěkný den :) Už více než 20 let...

  Vaše videorecepty jsou úžasné, každý den se zdokonaluji

  Iva: Ahoj! Od 21.12. nepiju kávu, od 25.12. nejím...

  Dáváte mi pocit, že jsem doma

  Tammy: Pocit, že jsem doma. Nebo u kámošky na...

  Netušila jsem, že se dají uvařit takové mňamky, jaké jsou tady na JJ

  Spenito: Ahojky Eví a holky, jsem tady taky poprvé...

  Dostávám pochvaly, jak dobře vypadám. A polévku už jí i manžel

  Lenka: Tak se Vám musím pochlubit, dnes jsem dostala...

  I můj nastávající se oblizuje až za ušima

  Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

  Poděkování

  Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...
  1. Tak u mě klasika, v těhu vše ok a teď zas s kojením mohutně padají.. po porodu ráda vlasy výrazně zkracuji, teď to bylo tak 30 cm a ještě budou kratší a těším se, až se zase hormony srovnají a díky lepšímu ovládání než v těhu se brzy stabilizuji :)

   • Neli, Helča je kadeřnice a vždycky ženským říká, že je to normální, že v těhotenství tolik nepadají a pak to doženou :-)

  2. Evi, díky moc! Za hezké shrnutí toho, co člověk většinou tak nějak podvědomě tuší, ale už méně se tím řídí, i za superrychlou odpověď. Moc mě to potěšilo! Nalepím na ledničku a začnu asi od té kávy. Už je to totiž i žaludek, který se začíná bouřit. Budu-li mít nějaké pozitivní výsledky svého snažení ke sdílení, moc ráda to udělám! Díky!

   • Rado se stalo, Gabi. Padani vlasu nebo jejich spatna kvalita trapi mnoho zen, je to dulezite tema.

  3. Zobrazit 4 komentáře

  Komentujte
  Vaše jméno

  Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

  Předchozí článekKonec nápojů s cukrem ve školách. Máme jásat? Bohužel ne.
  Další článekJak vařit bez sóji