Ozdobené stromečky na náměstích a výzdoba v obchodech nás nenechají na pochybách, že v neděli začal advent. Netřeba nikoho poučovat, že by měl nastat čas klidu a míru. Navzdory tomu nastává největší každoroční stres. To ale není předmětem tohoto příspěvku. Ten se totiž chce připomenut opět s jídlem. Víte, jak by se mělo během adventu jíst? 

Dřív nebylo moc o čem přemýšlet. Byla zima, nic nerostlo a se zásobami se muselo zatraceně šetřit, chtěli-li si lidé trochu užít Vánoce a přežít do jara. Během adventu tak probíhal přirozený půst. Když to zkusíte taky, nebudete litovat.Na adventním věnci už jedna svíce hořela tuto neděli

Nemusí to být nutně půst od masa, i když ani to by většině národa neškodilo a možná by bylo méně agresivních lidí za volantem a ve frontách. Tuto větu zcela jistě pochopí jen ti, co už maso notně osekali nebo přestali jíst zcela :-) Takže nebudu agitovat proti masu, to je pro spoustu lidí nedotknutelná záležitost. Navíc je chladno a jestli si maso občas dáváte, tak teď v zimě to má aspoň větší smysl než v létě. Velká část z vás je dávno vegetariánem a nemáte s vynecháním masa nejmenší problém, takže maso řešit více nebudeme.

Mám tentokrát jiný návrh. Pojďte zkusit cukrový půst. Většina z nás má dojem, že když zrovna nesladí kafe nebo čaj, že vlastně ani cukr nejí. A přitom je ta potvora jedovatá všude. Ať už v kupovaných dezertech, sušenkách, omáčkách, kompotech, džemech, dokonce v paštikách, marinádách, slaném pečivu, jogurtech i některých uzeninách. On je to totiž dobrý konzervant. Tyto pochutiny bychom samozřejmě běžně mít v jídelníčku neměli. Jenže… skutek utek a my od vás pořád slyšíme, že právě ten cukr a ty sladkosti jsou největší problém.

Tak to pojďte zkusit! Zkuste si dát 3 týdny bez cukru. Tělu se nesmírně uleví a nějaký ten cukr o svátcích aspoň nenapáchá tolik škody jako jiné roky. Nebo možná zjistíte, že už vám to nic neříká a budete z cukrové závislosti venku! 21 dní je totiž přesně to minimum, abyste si vytvořili nový zvyk. Tipy, jak to zvládnout bez cukru, si můžete přečíst tady.

A pokud už jste opravdu tak dokonalí, že nejíte nic nezdravého, natož jedovatý cukr, a přesto cítíte, že byste taky rádi udělali další krok někam do nebe, zkuste se postit jinak. Ve stejném článku najdete i rady ohledně potravin vhodných na vyřazení z předvánočního jídelníčku.

Napište nám, jak se vám daří a zda jste to vydrželi až do Vánoc. Je to těžší než se zdá. Cukr je prostě droga číslo jedna. Bere ji nejvíc lidí na světě.

Krásný a co nejklidnější advent všem lidem dobré vůle,

Eva

Neuvěřitelných 102 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Veřejně prohlašuji, že jsem cukrový půst fakt nezvládla. :-( doufám, že příště to bude lepší. Teď si musím dát jednodenní možná dvoudenní rýžový půst na očistu střev…:-(

  • Monibu, půst je nejlepší držet při úplňku, říkala prý paní Lužná na přednášce (vím díky KatceV). Držíváš půsty? Mimochodem, já sladkému taky neodolala. Chtěla jsem si to vzít jako předsevzetí do nového roku a už teď jsem to porušila. :-) Na další advent ani na příští rok čekat nebudu, beru to tak, že moje tělo to zatím potřebuje a když se mi podaří tuto závislost nějak překonat, budu ráda, jedno kdy to bude.. I cesta může být cíl. Nebuďme na sebe tak přísné. ;-)

 2. Nemáte někdo zkušenost s tím, že jste při přechodu na jinou stravu ztratily menstruaci? Přičítám to zhubnutí…. Za jak dlouho se vám to upravilo? Dělaly jste pro to něco?

  • Ztráta menstruace je při změně stravy téměř jistá a velmi výjimečně nenastává. Trvá to běžně rok a víc. Nemá smysl dělat víc než jíst co nejlépe. Čím dřív se tělo vyčistí, tím dříve menzes naskočí. Tělo prostě při celkové obnově nemá sílu ještě spouštět menzes. Je to zbytné, takže to počká :-)

  • Ááá tak vidím, že ani v tomto směru v tom nejsem sama :-). Mně pomohlo 2x deně po dobu asi třech dnů sůl na ledviny, konzultovala jsem to s Mudr. Strnadelovou a přesně za týden se zase rozběhla.., ale mám slabší ledviny tak nevím jestli by to pomohlo i Vám…

  • To se velmi často stává, tělo jak se čistí omezuje funkce, které o stojí moc energie. Jezte co nejlépe a ono se to časem zase srovná a menstruace se vrátí.

  • Myslím si, že normální to není, je to ukazatel, že tělo má něčeho nedostatek. Menstruací jako takovou se tělo čistí, a pokud chybí, asi tělu něco chybí. Já osobně bych na chvíli zkusila zapomenout na zásady MB a vnímat svoje tělo, naslouchat mu, co potřebuje, a to mu dopřát. Zajímavě o tom píše třeba i Magda Křepelková na svých stránkách. Také doporučuji krásný film Měsíc v nás od Diany Fabiánové.

   • Blanko, vnímat svoje tělo a dopřát mu to, co potřebuje, zní nádherně a jednoduše. Ale… zase to ale. Tohle může fungovat u člověka, který je zdravý, vyrovnaný, vyváženě (a nemluvím o MB) jí. Před zhruba rokem a něco a 17 kily jsem si taky myslela, že jíst se má všechno, tělo si řekne, vím, co potřebuju, nebudu se omezovat, žiju jen jednou a spoustu dalších argumentů. Jen proto, abych si nemusela přiznávat, že jsem oplácaná, nálada mi lítá od jednoho extrému k druhému, migréna 2x měsíčně je normální, že mi není dobře po grilování a špatně spím, no s tím se holt nedá nic dělat…Bohudíky jsem nezažila to, co Magda Křepelková. Anorexie a bulimie není moje parketa, takže její cestu a zkušenost nemám a neznám. Při ztrátě menstruace má tělo nedostatek. Nedostatek energie řešit menstruaci. Je to jako když máte před odjezdem na dovolenou spoustu úkolů a práce. Tak prostě zbytnou věc, jako třeba kafe s kamarádkou, necháte až na dobu po příjezdu. A pak už si ho prostě dáte každý měsíc :-) Každý jde k vysněnému cíli svou cestou. MB není jídlo, není vůbec jen o jídle. Jakmile tohle člověk jednou pochopí, zkusit zapomenout na zásady MB je asi tak reálné jako zapomenout, že 1+1=2. :-)

