Dobrý den, můj dotaz sem asi zas tak úplně nepatří, ale chtěla bych se zeptat jestli náhodou nemáte zkušenosti, nebo nevíte jak bych mohla stravovat psa ( malý plemeno ) která má 10 krát zvětšené nějaké hodnoty na játrech a musí držet dietu a brát léky + pangamin. Podle veterináře má jíst dietní granule a můžou být i dietní masové konzervy. Dávám teď granule (konzervy nechci)a zpříjemňuji jí to jídlo vývarem z kořenové zeleniny a tu zeleninu. Nevíte jestli bych občas mohla dát třeba i něco jiného, třeba jáhly? Jestli ta strava není zas moc jednostranná, pořád to stejný v těch granulích? A myslíte že psovi nevadí třeba cuketa a řepa? Myslíte že pes by měl jíst zeleninu povařenou, nebo syrovou? Zajímal by mě váš názor. Nikde se totiž nějak ničeho nemůžu dočíst.
Děkuji

Vážíme si vaší důvěry, ale nejsme ani doktorky, ani veterinářky. :-). Můžeme vám poradit pouze z naší vlastní zkušenosti. Shodou okolností jsem sama měla fenku ještě loni, spíše většího plemene 25kg. Dožila se požehnaných 16 let a jsem přesvědčená o tom, že to bylo i díky stravě. Vždycky jsem jí částečně vařila, dostávala maso vařené i syrové, zeleninu a rýži, granule jen výjimečně a jen ty přírodní, složené ze sušeného jehněčího masa a krve s bylinkami, žádné pufované granule. Později když jsem začala jíst jinak Jenny dostávala veškeré naše zbytky z naší kuchyně a tak mívala k masu často jáhly, kroupy, oves i trochu miso polévky.

Pokud jde o dietu vašeho psa, zjistila bych si u veterináře, v čem přesně spočívá. Nejspíš by strava neměla být tučná, takže bych volila netučné maso a vnitřnosti, doplňovala bych ho zeleninou a obilovinami. Nejsem fanda granulí, kromě toho, že jsou průmyslově vyrobené, se chovají podobně jako extrudáty a vysávají vodu ze střev. Nechala bych si je pouze na cesty, když nemáte jinou možnost. Pro malé plemeno není problém vařit a kupovat čerstvé maso a dá se vařit společně s vaším jídlem. Vždy bych ke svému jídlu přidala i lžíci obilovin navíc a trochu zeleniny a pejskovi bych to přidala k masu. Cuketa určitě nevadí, řepu jsem nezkoušela, zeleninu bych dávala spíše čerstvě povařenou a v létě i trochu syrové nastrouhané na jemno.

Helena

 1. dobry den chci se zeptat zda chivava muze jist redkvicky.Dneska mi snedl redkvicky nemuze mu to nejak ublizit?

  • tak to skutečně nevím, tipla bych si, že to nebude problém, ale raději se poptejte u odborníka na pejsky, já mám kočku a té zelenina moc nejede :-)

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat ještě k té stravě pejsků, škodí jim bílá vymletá mouka popř. potraviny z ní (pečivo, těstoviny) stejně jako lidem? Náš pejsek (14 let, kříženec střední velikosti, ale má jen hodně chlupů a je spíše pohublý) má zřejmě nějaké trávicí problémy, posledních několik měsíců hodně často (když je v pohybu a musí více dýchat, tak co pár minut) jakoby dáví, ale nic nevydáví. Stejně tak začal asi v posledním roce místo normálního dýchání, když jdeme např. na krátkou procházku nebo je prostě v pohybu po zahradě, jakoby chrčet, nevím, jestli už to nezvládá a musí takto namáhavě a zhluboka dýchat, těžko říct… Cestu k veterináři by nezvládl, ledaže by nějaký ochotný přijel za pejskem k nám. Celý život mu rodiče dávali obyčejné granule z obchodu, sem tam vařené těstoviny se zbytky od oběda nebo tvrdý rohlík/housku – těch dřív dostával docela dost, stejně tak sní za den několik takových těch tyčinek, které mají být jako pamlsek (jsou ploché a měkčí) – po těch by se utloukl, vždycky čeká u vchodových dveří a jakmile jimi jde někdo domů, tak se dožaduje tyčinky, nevím, jestli mu nemohou také škodit, složení nebude žádá sláva, zvlášť když mamka kupuje nějaké ty nejlevnější v Lidlu… Nyní jsem mu koupila kvalitnější prémiové granule určené pro starší pejsky, měly by měly obsahovat rýži a jehněčí maso (BRIT Care Senior All Breed Lamb & Rice), ale samozřejmě asi ne v té nejlepší formě, nicméně byly na ně dobré ohlasy od zákazníků, tak jsem se řídila tím. Jak jsem ale četla Váš příspěvek a diskuzi, tak to vidím tak, že budu pejskovi vařit – maso, zeleninu a obilovinu. Syrové maso asi nikdy neměl, tak nevím, jestli by to jedl, je hodně důležité, aby jedl i syrové? Omlouvám se za delší příspěvek, vím, že nejste odbornice, ale i přesto budu ráda za jakoukoli odpověď :-)

