Domů > Magazín > Blog

Zkuste advent bez cukru

Ozdobené stromečky na náměstích a výzdoba v obchodech nás nenechají na pochybách, že v neděli začal advent. Netřeba nikoho poučovat, že by měl nastat čas klidu a míru. Navzdory tomu nastává největší každoroční stres. To ale není předmětem tohoto příspěvku. Ten se totiž chce připomenut opět s jídlem. Víte, jak by se mělo během adventu jíst? 

Dřív nebylo moc o čem přemýšlet. Byla zima, nic nerostlo a se zásobami se muselo zatraceně šetřit, chtěli-li si lidé trochu užít Vánoce a přežít do jara. Během adventu tak probíhal přirozený půst. Když to zkusíte taky, nebudete litovat.

Nemusí to být nutně půst od masa, i když ani to by většině národa neškodilo a možná by bylo méně agresivních lidí za volantem a ve frontách. Tuto větu zcela jistě pochopí jen ti, co už maso notně osekali nebo přestali jíst zcela :-) Takže nebudu agitovat proti masu, to je pro spoustu lidí nedotknutelná záležitost. Navíc je chladno a jestli si maso občas dáváte, tak teď v zimě to má aspoň větší smysl než v létě. Velká část z vás je dávno vegetariánem a nemáte s vynecháním masa nejmenší problém, takže maso řešit více nebudeme.

Mám tentokrát jiný návrh. Pojďte zkusit cukrový půst. Většina z nás má dojem, že když zrovna nesladí kafe nebo čaj, že vlastně ani cukr nejí. A přitom je ta potvora jedovatá všude. Ať už v kupovaných dezertech, sušenkách, omáčkách, kompotech, džemech, dokonce v paštikách, marinádách, slaném pečivu, jogurtech i některých uzeninách. On je to totiž dobrý konzervant. Tyto pochutiny bychom samozřejmě běžně mít v jídelníčku neměli. Jenže… skutek utek a my od vás pořád slyšíme, že právě ten cukr a ty sladkosti jsou největší problém.

Tak to pojďte zkusit! Zkuste si dát 3 týdny bez cukru. Tělu se nesmírně uleví a nějaký ten cukr o svátcích aspoň nenapáchá tolik škody jako jiné roky. Nebo možná zjistíte, že už vám to nic neříká a budete z cukrové závislosti venku! 21 dní je totiž přesně to minimum, abyste si vytvořili nový zvyk. Tipy, jak to zvládnout bez cukru, si můžete přečíst tady.

A pokud už jste opravdu tak dokonalí, že nejíte nic nezdravého, natož jedovatý cukr, a přesto cítíte, že byste taky rádi udělali další krok někam do nebe, zkuste se postit jinak. Ve stejném článku najdete i rady ohledně potravin vhodných na vyřazení z předvánočního jídelníčku.

Napište nám, jak se vám daří a zda jste to vydrželi až do Vánoc. Je to těžší než se zdá. Cukr je prostě droga číslo jedna. Bere ji nejvíc lidí na světě.

Krásný a co nejklidnější advent všem lidem dobré vůle,

Eva

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Veřejně prohlašuji, že jsem cukrový půst fakt nezvládla. :-( doufám, že příště to bude lepší. Teď si musím dát jednodenní možná dvoudenní rýžový půst na očistu střev…:-(

Nemáte někdo zkušenost s tím, že jste při přechodu na jinou stravu ztratily menstruaci? Přičítám to zhubnutí…. Za jak dlouho se vám to upravilo? Dělaly jste pro to něco?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

23
3

Slovníček zdravé výživy. Odteď už budete vědět, o co jde!

Zdravá výživa je plná cizích a záhadných slov. Víte co znamená třeba kimpira, congee, gomasio, kuzu nebo mochi? Připravili jsme pro vás podrobný slovníček ...
1
4

Rybízové víno bez cukru

Také nevíte, co s rybízem? Nám bylo líto ho nechat u příbuzných shnít, tak jsme zkusili experiment – rybízové víno bez cukru. Na výsledek musíme počk...