    • Milá Janino, chápu váš postoj. Já ale mluvím o vědomém přístupu sama k sobě. Pokud ho mám, vím, co mi dělá dobře a co ne, i když někdo tvrdí něco jiného. Každý jsme přece jiný a nevěřím na univerzální recepty. Asi mi dojde, že když mám migrény, špatně spím apod. (nebo přijdu o menstruaci), něco dělám špatně a může (ale nemusí) to být jen strava. Sama jste řekla, že vymizení menstruace je nedostatek (energie). S tím souhlasím. Ale možná, že se ta energie plýtvá i na úzkostlivé dodržování zásad, potlačování svých chutí, přemáhání se k něčemu, co doopravdy nechci (ale je to zdravé, tak se holt přemůžu). Tím netvrdím, že je to tento případ, neznám žádné souvislosti. Poznala jsem, že když ke změně dojde zevnitř, řekněme z hlubokého poznání a pochopení, je to jiné, než když člověk jen myslí, jak by to mělo být, podle toho se chová, ale ve skutečnosti s tím nesouzní. To je pak cesta do pekel. Stejně tak se domnívám, že lze zapomenout na zásady MB, pokud si to dovolím. Jsem přesvědčena, že naše tělo ví mnohem lépe, než naše mysl, co je pro nás dobré. Jen je mu třeba naslouchat. A nedat hned na první impuls (chuť), dát tomu čas, přijdou další a ten pravý pak poznáme :-) Je to moje zkušenost. A ještě něco – menstruaci bych nepřirovnávala ke kafi s kamarádkou, myslím, že je pro naše tělo mnohem důležitější. Vyčerpané tělo na ní nemá prostě sílu, stejně, jako třeba nemá sílu uběhnout 10 km.

     • Kafe s kamarádkou byl jen příklad. Jakmile se tělo ozdraví, menstruace se vrátí. Určitě je pro tělo důležitá. Však taky říkáme, že je za odměnu. Určitě v době, kdy se tělo ozdravuje, neuběhne 10 km. Ale pak klidně 40. Všechno má svůj čas. Není reálné, aby žena, která jí několik desetiletí konvenčním způsobem, který jí evidentně nedělá dobře, byla pak během pár měsíců zdravá. Mně to naopak přijde velice logické. Vlastně celý tenhle systém. Mám logiku ráda. Je jisté, že pokud se někdo dá touto cestou jen proto, že si myslí, že by měl, daleko nedojde. Nemluvím za ostatní, jen za sebe. Já k tomu došla z hlubokého poznání a vnitřního přesvědčení. A zdaleka ne hned, na různých místech diskuze zmiňuji, že rok a půl jsem považovalo tuhle cestu za šílenou a byla jsem ve velké opozici (jako nemlčím teď, nemlčela jsem ani tehdy). Každý jsme úplně jiný, s tím souhlasím. Proto si taky každý musí jídlo přizpůsobit. Jinak jí sportovec, jinak žena, jinak muž, dítě, mladý, starý. Nebo by měl. Pokud je ale někdo úzkostlivý, rigidní, přemáhá se k tomu, co nechce – to není makrobiotika. Pokud někdo v křeči, uhoněný, naštvaný a zdeptaný tvrdí, že to je proto, že dělá makrobiotiku, tak se k ní ještě ani nepřiblížil. Ani to není pro každého nutné. To si právě musí zodpovědět každý sám, co chce. Někomu stačí ozdravit jídlo, zhubnout, zbavit se migrén a další chce víc. Jsem ten druhý případ :-) Navíc ono je to tak hezky navazující… člověk začne s jídlem a následně začne řešit i to ostatní. Zcela logicky, přirozeně. Pro mě je to krásná cesta. Mimochodem, ta pravidla, zásady, jsou při tak zásadních změnách velmi potřebná a vítaná. Časem opravdu člověk intuitivně ví, co má dělat. Ale ne po letech deformujících informací a jídla.

      • Myslím, že si rozumíme, proti tomu, co píšete, nic nenamítám. jen je třeba dávat pozor, kdy se tělo uzdravuje a kdy naopak dlouhodobě strádá…
       Ale přece jen něco – ne vždy to začíná jídlem. Někdy právě tím „ostatním“ a jídlo se pak přidá přirozeně. Mně zásady MB pomohly hodně moc v tom, jak si poskládat talíř. Byly/jsou to takové moje berle. Ovšem když už člověk dobře chodí s berlemi, může je postupně odkládat, protože s nimi se běhá špatně. Tím netvrdím, že už jsem tak daleko :-)
       Nicméně jsem přesvědčená, že nejdůležitější ze všeho, víc, než jakékoli zásady, je mít ráda sebe sama. MÍT SE RÁDA TAKOVÁ, JAKÁ JSEM. Ne proto, že něco jím/nejím, jsem tlustá/hubená atd. ZA VŠECH OKOLNOSTÍ MÍT SE RÁDA. Půjdeme-li touto cestou, nemůžeme udělat chybu :-) Hodně lásky nám všem! :-)

       • To s Vámi úplně souhlasím. Mít se ráda je hodně důležité. I k tomu většinou vede dlouhá cesta. Tak ať se daří :-)

        • Tady se rozběhla pěkná diskuse na můj dotaz. Janino i Blanko, děkuji za vaše úhly pohledu. Nejím jinak, že musím, jím tak, protože v tom vidím smysl, hlavně mi to chutná, baví mne se učit novému vaření a experimentovat. S MB jsem začala s prvními příkrmy pro synka. Zkusila jsem chvíli se stravovat jinak s tím, že uvidím, jaké to bude a jestli mi to bude vyhovovat, že podle toho pak budu pokračovat a vařit pro sebe a syna takto. A chytlo mne to! :-) Přiznám, že ze začátku jsem měla hlavu z toho, co můžu, co ne, nastoupila jsem striktní cestu a neměla jsem ještě pořádně načteno, dělala jsem to za provozu. Teď už mám pocit, že vím hodně a vím si rady. Už si dovolím i „úlety“. Jen ale narážím na nepochopení od části své rodiny a lidí. Svým způsobem jsem ráda, že si šlapu svojí cestou, jak jsem nikdy nechtěla vyčnívat, MB mi pomohla se nebát a jít proti proudu, ale okolí je někdy docela vtíravé a kritické. Takže těžko říct, jestli můj případ je, že mám málo energie kvůli tomu, že makrobiotice věnuji úsilí a tolik času a nebo moje tělo nemá energii na menstruaci kvůli tomu, že se uzdravuje.. Pomohly jste mi se na to podívat z jiného úhlu, máte pravdu obě v mém případě. A to je velmi cenné…

       • Na prvním místě je vždy láska a ta nejdůležitější je ta sama k sobě a teprve pak k ostatním, jídlo je až druhotné, ale bez něj to také nefunguje.

 3. Ahojte babinec..ja som na Jj nabehla celkom slusne dokonca mi hned prestala chutit hned kava ale v poslednej dobe sa idem utlct za sladkym..mala som dost stresov a kolegyna,ktora cukor a sladke nemusi mi potvrdila ze v tom istom obdobi vecer vyjedalla pomaly cukor z cukornicky tak ma to ukudnilo..stres pomaly odchadza a ja idem dnes nabehnut do mojho oblubeneho zdraveho obchodiku na zdravu mlsotu..ostatne papkam priam vzorovo..dufam ze to dobehnem aj so sladkym.. Krasne vianoce zelamtrom graciam a vsetkym Jj fandom

  • To je normální, že vás to při změně stravování táhne ke sladkému, značí to oslabenou slinivku. Mně to trvalo víc než rok, než to přešlo a pak jsem byla těhotná a byla jsem v tom znovu :-). Buďte na sebe hodná, ono se to časem srovná.

