Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Jak stravovat psa

Dobrý den, můj dotaz sem asi zas tak úplně nepatří, ale chtěla bych se zeptat jestli náhodou nemáte zkušenosti, nebo nevíte jak bych mohla stravovat psa ( malý plemeno ) která má 10 krát zvětšené nějaké hodnoty na játrech a musí držet dietu a brát léky + pangamin. Podle veterináře má jíst dietní granule a můžou být i dietní masové konzervy. Dávám teď granule (konzervy nechci)a zpříjemňuji jí to jídlo vývarem z kořenové zeleniny a tu zeleninu. Nevíte jestli bych občas mohla dát třeba i něco jiného, třeba jáhly? Jestli ta strava není zas moc jednostranná, pořád to stejný v těch granulích? A myslíte že psovi nevadí třeba cuketa a řepa? Myslíte že pes by měl jíst zeleninu povařenou, nebo syrovou? Zajímal by mě váš názor. Nikde se totiž nějak ničeho nemůžu dočíst.
Děkuji

Vážíme si vaší důvěry, ale nejsme ani doktorky, ani veterinářky. :-). Můžeme vám poradit pouze z naší vlastní zkušenosti. Shodou okolností jsem sama měla fenku ještě loni, spíše většího plemene 25kg. Dožila se požehnaných 16 let a jsem přesvědčená o tom, že to bylo i díky stravě. Vždycky jsem jí částečně vařila, dostávala maso vařené i syrové, zeleninu a rýži, granule jen výjimečně a jen ty přírodní, složené ze sušeného jehněčího masa a krve s bylinkami, žádné pufované granule. Později když jsem začala jíst jinak Jenny dostávala veškeré naše zbytky z naší kuchyně a tak mívala k masu často jáhly, kroupy, oves i trochu miso polévky.

Pokud jde o dietu vašeho psa, zjistila bych si u veterináře, v čem přesně spočívá. Nejspíš by strava neměla být tučná, takže bych volila netučné maso a vnitřnosti, doplňovala bych ho zeleninou a obilovinami. Nejsem fanda granulí, kromě toho, že jsou průmyslově vyrobené, se chovají podobně jako extrudáty a vysávají vodu ze střev. Nechala bych si je pouze na cesty, když nemáte jinou možnost. Pro malé plemeno není problém vařit a kupovat čerstvé maso a dá se vařit společně s vaším jídlem. Vždy bych ke svému jídlu přidala i lžíci obilovin navíc a trochu zeleniny a pejskovi bych to přidala k masu. Cuketa určitě nevadí, řepu jsem nezkoušela, zeleninu bych dávala spíše čerstvě povařenou a v létě i trochu syrové nastrouhané na jemno.

Helena

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

dobry den chci se zeptat zda chivava muze jist redkvicky.Dneska mi snedl redkvicky nemuze mu to nejak ublizit?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ještě k té stravě pejsků, škodí jim bílá vymletá mouka popř. potraviny z ní (pečivo, těstoviny) stejně jako lidem? Náš pejsek (14 let, kříženec střední velikosti, ale má jen hodně chlupů a je spíše pohublý) má zřejmě nějaké trávicí problémy, posledních několik měsíců hodně často (když je v pohybu a musí více dýchat, tak co pár minut) jakoby dáví, ale nic nevydáví. Stejně tak začal asi v posledním roce místo normálního dýchání, když jdeme např. na krátkou procházku nebo je prostě v pohybu po zahradě, jakoby chrčet, nevím, jestli už to nezvládá a musí takto namáhavě a zhluboka dýchat, těžko říct… Cestu k veterináři by nezvládl, ledaže by nějaký ochotný přijel za pejskem k nám. Celý život mu rodiče dávali obyčejné granule z obchodu, sem tam vařené těstoviny se zbytky od oběda nebo tvrdý rohlík/housku – těch dřív dostával docela dost, stejně tak sní za den několik takových těch tyčinek, které mají být jako pamlsek (jsou ploché a měkčí) – po těch by se utloukl, vždycky čeká u vchodových dveří a jakmile jimi jde někdo domů, tak se dožaduje tyčinky, nevím, jestli mu nemohou také škodit, složení nebude žádá sláva, zvlášť když mamka kupuje nějaké ty nejlevnější v Lidlu… Nyní jsem mu koupila kvalitnější prémiové granule určené pro starší pejsky, měly by měly obsahovat rýži a jehněčí maso (BRIT Care Senior All Breed Lamb & Rice), ale samozřejmě asi ne v té nejlepší formě, nicméně byly na ně dobré ohlasy od zákazníků, tak jsem se řídila tím. Jak jsem ale četla Váš příspěvek a diskuzi, tak to vidím tak, že budu pejskovi vařit – maso, zeleninu a obilovinu. Syrové maso asi nikdy neměl, tak nevím, jestli by to jedl, je hodně důležité, aby jedl i syrové? Omlouvám se za delší příspěvek, vím, že nejste odbornice, ale i přesto budu ráda za jakoukoli odpověď :-)

Ukázat další komentáře