  • No na rady pro pejsky se tedy rozhodně necítím. Ale selský rozum mi říká, že pejsek už má svůj věk a zkušenosti zkušených chovatelů, že vařená domácí strava je lepší než granule. Z mnoha důvodů, pro které tu není prostor. A když už kupovaná strava, tak ta dražší, kvalitní, je jasné proč. Otázka je, zda to váš pejsek bude ochotný žrát, když není zvyklý a co na to jeho trávení. Víte, co se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Můžete mu to nabídnout, ale nenutila bych ho za cenu, že nebude žrát. Říká se, že starý pes potřebuje maso málo, co je na tom pravdy nevím.

  • Líbí se mi, že se takto zajímáte o své pejsky a kočky. Reaguji proto, že jsem měla malého pejska, který měl celý život problémy s játry. Tedy, speciální drahé granule pro jaterní dietu. Dožil se přes 15 let, ale jeho trávení nebylo také dobré. Uvažovali jsme v jeho 14 letech, že ho převedeme na stravování metodou B.A.R.F. Už jsme to nestihli. Doporučuji zvážit jeho zdravotní stav, je přece jenom už starý, a přechod na syrovou /vařenou stravu pro něj může být náročný. Mělo by to být velmi pozvolné – ne ze dne na den. Dle váhy těla mu dávat syrové maso se zeleninou, oleji a obilninami. Mohou se dávat i celá vejce se skořápkou. Kosti jsou také dobré. Kuřecí kosti nejsou problém, jen nesmí být pečené nebo vařené, tedy jen syrové. Pokud má váš pejsek dobrý chrup, tak proč ne. Zvažte také očkování v tomto věku, to zkracuje kvalitu života. Máme zkušenost, že vakcinace proti vzteklině má platnost 3 roky, takže není nutné ji očkovat každý rok. Pokud je již tak starý, tak to nebude již nutné.
   Jinak bylinky podle tradiční čínské medicíny nám určitě zvkalitnily celkový život pejska.

   • Moc děkuji za obě dvě odpovědi, včera a dnes jsme pejskovi uvařili trochu rýže, zeleniny a masa, sice byl trochu překvapený, ale snědl to. Pak má v misce ještě trochu granulí, aby měl i trochu něčeho, na co je zvyklý. Poslední roky jsme chodili na očkování pravidelně, vždy v květnu, ale letos už to bylo dost těžké – paní doktorka přijede vždy před náš obecní úřad a ta cesta pěšky tam a ještě nazpátek už byla pro pejska moc, hodněkrát jsme museli zastavovat a odpočívat, aby to vůbec došel, takže jste mě s tím očkováním vážně potěšila, aspoň ho té cesty ušetřím. Myslíte, že je maso lepší vařené nebo syrové? Vařené sní, ale syrové asi nikdy moc nejedl a když mu poslední dny nebylo úplně dobře, tak nevím, jak by na něj reagoval. Ještě jednou děkuji za všechny rady a informace :-)

  • Já jsem měla pejska 15 let a sama jsem dospěla k tomu, že ty granule nebudou žádná sláva. Takže jsem mu vařila, dávala i syrové maso a na cesty a na nouzi kupovala bio granule, které se vyrábějí jen sušením z masa, krve a bylinek, nejsou to ty pufované. Váš pejsek stárne a možná má nějaký problém. Přimlouvala bych se k tomu, aby ho viděl veterinář. To zhoršení dechu nebývá jen tak. Já pejska k veterináři vozila autem a jsou i veterináři, co zajdou k vám. Co se týče stravy, raději mu vařte, granule pejsky hodně vysušují a je to mrtvá strava. Vařte zeleninu s obilovinami a s trochou masa. A očkování po 10 letech prý už není nutné. Je to jen byznys, říkala mi to moje zákaznice-veterinářka. Prý je pes po tolika dávkách (očkují se každý rok) natolik proočkovaný, že už to nemá šanci dostat. Navíc mu to zatěžuje orgány a poškozuje imunitu.