 4. To vám tedy musím napsat … doma mám váhu, na které se vážím celkem pravidelně. Od července, kdy jsem přestala kojit mi ukazuje pořád nějakých 75 kg. O víkendu na návštěvě u tety jsem stoupla na tu její – a ejhle 71! A přitom dcerušce berušce ukazovaly obě váhy stejně. Ale tak mě to potěšilo, že si říkám, že tu svojí odplísňovací odříkačku vydržím. Ne tedy zcela 100%, ale tak 95 % ano. Bez cukru, občas nějaké ovoce. Jak to ze mě leze ven, udělaly se mi různé suché mapy na obličeji, což se mi občas stává. Nicméně jsem si vzpomněla na radu jedné pedikérky, že na plíseň na nohou je dobrá koupel v octové vodě. Tak jsem nelenila, dala na tampónek trochu jablečného octa, natřela krémem – a ejhle – za dva dny je po exému či jak to nazvat. Máte s tím někdo podobnou zkušenost?

 5. Tohle se ani tak netýká adventu, ale celého roku. Evi, vzpomněla jsem si na tebe, jak často vídáš maminky s kočárkem a v nich dítko s lahví limonády v jedné ruce a rohlíkem v druhé. Začala jsem se rozhlížet a najednou je vidím také. Tříletý chlapeček s půllitrovkou coly! Není to forma týrání dětí??

 6. Se sladkým bojuji celý život. Je to opravdu běh na dlouhou trať. Vždycky když se pochválím, že už jsem ho pár měsíců neměla a nepotřebovala, přijde „žravá“ a já do sebe naláduji tolik sladkého, že bych mohla mít do konce života vystaráno (právě v tom lítám). A pak čekám, kdy mě ta „žravá“ přejde. Zjistila jsem jen jedno, že zpravidla nepřejde zítra nebo v pondělí nebo prvního nebo na Nový rok nebo na nějaký významný den. Někdy trvá den (výjimečně :-) ), někdy dva, někdy týden i víc… Můj závěr bude, že zkusím advent včetně zítřejšího Mikuláše, Vánoc a Silvestra „neprožrat“ :-). Ten prosinec je opravdu náročný :-).

 7. Dobrý den,
  mám moc ráda tento web a chodím na něj pro inspiraci už dost dlouho. S 18měsíčním synem jsme si prošli opravdu těžkým obdobím (velmi špatná reakce na očkování a těžký atopický ekzém) a daří se nám ho dávat do kupy pomocí stravy a v současné době i homeopatik. Vím, že tato strava je správnou cestou, ale problém je, že neustále hubnu, už mám jen 46 kilo (při 158 cm), není to ještě tak hrozné, ale nedaří se mi to zastavit. Snažím se jíst hodně semínka, peču často i zdravé buchty, sladím sirupy a medem. Takže já půst od klasického cukru držím v podstatě neustále.
  Navíc čím zdravěji jím, tím se mi zhoršuje atopický ekzém. Myslíte, že to můžou být eliminace? Manžel na mě už kouká zděšeně a prý abych to nepřeháněla:-)

  • Terezko, s nízkou váhou bojuju také… tak doufám, že se to samo upraví, až se tělo vyléčí. Ale pokud pořád hubneš a máš zhoršený ekzém – je třeba myslet na potravinové alergie nebo intolerance, i třeba zdravých potravin. Tedy nejen kravské mléko, ale často to bývá pšenice nebo všechen lepek, kukuřice, sója. Méně často i jiné potraviny.

   • Děkuji za reakci, mám podezření na lepek, ale nechce se mi věřit, že by se mi to projevilo zrovna v době, kdy jsem začala jíst zdravě. Jsem objednaná k homeopatovi, tak se s ním o tom pobavím a uvidíme.

    • Lepek je potvora, ale někdy stačí ho vynechat jen na pár týdnů, než se střevo dá do kupy a pak se zase může jíst. Určitě zkuste vynechat pšenici a žito, někdy to stačí.

  • Terezo, to jsme na tom podobně. Teda já doufám, že to nejhorší už je za mnou. Zhoršování ekzému a hubnutí mi trvalo skoro rok, v obličeji jsem vypadala jako smrt a ekzém mi znemožňoval normálně žít. Byly to eliminace, se kterými mi pomohla dr. Strnadelová, mj. doporučila velmi omezit lepek, hlavně pšenici a žito. Důležité je znovuobnovení střevní symbiózy a odplísnění organismu. Kojení také dost vysiluje a naše tělo nemá tolik sil se samo uzdravovat. Určitě jste alespoň slyšela o polévce koikoku, ta má pomáhat. Mně připadala dost nechutná ale rychle jsem jí přišla na chuť :)
   Syn jedl jinak od prvních příkrmů, ale já jsem mu ze sebe toho moc dobrého nepředala, naštěstí má „jen“ sušší pokožku a občas nějaký lišej.
   Vydržte, přeji hodně sil :)

   • Díky za vaši zkušenost, má smysl vytrvat i když ty eliminace dost odradí, důležité je tomu rozumět proč se to děje, věřit svému tělu a nebát se.

   • Kaca, prosím ťa, ako si si pripravovala polievku koikoku? Skúšala som ju so zeleninou, ale nechutilo mi to, trocha sa mi pri tom dvíha žalúdok a pri jedení nemôžem na to, z čoho je, ani pomyslieť, lebo by som v tom momente dojedla. Mám zamrazených ešte kopu balíčkov na základ polievky, len nemám odvahu ich vybrať. Kojím už dva roky a cítim, že treba doplniť živiny.

    • Když přidáte jen pár lžic ze zmrazené koikoku do běžné polévky, tak to tam ani nepoznáte. Jestli se vám hnusí to z čeho všeho je vařená, nedávejte tam všechny vnitřnosti a šupiny, ale jen maso s kostmi. Sice nebude tak výživná, ale pořád lepší takto, než kdyby jste jí nejedla vůbec nebo s odporem.

    • Dělám ji podle Radost ze zdravých dětí. Neříkám že je má nejoblíbenější, ale prostě mi sama od sebe začala chutnat. Musí být ale ředěná dobrým vývarem, s misem a bez těch drobných kousků kostí co se mi nerozmixovaly, ty nesnesu. A nemůže vám ji připravit někdo jiný? :) Mně to problém nedělá, i když vím co v tom je, lidi jí horší věci ale zas je fakt že většinou o tom neví, resp. nechcou vědět ;)

     • tak jsem poprvé uvařila koikoku. Někde jsem četla, že se doporučuje ještě přecedit, kvůli případným kůstkám. Ale v cedníku mi zbylo ještě dost té hmoty, tak nevím jestli nebudu vyhazat něco hodně cenného a v tom vývaru toho bude mnohem míň. Ale ten vývar mi docela chutná tak to napoprvé takhle nechám, určitě lepší než nic, protože v tom cedníku jsem nějaké kůstky objevila. Příště asi budu déle vařit. Vařila jsem 4 a půl hodiny v papiňáku.

      • Já ji vůbec necedila, po 4 hodinách varu v papiňáku byla úplně měkká a po rozmixování jsem neměla pocit, že by v ní něco bylo za kosti.

