Domů > Magazín > Zdraví

Akutní průjem

Trápí vás akutní průjem? Nevíte, co se děje a chcete si pomoc? Najděte příčiny svých problémů a začněte je řešit.

Akutní průjem

Akutní průjem ukazuje, že vaše tělo není v harmonii. Průjem v akutní fázi má příčinu v potřebě očisty, díky které se zbavuje nežadoucích a škodlivých látek. Pokud tato fáze trvá déle jak 3 dny, je zapotřebí zamyslet se nad složením stravy a zjistit příčinu průjmu. Mezi časté důvody průjmu řadíme potravinové intolerance, zánětlivé onemocnění střev či parazity. Průjem může být také následkem předávkování vitamínem C nebo Magnesiem.

Záněty v těle trpí v dnešní době mnoho lidí. Nevíme o nich, dokud nezačneme pociťovat nepříjemné tělesné signály, mezi které patří chronická únava, bolesti, nechutenství, průjem či zvracení.

Jak vyléčit střevní problémy jako draždivý tračník, Crohnovu nemoc či ulcerózní kolitidu můžete zjistit v rozhovoru s odbornicí na výživu a autorkou mnoha knih Ing. Dášou Lužnou.

Akutní průjem a strava

V akutní fázi byste se měli vyhnout smaženým, mastným a tučným jídlům, které tělo dále oslabují. Omezte příjem mléčných produktů, jelikož vytvářejí hlen a oslabují střevní stěnu. Navíc! Právě mléčná bílkovina je jednou z nejčastějších potravinových intolerancí. Střevo není schopné správně štěpit a trávit mléčnou bílkovinu, a tak je neustále oslabováno do momentu, kdy se začne ozývat.

Vyhnout byste se měli kořeněným a štiplavým jídlům. Konzumace kávy a alkoholu vám také neudělá dobře. Ale nebojte, vše má své chutné náhrady a vy tak nemusíte žít život bez chuti a užívání si dobrého jídla.

Akutní průjem a jak ho zastavit

Pokud průjem vznikl z dietní chyby, dopřejte si chvilku klidový režim. Uklidněte střeva půstem a nebo jeho obměnou. Vyzkoušejte si pár dní opravdu odhlehčit a pozorujte, co se děje s vaším tělem.

Skvělým pomocníkem vám bude japonské kuzu, což je prášek z drceného sušeného kořene vinné révy. Rozmíchejte lžičku v menší sklenici vody a pak prohřejte na plotně. Nápoj popíjejte každý den.

Lněné semínko vám pomůže přinést rovnováhu do střev. Vždy kupujte pouze celé semínka, protože po namletí mají tendenci žluknout. Doma si semínko sami namelte. Udělejte si nápoj, kdy smícháte jednu lžíci namletých lněných semínek se sklenicí vody a necháte chvilku odstát. Vznikne tak hustá tekutina, která pomůže rozbouřených střevům. Semínkem můžete posypat kaše nebo svůj hlavní chod.

Slyšeli jste o umeboshi švestkách? Je to malý japonský zázrak na podrážděná střeva. Podporují trávení a pomáhají při problémech s průjmem. Vezměte jednu malou švestičku do úst a jemně ji žvýkejte.

O tom, jak funguje naše trávení a co je třeba pro jeho správnou funkci, si můžete poslechnout přednášku MUDr. Vladimíry Strnadelové, ve které vám objasní, jaké potraviny jsou špatně stravitelné a proč.

Akutní průjem a léčba

Navraťte se k přirozenému stravování. Právě základní a kvalitní potraviny dopřejí vám a vašim střevům klid. Objevujte na svém talíři celozrnné obiloviny, které pomáhají čistit střeva. Jejich slupka je jako jemný kartáček, který pomůže odstranit staré nánosy.

Zařaďte tepelně upravenou zeleninu všeho druhu. Talíř by měl být vždy pestrý a bohatý. Místo masové složky vyzkoušejte bílkoviny ve formě luštěnin. U nich vždy dbejte na správnou přípravu, abyste předešli problémům s nadýmáním. Luštěniny jsou hojným zdrojem kvalitních bílkovin a potřebných živin.

V neposlední řadě obohaťte stravování o semínka a ořechy. Ty vždy propláchněte nebo namáčejte a následně tepelně upravte, abyste se zbavili škodlivých antinutrientů. Kvašená zelenina vám pomůže osídlit střevo zdravými bakteriemi a dojít tak k celkové harmonii.

Na vrcholu světa společně

Život bez průjmu – Příběhy našich čtenářů

Lucie (26) trpěla průjmy, bolestmi a křečemi. Nedokázala si představit existenci bez masa a sýrů. Nakonec se díky změně na rostlinné stravování zbavila nejen průjmů, ale také lupénky.

Lucka (43 let) bojovala s nafouklým břichem, průjmy a zácpou. Už po 14 dnech, ve kterých vařila podle receptů na Jíme Jinak pocítila, že zmizelo nafouknuté břicho, křeče i bolesti.

Pomoc při průjmu od Jíme Jinak

Rozhodněte se pro zdraví a dopřejte svému tělu pohodu a klid. V klubu Jíme Jinak získáte nejen široké množství receptů a video návodů, navíc dostanete přístup k prémiovým videím s odborníky v oblastech zdraví, stravování a výživy. A nejen to. Obklopíte se širokým spektrem lidí, kteří jsou na stejné vlně. Vaše cesta za plným zdravím bude zase o krok jednodušší.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

U nás bohužel obiloviny a vařená zelenina průjem zhoršují. Na akutní průjem opravdu pomohl jen Endiaron…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...

Křeče v břiše a průjem aneb Co je způsobuje a jak se jich zbavit

Trápí vás křeče v břiše spojené s průjmem? Cítíte nepříjemnou bolest břicha po skoro každém jídle? Nejste v tom sami! Pojďte odhalit, jak si jednoduše a zd...

Nadměrná plynatost – její příčiny i řešení

Bolí vás břicho a nepříjemně v něm škrundá? Připadá vám, jako byste měli hlasitého společního ve svých střevech? Plynatost je běžný jev, který však může př...

Častý průjem a jak se jej zbavit

Trápí vás častý průjem? Objevte jeho příčinu a najděte řešení změnou svého stravování. Jakmile navrátíte tělu zpátky harmonii, pocítíte zase sílu a energii...

Průjem u dětí a co na něj

Potýkáte se u svého dítěte s průjmem? Nevíte si rady, co by mohlo vašemu potomkovi pomoci? Strava dokáže zázraky, a to doslova! Pojďte prozkoumat, jaké pot...