 3. Dobrý deň,
  aj pre zvieratká existujú zdravé alternatívy či už v strave alebo v medicíne. Určite by som vyhľadala na Vašom mieste alternatívneho veterinára, neviem Vám poradiť v ČR, ale perfektná komunikácia je s prevádzkovateľmi stránky baron, ktorí ponúkajú skutočne perfektné produkty, prírodnú lekáreň pre zvieratká CdVet a majú publikované aj články o zdraví, skutočne zdravú stravu. Rovnako prírodné riešenie zdrav.problémov ponúka firma Energy s radou Vet.
  Z literatúry v českom jazyku odporúčam knihy: Kočky by kupovali myši (autor H.U. Grimm)a Prírodní medicína pro psy a kočky (autor Dr.Pittcairn s manželkou) – prvá kniha je informatívna o tom, ako sa vyrábajú bežné krmivá a druhá ponúka riešenia zdrav.problémov a recepty. Držím palce, určite nájdete pozitívne riešenie :-) PS. ja riešim svoje zvieratká alternatívne už roky :-)

  • Máte pravdu, já jsem pejska přikrmovala posledních 8 let přírodními granulemi od Baronu, které se vyrábí jen sušením, nejsou pufované a obsahují i krev, bylinky a fenka (25kg) se dožila 16 let v dobré kondici. Pomalejší byla poslední dva roky, špatná až pár měsíců před koncem. Dle mě je ideální krmit zvířata přirozeně. Psy syrovým i občas vařeným masem, syrovými kostmi, vnitřnostmi a sem tam trochu obilovin. V nouzi kvalitními granulemi. Granule u obchodu je špatná volba, stejně jako když lidé jedí polotovary ze supermarketu.

 4. Nevím jak jaterní dieta, ale našeho psa krmíme syrovým masem + trochou zeleniny (syrová nastrouhaná, nebo spařená, nebo i naše zeleninovo – obilné zbytky) – BARF. Určitě půjde na netu dohledat hodně informací, literatura Kateřina Novosadová: BARF.

 5. Náš kocour je posledních pár měsíců velmi nespokojen a také přemýšlím nad změnou jeho jídelníčku. Nemáte někdo zkušenost, jak je to u koček? Předpokládám, že nějaké to maso si chytne na poli, ale stále mňouká a něco hledá, granule sice jí, ale neuspokojují ho moc, jak se zdá…

  • Naše kočka dojídá naše zbytky zeleniny a obilí, ale protože je to šelmička, dostává i maso.Je zatím kotě, asi ještě nic nechytí, tak aby nestrádala. Nechybí kocourovi kočka?

   • Je jich tu mnoho a teď je kolem domu v noci klid, takže avantýry s kočičími děvami asi skončily, ale je fakt, že poslední dobou jsme na něj neměli moc času a říká si o mazlení. Takže jsme mu chyběli my. Zdravotní obtíže tam také budou, časem se vše ukáže. Díky za tip.

    • Náš kocour takhle začal mňoukat a mazlit se a bylo to čím dál horší a on prostě jen cítil konec. Bohužel. Selhaly mu ledviny, to je u koček časté. Mají to ale právě z konvenčních granulí a konzerv. Druhou kočku, kterou jsme si vzali domů skoro najednou s kocourem, stále máme, a ta je na ty obyčejné granule (Whiskas, Kitekat…) bohužel zvyklá a nic jiného žrát nechce (občas kapsičku, ale to situaci moc neřeší). Ona teda loví, dokáže chytit i potkana, který je byl skoro polovička kočky :-D Začíná mňoukat a extrémně se mazlit taky. Zkusili jsme ji odčervit, tak uvidíme. Ale vím, že až bude další zvířátko, budu velmi vybírat stravu ve prospěch přirozených potravin.

     • Máme kočky dvě, 5 a 4 roky staré a protože je chci také krmit přirozeně, začala jsem jim před 2 měsíci dávat syrové maso, hlavně krky a přešly z konzerv a sušených granulý úplně v pohodě. Granule jim občas nasypu, když nemám rozmrazené maso. Ale kočky by kupovaly maso :-) ne whiskas, hihi

 6. Ahoj, my máme velikého psa, 60kg a od malička je jen na přirozené stravě, to znamená, že vlk si maso taky neuvaří, ale chytne si nějaké zvíře a žere to syrové, dál si rád požvýká trávu nebo nějaké bylinky, rád si zobne do ovoce na stromku třeba rybíz. To necháváme na něm. Občas dostane od nás zbytek nějaké obiloviny od oběda nebo uvařeného jídla komplet, dle JJ. Ale to jen tak na přilepšenou. 95% tvoří maso a kosti v syrovém stavu. A pejsáček prospívá nádherně. Přejít z granulí na syrovou a pro psa přirozenou stravu může chvíli trvat, ale nakonec Vám ke granulím ani nečuchne. :-) Ať se daří

  • Zdravím a moc děkuji za názory. Opravdu mě zajímalo co si tady o tom myslíte :-). Můj pohled na to je podobný. Hrozně se mi totiž příčí dávat tomu psovi převážně granule. Manžel si pořád myslí, že doktoři (v tomhle případě veterinář) mají vždycky pravdu. Je pravda, že mi ten veterinář přijde fajn, ale bohužel ty doporučení na výživu se mi moc nezdají. Je to asi jako s jídlem pro lidi. Jde asi zas jen o reklamu. Doporučoval nám vlastně, že můžeme místo granulí dávat dietní masové konzervy. Tak to už mi právě přijde vůbec hrozný.

 7. Zobrazit všech 18 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJe vhodný uzený tempeh pro děti?
Další článekVyšinuté maminy