      • Tak jsem dělala druhou verzi (neb kapra kupoval partner a najednou se mi to do papiňáku nevešlo a to jsem ještě odkrojila 4 filety na štědrovečerní oběd – vánoce jsme měli dřív :-) ) a tu jsem vařila o něco déle , skoro 6 hodin a možná jsem i o něco déle mixovala a v cedníku už skoro nic nezůstalo. Asi to bylo tím, že ten kapr byl větší a potřeboval vařit déle. Každopádně jsem z toho nadšená. Dělala jsem z toho polévku na ten štědrovečerní oběd a partner se ptal: „to je ta rybí polévka?“ „toho kapra tam vůbec necítím“ . Dvouletý syn se taky oblizoval. Teď mě jenom mrzí, že jsem se do ni neodhodlala dříve, když měl syn málo železa.

       • Já ji také miluji, akorát jsem včera dodělala poslední várku a budu muset do Makra pro dalšího kapra. Mně chutná rybí polévka, tak jsem si teď v zimě dělám víc rybí. Jako základ dám cibuli a kořenovou zeleninu a na to zmraženou krabičku koikoku, petrželku…. mňam.

        • Teď mě ještě napadá otázka, zda když mám tu rybí polévku, jestli to mám považovat za kompletní talíř, nebo mám dát na talíř ještě trochu luštěnin?

        • Maso obsahuje všechny esenciální kyseliny, takže luštěniny už nejsou třeba.

        • Holky, poraďte, kde seženu ten kořen lopuchu na polévku koikoku z kapra, tady kolem žádné nerostou a na krámě jsem to snad nikdy neviděla. Nebo se špatně dívám?!? Díky za tip a ještě dotaz k tomu množství. Kolik toho kořene do polévky dáváte (popř mrkve, kdyz nemám lopuch;-)? Třeba 2 mrkve, 1 Petržel a kousek celeru je na 1 kapra okay? Díky předem, zítra chci dat kapra do papyňáku a tak pátrám, jak na to :-)

        • Nejlépe u Danfoodu. Nebo v Sapě. Mně se do papiňáku vešla jen půlka kapra a tak jsem dala 2 mrkve, stejně celeru a petržele i tyčku lopuchu.

 8. Tak já šla do adventního půstu rovnou po hlavě. Snažím se občas držet jednodenní půst, tak jsem si dala rovnou dvoudenní. Dnes je to druhý den. Trochu teda bolí hlava, ale cítím se celkem fajn, trochu v útlumu. Jsem překvapená, že to šlo. Už teď si představuji jak mi bude chutnat snídaně. Kaše na sladko, na slano taky nedokážu. Se sladkým bojuji roky. Teď co JJ se mi to celkem vede. Ale za to mi přijde, že mi zas chutná kafe víc než dřív. S tím také bojuji. Dnes jsem neměla žádnou. Tak moje výzva bude nepít kávu.

 9. No tak na cukrovej ani masovej půst to u nás nevidím :-) Sice jsem byla už rok vegetariánka (před 4 lety), ale to tak, že jsem jen vynechala maso a nahrazovala pomocí tofu, tempehu, seitanu, … o vyvážené stravě nemohla být řeč.
  Tak já se spíš zaměřím na to, abych se naučila pořádně co a jak podle JJ, to mi bude ke štěstí stačit :-) A pomaličku zkouším různé recepty, nakupuji potřebné, … zkoušíme, testujeme :-)
  Moje strava i stav těla je opravdu děs běs, takže já jsem nadšená už z toho, že jsem prostě začla :-)
  Všem, co se pouštíte do postění moc fandím a držím pěsti, ať to vydržíte. A když náhodou ne, tak si prostě řekněte „no co“, prohřešek přejděte mávnutím ruky a pokračujte v půstu dál :-)
  Takže všem hlavně ten KLID, MÍR a LÁSKU :-) v celém čase adventním a i potom :-)

 10. Advent by opravdu mohl být dobrý čas zkusit stravu překopat, to je bezva nápad. Přemýšlím nad tím půstem… Ale jak, když člověk nebojuje s nadváhou ale podváhou? Přestat sladit banču a dát večeři do 18 hod (tedy vynechat svačinu), tak strašně spadne energetický příjem. Toho se dost bojím.

  • Slazení sladem bych se nevzdávala když máte podváhu ale večeře do 18 hod je důležitá. Pak je už je trávení uzavřeno a tělo nejen že potravu dobře nestráví, ale ani pak nemá energii na opravy. A co snídat v 9hod, ob+dvat ve 12hod, svačinu v 16 hod a večeři v 18hod? Jestli máte podváhu přiejte si mandle a semínka ke každému jídlu a používejte i bílou rýži.

   • Děkuju za odpověď. A v kolik je nejdřívější vhodný čas na snídani?
    Když se nasnídám až v 9 (kaši), tak oběd budu schopna pojmout tak nejdřív mezi 13 – 14 hodinou. Teďka obědvám ve 12 a na svačinu mám hlad až tak po páté (a večeře mezi 19 – 20h). Mandle a semínka si dávám, bílou rýži nemůžu.
    Nechystáte nějaký článek na téma „jak přibrat na jiné stravě“ ? Už jsem potkala více lidí, kterým se to fakt nedařilo. A ne každý se může pořád přejídat.

   • Ještě jsem zapomněla… tady se tyká nebo vyká? Nerada bych někoho urazila. Ale já bych poprosila o tykání ;)

    • To je na vás, když nám vykáte, vykáme také a naopak. A se spousty se známe osobně z kurzů a setkání, tak s těmi si většinou tykáme.

     • :) a my už jsme se na jedné přednášce potkaly :)
      A prosím ta nejdřívější přijatelný čas snídaně? Teď stávám mezi 3:30 a 4 hod a snídám tak o půl šesté. Ale pokud by to mělo bránit uzdravení, můžu to zkusit překopat.

   • Já mám taky podváhu, která se navíc po stravě JJ prohlubuje. Jím v těch časech jak píšete. Semínka mám každý den, ale určitě ne ke každému jídlu. Na webu jsem se dočetla, že se to s nimi nemá přehánět a já sama cítím, že jak jsou tučné, tak je pomalu trávím.
    Nemám problém snídat v 9h, ale většinou vstávám po páté, do práce jedu na kole a pak ještě aktivita v práci… To pak cítím jak jsem z toho všeho už před snídaní unavená a říkám si, že v tomhle případě tělo bere energii ze svalů, tzn. odbourává bílkoviny uložené v těle, které k přibrání tak moc potřebuju! Na makrobiotické stravě se cítím mnohem lépe než dříve, jen mám strach, že nepřiberu :-(

    • Pokud máte podváhu, vstáváte tak brzy a snídáte až v 9 hod, tak ve vašem případě bych asi snídala raději před fyzickou aktivitou, nebo alespoň něco málo snědla a pořádně snídala až kolem té 9 hod.

 11. Tak to jste udeřili hřebíček na hlavičku … sama jsem si řekla, že už se konečně chci zbavit závislosti na sladkém – 10 dnů držím úplně bez všeho (dokonce jsem i odmítla sladký dezert ve Frantovkách …), nicméně včera jsem musela ochutnat jednu zdravou vločkovou placičku … a dnes mě honí mlsná – tak jsem si dala pár oříšků … no uvidíme, ráda bych vydržela kvůli sobě a plísním atd, ale někdy je to fakt boj. Když mi bylo 18, chtěla jsem zhubnout, tak jsem rok nejedla vůbec žádné sladké a zhubla 10 kg – jenom díky různým sušenkám atd. Tehdy jsem ale nebyla vegetariánka. Dnes je mi dvakrát tolik, váhu mám jako v 18 a vypadám celkem „normálně“. Porodem mi začal zcela jinak fungovat metabolismus a hubnutí (bez diet, úpravou stravy) již není to, co bývalo …

  • Ve Frantovkách dělají bez cukru moc dobré mňaminy :-) My si tam dávaly hezky do nosu pěkně celý kurz a Helča dokonce zhubla 1 kilo :-) A když je váha jak v 18 tak není co řešit, ne? Tedy ty plísně a závislost chápu!

