Domů > Magazín > Zdraví

Co pomáhá na průjem

Mnoho z nás to někdy v životě zažilo nebo zažívá na každodenním pořádku. Nepříjemné bolesti břicha, nadýmání, průjem. Jak ho zastavit a dlouhodobě si pomoci? Řešení je na dosah!

Co je dobré na průjem

Jakmile se ozvou naše střeva, ať už v podobě krátkodobého akutního průjmu či toho dlouhodobého, je jasné, že v našem těla nastala dysbalance. Průjem vzniká z celé řady příčin. Může se jednat o bakteriální onemocnění, potravinovou intoleranci či zánětlivé onemocnění střev případně parazity. Právě záněty jsou v dnešní populaci častou příčinou trávících obtíží, a tak je třeba je vyléčit.

Přečtěte si závěry studie mikrobiomu, která ukazuje, jak je důležité pro pohodu našich střev zařazení ovoce a zeleniny do našich jídelníčků.

Jak se zbavit průjmu

Při krátkodobých či dlouhodobých potížích se zažívacím traktem je důležité vynechat smažená jídla, omezit pečení, vyhnout se rafinovanému bílému cukru a omezit živočišné produkty. Na našem talíři by se neměly objevovat polotovary ani jídla z fastfoodů. Právě tak svému střevu ulevíme a odlehčíme. Do svého dne zařazujeme zeleninové vývary, a to již od rána. Právě ranní miso polévka nastartuje a připraví zažívání na celý den. Polévku můžeme doplnit o obilnou kaší a užít si tak plnohodnotnou snídani. Obědový talíř doplníme o kvalitní pickles, které pomůže vybudovat silnou střevní mikroflóru.

 

Co proti průjmu – základní potraviny jako lék

Jakmile zařadíme do svého stravování základní potraviny, začnou se dít veliké změny. Naše strava musí být bohatá na kvalitní celozrnné obilniny, jelikož pomáhají čistit střevní trakt. Měla by obsahovat různorodou převážně tepelně upravenou zeleninu, která podpoří množství vlákniny, jenž je důležitá pro správnou funkci zažívání. Na talíři by neměly chybět luštěniny ani semínka a ořechy. U luštěnin si dáváme pozor na jejich přípravu, jelikož je důležitá pro jejich správné trávení.

Jak zastavit průjem

Pokud právě řešíte akutní část průjmu, účinným pomocníkem vám může být nápoj z kuzu. Jedná se o pomletý prášek z drceného sušeného kořene vinné révy. Rozmíchejte ho ve studené vodě a následně prohřejte na plotně. Také švestičky umeboshi vám výborně poslouží. Můžete je přidat do jídla nebo si jednu rozmělnit v puse.

Léčba průjmu

Dopřejte si kvalitní potraviny a omezte konzumaci průmyslově zpracovaných jídel bez života. Právě příroda nám ve své přirozené podobě nadělila to nejdůležitější, co potřebujeme pro své tělo.

V první fázi je zapotřebí zahojit střevo. K tomu dopomohou ranní polévky, tepelně upravená zelenina a celozrnné obilniny. Je dobré vyhnout se kávě, alkoholu a jednoduchému cukru. Kávu můžete vyměnit za obilnou alternativu či hojichu, alkohol za nápoj z Tibi krystalků případně rostlinný kefír a rafinovaný cukr nahradit kvalitními slady. Do svého jídelníčku zařaďte miso pasty, jablečný ocet, umeboshi či umeocet a kvalitní rostlinné produkty jako jsou tempeh, tofu či natto.

Léčba průjmu našich čtenářů – skutečné příběhy

Lucie (26) trpěla průjmy, bolestmi a křečemi. Nedokázala si představit existenci bez masa a sýrů. Nakonec se díky změně na rostlinné stravování zbavila nejen průjmů, ale také lupénky.

Moniku trápily kromě průjmů další přidružené nemoce. Ve 20 letech brala 9 prášků. Dnes je zcela zdravá! Jak dokázala svůj život proměnit se dozvíte ve videu.

Dopřejte svému tělu to nejlepší

Rozhodněte se pro zdraví a dopřejte svému tělu pohodu a klid. V klubu Jíme Jinak získáte nejen široké množství receptů a video návodů, navíc dostanete přístup k prémiovým videím s odborníky v oblastech zdraví, stravování a výživy. A nejen to. Obklopíte se širokým spektrem lidí, kteří jsou na stejné vlně. Vaše cesta za plným zdravím bude zase o krok jednodušší.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

160
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
174
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
75
33

Není skořice jako skořice. Nenechte se napálit!

Skořice má spoustu blahodárných účinků na naše tělo. I proto je stále častěji součástí potravin, jídel i diet. Věděli jste ale, že existují dva druhy a jed...
klub
29

Jak se stravovat mezi jarem a létem

V čase mezi biologickým jarem a biologickým létem se někteří lidé cítí unavení, honí je chuť na sladké, trpí na nadýmání, jsou podráždění nebo smutní. Víme...

Co jíst při průjmu aneb recepty na dietní jídla

Zažíváte každodenní křeče a bolesti břicha spojené s průjmem? Cítíte, že vám poklesla energie a lítost proplouvá vaším životem? Zakousněte se do stravy, kt...
227
60

Reflex.cz: V jídle je skryté nebezpečí i naděje. Rozhovor s Evou Cikrytovou

Co je skutečně zdravé a co se jako zdravé jen tváří? Může strava ovlivnit chronické nebo dokonce genetické nemoci? Je se s pomocí jídla zbavit léků? Zvládn...