Domů > Magazín > Zdraví

Jak léčit hemeroidy – příčiny a rady, jak je doma konečně vyléčit

Potíže s hemoroidy má až 1/3 z nás, a to nejen během těhotenství a po porodu… Většinou se o nich stydíme mluvit. Co je jejich příčinou a jak je vyléčit doma? Zkuste tyto prověřené tipy a rady tradiční čínské medicíny.

Co jsou to hemeroidy a jejich příznaky

  • Hemeroidy (také žilní městky nebo lidově “zlatá žíla”) jsou bolestivé zduřeniny nebo bulky v žilách kolem konečníku.
  • Projevují se bolestí, svěděním a krvácením.
  • Rozlišujeme vnitřní (zvenčí neviditelné) a vnější (zvenčí patrné) hemeroidy.
  • Onemocnění častěji postihuje osoby s ochlablejšími pojivovými tkáněmi a u žen během těhotenství a po porodu.
  • Vznik hemeroidů je dále spjat s častou zácpou, silným tlakem při vyprazdňování, s jaterními nemocemi a nadměrnou konzumací alkoholu a kávy. Všechny uvedené faktory vedou ke zvýšení tlaku v žilách konečníku.

Příčiny hemeroidů

  • Dle západní medicíny je příčinou hlavně sedavý způsob života (krev se městná v žilách v pánvi), nedostatek pohybu, ale také v menší míře strava (málo vlákniny) a následně stolice.
  • Podle východní medicíny je problém ve slezině a slinivce, která neudrží žíly na místě a jsou uvolněné. tato nerovnováha je způsobená extrémní jinovou (tj. cukr, sladkosti, alkohol, tropické ovoce, mléko – způsobuje rozšíření a praskání krevních cév v konečníku) nebo jangovou stravou (tj. solené potraviny, vejce, maso a masné výrobky, sýry – způsobuje kontrakci a krvácení tkání konečníku).
  • Duchovní příčinou hemeroidů je strach z termínů, pocit přetížení (tlak sám na sebe, od šéfa, partnera) nebo zloba z minulosti (a strach zbavit se minulosti). Máte se rádi? Máte obavy a strachy? Bojíte se života? Umíte si užívat života? Žijete ve stresu? Věříte sami sobě? Trestáte sami sebe? Připomínáte si problémy z minulosti? Neumíte se zbavit minulosti? Neumíte se zbavit tíživých myšlenek?

Léčba hemeroidů

Léčebná strava

 

Při léčbě hemeroidů je nutné ze stravy vyloučit extrémní potraviny jako je maso, drůbež, vejce, cukr a mléčné produkty a dodržovat standardní zdravou stravu (tj. podle principů Jíme jinak, viz Léčebná strava pro JIN a zároveň JANG kondici a nemoci). Lidé trpící jinovými hemeroidy by se měli vyhýbat také ovoci, džusům, syrovým salátům a nadbytku tekutin, dokud se jejich stav nezlepší. Lidé s jangovými hemeroidy by neměli konzumovat žádné živočišné produkty, pečené výrobky (tj. pečivo, sušenky aj.), omezit příjem soli, slaných potravin a kondimentů (umeocet, sojová omáčka). Obecně by měli lidé s hemeroidy jíst dostatek zelené zeleniny a celkově zeleniny dušené v páře nebo vařené.

 

Zelná náplast

 

Na zanícené hemeroidy pomáhá opakované přikládání zelné náplasti. Zelné listy nasekejte nadrobno a rozmačkejte. Smíchejte s 10-20 % mouky a zpracujte na náplast, která se nanese na kousek bavlněné látky a přiloží na postižené místo.

Ume-kuzu lotos nápoj

 

Tradiční čínská medicína doporučuje při hemeroidech popíjet denně 1-2 šálky ume-kuzu lotosového nápoje po dobu 5-7 dnů. Lotos pomáhá stáhnout otok. Rozpusťte lžičku kuzu ve 2-3 lžičkách vody, přidejte šálek studené vody a švestku umeboshi. Vlijte do hrnce, přiveďte k varu a vařte na mírném plameni do zhoustnutí. Nastrouhejte čerstvý lotos a pár kapek vmíchejte do nápoje. Popíjejte horké.

Obklad

Proti zánětu dobře působí obklady namočené do heřmánkového nálevu nebo zředěné arnikové tinktury (2 lžičky na 1 l vody). Přikládejte na konečník. Při krvácivých zevních hemeroidech lze použít extrakt z vilínu nebo pivoňky. Do ledové vody s přídavkem několika kapek příslušného roztoku namáčejte obklady, které aplikujte několikrát denně. Stejně dobře poslouží i strouhaná mrkev. Nastrouhat mrkev, na židli položit igelit, do gázy mrkev a usednout na ni 1 hodinu. Opakovat 5x denně vždy s novou várkou.

Masti

Ke zmírnění bolesti při hemeroidech jsou vhodné masti s orsejem, jírovcem, vilínem nebo listnatcem. Téhož efektu dosáhnete smícháním 10 kapek čajovníkového, 5 kapek heřmánkového, 5 kapek levandulového a 50 ml neutrálního oleje. Potírejte několikrát denně.

Koupele

Koupele s bylinnými extrakty mírní bolest a nepříjemné svědění, působí protizánětlivě, mají desinfekční a stahující účinky. Doporučuje se chladná koupel z dubové kůry (500 g dubové kůry vařit ve 2 l vody, až se polovina objemu vypaří, přecedit, nechat vychladit a používat k omývání konečníku – 2 lžíce na 1 l studené vody) nebo vlažná sedací koupel z heřmánkového či čajovníkového oleje (5-10 kapek heřmánkového extraktu nebo 8-10 kapek čajovníkového oleje přidat do vany naplněné vlažnou vodou a 10 minut v ní setrvat).

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

89 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dekuji za článek a jak prosím zistím zdá sou jinové nebo jangové povahy?a áno hlavní je u mne strach

Mila Evi. Jsem s Vami v klubu a mam sos problem s maminkou. Jednou za cas ji praskne vnitrni hemeroid a krvaci. Jak mohu co nejrychleji pomoci stravou. Vim, ze je treba omezit cukr, mleko, vejce apod. Ale co bych ji mela nabidnout jako prvni pomoc. Miluje seminkovy chleb, ktery uz ji chystam k upeceni a asi zaradit dusenou zeleninu a treba jen s ryzi? Dekuji za radu 💗

Ukázat další komentáře