 12. Vzhledem k tomu, že jsem těžkej masovej závislák, tak cukr by pro mě snad nemusel být nepřekonatelná překážka. Už jsem zvládla vyřadit z jídelníčku brambory a chleba, tak uvidíme, jak to dopadne:-).

 13. Tak ja som pri navsteve kamosky porusila okrem snidane vsetko..tak teraz znova nabieham na rezim jj :-) celkom to ide..maso nemusim sladim len sladom..ale caka ma cez vikend velka rodinna oslava u pribuznych.. Ak sa mi podari aspon nieco obmedzit alebo uplne vynechat to bude pre mna ten pravy post :-) resp.nie to obmedzenie ale tie komentare.. Ked tie zvladnem zvladnem vsetko :-) prijemne predvianocne obdobie Vam vsetkym zelam

  • Drobečku, to je teprve ten pravý půst – zdržet se reakcí na ty komentáře :-) Já bych asi zahlásila, že držím předvánoční půst a že moc děkuju, ale nebudu. Vzala bych si s sebou svoje jídlo nebo třeba rýžovou kaši. Mě to funguje. Když už totiž jednou něco řeknu, tak pak nechci couvnout. Bylo by mi hanba říct, že drtím půst a pak se rvát, tak bych cumlala svoji kaši a přemýšlela o tom, proč jsem to jenom hlásila :-)

  • Mandle kupujeme v makru v 5kg balení, jsou loupané, jinak neloupané mají v Probiu. Ořechy Makro a vlašské od rodičů.

 14. Ahoj všem, dneska jsem si chtěla koupit datle, ale ve složení byl cukr, tak jsem je nekoupila-kupujete nejaké zdravé??.. Taky řeším cukroví a upravuju si recepty a vymýšlím jak udělat zdravou nutelu… Neporadí někdo?? Díky!

  • 1) Nutela: arašídové máslo Bio, karob, med:((, trochu vody, pomixovat.
   2) Výborná pomazánka – poleva:: namočit 1 šálek datlí, namočit 2 šálky slunečnice, vodu slijeme a pomixujeme s trochou sojového mléka, přidáme 1 lž. karobu.
   3) Karobela: Namočit datle a suš. švestky v poměru 1:1 nejméně na 5 hodin, vodu slít, pomixovat, přidat částečně pomleté arašídy a karob.
   Jíst až po pustu.

   Můžeme přidat med, trošku soli, van. aroma, a soj. mléko.
   Lahodnější je místo arašídů použít araš. máslo.

 15. Zrovna včera a dnes jsem se nacpala oříšky a mandlemi. Na tom fakt ujíždím, takže můj půst bude především o tom, že nebudu ve velkém mlsat tyto pochutiny. Také omezím zdravé sladkosti. Ono, když se toho zdravého nacpete, tak to myslím žádný pozitivní efekt nemá. A nemluvím ani o tom, že na Mikuláše se doma sejde hora sladkostí. Příbuzní si nedají říct, že to nechceme. Pokud si nic nedám až do Vánoc, bude to má největší výhra.
  Začnu dnes, vlastně hned teď. Už ani semínko, ani oříšek a do rána klid. Držím všem palce

  • Jojo, oříšky, oříšky, to znám… Taky prostě ještě nezvládnu večer bez pytlíku pistácií nebo podobného zobání… ale snad to patří mezi to zdravé mlsání:) Chutě na sladké jsem se zato naprosto zbavila!:)

  • Výborný nápad, jíst mezi jídly a přehánět to se svačinkami byť zdravými rozhodně není také zdravé. Tělo si potřebuje odpočinout i mezi jídly a oříšky a mandle jsou dost tučné, proto se déle tráví. Jestli příbuzné nechcete naštvat, tak si od nich sladkosti dejte a udělejte radost nějakému bezdomovci nebo je raději vyhoďte. S dětmi se dá domluvit tak, že jim sladkosti vyměníte za hračku po které touží.

 16. Tak s bezmasým půstem jsem začala preventivně už před 3 týdny, nevěděla jsem totiž přesně kdy to začíná, jaksi mě nenapadlo, že to bude současně s adventem:-)))) Bezmasý půst mi ale potíže nečíní. Cukr nejím už skoro rok, takže já si dám půst i bez zdravých sladkostí, což bude ovšem zapeklité, protože klukům ho naordinovat nechci. To znamená, že jim budu muset pořád chystat zdravé sladkosti, někdy je tím i krmit, ale nedat si. Stejně mám pořád problém se zaplísněním organismu, takže mi to jenom prospěje. Říkala jsem si, že bych měla kvůli tomu vynechat i ty naše zdravé sladkosti, ale zatím se mi do toho nechtělo. A třeba budu mít za odměnu do Nového roku tu vysněnou krásnou pleť:-) Všem držím palce!!!!

  • Tak to bylo naprosto správně, jak psala Helča vloni :-) Že by probuzená intuice? :-) Držíme palce, pleť se jisto jistě odmění, protože se vyčistí střeva!

   • Evo, tímhle jídlem se ve mně probudilo spousta pocitů a intuicí, o kterých by se mi mohlo dříve jen zdát:-) Nicméně mě to ale opravdu tak změnilo, že si pomalu přestávám rozumět se svým okolím. Ne že bych někoho kritizovala nebo tak něco, to rozhodně ne. Jen už prostě vnitřně cítím, že se mi někteří lidé jaksi vzdalují. Ale rozhodně mě to neodradí od mého jedení jinak, to už bych ani nedokázala. Pleť už se zlepšila i teď po 3 týdnech bez masa. Sice jsem ho jedla maximálně 1x za 14 dní, ale i tak se to potom na pleti hned projevilo. Moje střeva prostě nejsou v ideální kondici, to moc dobře vím, takže i maso jen se zeleninou je pro ně velikou zátěží momentálně. Takže ten půst i bez zdravých sladkostí pro ně bude balzámem a tím pádem určitě i balzámem pro moji pleť. A to mám ještě v plánu si přihodit jednodenní rýžový půst během úplňku. V sobotu jsem byla na křtu knížky Dáši Lužné, bylo to spojené s přednáškou na téma podzim, střeva a deprese. A říkala, že takový rýžový kartáč na střeva jednou za měsíc je ideální. Takže se do toho pustím, když už jsme u těch půstů:-)

    • Také mám zkušenost, že jakmile jsem udělala jakýkoliv pokrok ve vývoji, tak jsem se oddálila některým lidem. Ti prostě zůstali a chtějí zůstat tam, kde jsou a tak nás to odděluje. Zpočátku jsem byla proto smutná. Teď už vím, že přijdou jiní, na stejné vlně. Nechci, aby to vyznělo, že mi jsou lidé ukradení, ale prostě já se chci vyvíjet a oni ne, tak co se dá dělat.
     Jak čtu, tak máte velmi dobře našlápnuto, snad to taky tak pěkně rozjedu :-)

     • Navíc to je tak ve všem. Někteří naši přátelé začali podnikat nebo budovat úspěšnou kariéru a jejich kamarádi to neunesli (opravdoví přátelé samozřejmě ano). Když se začnete intenzivně zajímat o nějakého koníčka, některé lidi to nebude bavit a nebudou si o tom s vámi chtít povídat. Když se dáte na cvičení a najdete v tom zálibu, hodně lidí vás nepochopí. Když se dáte na meditaci nebo osobní růst, bude to zase tak. Osobně mám zkušenost, že změna jídelníčku nás nepřipravila o jediného přítele nebo kamarádku. A to s námi zdaleka všichni nesouhlasí! Jenže se navzájem respektujeme – my jim nehaníme řízky, oni nám fazole, občas se pošťouhneme, ale bereme na sebe ohledy a není problém trávit společně víkendy ani dovolené, grilovačky ani výlety.

      • Evo máte úplnou pravdu, já jsem to možná špatně napsala. Rozhodně toho nelituji, jen jsem tím chtěla poukázat na to, jak se opravdu může člověk se změnou jídla změnit i psychicky. Tedy já to na sobě aspoň pozoruji. Je pravda, že známí přicházejí a odcházení, ale opravdoví přátelé zůstávají věčně. Naštěstí pár takových kamarádek mám, je ale pravda, že to jsou holky, co znám už léta od školy, prošly jsme si kde čím, ale pořád si máme co říct, i když se potkáme po dlouhé době, protože toho času teď moc není s dětma a tak. Tyto moje opravdové kamarádky dokonce i zajímá co jíme a chtějí to zkusit, i když samy jedí normálně. No a pak jsou tu ti známí, kteří se mi jaksi vzdalují. Opravdu se snažím být tolerantní, ale zdá se mi, že jsem jediná. Protože u nás ty grilovačky prostě nefungují. Lidé nedokáží přežít, že já to maso nechci, že na něj prostě nemám chuť. Já jim ho nijak nehaním, jim ale vadí, že já mám v termosce banchu:-) Koneckonců to nedokáže tolerovat ani můj manžel, mu vadí, že teď držím půst, protože on prostě chce, abych to maso jedla s ním. A to ho přitom dám i dětem, abych nepřitápěla pod kotel. Dokonce jsem nechala v rámci tolerance uždibovat svého syna v neděli na oslavě krém z dortů. U nás je to teď fakt napnuté, tak jsem to nechtěla ještě vyostřovat. Byla tam celá manželova rodina, sladké i slané bylo úplně všude, takže se mi nepodařilo bez zakazování vše zvládnout, syn si prostě párkrát ďobl. A víte, jaká byla odměna za moji toleranci? Že měl potom hlenovitý průjem a dokonce v tom měl i krev. Takže je to přesně jak píšete, je ale určitě potřeba, aby byli tolerantní obě strany.

       • Já to mám taky tak. Kamarádi jsou spíš zvědaví. Někomu chutná, někomu ne, ale že by někomu vadilo, co mám v termosce nebo že s si s ním nedám maso – to by na mě mohl někdo zkusit :-) Já třeba nikdy nekouřila, nepila. A pilo a kouřilo se všude, kde jsem studovala, pracovala nebo se bavila. Že ostatní popichují, lákají nebo nechápu, to jsem zvyklá. Ale nutit by mě nikdo byl nikdy nemohl. To bych se asi dobrovolně vzdálila takového kamarádství já :-) Myslím, že je Katko fajn, že se to na synovi projevilo. Ono ani tak nejde o ty příbuzné, jako o toho synka On musí vidět, že máma věděla nejlíp, co je pro něj dobré a že mu to nepřidalo, když ji neposlechl. Super historka, na které se to dá připomenout, až zase budete stát někde nad něčím.Prostě řeknete „No jak myslíš, ale víš, že posledně…tak si dobře rozmysli, co si do toho bříška dáš.“ Lákadel a pokušitelů je plný svět, on musí být schopen rozhodovat sám za sebe navzdory okolí. To nebude jen v jídle, ale ve všem. V oblékání, mobilech, tetování,…

  • Dobrý den Katko,
   chci se zeptat, jak bojujete proti zaplísnění organismu – po čem se cítite hůře a po čem lépe? Mám podobný problém, JJ od září, zhubla jsem 7 kilo (ted nastesti vaha uz stoji :-) ), ale cítím se lépe. Co se týká překyselení organismu, tak to asi stále trvá, ale už je to mnohem lepší (poznám to jen podle gyn. problémů, které ustoupily, ale pokud si trochu zahřeším konvenčním jídlem, tak je to hned zpět :( ). Zajímalo by mne jak dlouho trvají takovéto problémy vyřešit změnou stravy … ale asi je to u každého jinak. Díky moc

   • Dobrý den, Suzynko,
    no já jím jinak od března nebo února letošního roku. V květnu jsem byla i u MUDr. Strnadelové a ta mi můj hrozně zaplísněný organizmus potvrdila. Dala mi na to i nějaké přírodní preparáty, jenže to šlo jen v omezeném množství, protože já stále kojím mladšího syna. Na čas se to zlepšilo, ale teď je to stejné. Já konvenčním jídlem nehřeším. Teď sice držím ten půst, ale před tím jsem si dala jen tak 1x za 14 dní maso se zeleninou a 1x týdně rybu, také se zeleninou. Ale v čem je problém už asi chápu. V létě jsem totiž hodně jedla zdravé sladkosti + ovoce. I v knížce MUDr. Strnadelové se píše, že se nemá jíst ovoce pokud má člověk potíže s plísněmi, v ovoci je totiž také cukr. A už vůbec se nesmí míchat při plísních ovoce a k tomu obilí. No a náš oblíbený byl na svačinu v létě kukuřičný koláč právě s ovocem. Takže proto jsem si teď dala i ten půst bez zdravých sladkostí. Pokud to dobře chápu, tak to souvisí se zaneseným tlustým střevem a gynekologické problémy značí plísně, špatné střevo a k tomu i oslabené ledviny. Nechci si tady v žádném případě hrát na znalce, ale jen předávám dál co jsem sama pochopila z knížek a teď na přednášce Dáši Lužné. Já sama mám potíže s pletí no a gynekologické problémy jako u vás. Navíc mě svědí některá znaménka, přitom na kožním pozitivní nejsou. Teda doufám, že to tu nebude někomu vadit, že to tady takto rozepisuji. Je to zrovna takové téma:-) Takže proti plísním určitě nejlepší vyčistit střevo, to znamená nehřešit. Vynechat na čas i zdravé sladkosti a ovoce, ideálně i maso. Hlavně nemíchat maso ani ovoce s obilím. 3 hodinové mezery mezi jídly. Nejíst po 18hod., pak už se netráví a zbytky jídla jsou opět rojištěm pro plísně. Mě se tedy moje potíže zatím neupravily, tedy kromě té pleti teď, ale stejně to není žádná sláva. A znaménka mě svědí už jen někdy a ne pořád. Ale gynekologické potíže se nelepší. Proto ten půst… Víc bychom si mohli napsat do mailu.

    • Můj mail Suzynka@seznam.cz – budu ráda za každou radu, nebo vodítko. Myslím, že to je těžké se zaplísnění organismu v tom, co popisujete, se zbavit. Člověk na sebe musí být opravdu hodně přísný. Teď přes Vánoce to asi rozhodně nedám … a možná vyjedu na chvíli na jaře na nějakou dobu do zahraničí, tak tam už vůbec nevím, jak to budu se stravou dělat. Je to pro mne náročné, nemám úplně pravidelný režim, napůl pracuju, napůl jsem na doktorandském a když nestíhám, dám si raději zdravou sladkost, než že hladovím, nebo zhřeším konvenčně. Ale asi ta kombinace není ideální. Budu moc ráda, když mi napíšete, můžeme se o tom hlouběji pobavit. Gyn. problémy, únava a špatné trávení byly pro mne hlavním motivátorem a motorem pro to, jak nyní jím. Díky za Vaše zkušenosti.

     • Milá Suzynko, já Vám určitě napíšu mail během následujícího týdne. Jen mám dvě malé děti, takže toho času je také poskrovnu a tak to látám po večerech a nocích:-) Určitě se ale ráda ozvu a můžeme si napsat víc. Ráda napíšu vše co jsem zatím o tomto problému nasbírala já. Osobně si ale opravdu myslím, že na zaplísnění mého kalibru pomůže jen přísná léčebná makrobiotika bez ovoce, sladů a jiných zdravých sladkostí. Ideálně i bez masa. Určitě by přicházela v úvahu i pomoc třeba např. od MUDr. Strnadelové ve formě přírodních prostředků, jenže já kojím, takže se mnou v tomto směru moc pracovat nelze. Ale pořád bude nejvíc zakopaný pes v jídle. A prý mají plísně „tuhý kořínek“ a je to opravdu běh na dlouhou trať:-( V týdnu napíšu na mail.

      • Milá Katko,
       děkuju za odpověď. Chápu Vaše vytížení, ozvěte se až budete moci tenhle týden (pokud jste už náhodou nenapsala a mne to nespadlo do SPAMu, tak přepošlete prosím znova :-) ). Četla jsem na jednom webu o candidóze, že se té nemoci člověk zbavuje i roky, je to docela drsná realita :(. Budu čekat. Pěkný předvánoční čas Suzynka

       • Dobrý den, vaše debata mě zaujala, neboť i já jsem se dostala ke zdravému stravování gyn. potížemi s kvasinkami a začala jsem se léčit u doktorky Strnadelové. Díky tomu,že šlo o kvasinky jsem úplně vynechala cukr a ovoce. Maso jsem zachovala 1x v týdnu ve formě ryb nebo drůbežího masa. Při grilovačkách nebo oslavách si dám i jiné maso. Kvasinky od začátku léčby zlobily asi ještě 5 měsíců, ale s pomocí homeopatik, omýváním bancha čajem, sedacími koupelemi v dubové kůře, mazáním měsíčkovým olejíčkem to šlo zvládnout. Již jsem rok a půl bez potíží, kromě jedné malé epizody, kdy šlo nejspíš o vyplavení posledních zbytků – eliminaci (po roce od zahájení léčby). Teď už si dám i zdravé sladkosti nebo kousek ovoce. Paní doktorka mě upozornila, že cukr bych už neměla nikdy, ale při představě jak cukrem krmím rostoucí kvasinky se mi dělá zle, takže mě už ani normální sladkosti nelákají.
        Držím vám palce. Lenka

 17. Jím jinak, ale stále jsem si nenavykla na snídaňovou kaši se zeleninou, prostě mi to nejede. Takže snídám kaši se sušeným ovocem, posypané pšeničnýma klíčkama, mákem, semínkama, ořechama, atd., občas si to pokapu sladem nebo datlovým sirupem, někdy si dám domácí chleba se sladkou pomazánkou a špaldové kafe s cikorkou BIO. Občas před tím vypiju zeleninový vývar s miso pastou. Žáden zdravotní problém mi to nedělá, alespoň prozatím.
  Tím pádem pak celý den nemám chuť na sladké. A kdyby ano, mám o důvod více se těšit na snídani. Nikoho ale nenavádím:))

  • Každý to má jinak. My také první rok snídaly kaši na sladko, než jsme byly nucené na dovolené jíst týden se zeleninou a chutnalo nám to pak víc. Po ránu tělu chybí minerály a je lehce překyselené, proto je ráno dobré snídat miso polévku a kaši se zeleninou, kde zelenina je jediná zásaditá. Takže u vás je jediný problém, že vás to ráno překyselí, ale pokud to doženete během dne…

 18. Místo cukru doporučuji agávový sirup, má větší sladivost a vypěstujete si na něm závislost, že ho budete chtít dávat všude. Myslím, že mám chuť na sladké, když jsem ve stresu a unavená. Takže to chce taky být v klidu. Hodně zdraví všem a příjemný advent!

 19. Holky, moc jste me potesily a rovnou rikam i podporily, protoze presne k bezcukrovemu pustu jsem se rozhodla sama za sebe jeste nez jsem si precetla tenhle clanek. Jedu bez sladkosti a bez ovoce uz par dni a muj tip na zahaneni mlsne je jit neco delat! Taky ale musim rict, ze nez jsem se k tomu kroku odhodlala, stalo me to vic jak mesic vnitrniho premlouvani. Preju hodne zdaru vsem, kdo se do toho pusti, a samozrejme i mne, at vytrvam.
  Diky za vas cas a zajem a nenasilou formu jakou tohle „osvetove hnuti“ vedete a drzim pesti :)

 20. Ahojky, všem co drží cukrový půst držím palce. A měla bych dotaz: rozinky, datle a různé druhy oříšků ty do cukrového půstu nepatří? Ty můžu jíst? A ještě dotaz na pečení cukroví: letos budu péct své první vánoční cukroví a hned podle zásat JJ, když vyzkouším jestli se mi ty rohlíčky vůbec povedly je to v pořádku? Chystám se využít recepty na těhle stránkách a chci ho udělat veganské a bez cukru (rafinovaného). A ještě poslední dotaz: neměl by tady někdo tip jak udělat vosí hnízda podle zásad JJ? Děkuji za odpověď a přeji poklidné prožití adventu!!

  • Jak přísný cukrový půst si nastavíte to je na vás. Kdo stále mlsá komerční sladkosti, tak pro něj bude přísný už tím, že je úplně vyloučí a nahradí sladem a zdravými sladkostmi včetně mandlí a oříšků. Já jsem kojící, tak jsem si nechala jen zdravé mlsání ale bez pečení, takže různé kaše se sladem, mandle a oříšky, sušené ovoce mohu.
   Jestli ochutnáte rohlíček bez cukru v tom vážně nevidím žádný problém.
   Vosí hnízda to je výzva! Co mě z fleku napadá je koupit zdravé piškoty bez cukru a náplň mandle hrozinky a trochu marmelády bez cukru, ochutit mirinem. A náplň místo vaječnáku? To nevím, třeba to nějaká šikovná hospodyňka vymyslí a dá nám vědět.

  • Mě napadá udělat těsto z fazolí adzuky, datlí a sušených švěstek, karob povařit a nechat vyhladnout. Poměr nevím, to už chce zkusit…:-) formičku vysypat sušeným sladovitem a náplň dát třeba mandlové máslo a pod to, ten piškot. Zkusím je taky a pak dám vědět jak se zadařilo.

 21. Ahoj holky, tak vás tu zase vítám a doufám, že se kurz vydařil. Já do toho jdu také, ale bude to dost náročné…ikdyž můžu říct, že už ty chutě nejsou tak hrozné. Ale včera jsem hodně zhřešila, vzala jsem si tři kostičky čokolády a za chvíli jsem to vyrovnávala houskou s paštikou, kterou jsem dělala manželovi na svačinu. Je to fakt síla. :-)
  No a já budu muset upéct ty sušenky, páč na těch já nejvíc ujíždím :-( ! Jo a taky jsem se zbavila závislostí na kávě a nebylo to vůbec těžké! Jídlo do 18h ztíháme a učím to i celou rodinu! Tak že se musím pochválit, jak jsem dobrá :-D

  • Moc chválíme Monibu, už jen to že jídlo stíháte do 18 hod je velký pokrok a je to jedna z nejdůležitějších zásad! Nebuď na sebe tvrdá a jdi raději cestou postupných kroků, však časem tě už ta paštika neosloví, stejně jako čokoláda, jen to chce čas. Jednu závislost už jsi překonala a to ti dá sílu čelit i těm dalším.

 22. Holky, všem vám držím palce, abyste adventní půst bez cukru zvládly podle svých představ! Nechám si ho na příště :-) Zatím pořád mám vánoční trhy spojené s mandlemi praženými v cukru a lázně s oplatkami :-) Takže si nebudu lhát do kapsy, tohle prostě tenhle rok nedám. Na druhou stranu jsem za poslední rok snědla asi tak 20x méně cukru než dřív, takže vlastně spokojenost :-) Cukrový půst jsem taky 2 měsíce v průběhu roku držela, ale cukr je fakt silná droga. O to horší, že už ani nepřibírám, ať sním, co sním… Krásný adventní čas všem!

 23. Hlásím se do klubu s adventním půstem! Večeře do šesté hodiny a žádný cukr… přidávám si k tomu sušené ovoce, protože jsem schopná sníst ho velké množství (třeba včera kupu fíků, jinak rýže, zelenina, fazole…) a myslím, že právě proto nehubnu, že neodolám fíkům, křížalám, sušenému přírodnímu ananasu, švěstkám a jím dokud jsou, nedokáže přestat. Achjo!

  • To je právě můj problém, cukr nejím, ale poslední dobou denně mlsám sušené ovoce, nebo něco se sirupem (úplně hledám, na co bych si ten slad nalila), nebo sušenky ze zdravé výživy (bez cukru, vajec, mléka) – sním jich tolik, kolik jich mám doma, tak že jistota je nekupovat víc než jeden pytlík… Cítím, jak mi to sladký nedělá dobře a taky po tom okamžitě přibírám, ale je těžký se udržet. Tak se budu o adventu snažit a třeba se z té závislosti vymaním.

   • Povolete si jen kaše se sladem a sušené ovoce, pečené a sušenky zkuste vynechat. Prý stačí 21 dní než se vytvoří nový návyk, tak to máte do Vánoc akorát.

 24. To jsem si rekla v nedeli: Tak od zitra! Od zitra budu bez cukru a vecere v 18h! Prvni se mi podarilo, druhe bohuzel. Tak snad dnes to bude i s tou drivejsi vecou. Je to vyzva, jdu do toho! Mlecne vyrobky nejim od zari (krome obcasneho masla), maso sem tam a je to spis rybicka nebo sunka (na to maslicko). A zrovna se o me nejspis pokousi nejaka eliminace. Cela prava pulka tela je bolava – boli me na prave strane v krku, picha v pravem uchu, boli me za pravym okem a vlastne cela prava pulka hlavy, plny nos….tak jsem zvedava co se z toho vyvine. Zahrivam se zazvorovym nebo kuzu cajem a myslim pozitivne. Je mi dobre, je mi dobre, je mi dobre, je mi dobre…drzim palce!

   • Dekuji za optani, to je od vas hezke. Vsechno prestalo na druhy den a spustila se mi obr ryma. Ale jinak je mi po tele dobre, tak to me uklidnuje, ze to neni zadna viroza, ale skutecne eliminace. Jeste cekam co to udela s moji 5 mesicni kojenou dcerkou. Trochu se ji udelAla krupicka po tele, tak snad to take nebude nic hrozneho. To jsou holt ty jogurty a mleko co jsem do sebe v dobre vire ladovala v tehotenstvi…

 25. Se závislostí na cukru bojuji už půl roku a moc to nejde. Zkusím vzít advent jako výzvu k dalšímu pokusu jak se bílé závostlosti zbavit.

  • Vím přesně o čem to je – mě to vzalo asi rok, abych se toho zbavila. Netrpěla jsem, prostě to přešlo, abych vás uklidnila :-) Jenže s příchodem druhého těhotenství jsem do toho spadla znovu a musela se zase srovnat. A zase to vzalo nějaký pátek a myslím, že jsem té potvoře ještě neusekala všechny hlavičky :-)

 26. Nooooooooooo… Masakr:-D Asi možná se spíš pokusím zvládat večeře do 18 h. Povedlo se mi to zatím jen 2x a přitom mi bylo fajn! Tak já zkusím nejdřív ty večeře a k tomu se budu pokoušet vyhýbat se cukru. Mý nervy:-D

  • Výborný nápad, Shari! Myslím, že tohle je problém taky většiny národa. Chodíme pozdě z práce, pak něco uklohnit, pak v klidu sníst,….a je osm večer. A přitom je to tak důležité. Kdo chce šetřit trávení, netloustnout a mít hezké sny, ten to zkusí s Shari :-) To jsem tedy zvědavá, jak to půjde. Chceme info! :-)

   • Ehm… No nic moc, no… Ale párkrát jsem to dala! Ale asi víc jak v 60 % případů jsem si něco uloupila:-/ Stejně je to ale pokrok, neb jsem toho neloupila moc, normální stav bylo nacpat se k prasknutí. No a při krizi, kdy dítko se tradičně budilo po půl hodinách, já už v očekávání, kdy se zase probudí, jsem pro jistotu ani neusínala a ve 4 ráno, ospalá jak blázen, ale neschopná zabrat, jsem se vydala do špajzu:-/ No a zjistila jsem, že u mne je tohle baštění po 18. h hlavně psychická věc. Prtě usíná tak kolem půl desáté, do té doby potřeba jídla není, no a místo abych honem lehla taky, tak jdu dodělat resty, připravit si věci na druhý den, pak sednu k PC, TV a najednou je to tu! Já bych si asi něco dala, abych si užila ten klid a odměnila se za celý den!

    • Já pravidelně vydržím první týden a pak se mi to trochu zvrtne, ale nevzdávám to, zase začnu. Včera na rodinné sešlosti jsem po dlouhé době neodolala a ochutnala klasické cukroví. První kousek mi chutnal i když to bylo neskutečně přeslazené, ale víc jak tři jsem sníst nedokázala a už se mi kroutila pusa a hledala jsem něco slaného, čím to vyrovnat, ještě že jsem s sebou přinesla sushi.

  • Mně se to vzdaní se cukru naopak moc líbí. Navíc kolem Vánoc toho sladkého bude až až. Vždyť zdravé sladkosti slazené sušeným ovocem a slady jsou povoleny, navíc když se zařadí hodně sladké zeleniny, ani na sladké není chuť nebo vás uspokojí hrst hrozinek.

 27. Zobrazit všech 102 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekChléb z červené řepy
Další článekU nás probíhá adventní rekonstrukce